پس از ۱۴ سال، میشل عون برای دیدار با بشار اسد وارد سوریه شد

رئیس‌جمهور سابق لبنان در سفر به سوریه وارد مرز این کشور شد و قرار است با بشار اسد دیدار کند.

به گزارش مشرق، «میشل عون» رئیس‌جمهور سابق لبنان امروز (سه شنبه) در سفر زمینی وارد مرز سوریه شد و از آن‌جا به سمت دمشق حرکت کرد.

به نوشته وبگاه النشره، این سفر پس از ۱۴ سال صورت می‌گیرد. او صبح امروز به همراه «بیار رفول» وزیر امور ریاست‌جمهوری سابق راهی مرز سوریه شد و در آن‌جا مورد استقبال «علی عبدالکریم» سفیر سوریه در لبنان قرار گرفت.

النشره به نقل از منابع لبنانی نوشت که رئیس‌جمهور سابق لبنان در این سفر قصد دارد بر ادامه روابط و موضع راهبردی «جریان ملی آزاد» در قبال سوریه تأکید کند. او همچنین قصد دارد به بشار اسد توضیح دهد که مخالفتش با انتخاب «سلیمان فرنجیه» برای پست ریاست‌جمهوری لبنان (گزینه حزب‌الله) ارتباطی به موضع او در قبال سوریه ندارد، بلکه به عقیده او در در صورت انتخاب فرنجیه، «اجماع گروههای مسیحی» به خطر خواهد افتاد.

میشل عون آخرین بار در سال ۲۰۰۹ و پیش از انتخابات پارلمانی آن زمان به دمشق رفته بود. سفر کنونی او به سوریه و دیدار با بشار اسد از چند جهت قابل توجه است.

اول اینکه میشل عون همواره از مخالفان سرسخت حضور ارتش سوریه در لبنان بود و درگیری سختی نیز میان نیروهای وفادار به او با ارتش سوریه در سال ۱۹۸۹ رخ داد که در نهایت منجر به تبعید خودخواسته میشل عون به فرانسه شد. او در سال ۲۰۰۵ پس از خروج ارتش سوریه از لبنان به بیروت بازگشت. رابطه او در تمام این سال‌ها شاهد فراز و نشیب زیادی بود، میشل عون در سال‌های بحران سوریه نیز همواره حامی دولت بشار اسد بود، اما در طول دوره ریاست‌جمهوری خود سفری به سوریه نداشت.

از سوی دیگر، سفر رئیس‌جمهور سابق لبنان به سوریه در شرایطی انجام می‌شود که لبنان بار دیگر وارد خلأ ریاست‌جمهوری شده و از اکتبر سال گذشته که دوره میشل عون به پایان رسید، این کشور هنوز رئیس‌جمهور ندارد.

در این راستا احزاب اپوزیسیون لبنان روز یکشنبه «جهاد ازعور» را به عنوان نامزد خود برای پست ریاست‌جمهوری اعلام کردند. «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان نیز اعلام کرد که جلسه رأی‌گیری برای انتخاب رئیس‌جمهور در تاریخ ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) برگزار خواهد شد. حزب‌الله و جنبش امل نیز پیش از این «سلیمان فرنجیه» را نامزد خود برای این پست تعیین کرده بودند، گزینه‌ای که با مخالفت «میشل عون» و جبران باسیل» مواجه شده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس