قالیباف

رئیس مجلس شورای اسلامی برنامه هفتم کشور را نقطه عطفی در شرایط فعلی کشور دانست و گفت: در حوزه سیاست‌گذاری‌های داخلی و خارجی نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی برنامه‌ریزی کنیم .

به گزارش مشرق، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی عصر دیروز (۳۱ اردیبهشه) در گردهمایی رؤسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور که با موضوع نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در نظم جهانی در حال ظهور در وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) گفت: برگزاری این نشست یک فرصت استثنایی است چرا که در آینده نزدیک برنامه هفتم در دستور کار مجلس قرار می گیرد و جهت گیری های حداقل ۵ سال آینده کشور در جریان احکام آن رقم می‌خورد.

برنامه هفتم، نقطه عطفی در شرایط فعلی کشور است

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به شرایط مهم و خاص کنونی اشاره کرد و اظهار داشت: ما باید بر باورهای خود مبتنی بر سنت های الهی بایستیم و بدانیم در حین اینکه خداوند موفقیت ما را تضمین کرده قطعا سختی هایی نیز خواهیم داشت و یاری دین خدا و خدمت به بندگان خدا همواره مسیر پرچالشی بوده است که باید آن را بپذیریم.

وی در ادامه برنامه هفتم کشور را نقطه عطفی در شرایط فعلی کشور دانست و افزود: در حوزه سیاست گذاری های داخلی و خارجی نمی توانیم بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی برنامه ریزی کنیم و قطعا باید یک نقشه راه قوی داشته باشیم که حاصل بررسی کارشناسی برنامه ها و شرایط داخلی و خارجی کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: ما در برنامه هفتم بنا به تدابیر رهبر معظم انقلاب باید مسئله محور حرکت کنیم و زمانی که قصد داریم مسئله محور باشیم، باید اولویت های محدودی داشته باشیم تا با اجرای آن بتوانیم مسائل اساسی را حل کنیم.

اگر نقاط ضعف را برطرف نکرده و نقاط قوت را تقویت نکنیم، قدرت حل مسئله را از دست می‌دهیم

قالیباف با بیان اینکه شاهد تحولات جدی در عرصه داخلی و بین المللی در سال های اخیر بوده ایم، عنوان کرد: در این شرایط نیازمند حکمرانی جدید و تحول در اداره کشور هستیم؛ همانگونه که رهبر معظم انقلاب در مراسم سالگرد رحلت حضرت امام(ره) در سال ۹۹ فرمودند باید تحولی در کشور صورت گیرد و امام ما امام تحول بوده است.

قدرت جمهوری اسلامی به مردمی بودن آن است

وی در ادامه با تأکید بر اینکه کشور نیازمند تحول است، اظهار کرد: یکی از چالش های جدی ما در داخل کشور، موضوعات اقتصادی و جنگ ترکیبی و ادراکی است که جهان سلطه به عنوان یک جنگ تمام عیار علیه ما رقم زده است لذا لازم است ما هم در مقابل طراحی دشمن، اقدام کنیم و طراحی دقیق داشته باشیم و سرمایه اجتماعی را افزایش دهیم.

برنامه هفتم نقطه عطفی در شرایط فعلی کشور است/ مردم را در همه عرصه‌ها کنار گذاشته‌ایم

ضرورت اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان این که هر کسی که به وطن و خاک خود علاقه دارد باید یک کار انجام دهد و آن این است که در سایه جمهوری اسلامی کارآمدی دین در اداره جامعه را به اثبات برساند افزود: هرچه به جز این، تنها در حد حرف است و باید بدانیم که نمی توان در قدرت بود و فقط حرف زد بلکه امروز در قدرت هستیم که عمل کنیم و مشکلات مردم را برطرف کنیم.

وی افزود: امروز در حالی باید به حکمرانی نو توجه کنیم که هندسه نظم جهانی نیز در حال تغییر است و ما نیز در کانون این تغییرات قرار داریم و توجه کنیم که اگر امروز برای قرار گرفتن در یک موقعیت درست در نظم جهانی تلاش نکنیم، هم فرصت بزرگی را از دست داده ایم و هم به سمت یک تهدید بزرگ پیش می رویم.

موفقیت ما در موضوعات داخلی و خارجی در هم تنیده شده‌اند

قالیباف در ادامه با بیان اینکه در حوزه حکمرانی در داخل، منطقه و بین الملل در یک پیچ تاریخی قرار داریم، تأکید کرد: وقتی از تحول در حکمرانی صحبت می کنیم درباره اندیشه های سیاسی و مبانی حاکمیت جمهوری اسلامی صحبت نمی کنیم چرا که ما تا آخر پای این مبانی ایستاده ایم و لذا حکمرانی نو به معنای این است که به موضوعات اجرایی روز جامعه در ابعاد مختلف تمرکز کنیم و نظام را به نحوی اداره کنیم تا نیازهای مادی و معنوی جامعه را پاسخ دهیم.

وی خطاب به روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی در خارج از کشور، تاکید کرد: امروز این موضوع یعنی حکمرانی در مسائل داخلی کاملا با حکمرانی ما در عرصه خارجی گره خورده است چنانچه موفقیت ما در عرصه خارجی کاملا به موضوعات داخلی ما گره خورده و این دو عرصه بیش از هر زمان دیگری در هم تنیده اند.

رئیس مجلس حکمرانی را نتیجه تلاقی دو عنصر تشخیص علمی و تصمیم سیاسی دانست و اظهار کرد: این در حالی که گاهی اوقات شاهد هستیم که هنگام تصمیم گیری، تشخیص علمی می دهیم اما به تصمیم سیاسی دقت نمی کنیم و صرفا می گوییم با کار کارشناسی، موضوع را علمی بررسی کردیم و گاهی نیز یک تصمیم سیاسی می گیریم اما به جوانب علمی و کارشناسی آن توجه نکرده ایم و در نهایت منجر می شود که وادادگی، تندروی و یا عوام فریبی صورت گیرد.

حکمرانی نو به معنای ابزار نو، روش نو و رویکردهای نو است

وی ادامه با اشاره به یکی از تاکیدات امام(ره) درباره حوزه اقتصاد مبنی بر این که دخالت دولت در بازار حرام است و باید اجازه دهد مردم خودشان بازار را مدیریت کنند اظهارکرد: مبانی ما در همه ابعاد مردم هستند و بنابراین زمانی که حرف از حکمرانی نو می زنیم یعنی با چه نوآوری و خلاقیتی بتوانیم یک رابطه تعاملی دوجانبه با مردم در همه شئونات داشته باشیم.

وی با بیان این که حکمرانی نو به معنای ابزار نو، روش نو و رویکردهای نو، است تاکید کرد: ما نباید از ظرفیت مردم در سیاست، اقتصاد و سایر حوزه ها به صورت مقطعی استفاده کنیم.

سیاست تجاری نیاز به اصلاح دارد

وی در ادامه دیپلماسی اقتصادی را به معنای سیاست تجارت دانست و گفت: درحال حاضر اقتصاد ما در عرصه تجارت محدود به فولاد، پتروشیمی و خام فروشی است درحالی که ضرورت دارد مزیت های خود را بیابیم و سیاست تجاری خود را اصلاح و در یک نگاه جدید تلاش کنیم تراز مجموعه تجارت ما در عرصه منطقه ای و بین المللی مثبت بوده و منفی نباشد.

متأسفانه مردم را در همه عرصه‌ها کنار گذاشته ایم

رئیس نهاد قانوگذاری کشورمان در ادامه با اشاره به ویژگی های حکمرانی نو، حرکت مبتنی بر سنت های الهی و تکیه بر مردم را دو اصل مهم برای تغییر حکمرانی دانست و با تاکید بر این که پیروزی ما در دفاع مقدس با حضور مردم بود و شهید سلیمانی نیز با تکیه بر مردم توانست با آمریکا بجنگد اظهارکرد: باید اعتقاد داشته باشیم که عرصه اقتصاد، تجارت بین الملل، سیاست تجاری و دیپلماسی کشور هم غیر از این نیست اما متأسفانه ما، مردم را از همه عرصه ها کنار گذاشته ایم.

قالیباف بر همین اساس تصریح کرد: ذات، جوهره و قدرت جمهوری اسلامی در مردمی بودن آن است و باید عمیقا به این باور داشته باشیم قوت و قدرت اصلی ما قلب مردم است.

براساس این گزارش، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و تعدادی از سفرای ایران در خارج از کشور نیز در این جلسه به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  13 0
  خوب کنار نگذار، تو هم یکی از مسئولین هستی
  • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
   8 1
   یه جور حرف میزنه انگار من رییس مجلسم
  • IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
   13 13
   اصلابنظرم نبایدرده بالای نظامی بیادتومدیریت اجرایی کلان چون همه ی فکروذکرش دورزدن تحریم وکمک های نظامی به صنایع نظامیه یکیش همین ژنرال قالیباف
  • IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
   6 2
   چی میگی؟ اگه تحریم رو دور نزدن از گشنگی میمیری. اصلا مغز ندارید راحتید. واقعا اصلا فکر هم می کنید شماها؟
 • رضا IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  13 1
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخ چهل سال شعاربسه دیگه ترو خدا
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  6 0
  عجب
 • حسین IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  8 11
  تنها حرف بدرد بخوری که در کل عمر کم خاصیتت زدی همین حرفه،سال ۷۶ مردم با انتخاب آقای خاتمی خواستار اصلاحات و تغییرات مسالمت آمیز بودند ولی باند قدرت با مخالفت با خواست مردم باعث به قدرت رسیدن افراد فاسدی چون محمود صباغیان و حسن فریدون شد،سال ۸۸ هم بیشتر مردم احمدی نژاد رو نمی خواستند اما همون باند قدرت با لج بازی فکر کرد که بهتر از مردم صلاح کشور رو میفهمه و اون اتفاقات تلخ رخ داد،الان هم که اغلب مردم خواستار اخراج افغانی ها از کشورهستند باز هم همون باند قدرت اصرار به نگه داشتن بیش از ۱۰ میلیون مهاجر افغانی داره،به مردم خودتون اعتماد کنید ،هزینه ای که برای افغانی ها فلسطینی ها و دیگران میکنید برای مردم خودتون بکنید ،خواهید دید این مردم درست مثل اول انقلاب جان مال و فرزندانشان رو برای وطنشون میدهند،کمی و فقط کمی عاقلانه عمل کنید،هم برای دنیای مردم بهتره و هم برای آخرت خودتون،با غریب پرستی به جایی نخواهید رسید.
  • IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
   15 3
   خوبی یا ما رو احمق فرض کردی؟؟؟؟ حسن فریدون رو که حمایت کرد و بالا آورد؟ اتفاقا سال 88 که همین مردم احمدی نژاد رو با اون رای بالا انتخاب کردند و شما پدر همین مردم رو درآوردید به خاطر انتخابشون
  • IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
   3 2
   حسین باستانی از بی بی سی ملکه گوربگور شده هستی؟ :)
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
   2 3
   بیشتر مردم احمدی نژاد را نمی خواستند؟؟ از کی تا حالا 14 میلیون نفر بیشتر از 25 میلیون نفر شده است ؟؟؟ واقعا عجب دروغگویی
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  9 1
  مردم را در همه عرصه‌ها کنار گذاشته‌ایم؟؟؟!!!!نفرمایید!!! مردم درعرصه هایی مثل بیچارگی وحرص خوردن وشرمندگی وازاین قبیل مسائل سفت وسخت درمیدان هستند!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  9 0
  باحضور ووجود عده ای خاص مثل شماها دیگه جایی برای حضورمردم درعرصه باقی نمونده!
 • مردم IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  8 0
  عرصه چیه؟؟؟
  • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   2 0
   همونیه که بر ما تنگش کردن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  5 2
  بدبخت مردم کی درعرصه بودن؟
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  7 1
  ما مردم عرصه نمیخوایم.شمافقط لطف کنین ودست ازسرمون بردارین
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  5 2
  همچی میگه که یکی ندونه فکرمیکنه مردم قبلا جایگاهی داشتن!
 • غلومعلی IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  6 1
  حالاکه متوجه شدید پس لطف بفرماییدوعرصه منو بدید
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  4 0
  عرصه من کجاس؟بهم بدینش
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  4 1
  اگه درعرصه نیستیم عوضش در مشقت که هستیم
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  5 0
  عوضش خودتون و خانواده هاتون به نون و نوا رسیدین
 • ناشناس IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  10 0
  چطوری 4درصدی
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  7 0
  چی شده که بیاد مردم افتادن؟؟؟آهان انتخابات نزدیکه!!!خخخخخخخخخخ
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  8 0
  چشم میایم پای صندوق رأی! حالا میشه ولمون کنی؟
 • رضا IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  6 0
  ما راضی هستیم ایشون دوبرابر حقوق بگیرند و فقط حرف نزنند.
 • علی IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  5 1
  مردم فقط برای شهید دادن و تاوان کثافت کارهای مسئولان هستند و همین
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  4 1
  همه اقتصاد دادین خودیها و رفاقتی و منطقه ای پخش کردین
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  4 0
  راست میگین در مدت کوتاهی چند تصمیم بگیرین مثلا در فوتبال سریع سهام تیمهارو بفروشین اتفاقا به ایرانیها خارج یا خارجیها به شرط تاسیس استادیوم سریع واردات خودرو با تعرفه کم ازاد کنین بزارین ادمهای غیر خودی کارخانه بزنن نه خصولتیها و ...... سریع یه فرودگاه خوب بدین قطر بزنه تا مدتی درامد و تبلیغ بدین بهش ... بس کنید شما اینقدر چسبیدین ول نمیکنین
 • یا کریم بابا IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  5 1
  بازم موقعه انتخابات شد و دادن شعارهای قشنگ شروع شد هر چند شما نیاز ب رای مردم ندارید فقط ب حضورشان ک تائیدیه واسه کارهاتون نیاز دارید . اینبار ما ملت پینوکیو نمی شیم تا روباه و گربه ننه هایی مث شما گولمون بزنن
 • رضا IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  6 0
  زمانی که کاندید ریاست جمهوری شدی و شهر دار بودی اتوبان ازادگان رو هولکی ساختی و افتتاح کردی و از سال دوم داره تعمییر میشه چطوری میخوای جواب این هزینه ها رو که به مردم دادی رو بدی /
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
   4 0
   باآوردن مردم درعرصه میخوادجواب بده
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  5 4
  بیچاره مردم که گرفتارشماها شدن!
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  2 0
  شهروند گرامی عدم ارایه بلیط نشانه چیست
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  4 1
  تو خودت با اون ادعای کذایی مسخره چهار درصدی خواندن اینهمه مردمی که به جناح مقابل تو رای دادن، پایه گذار همین ادعا بودی. البته الان هم همون کسی که بخاطرش مجبورت کردن دوبار کنار بکشی، مردم رو زیر چرخ جهالت و بیسوادیش له کرده چه برسه به دیدن مردم
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  2 2
  خوب نظرت رو در مورد رفراندوم بگو جناب مردم کنار نذار
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  3 0
  اتفاقا مردم دریک عرصه تنگ ازجانب شماهستند.
 • عمو IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  2 0
  دشمنان داخلی هم تا توانسته اند هر چه توانسته اند بر سر ما مردم بیچاره بیگناه در می آورند و هر چه می گوییم گوش هیچکس بدهکار نیست. فردا مسائلی که گفتم و توجهی نکردید گریبان خودتان را خواهد گرفت.
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  6 0
  نزدیک انتخاباته؟
 • بهاره IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  4 0
  نزدیک انتخابات یاد مردم می افتید
 • رزمنده گمنام IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  3 1
  این و امثالهم طوری حرف میزنن انگاره یک سری افراد از کره مریخ اومدن اینجا سالها با حماقت شون مملکت نابود کردن رفتن حالا اینها از مابهترون اومدن درستش کنند خوب کچل خان همون افراد قبلی همه مورد تایید همین شورای نگهبان با اون رییس فسیلش بودن که مملکت به فنا و نابودی رساندن
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  3 0
  نقطه عطفها تون با خط قرمز هاتون قاطی شده و یک چیز بی ریختی در اومده که دیگه قابل جمع کردن نیست !
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  6 0
  ملت کیلویی چند
 • IR ۱۹:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  3 0
  از کدوم اصلاحات حرف می زنید؟ خودتون هم نمی دونید چی می خواهید. لابد اصلاحات یعنی واگذاری رشت الکتریک به زن وزیر کشور خاتمی
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  1 0
  دیگنتی گیت چیست
 • IR ۲۱:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  0 2
  زنان و دختران ایرانی بیش از ۹۰ درصد وقتشونو تو فضای مجازی و اینستا مچرخن با مدیریت و محدودیت فضای مجازی برا زنان هم مشکلات فرهنگی و هم امنیتی و هم مشکل پیری جمعیت و ... همه حل میشه
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  0 3
  فکری برا سالانه ۵۰۰ هزار سقط جنین بکنین
 • IR ۰۷:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  2 0
  آخ جون میخوان عرصه بهمون بدن!هههههههههههههههههههههههه
 • م IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۳
  1 0
  امیدی به اصلاح و مبارزه با فساد و رانت نیست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس