اهمیت سن باروری خانم ها در فرزندآوری

سن باروری، یکی از موضوعات مورد بحث در اجرای موفق برنامه‌های قانون جوانی جمعیت است که می بایست به آن توجه داشت.

به گزارش مشرق، مقوله «سن باروری»، یکی از موضوعات مهم در اجرای برنامه‌های قانون جوانی جمعیت تلقی می‌شود که باید به آن توجه کرد. زیرا، با افزایش سن، قدرت باروری در هر دو جنس مونث و مذکر کاهش می‌یابد. اما، شرایط برای خانم‌ها، قدری سخت‌تر و دشوارتر خواهد شد.

افسانه محمدزاده جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ ناباروری، گفت: عامل سن در قدرت باروری خانم‌ها بسیار تعیین‌کننده است و به لحاظ بیولوژیک، زنان سنین باروری محدودتری نسبت به مردان دارند. اگرچه عامل سن بر توان باروری مردان نیز تا حدی اثرگذار است، اما در زنان این تأثیر بسیار بیشتر است و در واقع قدرت باروری خانم با افزایش سن کمتر و کمتر می‌شود. علت اصلی این محدودیت محدود بودن میزان ذخیره تخمدان است.

وی با اشاره به تعریف ذخیره تخمدان، افزود: منظور از ذخیره تخمدان تعداد فولیکول‌های آماده رشد است که یک نوزاد دختر با آن متولد می‌شود. بنابراین ذخیره تخمدان در دوران جنینی شکل می‌گیرد. وقتی دختری به سن بلوغ می‌رسد، در هر سیکل قاعدگی تعدادی از این فولیکول‌ها شروع به رشد می‌کنند و در نهایت یکی از آنها بالغ می‌شود. بنابراین، اگرچه از بدو تولد کاهش ذخیره تخمدان آغاز می‌شود اما روند کاهش ذخیره تخمدان با سن بلوغ شتاب می‌گیرد و در هر سیکل ماهانه، از میزان ذخیره تخمدان کاسته می‌شود.

اعظم محمداکبری جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ ناباروری، درباره ارتباط افزایش سن با کاهش قدرت باروری زنان، گفت: سن مهم‌ترین عامل بیولوژیک در توان باروری خانم‌ها است. زیرا تعداد تخمک‌ها یا ذخیره تخمدان که یک نوزاد دختر با آن متولد می‌شود، محدود است و از زمان تولد، ذخیره تخمدان شروع به کاهش می‌کند تا زمان یائسگی که به صفر می‌رسد. در واقع این یک روند طبیعی و برنامه‌ریزی‌شده پیر شدن و مرگ سلولی است.

وی افزود: بالا رفتن سن هم با کاهش میزان ذخیره تخمدان و هم کاهش کیفیت تخمک‌ها همراه است. این روند کاهشی از ۳۰ سالگی سرعت می‌گیرد، پس از ۳۵ سالگی شتاب بیشتری می‌گیرد و پس از ۴۰ سالگی این روند کاهشی بسیار پرشتاب می‌شود.

محمداکبری با اشاره به اثر منفی دیگر افزایش سن بر توان باروری، بیان کرد: بعد از ۳۰ سالگی، محتوای ژنتیکی تخمک‌ها هم تغییر می‌کند. در واقع، ممکن است حتی تخمک بالغ هم بشود اما به لحاظ کروموزومی نرمال نباشد و حتی اگر تبدیل به جنین بشود، جنین سالم نباشد و یا اصلاً لانه‌گزینی رخ ندهد یا پس از لانه‌گزینی در همان روزهای نخست، جنین سقط شود. بنابراین، این آگاهی باید در خانم‌ها شکل بگیرد که سن باروری آنها محدود است و بهترین سن برای بارداری سالم ۲۰ تا ۳۵ سالگی است.

در همین حال، محمدزاده، به مخاطرات بارداری در سنین بالا اشاره کرد و توضیح داد: هرچه سن خانم در هنگام بارداری بالاتر باشد، به‌ویژه بالای ۴۰ سال، بارداری مخاطرات بیشتری برای مادر و جنین دارد. در سنین بالای ۴۰ سال، تخمک‌ها پیر می‌شوند و افزون بر کاهش احتمال بارداری، احتمال خطر بروز اختلالات کروموزومی در جنین و سقط جنین نیز افزایش می‌یابد.

وی افزود: همچنین، باید توجه داشت که با افزایش سن احتمال بروز عوارضی همچون فشار خون بالا، دیابت بارداری و بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر می‌شود. مشکلاتی همچون فشار خون بالا و دیابت بارداری باعث کاهش خون‌رسانی به رحم و در نتیجه، کاهش خون‌رسانی به جنین می‌شود و می‌تواند به اختلالاتی در رشد جنین منجر شود. افزون بر این، می‌تواند باعث کاهش مایع آمنیوتیک (الیگوهیدرآمنیوس) و در نهایت، مرگ داخل رحمی جنین شود. خطر زایمان زودرس یکی دیگر از عوارض احتمالی بارداری در سنین بالاست که می‌تواند تهدید کننده سلامت نوزاد باشد. بنابراین، لازم است خانم‌ها بدانند که علاوه بر اینکه افزایش سن خطر ابتلاء به ناباروری را به همراه دارد، می‌تواند با مخاطرات جدی بارداری نیز همراه باشد.

محمداکبری نیز یادآور شد: امروزه متأسفانه به دلایل متعدد سن ازدواج و فرزندآوری در جامعه افزایش یافته است. همچنین، ممکن است خانم‌ها به دلایل پزشکی، مثل درمان بدخیمی‌ها یا جراحی در ناحیه شکم و لگن در معرض خطر کاهش قدرت باروری قرار بگیرند. در چنین مواردی توصیه می‌شود که حتماً برای حفظ باروری از طریق فریز تخمک یا جنین اقدام کنند. فریز تخمک از سنین پس از بلوغ، ترجیحاً از ۱۸ سالگی تا ۴۰ سالگی انجام‌پذیر است و البته، پس از ۴۰ سالگی نیز می‌توان تخمک را فریز کرد اما کیفیت و تعداد تخمک‌ها کاهش چشمگیری دارد. فریز تخمک روندی مشابه IVF دارد. یعنی به خانم داروهای تحریک تخمک‌گذاری داده می‌شود و طی یک عمل سرپایی تخمک‌ها از تخمدان برداشته و فریز می‌شوند. خانم‌های متأهل نیز می‌توانند به‌جای فریز تخمک، برای فریز جنین اقدام کنند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • یه خوزستانی IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  7 1
  ای بابا چرا چرت وپرت میگید خواهر من توسن ۴۲سالگی بچه سومش رو باردار شد الآن ۴۸سالشه بچه ۵ساله داره.
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  5 1
  مادر منم ۴۳ سالگی بچه آورد.خوشگل و باهوش.
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
   5 1
   خدا به مادر من هم بچه ششم رو در سن چهل و دو سالگی هدیه کرد بسیاااار باهوش و طلای المپیادی و خوشگل.
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  6 1
  بیشتر نظرات دکترها در مورد بارداری هجویاتی است که صرفا ترجمه میشه . باور ندارید یک زن ۲ ماهه را پیش ۵ تا دکتر ببرید عین ۵ تاشون ۵ تا نطر متناقض دارند . خدایا زنان باردار این مملکت را به تو سپردم از شر خناسان
  • يه مامان با حال IR ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
   3 0
   موافقم عزیزم 👌یه چیز دیگه به دستگاه های سونوگرافی اعتماد نکنید من برای بچه اولم سونوگرافی گفت بچه قلب نداره باید سونوگرافی داخلی بدی خیلی اعصابم خورد شده بود بعد رفتم جای دیگه یه سونوی معمولی دادم صدای قلب بچه ام رو برام گذاشت گفت بچه مشکلی نداره چقدر حرص الکی خوردم بازم به حرف شوهرم گوش دادم سونو داخلی ندادم.
 • IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  3 0
  چه دل خوشی دارن ما دلمون خونه
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  2 0
  من معلم هستم وخوش حال می شوم وقتی بچه ای به دنیا میاد چون اگه بچه ها نباشند ما معلم ها نیستیم
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  4 1
  والا همش دروغه مادر من هم تو سن 46سالگی یک پسر خوشگل ومو طلایی بدنیا اورد در ضمن الان 8سالشه که از همه تیز هوش تره
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  2 0
  بسیار ممنون وهمین طور خسته نباشید
 • IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  1 0
  درگذشته مادران این مرزوبوم از سن پایین فرزند می اوردند تا ۴۵ سالگی ولی در کل اگر تو سن مناسب فرزند اورده بشه بهتره ومادران در سن جوانی حال وحوصله بیشتری دارندودرضمن در گذشته فرزندان اول خانواده کمک حال مادران در نگهداری فرزندان بعدی بودند خالصه برکت وانرژی زندگی یه خانواده بچه ها هستند خدا وند صالح وخوبش رو نصیب تمام هموطنان ایرانی بکنه امین
 • IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  3 6
  بچه نیارید که بدبخت میشید با این گرونی و نبود امکانات
  • IR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
   1 1
   من که از ترس بچه آوردن از ازدواج فراریم. بچه هم بچه های قدیم
 • IR ۲۲:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  0 0
  خوبه تو این سایت همه ی مامان بزرگا بچه ی خوشگل موطلایی باهوش دنیا میارن.
 • سیدمسعود قائم مقامی IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  0 0
  تورم مهار خواهد شد.
 • . IR ۰۷:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
  0 0
  اتفاق اگر بدنبال افزایش جمعیت هستید آنقدر این مطالب پخش نکنید طوری صحبت شده انگار همه موارد صدردی هست درصورتی که اینطور نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس