ورزشگاه تختی تهران

زمین چمن مناسب این روزها به یکی از دغدغه‌های مهم فوتبال کشور ما تبدیل شده و این درحالی است که کشور قطر در نزدیکی ما همین چندماه پیش میزبان جام‌جهانی بود.

به گزارش مشرق، زمین چمن شماره یک ورزشگاه آزادی مدت‌هاست که کیفیت مطلوبش را از دست داده و در سال‌های اخیر مدیران این ورزشگاه و شرکت توسعه بیشتر به‌دنبال این بوده‌اند که به نمای این زمین به اصلاح سر و دستی بکشند تا حداقل ظاهر قضیه را حفظ بکنند. اما وقتی قرار شد سرخابی‌ها ورزشگاه آزادی را به‌عنوان ورزشگاه محل بازی‌های خانگی خود معرفی کنند، وزارت ورزش و شرکت توسعه و تجهیز به تکاپو افتادند تا حداقل سکوهای این ورزشگاه را ایمن‌سازی و مشکل نور آن را به اضافه موارد دیگر حل کنند. اما در این میان از رسیدگی به زمین چمن ورزشگاه غفلت شد و با شروع بازی‌های لیگ قهرمانان مشخص شد که چمن این ورزشگاه تا چه حد کیفیت خود را از دست داده و نیاز به یک بازسازی اساسی دارد. در همین راستا فدراسیون فوتبال اعلام کرده اگر قرار باشد چمن آزادی درست شود باید مدتی در این ورزشگاه بازی انجام نشود.

در چنین شرایطی ورزشگاهی در تهران باید باشد که سرخابی‌ها بتوانند میزبان حریفان خود در آنجا باشند و ورزشگاه تختی بهترین گزینه به حساب می‌آید. اما در شرایط فعلی این ورزشگاه هم حداقل تا چندماه آینده شرایط میزبانی از بازی‌های لیگ برتر را ندارد. در این زمینه روز گذشته تصاویری از آخرین وضعیت ورزشگاه تختی در یکی از رسانه‌ها منتشر شد که نشان می‌داد اوضاع ورزشگاه تختی اصلا مساعد نیست. با توجه به این موضوع محمدرضا مجیدی، مدیر مجموعه ورزشی تختی به سوالات مطرح‌شده پاسخ داد.

تصاویری که در رسانه‌ها از شرایط ورزشگاه تختی منتشرشده نشان می‌دهد که ظاهرا اوضاع چندان مساعد نیست و کار زیادی در آنجا باید انجام شود تا بتواند شرایط برگزاری مسابقات را داشته باشد.

به دوست خبرنگاری که برای تهیه عکس و گزارش به ورزشگاه تختی آمده بود، گفتم شرایط حال‌حاضر ورزشگاه طوری نیست که ظاهر خوبی داشته باشد، اجازه بدهید زمانی از ورزشگاه گزارشی تهیه شود که تعمیرات انجام شده باشد اما اصرار کرد که می‌خواهد کارش را انجام دهد و درنهایت به آن شکل قضاوت شد. اما لازم است عنوان کنم که کار کشت زمین چمن ورزشگاه از 4، 5 ماه پیش آغاز شده و طبیعی است که الان وازدگی داشته باشد. درکنار آن قراردادهای مرتبط با صوت و نور ورزشگاه تازه با پیمانکار انجام شده و اقدامات لازم در دستور کار است. آنچه مشخص است ورزشگاه تختی چندسالی به‌خاطر برخی مسائل چندان مورد توجه نبوده که خوشبختانه با تلاش مدیرکل ورزش استان تهران و تشکیلات سعی شده که زودتر این ورزشگاه را آماده میزبانی از مسابقات لیگ برتر کنیم. البته در این زمینه نیاز به اعتبارات لازم است که ان‌شاءالله تامین شود و بتوانیم با سرعت بیشتری کارها را پیش ببریم. در چنین شرایطی که تعمیرات در زمین تارتان و جاهای مختلف ورزشگاه درحال انجام است، طبیعی است همه‌جا را خاک گرفته باشد و شرایط مطلوبی را در ورزشگاه شاهد نباشیم.

دلیل عدم رسیدگی به ورزشگاه تختی چه بوده؟

سال‌ها این ورزشگاه با مشکل آب مواجه بوده و برای اینکه بتوانیم کارهای زیربنایی را انجام دهیم نیاز به آب داشته‌ایم. در همین راستا با تلاش‌های گسترده و علمی توانسته‌ایم دو حلقه چاه بزنیم که خوشبختانه آب لازم تامین شد. این درواقع یکی از کارهای زیربنایی خیلی خوب بود که در ورزشگاه انجام شد و در ادامه توانستیم اقدامات زیربنایی دیگری را درپیش بگیریم، ازجمله کشت زمین چمن بود که کم‌کم درحال آماده کردن آن برای مسابقات هستیم. مشکل آب درواقع در این چندساله مربوط به کل کشور بوده اما برای رفع آن 7، 8 ماه تلاش‌ شبانه‌روزی انجام شده تا حدی که من برای گرفتن مجوز برخی اوقات شب را در ورزشگاه سپری کردم. اینکه الان یک‌سری مشکلات را در اطراف زمین و نامرتب بودن سکوها، سالن‌ها و رختکن‌ها می‌بینید، می‌شود خیلی زود حل کرد. فکر می‌کنم تا چندماه دیگر شرایط برای میزبانی از تیم‌ها فراهم خواهد شد.

زمین چمن ورزشگاه تختی شرایط مطلوبی دارد؟

مطابق آنچه در تصاویر نشان داده می‌شود طبیعتا وضعیت زمین چمن مطلوب نیست و این برای زمینی که تقریبا 5 ماه پیش زیرکشت رفته طبیعی است. یک مقداری پالایش، لکه‌گیری دارد که توسط پیمانکار درحال انجام است. این زمین حداقل دو، سه‌بار نیاز به رویش و کوتاه کردن دارد تا یکدست شود. در هیچ جای دنیا بعد کاشت اول شما شاهد زمین یکدست نخواهید بود. پیمانکار تقریبا 60 درصد کارهایش را در زمین انجام داده و همچنان کارش را انجام می‌دهد. به‌هرحال چندماه بعد از کشت مشخص می‌شود برخی جاهای چمن به دلایل مختلف رویش نداشته یا دچار وازدگی شده است. اینها مواردی است که قابل‌رفع خواهد بود و جای نگرانی ندارد.

آیا مشکل ورزشگاه تختی فقط زمین چمنش است؟

پیمانکاران در بخش‌های مختلف ورزشگاه درحال کار هستند. ورزشگاه مشکل نور هم دارد که درحال نصب پروژکتورها و تقویت نور هستیم و ان‌شاءالله از این لحاظ مشکلی نخواهیم داشت. تاکید می‌کنم وقتی بخش‌های مختلف ورزشگاه درحال تعمیرات است نباید انتظار داشته باشیم همه‌چیز سرجای خودش باشد و جایی هم خاکی نباشد. ما مجبوریم یک‌سری وسایل را که دیگر احتیاجی به آن نیست در جایی بگذاریم که امن باشد تا با طی شدن مراحل اداری آن کارهای مربوط به مزایده این وسایل انجام شود. من از شما چند روز دیگر دعوت می‌کنم تا به ورزشگاه بیایید و آن موقع شرایط واقعی آن را تصویربرداری کنید.

آن موقع بعد از بازدید متوجه خواهید شد که چه اقداماتی انجام می‌شود و چه کمبودهایی وجود دارد. ما استقبال می‌کنیم از اینکه ایرادهای کار گفته شود اما اینکه درحال انجام کار به این شکل تصویربرداری شده و آنطور قضاوت شود کار درستی نیست و کمکی به جامعه ورزش نمی‌کند. اول باید بیاییم ببینم چه بوده و الان به کجا رسیده است. ما برای زدن چاه مطالعات علمی گسترده‌ای داشتیم که خوشبختانه نتیجه داد.

آیا ورزشگاه تختی تا بهمن‌ماه آماده میزبانی از مسابقات خواهد شد؟

تا آن موقع اگر کارها خوب پیش برود و اعتبارات تامین شود بله آماده خواهد شد. اما یک مشکل وجود دارد. ما الان سایه‌بانی را که در ورزشگاه می‌بینیم سال 53 ساخته شده و بعد از چندین سال طبیعی است که نیاز به احیا داشته باشد. احیای ورزشگاه 110 هکتاری قطعا زمانبر و هزینه‌بر خواهد بود. انصافا مدیرکل ورزش استان تهران شاید نزدیک به 20 بار به این مجموعه آمده و برای حل مشکلات اقدام کرده است که جای قدردانی دارد. ما اهل همین کشوریم و اینجاییم که کارها به‌خوبی پیش برود. اینکه شما می‌گویید در عرض چندماه همه‌چیز ایده‌آل شود ممکن نیست. مشکل آب مجموعه تازه دوماه است به‌طور کامل حل شده، البته چاه اول را 7، 8 ماه قبل زدیم و بهترین بذر را بعد از کشت ریختیم و دوماه پیش چاه دیگری حفر کردیم تا مشکل آب نداشته باشیم. بهترین پیمانکار را برای زمین چمن گرفتیم و همه کارهای لازم در زمین درحال انجام است. اتفاقا از همین امروز کارهای رنگ‌آمیزی نرده‌ها را آغاز کرده‌ایم. همه اقدامات درحال انجام است و امیدواریم اعتبارات به‌موقع برسد تا بتوانیم در بهترین زمان ورزشگاه را آماده کنیم. مطمئن باشید که اداره کل در زمینه فراهم کردن اعتبارات بسیار فعال ظاهر شده است. در اقدام اول باید کارهای زیربنایی و کلی انجام شود و بعد به‌دنبال نصب بنر، زیباسازی و... باشیم. ان‌شاءالله با بازسازی خیلی شیک ورزشگاه را آماده مسابقات خواهیم کرد. سه مقوله مهم باید در بازسازی و احیای یک ورزشگاه رعایت شود؛ اول زمین چمن، بعد صوت و سوم نور ورزشگاه که بسیار اساسی هستند. بعد از آن جایگاه تماشاگران و سکوها که همه را درحال انجام است. پله‌به‌پله باید پیش‌رفت تا به نتیجه لازمه رسید. اگر غیر از این است بگویید. ظرف یک هفته آینده لکه‌گیری‌های زمین چمن انجام خواهد شد.

زمین چمن ورزشگاه تختی تا چندسال شرایط مطلوب خواهد داشت؟

ما سعی کردیم که در موارد مربوط به زمین همه چیزمان مطلوب باشد تا عمر بیشتری داشته باشد. این زمین بعد از آماده شدن 7 تا 10 سال شرایط میزبانی مطلوب از تیم‌های لیگ برتری را خواهد داشت. البته باید در این سال‌ها حتما رسیدگی‌های لازم به زمین انجام گیرد تا از آن بهره‌وری شود. مثل چمن آزادی که بعد از ترمیم سال‌ها شرایط مطلوبی داشت و به‌تازگی شرایط به این شکل شده است. اداره کل این ورزشگاه را به تیم‌های لیگ برتری با عقد قراردادی اجاره خواهد داد تا بتوانند میزبان حریفان و تماشاگران خود باشند. مورد دیگری که خواستم بگویم بحث ساختمان اداری ورزشگاه است که با تحول بزرگی همراه بوده و حتما موقع بازدید از مجموعه خواهید دید که در بخش خصوصی چه اتفاق بزرگی در ورزشگاه رخ داده و درحال رخ دادن است.

منبع: روزنامه فرهیختگان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  6 0
  والا اینو خوشگلش کنید خیلیم قشنگه درست کردنش هیچ کاری نداره
 • سید فروزان CH ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  0 0
  این ورزشگاه از ابتدای ساختش هم دچار مشکلات فنی بود، در انزمان کلا یک یا دو بازی در آن انحام شد و بعد تعطیل ، آنقدر دزدی در ساخت آن انحام شد که حد ندارد ، ضمن ورزشگاه سی هزار نفری جوابگوی تیم‌های پایتخت نیست . بهرحال بهتر از هیچی است ،ولی باید حداقل دو ورزشگاه بزرگ حداقل پنجاه هزار نفری در پایتخت ساخته شود ،
 • سامیار IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  1 0
  ماهم کمکتون می کنیم هر موقع استارت کار رو زدید...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس