وزیر نفت: اصل بدهی واردات گاز از ترکمنستان تسویه شد

وزیر نفت گفت: افزایش سهم ایران در تجارت انرژی با کشورهای همسایه در منطقه در برنامه های وزارت نفت قرار دارد. 

به گزارش مشرق، جواد اوجی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به دیپلماسی انرژی در دولت سیزدهم بیان کرد: در دولت مردمی آیت‌الله رییسی یکی از محورها، دیپلماسی انرژی است که تلاش های خوبی توسط وزارت نفت و وزارت خارجه در این زمینه صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: واردات و ترانزیت و سواپ گاز و سهم تجارت گاز در منطقه در حال افزایش است و برنامه‌هایی خوبی در دست اقدام داریم.

وزیر نفت همچنین اظهار داشت: اصل بدهی بابت واردات گاز از ترکمنستان که در دوره های‌ مختلف اتفاق افتاده بود، به همت دولت سیزدهم تسویه شده است.

وزیر نفت در رابطه با اینکه چرا جمهوری اسلامی ایران که دارنده دومین ذخایر گازی است، واردات گاز انجام‌ می‌دهد، ییان کرد: روسیه اولین ذخایر گازی دنیا را دارد و براساس آمار برای واردات، صادرات، ترانزیت و سواپ هم برنامه ریزی کرده و این سهم تجارت است، ایران هم در همین زمینه تلاش می کند و تاکنون دستاوردهای خوبی کسب کرده است‌.

به گفته وی طی ۲۰ ماه گذشته در حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اتفاقات خوبی رقم خورده است و حرکت به سمت پالایشگاه های فراسرزمینی از جمله آن است که برای اولین بار پس از انقلاب رقم می خورد.

وزیر نفت به برنامه های این وزارتخانه برای استفاده از ظرفیت پالایشگاه های فراسرزمینی در خارج از کشور اشاره و عنوان‌ کرد: از این ظرفیت های برای فرآوری نفت و جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده بالاتر استفاده می کنیم.

وی متذکر شد: فرآورده های نفتی با توجه به نیازی که در سراسر دنیا وجود دارد تحریم ناپذیر است. یکی از محورهای اصلی در وزارت نفت استفاده از ظرفیت پالایشگاه های فراسرزمینی در کشورهای مختلف است که خوشبختانه چند مورد اتفاق افتاده و نفت جمهوری اسلامی در این پالایشگاه ها فرآورش می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس