کد خبر 1496119
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۹
ماجرای محور شرارت مورد اشاره رهبر انقلاب چیست؟

سران کاخ سفید همکاری راهبردی ایران و آمریکا بعد از انقلاب را در بهمن 1380 نابود کردند. همین اتفاق در واقعه بحران گروگان‌های لبنان (اواخر دهه ۶۰ ه.ش) و توافق هسته‌ای ایران و ۵+۱ (دهه ۹۰ ه.ش) نیز تکرار شد.

به گزارش مشرق، رهبر انقلاب صبح امروز ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ در اجتماع عظیم سی‌وچهارمین سالگرد رحلت امام به یک واقعه تاریخی اشاره کردند.

ایشان فرمودند: در برخی دولت‌های این چند دهه، افرادی معتقد به عقب‌نشینی و امتیاز دادن بودند اما در یکی از این دولت‌ها، همان کشوری که در مقابل آن عقب‌نشینی کرده بودیم، برای رئیس‌جمهور ما کیفرخواست صادر کرد و او را به دادگاه غیابی کشاند و یا در دولت دیگری که گویا متأسفانه به آمریکایی‌ها کمک هم شده بود، آنها ایران را محور شرارت نامیدند.

اما ماجرای محور شرارت چیست؟

روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی مصادف با ۲۰ شهریور ۱۳۸۰ ه. ش مرگبارترین عملیات تروریستی تاریخ آمریکا به وقوع پیوست. برحسب ظاهر ۱۹ چریک القاعده توانسته‌اند از ۱۵ لایه‌ امنیتی وقت آمریکا [۱] عبور کنند و چهار هواپیما را در خاک این کشور تحت کنترل خود درآورند!

برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی با ۲ هواپیما منهدم شد. ادعا شد که بخشی از ساختمان مقر وزارت دفاع آمریکا موسوم به پنتاگون نیز هدف حمله هواپیمای سوم قرار گرفت. طبق همین ادعا، هواپیمای چهارم قبل از عملیات اصابت به کاخ کنگره آمریکا (Capitol Hill) سقوط کرد.

سال ۲۰۰۰ اوج شکوه امپراتوری آمریکا بود. ایالات متحده پس از تخریب دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ م و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ م به تنها ابرقدرت جهان تبدیل شد. این دوره بدل به عصر هژمون آمریکا شد، هژمونی که هیچ امپراتوری مادی در تاریخ جهان آن را تجربه نکرده بود.

بر همین اساس، روز ۱۵ مهر ۱۳۸۰ (۲۶ روز بعد از واقعه ۱۱ سپتامبر) به غرب آسیا لشکرکشی شد. انجمن آسیا (Asia Society) می‌نویسد: در کمال تعجب، دولت ایران یکی از اولین کشورهای جهان بود که پس از ۱۱ سپتامبر پیام تسلیت به آمریکا فرستاد. «محمد خاتمی» رئیس جمهور وقت ایران این حمله را محکوم کرد و دوران پسا ۱۱سپتامبر را به عنوان فرصتی برای حرکت سیاست خارجی ایران به سمت مسیری مصالحه جویانه‌تر با آمریکا دانست. [۲]

دولت بوش پس از حملات ۱۱ سپتامبر یک کانال محرمانه با دولت ایران ایجاد کرد تا در قبال دشمن مشترک وقت هماهنگ عمل کنند. [۳]

«رایان کراکر» سفیر اسبق آمریکا در افغانستان و عراق پسا اشغال، در واقعه یازده سپتامبر از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا بود. کراکر پس از یازده سپتامبر سفری محرمانه به ژنو انجام داد.

کراکر مدعی شد که هدف از سفر، دیدار با گروهی از دیپلمات‌های ایرانی مستقر در سوئیس بود. تاریخ این جلسه مربوط به اوایل اکتبر ۲۰۰۱ (مهرماه ۱۳۸۰) است. نیویورکر (The New Yorker) در همین رابطه مدعی شد که همکاری بین ایران و آمریکا تا اوایل مرحله جنگ به طول انجامید.

دیپلمات آمریکایی می‌گوید که مذاکره کننده اصلی ایران نقشه‌ای به او داد که به صورت جزئی، وضعیت نیروهای طالبان را نشان می‌داد. کراکر که از اشراف اطلاعاتی نیروهای ایران حیرت زده شده بود به طرف ایرانی می‌گوید که آیا می‌توانم از این نقشه یادداشت برداری کنم؟ طرف ایرانی می‌گوید که تو می‌توانی نقشه را داشته باشی. نقشه اطلاعاتی که طرف آمریکایی را متحیر کرد، به ادعای کراکر متعلق به نیروی قدس سپاه بود که توسط نماینده دولت ایران به طرف آمریکایی داده شد.

ماجرای «محور شرارت» در سخنرانی رهبر انقلاب چه بود؟


نیویورکر اسمی از دیپلمات ایرانی به زبان نمی‌آورد ولی احتمالاً او از اعضای دفتر نمایندگی وقت ایران در سازمان ملل بود. «گری سیک» مقام اسبق شورای امنیت ملی آمریکا در اندیشکده انجمن آسیا (Asia Society) از جواد ظریف به عنوان دیپلمات ارشد مذاکرات مربوط به افغانستان نام برد. [۴]

دوران بی‌سابقه‌ای در روابط ایران و آمریکا از زمان انقلاب ایجاد شد اما حسن نیت دولت ایران به صورت کاملاً زشتی از سوی سردمداران آمریکا پاسخ داده شد.

کراکر پس از اشغال افغانستان معاونت سفارت آمریکا در کابل شد. یک شب دستیارانش او را از خواب بیدار کردند و گفتند که رئیس جمهور «جورج بوش» در سخنرانی خود ایران را به عنوان بخشی از محور شرارت معرفی کرده است!

ماجرای «محور شرارت» در سخنرانی رهبر انقلاب چه بود؟
سخنرانی مشهور «محور شرارت» | منبع: CFR


ماجرا از این قرار بود که «جرج بوش پسر» رئیس جمهور وقت آمریکا روز نهم بهمن ۱۳۸۰ (چهار ماه بعد از ایجاد کانال محرمانه تهران - واشنگتن) در کنگره آمریکا سخنرانی کرد.

بوش پسر در این سخنرانی در جایگاه خودخوانده رئیس پلیس جهان اظهار داشت که تروریسم منحصر به افغانستان نیست بلکه آنچه او از آن «رژیم‌های سرکش» نام برد، همچون بمب‌های ساعتی در سراسر جهان پخش شده‌اند. رئیس جمهور آمریکا سپس نام ایران را در کنار عراقِ صدام و کره شمالی قرار داد و این کشورها را محور شرارت در جهان نامید. [۶]

ماجرای «محور شرارت» در سخنرانی رهبر انقلاب چه بود؟
متن سخنرانی مربوط به «محور شرارت» | منبع: بایگانی کاخ سفید


نیویورکر می‌نویسد: «کراکر مانند بسیاری از دیپلمات های ارشد غافلگیر شد.» کراکر وقتی به آن برهه زمانی اشاره می‌کند، سرش را تکان می‌دهد و می‌گوید: «یک کلمه، تاریخ را تغییر داد.»

«گری سیک» مقام اسبق شورای امنیت ملی آمریکا در اندیشکده انجمن آسیا (Asia Society) گفت: جواد ظریف، وزیر خارجه کنونی ایران مرد منتخب ایران در این مذاکرات بود. اما وقتی آنها هر آنچه که ما می خواستیم را در مورد افغانستان به ما دادند، جورج بوش به دلیلی که هیچگاه آن را درک نکردم نام ایران را در فهرست محور شرارت قرار داد. او همه چیز را خراب کرد و به ایرانیان این تصور را داد (که البته تصور اشتباهی نبود) که آمریکا به دنبال هیچ نوع رابطه ای با ایران نیست.

«سید حسین موسویان» از نزدیکان اردوگاه سیاسی هاشمی رفسنجانی خرداد ۱۳۹۳ در المانتیور (al-monitor) نوشت: خاتمی به من گفت مطمئنم که بوش میخ آخر را به تابوت رابطه ایران و آمریکا زد.

موسویان در این یادداشت به مکالمه خود با سردار سلیمانی در یکی از جلسات شورای عالی امنیت ملی اشاره کرد. سردار سلیمانی به موسویان گفت:

 • از همان آغاز همکاری این شک را داشتم که در خواست کمک آمریکا احتمالاً جنبه تاکتیکی دارد و به منظور یک همکاری دراز مدت نیست. ولی مشارکت ایران را یک پیشنهاد بدون باخت می‌دیدم.
 • اگر آمریکا به ما خیانت کند و پس از استقرار در افغانستان ما را رها کند به همان دامی می‌افتد که شوروی افتاد. آمریکایی‌ها منطقه را نمی شناسند، افغانستان را نمی شناسند، ایران را نمی شناسند ... در هر حالت ما برنده خواهیم بود و اگر آمریکایی‌ها از همکاری با ایران عبور کنند، باید با تحمل شکست افغانستان را ترک کنند.

این دیپلمات ارشد و اسبق ایرانی درباره نظر رهبر انقلاب گفت: آیت الله خامنه‌ای به چند تن از مقامات در همان ابتدای مذاکرات هشداد داد که دعوت به همکاری آمریکایی‌ها تاکتیکی است.

ماجرای «محور شرارت» در سخنرانی رهبر انقلاب چه بود؟


کاخ سفید بزرگترین همکاری راهبردی ایران و آمریکا بعد از انقلاب را نابود کرد. همین اتفاق در واقعه بحران گروگان‌ها (اواخر دهه ۶۰ ه. ش) و توافق هسته‌ای ایران و ۵+۱ (دهه ۹۰ ه. ش) نیز تکرار شد. نکته اینجاست که شاکله دولت منتخب ایران در هر ۳ واقعه یکسان بود اما عبرتی حاصل نشد.

این سه واقعه سند سیگنال حسن نیت تهران به واشنگتن بودند اما این حسن‌نیت‌ها هیچ‌گاه از سوی آمریکا با پاسخ مناسبی مواجه نشد. این وقایع نشان داد که هرگونه تعامل یا تخاصم آمریکا با ایران در هر دولتی با هدف «مهار ایران» در سه مولفه هسته‌ای، منطقه‌ای و نظامی است. حذف این سه مولفه نتیجه‌ای جز تسلیم سرزمینی ایران نخواهد داشت.

[۱]:dni.gov/index.php/what-we-do/members-of-the-ic

[۲]:asiasociety.org/media/top-stories/us-iran-relations-۹۱۱

[۳]:cfr.org/timeline/us-relations-iran-۱۹۵۳-۲۰۲۲

[۴]:newyorker.com/magazine/۲۰۱۳/۰۹/۳۰/the-shadow-commander

[۵]:irdiplomacy.ir/fa/news/۱۹۳۵۴۸۱

[۶]:georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/۲۰۰۲/۰۱/۲۰۰۲۰۱۲۹-۱۱.html

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 52
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • بشار عبدالواحد IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  46 4
  این همه خاتمی از آمریکا و فرهنگ آمریکایی و تنکس گیوینگ دی و شهید! آبراهیم لینکن تعریف کرد در مصاحبه با امانپور، آمریکا هم دست مزدش رو با محور شرارت و تحریم داد. آقا یه نفر که مبهوت سیستم غرب هست اگر در مصدر امور مملکت قرار بگیرد وامصیبتا هست
  • حاجی از سه راه جوبشور قم IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
   2 6
   حرف مفت ممنوع هر کی میگه پنیر تو
  • بختیاری IR ۰۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   6 1
   عبرت را خودی هایی میگیرند که مرتکب اشتباه شوند نه مهره های خاص و آموزش دیده ای که با هدف ضربه زدن به نظام و حیثیت کشور وارد میدان شده اند! ننگ بر کفتارهای خونخوار در لباس یابوی شکلاتی پوش
  • IR ۰۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   7 1
   یه جاهایی انگار خوب می فهمی یه چیزایی رو
  • حاجی از سه راه جوبشور قم IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   2 1
   صد در صد با حرفات موافقم بشار. درود بر شما
  • موشه یعلون از حیفا IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   1 0
   جوب شورک صنعتی زدی یا سنتی؟! بشار کجا بود.بیا بیرون.
  • BE ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   0 1
   درد و بلای جناب بشار عبد الواحد بخوره تو سر حاجی جبار ملعون از حیفا
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  29 31
  هیچ‌وقت نباید چیزی که امریکایی‌ها می‌خواهند به آن‌ها بدهیم. بارها و بارها ثابت شده خرشان که از پل برگذرد برمی‌گردند به ریش ما می‌خندند.
 • IR ۱۵:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  2 37
  درود بر سید محمد خاتمی
  • IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
   0 1
   ببخشید منظورم دروغ بود. اشتباه تایپ شد
  • IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   2 1
   ادامه حرف شما :درود بر سازشکار درود بر خائن درود بر آمریکا درود بر پول درود بر رفاه خیالی....
  • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   2 1
   هرسه فرزند ممدخاتمی در امریکا و اروپا زندکی می کنتد با خانواده. نوه های وی همه خارجی هستند. درود بر چه کسی؟! انسان اگر شرف داشته باشد وطن فروشی نمی کند.
  • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   2 1
   لعنت الله علیه
 • محمدایوب IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  25 1
  واقعا یکی نیست حداقل اینهایی که در این نوشته نام برده شد ودر رابطه با آمریکا به زیان کشور عمل کردند و حداقل روحانی باتوجه به تجربه سلف خودش مغروق وعبا شکلاتی رفیق جورج سوروس مجدداً کاسه گدایی دست گرفت وپشت درخانه این حرامیان که کدخدا می دانست و8سال کشور را تعطیل کرد به پاسخگویی وادار کند محاکمه پیش کش
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  11 38
  بهمن 88 سازمانهای نظر سنجی امریکا صحت نتیجه انتخابات 88 را تایید کردند
 • ایرانی IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  39 16
  بی کفایتی خود را در پشت دشمن دشمن پنهان نموده اید
  • IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
   2 5
   خائن و نفوذی هست دشمن خیالش راحت هست
 • IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  1 9
  از هر چیزی مطلبی می شنوه و بعد میاد فقط حرف مفت تحویل ملت میده...
 • حسین IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  10 1
  بسیار جامع و کامل.
 • فر IR ۱۶:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  10 37
  چه فایده وقتی چشم عبرت بین نباشد ؟ چه فایده وقتی عده ای بنای خیانت دارند ؟
 • سرباز IR ۱۶:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  19 32
  قابل توجه غربگراهای ترسو
  • IR ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
   40 14
   غربگرا یعنی چی؟چرا اینقدر راحت روی افراد اسم میزارین؟مگه هر کسی با دنیا ارتباط داره عزت نداره؟
  • ارشک IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   0 1
   نخیر. به امریکا کمک کرد تا الان پسرش گرین کارت داشته باشد. برای او چه اشکالی دارد که کشور ما محور شرارت نامیده شود. غربگرای وطن فروش. ارتباط با دنیا با ذلت فرق داره.
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  16 1
  مرگ بر خاتمی بیشرف کثافت
 • علی ولی خدا عبادالله IR ۱۸:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  1 6
  وقتی یک دولتی را دولت امریکا محور شرارت می نامد این برای ان دولن افتخار است انها با این شیوه روی سیاه امریکا را به کل جهان نشان دادن شما چه کار کردین
  • IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
   8 1
   ما هم کارهای بسیار کردیم که دشمنان سوختند
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  3 1
  تاریخ مصرف گذشته
 • IR ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  3 1
  مذاکره کنید اما امتیاز ندهید
  • مهرداد IR ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   1 0
   هنوز نفهمیدی مذاکره برای نفع بردن هر دو طرف است
 • علی IR ۱۹:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  12 1
  ظریف مصداق کامل غرب زدگی است.آنچنان از قدم زدن با کری کیفور شده بود که راه نمرفت؛ میرقصید! این بدبخت از اصول سیاستمداری هم بیخبر است ؛ پالان سیاست را رنود ' عضوی بر دوش او انداخته اند. چه نفوذی باشد یا خیر ؛ از یک نفوذی هم در دوران سیاه وزارت ' بیشتر برای منافع آمریکا' سودمند' بود.
 • IR ۱۹:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  10 0
  چه خبر از حاجی جوبشور گدا و دغلباز و منافق و چه خبر از عبدلی چاخان وهابی
 • سپیده IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  1 6
  الآن یعنی این مذاکرات در جریان با همان آمریکا نیست؟
 • US ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  12 0
  {{ یک شب دستیارانش او را از خواب بیدار کردند و گفتند که رئیس جمهور «جورج بوش» در سخنرانی خود ایران را به عنوان بخشی از محور شرارت معرفی کرده است!}} خب اینکه تعجب نداره وقتی بدانی برنامه ترور سپتامبر توسط اسراییل و نوکانهای یهود در رژیم بوش طرح ریزی و پیاده شد - یعنی یک ترور داخلی بود نه خارجی -که از وضع موجود برای راه اندازی نظم نوین جهانی یا همان حکومت جهانی بنفع هژمونی آمریکا و اسراییل بعنوان قدرت اول درمنطقه استفاده کنند. داستان ساختگی ۱۹ مرد عرب باکاردجعبه بازکنی جوکی بیش نیست. با پیاده کردن ترور و کشتن ۳۰۰۰ نفر از شهروندان آمریکا برنامه صیهونیزم جهانی یعنی بزیرکشیدن ۷ کشور در ۵ سال - ایران هم جزو آن بود- شروع بکارکرد که بعد از کشتارعراق به گل نشست اما از گردونه خارج نشد و هنوز هم دارد تقلا میکند که نقشه راه را به پایان رساند. اما سردار سلیمانی سنگ عظیمی جلوی برنامه های این جنایتکاران انداخت که نقشه بشدت آسیب دید در نتیجه حرکت بسوی جهان چند قطبی آغاز شدکه ایران پیشتاز آن است. بعدها روسیه و سپس چین به این حرکت پیوستند. هدف از ترور یازده سپتامبر تغییر نقشه منطقه و شمال آفریقا بنفع اسراییل و برپایی اسراییل دوم و چندم بمنظور کنترل و چیاول منابع و تثبیت قدرت آپارتاید جهود(خزر) بعنوان قدرت اول در منطقه بود- طبق نقشه راه اودید اینون - که سردار سلیمانی و همرزمانش آن را در زباله دان تاریخ دفن کردند. با این کار نقشه راه که با ترور شروع شده بود باهمت سردار سلیمانی و همرزمانش ریش ریش شد.
 • مهدی IR ۲۰:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  7 4
  خیلی راحته ?!!!! حادثه ۱۱ سپتامبر با رمز بز اهلی من شرارت و کار خود آمریکا یی هاست و بهانه لشکر کشی به خاورمیانست
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  4 2
  نقشه تروریستای خودشون رو از شما بگیرن تعجب کردن داره واقعا
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  3 14
  زنده باد سید محمد خاتمی
  • IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   3 1
   خدا نکنه. تا همین حالا هم بسیار بیشتر از باید زنده بوده اند
  • IR ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   0 4
   از در عقب
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   0 1
   لعنت الله علیه
 • IR ۲۱:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  4 9
  سریعا از هوش مصنوعی استفاده کنید و اگر نه از شرق و غرب کره زمین حدود صد سال عقب خواهید افتاد . استفاده های بیشمار و وسیعی در تمام زمینه ها و عرصه ها میشه کرد. مخصوصا بیزنس ها کسب و کار ها و مهدویت و دین
 • بنده خدا IR ۲۲:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  0 3
  غربزدگی مرضی هست که درمان نداره
 • :) IR ۲۳:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  1 0
  این شیوه ها را از نازیستهای صهیونیست یاد گرفتن و ارباب همشون فرقه برده داری کلونیالیسم. وگرنه خود آمریکایی‌های اصیل متفاوتن از این دو جناح نفوذی حاکم.
 • IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۴
  1 0
  اینو همیشه میگید. مگه الان آمریکا تحریممون نکرده و ول هم نمیکنه. مگه الان دولت و مجلس و قوه قضاییه و مردم انقلابی نیستن. مگه الان دولت جوان انقلابی حاصل رای خوب مردم نیست؟ هیچ اتفاقی نیفتاده و نمی افته هم. چرا هی وعده فردا رو میدید ؟
 • IR ۰۲:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  0 1
  در یکی از این دولت‌ها، همان کشوری که در مقابل آن عقب‌نشینی کرده بودیم، برای رئیس‌جمهور ما کیفرخواست صادر کرد . فک کنم دولت هاشمی بوده
 • امیرعلی IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  3 0
  مشرق میدونم دل جرات پخش نداری!ولی برای تاریخ مینویسم!درباب همین ارتباط این امریکا در قضیه افغانستان یکی از طرف ها مذاکره کننده ایرانی ها با امریکا های اقای قاسم سلیمانی بود!!جهت درج درتاریخ
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  1 3
  خاتمی فتنه گر از همان دوران آموزش فتنه گری و خیانت می دیده
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   5 1
   فتنه گر شماها هستین که روزگار ملت رو سیاه کردین
  • IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   0 1
   خاتمی فتنه گر حامی حسن فری عامل فلاکت و بیچارگی.
  • محمدقزل IR ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   0 1
   اتفاقا روزگار ملت سفید سفید است شما وطن فروشان خائن سیاه هستین
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  0 1
  چقدر این جماعت افساد طلب ذلیل زبون بدبخت هستند کسی داخل ایران کوچکترین کاری یا حرفی برعلیه این جماعت بزنه اینها خودشون رو میکشن ابرو واسه طرف نمیزارن ولی همین جماعت در مقابل امریکاه واروپا لال میشن هرچی ابرو شون ببرن با تحقیر باهاشون صحبت کنند صدا ازشون در نمییاد این جماعت علاوه برضعیف (ظریف) ذلیل هم هستند خدا ازتون نگذره جد خاتمی بزنه تو کمر خاتمی وضعیف تمامی افساد طلبان زبون🤲🤲🤲
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  0 1
  وقتی کشوری رو دولت امریکاه محور شرارت می خوونه این برای اون دولت افتخاره اونها رو ی سیاه امریکاه رو نشون دادن.(( این استدلال مال کدوم نابغه ایرانی .فقط عده ای ساده لوح هستند که روی سیاه امریکاه رو بعد این همه سال ندیدن همین طرز تفکرتون که ملت رو بدبخت کرده عاقل از یه سوراخ دوبار گزیده نمیشه تو رو به حضرت ابوالفضل قسم یه مقدار فکر کنید )))
 • BE ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  0 1
  پشت سر مرده ها حرف نزنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس