سرلشکر باقری

سرلشکر باقری از فعالیت شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح خبر داد و گفت: این شورا و شوراهای های دیگر در چهار سازمان اصلی نیروهای مسلح تشکیل شد .

به گزارش مشرق، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صبح امروز (چهارشنبه ۱۰ خردادماه) در همایش ملی ربع قرن پیشگیری از وقوع جرم که به میزبانی سازمان قضایی نیروهای مسلح برگزار شد، گفت: حرکت در مسیر قرآن و دستورات الهی از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح است.

وی افزود: ما به عنوان نیروهای مسلح در همه حرکات، سکنات و ماموریت های خود به قرآن کریم و روایات و فرمایشات ائمه معصومین و بیانات و تدابیر امامین انقلاب اسلامی تمسک میجوییم تا کار صحیح و با برکت باشد.

سرلشکر باقری گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصول مختلف به اصل مهم پیشگیری توجه کرده و به ویژه در اصل ۱۵۶ پیشگیری را از وظایف مشخص قوه قضائیه قلمداد کرده است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به فعالیت های قوه قضائیه در حوزه پیشگیری از وقوع جرم تصریح کرد: قوه قضائیه به این موضوع عنایت خاص داشته و با تشکیل شورای عالی مربوط و ایجاد دستگاههای مسئول ورود جدی به این حیطه داشته است. همچنین، سازمان قضایی نیروهای مسلح به عنوان بخش مسئول در صیانت نیروهای مسلح در قوه قضاییه به طور جدی به موضوع ورود کرده است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به فعالیت های علمی و عملی نیروهای مسلح در حوزه پیشگیری از وقوع جرم بیان کرد: در نیروهای مسلح بر اساس تجربیات به دست آمده و مطالعات عمیق علمی و میدانی در سال ۱۳۹۷ سند مهم پیشگیری از وقوع جرایم و تخلفات تدوین و ابلاغ شد. همچنین، پیرو آن شیوه نامه آگاه سازی کارکنان در حوزه پیشگیری در سال ۱۳۹۹ تدوین و ابلاغ شد.

سرلشکر باقری از فعالیت شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح خبر داد و گفت: شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین، شوراهای های دیگر در چهار سازمان اصلی نیروهای مسلح تشکیل شد و با جدیت و نظم تشکیل جلسه داده و کار را دنبال می کنند. آنچه آمارها نشان می‌دهد با وجود اینکه جرایم با تنوع بیشتری مواجه شده و با توسعه فضای مجازی زمینه وقوع جرم افزایش پیدا کرده و شاخص های جرم انگاری هنوز به روز رسانی نشده است، انتظار می رفت جرائم رشد چشمگیری یابد، اما به لطف خداوند و تلاش همه دست اندرکاران، وقوع جرم سیر کاهشی قابل توجهی دارد.

سرلشکر باقری با اشاره به مأموریت‌ها و وظایف نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: نیروهای مسلح در همه کشورها دارای اهمیت هستند، اما در کشور ما نیروهای مسلح به‌لحاظ شاخصه های مکتبی و انقلابی و ماموریت های منحصربفرد دارای اهمیت ویژه ای هستند. براساس قانون اساسی و تدابیر امامین انقلاب اسلامی، حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن، دفاع و حفظ تمامیت ارضی، استقلال کشور و حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و امنیت کشور بر عهده نیروهای مسلح است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه مسئولیت های سنگین بی نظیر و یا به عبارتی کم نظیری بر عهده نیروهای مسلح ما قرار دارد، خاطرنشان کرد: در مقابل، کشور ما با تهدیدات متنوع و گوناگونی در ۴۴ سال گذشته مواجه بوده، هست و خواهد بود. با قاطعیت می شود گفت هیچ کشوری در جهان این سطح از تهدیدات را تجربه نکرده و ندارد. مروری بر تهدیدات، جنگ، حوادث و درگیری‌های ۴۴ سال گذشته بیانگر این است که چنانچه نیروهای مسلح ذره ای در اجرای ماموریت و نقش خود دچار سستی و خطا می‌بودند قطعاً این نظام مقدس با مشکلات اساسی مواجه می شد و این حساسیت و اهمیت همچنان وجود دارد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه انجام صحیح ماموریت‌های نیروهای مسلح برای نظام مردمی که ما افتخار داشتن چنین نظامی را داریم، مستلزم اعتماد مردم، وجود سرمایه اجتماعی و وجهه مناسب برای نیروهای مسلح در میان مردم است، تصریح کرد: اگر در نیروی مسلح ما مواردی از جرم و تخلف فراوان باشد و به چشم مردم بیاید طبیعتاً منزلت و سرمایه اجتماعی آن دچار آسیب اساسی می‌شود.

وی ادامه داد: باید برای پیشبرد پیشگیری از وقوع جرم که نیاز به یک حرکت پویا و دائماً به روزشونده دارد و بایستی یک چرخه چندین مرحله‌ایی به انجام رساند و نسبت به آن رصد و مراقبت داشته باشیم.

وی در پایان گفت: ما باید بازخورد تصمیمات و نحوه اجرای دستورالعمل‌ها را دریافت و نقاط ضعف و قوت را ارزیابی کرده و فرآیندها را اصلاح کنیم. باید حساسیت بالا در این نظارت وجود داشته باشد و با اصلاح روش ها، پیشرفت کار کنترل شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۰۴:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
    0 0
    به جرم هایی مثل عدم تجهیز نیروها به تجهیزات مناسب هم رسیدگی میکنند؟ یا آموزش های غیر اصولی و ناکافی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس