کشف اختلاس ۲۹ هزار میلیارد ریالی در یکی از بانک‌های دولتی تهران/ سه هزار و ۴۵۵ نفر از مالباختگان پرونده کثیرالشاکی طلای شادی مطالبات خودشان را دریافت کردند/ رسیدگی به پرونده همزمان با پرداخت مطالبات مردم

دادستان تهران با اشاره به روند نوین مبارزه با مفاسد اقتصادی در قوه قضاییه از نتایج رسیدگی به دو پرونده مفاسد اقتصادی جدید خبر داد.

به گزارش مشرق، صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران با اشاره به روند طی شده در رسیدگی به پرونده کشف اختلاس ۲۹ هزار میلیارد ریالی در یکی از بانک‌های دولتی تهران گفت: در جریان این پرونده، مدیر دایره صندوق بانک (با هویت معلوم) که در پی اخذ اقامت یکی از کشورهای اروپایی بود و در همین راستا به کرّات به خارج از کشور رفت و آمد داشته است، با همکاری فردی در خارج از شبکه بانکی (با هویت معلوم)، اقدام به طراحی برنامه‌ای به منظور اختلاس بیش از ۲۹ هزار میلیارد ریال از منابع بانک کرده است تا با تبدیل آن به ۶۰ میلیون ارز دیجیتال خارجی از نوع تتر، این مبلغ را به کیف پول مجازی خود وارد کند و سپس به صورت غیرقانونی از یکی از مرزهای غربی خارج شود و به کشور اروپایی مدنظر خود برود.

وی افزود: متهم این پرونده طی چندین جلسه ملاقاتی که با نمایندگان فروشنده ارز دیجیتال داشته است، خود را نماینده بانک معرفی و عنوان کرده که خریداری ارزهای دیجیتال در راستای اجرای سیاست‌های بانک مبنی بر سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارز می‌باشد؛ متهم این پرونده در بانک محل خدمت خود و در خارج از زمان پایاپای بانکی، اقدام به صدور و ثبت دو فقره چک رمزدار در سامانه صیادی در وجه فروشنده رمزارز (صراف با هویت مشخص) جمعا به مبلغ ۲۹ هزار میلیارد ریال با استفاده از مُهر اختصاصی رئیس شعبه و جعل امضای وی کرده به نحوی که امکان بررسی و شناسایی موضوع توسط سیستم بانکی تا اول وقت اداری روز بعد فراهم نباشد؛ این فرد بعد از این اقدام بلافاصله راهی مرزهای غربی کشور می‌شود و در همین اثناء، سامانه «سایما» در آخر وقت اداری، متوجه مغایرت ۲۹ هزار میلیارد ریالی حساب بانک شده و با گزارش موضوع به حراست بانک، از منظور شدن چک‌ها در حساب فروشنده رمزارز ممانعت به عمل آورده و در ادامه با صدور دستورات قضایی، متهمان توسط وزارت اطلاعات دستگیر شدند و پرونده پس از تکمیل تحقیقات قضایی، با صدور کیفرخواست جهت رسیدگی به دادگاه ارسال شد.

سه هزار و ۴۵۵ نفر از مالباختگان پرونده کثیرالشاکی طلای شادی مطالبات خودشان را دریافت کردند

دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین با اشاره به روند طی شده در پرونده کثیرالشاکی طلافروشی شادی اظهار کرد: در این پرونده چهار نفر از اعضای یک خانواده با راه‌اندازی یک مغازه طلافروشی و با انجام تبلیغات عدیده در راستای جمع‌آوری سرمایه‌های مردم به ارزش ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال، مبادرت به کلاهبرداری از سه هزار و ۷۷۲ نفر از شهروندان از طریق امیدوار کردن آن‌ها به امور واهی می‌کنند؛ بعد از طرح شکایت‌های متعدد مردم نسبت به اعضای این خانواده، در دادسرای عمومی و انقلاب تهران پرونده قضایی برای متهمان تشکیل شد و سه نفر از اعضای خانواده به اتهام مشارکت در کلاهبرداری از طریق امیدوار کردن افراد به امور واهی، هر یک به ۷ سال حبس، ردَمال و پرداخت جزای نقدی معادل بالاترین مال برده شده از شکات محکوم شدند. یکی دیگر از اعضای این خانواده نیز به اتهام معاونت در کلاهبرداری به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

وی افزود: پس از صدور رای و ارسال پرونده به شعبه اجرای احکام و بعد از برگزاری جلسات و پیگیری‌های متعدد، اموال محکومان شناسایی و توقیف شد و طبق فرآیند مزایده به فروش رفت و در نهایت مبلغی در حدود دو هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال حاصل شد که طبق محاسبات صورت گرفته معادل ۸۷ درصد از مطالبات شکات بود. در مرحله بعد، با صدور فراخوان، شکات پرونده به شعبه اجرای احکام دادسرای تهران فراخوانده شدند؛ در تیرماه، تعداد دو هزار و ۵۵۴ نفر از مالباختگان، ۸۷ درصد از مطالبات‌شان را دریافت کردند؛ سپس با پیگیری‌های فراوان صورت گرفته، ۹۰۱ نفر دیگر از مالباختگان شناسایی شدند که آن‌ها نیز به امور مالی دادگستری تهران جهت دریافت مطالباتشان معرفی شدند. در مجموع تا کنون سه هزار و ۴۵۵ نفر از مالباختگان، از حیث پرداخت ۸۷ درصد، مطالبات خودشان را دریافت کردند و تنها ۳۱۷ نفر دیگر باقی مانده‌اند که برای حضور آن‌ها در شعبه اجرای احکام، فراخوان صادر کرده ایم. حدود ۳۵ میلیارد دیگر از مطالبات مالباختگان این پرونده کماکان باقی مانده که پیگیری‌های لازم برای پرداخت این رقم به مالباختگان در حال انجام است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
  11 1
  مردم ساده مجوز های بی اعتبار قوانین ناکارامد مسئولان دزد بلای جان ایران
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
  4 3
  اینهم چو قبلیها میگذرد و ماستمالی میشود دسته چندمیها محاکمه و اصلیها رها
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
  6 1
  اگر یک سری به قبایل آدم خوار بزنید نظمشون تا ایران بیشتره 2900میلیارد تومن
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
  4 0
  این بیشرفارو تیربارون کنین نههتل زندان با زرشک پلو.
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
  6 0
  اگردستگیرشداعدام شود.اگرمثل خاوری فرارنکرد
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
  4 5
  وقتی تمرکز روی حجاب هست بایدم‌ اختلاس رخ بده
  • محمدایوب IR ۱۹:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
   0 0
   قابل توجه دزدان وکلاهبرداران محترم خیالتان راحت راحت هیچگاه در جایی نامی از شما برده نمی شود که خدایی ناخواسته شناسایی شوید ویا آبروی خانواده های محترم حرام خوارتان برود راه برای کارهای بعدی وهماننده شما باز است
  • IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
   0 0
   گوساله جان چطور پس گرفتنشون اگر تمرکز ندارن؟؟ چرا چرت میگی؟؟هر روز خبر اختلاصا بیشتر میشا و این خوبه چون این مدیرای دولت روحانی تاتونستن دارن میخورن و الان دارن جمع میشن شما برو نگاه کن خود اقای رئیسی از خود قوه قضاییه سر پرونده اقای(برادریه)چکار کرد
  • IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
   0 0
   خیلی تیز هوشی! آدم های هوسباز مخالف حجابند وگرنه حجاب چه ضرری داره
 • امیرخان IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
  6 0
  هر دم از این باغ بری می‌رسد...
 • بهره بانکی حرومه IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
  12 0
  شاه دزد
 • اسماعیل IR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
  0 0
  شکر خدا گیر افتاده اما اینکه نوشتید هویت معلوم واسم نبردید انعکاس خوبی در جامعه نداره چرا نباید مردم بدانند اختلاسگر کی بوده؟
 • IR ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
  7 4
  نوش جانتان
 • افشین IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
  0 0
  چرا با متهمان سلیقه ای برخورد میشود ؟ افرادی که در لایه های بالای نظام هستند وبه اصطلاح دزد پلاس هستند کاهش اعتماد ملی .......
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
  0 0
  بدبخت خب رُندش میکردی ۳۰۰۰ میلیارد تا روی خاوری رو کم کنی ؟ البته خاوری زمانی رفت که هاشمی زنده بود و کمکش کرد ولی این بیچاره شانس نداشت !
 • ایران IR ۱۹:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۳۰
  1 0
  حکمش چی میشه حالا؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس