واکنش سلاجقه به دیوارکشی ترکیه در مرز با ایران

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با سفیر ترکیه در ایران بر لزوم توسعه همکاری‌های محیط زیستی دو کشور تاکید کرد.

به گزارش مشرق، علی سلاجقه، در دیدار با سفیر ترکیه در ایران با تبریک انتخاب مجدد رجب طیب اردوغان به ریاست جمهوری این کشور، روابط دو کشور دوست و برادر ایران و ترکیه را دیرینه، تاریخی و دائمی توصیف و اظهار کرد: روابط کشور ما با کشور ترکیه همواره بر اساس حسن همجواری و در جهت تأمین منافع ملی و منطقه‌ای بوده است.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری‌های محیط زیستی بین دو کشور تصریح کرد: مسائل محیط زیستی مرز نمی‌شناسند و هر گونه آلودگی محیط زیستی در یک کشور می‌تواند کشورهای منطقه را درگیر کند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به افزایش چالش‌های محیط زیستی ناشی از تغییر اقلیم، کاهش نزولات جوی، کمبود منابع آبی و بروز آتش‌سوزی‌ها را از جمله پیامدهای تغییر اقلیم عنوان کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بین اینکه قرآن کریم، حیات همه موجودات در کره زمین را وابسته به آب بیان کرده است، گفت: ما از رشد و توسعه کشور ترکیه بسیار خوشحالیم اما شرایط اقلیمی اقتضا می‌کند که در بهره‌برداری از منابع آبی مشترک، حق‌آبه کشورهای پایین دست مراعات شود.

سلاجقه، مرزهای دو کشور را مرزهای صلح و دوستی توصیف و خاطرنشان کرد: در بحث دیوارکشی‌هایی که انجام می‌شود باید شرایط تنوع زیستی و پوشش گیاهی هم در نظر گرفته شود چراکه این دیوارکشی‌ها یک انقطاع اکوسیستمی به وجود می‌آورند که می‌تواند به حیات وحش و پوشش گیاهی لطمه وارد کند.

وی با اشاره به وجود تفاهمنامه‌های متعدد بین دو کشور در زمینه‌های مختلف یادآور شد: ما دو تفاهمنامه محیط زیستی در سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۴ و یک قرارداد عملیاتی در سال ۱۳۹۶ داریم که تقریباً راکد مانده‌اند و باید به دور از هرگونه هیاهو و حاشیه سیاسی به اجرا درآیند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به برگزاری موفقیت‌آمیز نشست منطقه‌ای وزرای محیط زیست در ۲۱ تیرماه سال گذشته به میزبانی تهران، به اهداف و دستاوردهای این نشست اشاره کرد و خواستار همکاری بیشتر ترکیه در جهت نیل به اهداف این نشست شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار کرد: بعد از برگزاری نشست منطقه‌ای وزرای محیط زیست، با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کنفرانس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار در ۱۸ و ۱۹ شهریورماه امسال به میزبانی کشورمان برگزار خواهد شد که مقامات ۶۰ کشور جهان برای حضور در این کنفرانس اعلام آمادگی کرده‌اند.

سلاجقه با دعوت از وزیر محیط زیست و سفیر ترکیه در ایران برای حضور در این کنفرانس گفت: برگزاری این کنفرانس نشان از آن دارد که دیپلماسی محیط زیست ظرفیت بسیار خوبی برای دیپلماسی سیاسی و اقتصادی فراهم می‌کند.

وی در ادامه بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های بسیار خوب دو کشور برای همکاری در زمینه حفظ گونه‌های در خطر انقراض تاکید کرد.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به برگزاری اجلاس کاپ ۲۸ در کشور امارات تصریح کرد: کشورهای منطقه نباید اجازه دهند کشورهای دیگر در این اجلاس، شرایط محیط زیستی را به آن‌ها تحمیل کنند بلکه می‌بایست با هماهنگی یکدیگر، نظرات خود را مطرح کنند و با کلیدواژه‌های مشترک در راستای منافع کشورهای منطقه در این اجلاس حضور پیدا کنند.

«حجابی کرلانگیچ» سفیر ترکیه در ایران، نیز با قدردانی از مهمان‌نوازی دولت و ملت ایران در مدت حضورش در این کشور، مسائل محیط زیستی را پیچیده توصیف کرد و خواستار تعامل و همکاری بیشتر دو کشور در زمینه مسائل محیط زیستی شد.

وی با اشاره به اهمیت موضوع آب در منطقه و جهان گفت: کشور ترکیه این روزها با مشکل کمبود آب به‌ویژه در شهرهای بزرگ مواجه است و اراضی کشاورزی این کشور دچار کم‌آبی هستند.

کرلانگیچ در عین حال تاکید کرد که کشورهای همسایه هم حق بهره‌برداری از منابع آبی مشترک را دارند.

سفیر ترکیه در ایران با اشاره به لزوم فعالسازی تفاهمنامه بین دو کشور اظهار امیدواری کرد به همراه وزیر محیط زیست ترکیه در کنفرانس بین المللی گرد و غبار در ایران شرکت کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 16
 • ناشناس IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
  50 3
  کاشکی ایران هم مثل ترکیه مرزهای شرقی کشور را دیوار کشی بتونی میکرد که این همه افغانی به صورت قاچاقی وارد ایران نشن
  • سروش IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
   1 4
   قرار نیست تو قفس باشیم ترکیه هم داره مثلا برای دوران بی آبی علیه مرد ایران و تغییر اکو سیستم ایران دست به چنین جنایتی علیه ایران و کشورهای منطقه می زنه و در کنار طرح توطئه ناتو داره این کار رو به صورت آرام آرام و خزنده انجام میده که خودش رو زیر دامن ناتو و طرح های فرامنطقه ای ناتو علیه بشریت پنهان کرده ناتو باید از بین بره.
  • IR ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
   2 0
   کافیه ارز دولتی دیگه وجود نداشته باشد و یارانه پنهان سوخت و ارد و شکر و دارو برداشته شود. یک بار برای همیشه
 • حسن IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
  14 3
  محیط زیست رو بزهای کوهی قاچاقچی و تروریست مزدور همیشه آلوده می کند
 • مجید AT ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
  43 4
  اگر ما هم این کار را میکردیم نه این همه افغانی داشتیم نه این همه معتاد یاد بگیرند از ترکیه
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
  38 4
  ایرانم باید مرز افغانستان و پاکستان دیوارکشی کنه
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
  0 7
  قد سلاجقه کوتاهه و تاثیر منفی گذاشته
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
  71 16
  باید در مقابل ترکیه مغول که داره خاورمیانه رو نابود میکنه با همکاری عراق و سوریه محکم ایستاد! قدرت و عظمت امپراتوری فارس رو یکبار دیگه باید به ترکان غارتگر عثمانی نشان داد اعلان جنگ سه کشور ایران و عراق و سوریه به ترکیه کارشو تموم میکنه! قطعا یونام و ارمنستان هم کمک میکنن. این میشه دیپلماسی موثر در مقابل مغول های غارتگر
  • IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
   10 42
   مغول ها چیکارتون کردن بعد سال ها دردش رو فراموش نکردید
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
   11 34
   مغول چیه مردک نژادپرست بی سواد؟ سلجوقیان روم (ترکیه امروزی) خودشون با مغول ها جنگیدن…
  • IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
   2 7
   آره ترسو
  • IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
   1 4
   امروز؟؟
  • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
   2 6
   مغولها یه مدت وحشیگری کردن نشوندیمشون سرجاشون برگردوندیمشون همون بیابونهای بی آب و علف مغولستان ولی وحشیگری تو ذات ایناست دیگه بهشون اجازه نمیدیم دست از پا خطا کنن. یه عده هم که خودشون مغول نیستن بر اثر تجاوزات مغول کم اوردن از ترس جونشون زبون مغولی پذیرفتن.البته مغولی زبون نیست یه لهجه خیلی زشت از پارسیه
  • IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
   1 1
   همش جنگ قدرت بین دو پادشاه یکی صفوی یکی عثمانی حالا صفوی شیعه بود پادشاهی معصوم بودند
  • IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
   1 1
   ملاصدرا به شاه عباس میگفت جنگ مسلمانان با هم درست نیست میدانی چرا چون پادشاهان امام معصوم نبودند و برای قدرت میجنگیدند مخصوصا انهایش که به جانشین خود هم رحم نمیکردند
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
  35 6
  آرارات و منطقه بخشش ملوکانه رضا قلدر را پس بگیرید
  • پالان رضا IR ۱۹:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
   17 0
   رضاخان کشور بحرین و آرارات را فروخت به چند روز حکومت
  • IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
   1 2
   من از خاندان پهلوی متنفر هستم اما بحرین در زمان حکومت زندیه جدا شد
 • خ.خ.اهری IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
  5 2
  منافع این دیوار که با پول ترکیه کشیده شده برای ایران هم بیشتر است بویژه در استان آذربایجان غربی از تهدیدهای تروریستی و شهید شدن سربازان جلوگیری می کند
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
  22 0
  چه عزت و اقتداری داره این دولت جهادی. نکشیمون سلاجقه.چه واکنش تندی اتخاذ کرده در برابر سیاستهای ترکیه همین امروز ترکیه دست از اقداماتش برمیداره حتما😂 خدا رو شکر نمردیم و عزت و اقتدار ادعایی جهادیا رو هم دیدیم
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
  2 0
  اما شرایط اقلیمی اقتضا می‌کند که در بهره‌برداری از منابع آبی مشترک، حق‌آبه کشور(شهر)های پایین دست مراعات شود. هرطور با مایی با تو هم همانطورند
 • پیراسته فر IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
  3 16
  سلاجقه(رئیس سازمان حفاظت محیط زیست): دیوارکشی‌های مرز۲ کشور، یک انقطاع اکوسیستمی به وجود می‌آورند که می‌تواند به حیات وحش و پوشش گیاهی لطمه وارد کند.* یعنی تردد ماروملخ ومرغان وخندگان درنگان ازطریق جاده های آسفالت وشوسه انجام می گرفت که حالا باانسدادمرزها نرددآنهامتوقف شده وبه محیط زسیت آسیب رسیده!؟ لازم به ذکراست که ترکیه ازچندسال پیش کاردیوارکشی راآغازکرده بود. دولت ترکیه عملیات احداث و نصب دیوار مرزی ۱۴۴ کیلومتری در مرز مشترک با ایران را از روز (۱۷ مرداد ۱۳۹۶) آغاز کرده است. ترکیه ۵۳۴ کیلومتر مرز مشترک با ایران دارد،
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
  3 1
  شما خودتون همه چیز کشور رو نابود کردید نگران دیوار شدی دریاچه ارومیه داره خشک میشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس