پاسخ کنعانی به حواشی دیدار اخیر امیر عبداللهیان از روسیه

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به پیگیری‌ها در خصوص حق‌آبه ایران از هیرمند تصریح کرد: از پیگیری حق‌آبه ایران در هیرمند به هیچ وجه کوتاه نیامدیم.

به گزارش مشرق، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی با اشاره به ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس گفت: خلیج فارس بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی مشترک منطقه است. ایران تقویت روابط همسایگی با کشورهای حوزه خلیج فارس را مهمترین عامل دستیابی به امنیت مشترک می‌داند و سیاست اصولی ایران اول همسایگان است و برقراری امنیت دسته جمعی با مشارکت همه کشورهای منطقه خاصه با کشورهای حوزه خلیج فارس.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین روز کار و کارگر را به قشر زحمتکش و پرتلاش کارگر تبریک گفت.

وی سالروز شهادت مرتضی مطهری را هم گرامی داشت.

* از پیگیری حق‌آبه ایران در هیرمند به هیچ وجه کوتاه نیامدیم

کنعانی در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره پیگیری حق‌آبه هیرمند اظهار داشت: این موضوع جزو مطالبات ملت ایران از دولت و دستگاه دیپلماسی و دستگاه‌های دست اندرکار است. حق‌آبه ایران از  رودخانه‌های مشترک به صورت عام مورد توجه و اهتمام دولت و دستگاه دیپلماسی است. رئیس جمهور بر ضرورت پیگیری حق‌آبه ایران از رودخانه‌های مرزی تأکید دارد. حق‌آبه نه فقط در بحث افغانستان بلکه در مذاکرات با دیگر همسایگان و مشخصا ترکیه، عراق و ترکمنستان جزو موضوعات در دستورکار دائمی ما در گفت‌وگوهای دوجانبه و چندجانبه است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: ایران در تحقق حق‌آبه ملت ایران از هیرمند به صورت جدی پیگیر است و جزو موضوعات ثابت گفت‌وگوهای ما با طرف‌های افغانستانی است. امیرعبداللهیان حداقل سه دور در مذاکرات با سرپرست وزارت خارجه افغانستان این موضوع را مورد پیگیری قرار داد.

وی با بیان اینکه طرف افغانستانی به اصل حق‌آبه ایران اعتراف و اقرار دارد، خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه در آخرین دور مذاکرات که در سمرقند انجام شد، نیز بر این موضوع تأکید کرده است. البته در این خصوص آنها دلایل و معذوراتی را مطرح می‌کنند که چرا حق‌آبه کامل ایران را ادا نمی‌کنند که طبیعتا این موضوع برای ما قانع کننده نیست و این را جزو پیگیری‌های جدی خودمان قرار داده‌ایم.

وی افزود: علاوه بر دستگاه دیپلماسی در حال حاضر نماینده ویژه رئیس جمهور در افغانستان همزمان سرپرست سفارت در کابل است و این موضوع جزو موضوعات پیگیری آقای کاظمی قمی است.

این دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد: از پیگیری حق‌آبه ایران در هیرمند به هیچ وجه کوتاه نیامدیم و آن را به صورت جدی در دستورکار مذاکرات داریم و بخش قابل توجهی از دیپلماسی، دیپلماسی آب ایران است. امیدواریم طرف افغانستانی به نشانه التزام به قرارداد بین‌المللی و حس نیت و پایبندی خود به حسن همسایگی در مراودات خود با کشور مهم منطقه یعنی ایران در انجام این تعهد کوتاهی نکند و نسبت به اعطای کامل حق‌آبه ایران همه اقدامات لازم را انجام دهد.

وی اضافه کرد: طرف‌های افغانستانی بعضی موضوعات فنی از جمله در سازه سد را به عنوان مانع مطرح می‌کنند و با توجه به اشراف و توانمندی ایران در حوزه سدسازی و دانشی که در اختیار دارد، وزیر امور خارجه به طرف افغانستانی پیشنهاد داد که آماده‌ایم مشکلات  فنی برطرف شود و بدین منظور هیأت فنی مشورتی ایران برای کار تعیین شود و در کنار تیم افغانستانی برای رفع مشکلاتی که آنها در حوزه فنی مطرح می‌کنند، اقدام لازم را انجام دهد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: همه تلاش‌های خود را در حوزه سیاسی و حقوقی و هم فنی و تکنیکی انجام داده و امیدواریم شاهد التزام طرف افغانستانی به این تعهد خود باشیم.

* روابط با اروپا 

وی در پاسخ به سؤالی درباره روابط با اروپا عنوان کرد: روابط دوجانبه یک مسیر دو طرفه است. ایران هیچگاه در حوزه روابط خارجی خود را محدود به حوزه جغرافیای خاص نکرده است. دولت سیزدهم بر روابط خارجی متوازن تأکید می‌کند و توجه به همسایگان مرزی، آسیا و شرق را اولویت مهم خود مطرح می‌کند.

وی در عین حال یادآور شد: تأکید بر حوزه آسیا، همسایگان و شرق به معنای نادیده گرفتن ظرفیت‌های موجود در دیگر حوزه‌های جغرافیایی بر روابط متوازن و روابط مبتنی بر سود و منفعت مشترک نیسست. با اروپا تلاشمان این بود روابط را مبتنی بر احترام و منافع مشترک سازماندهی کنیم، ولی تمرکز طرف اروپایی بر موضوعات خاصی بود و آن موضوعات به دلیل رویکردهای خاص طرف اروپایی به عنوان عوامل بازدارنده عمل کرد. 

وی ادامه داد: متاسفانه در بحث برجام که می‌توانست یک نیروی محرکه جدی برای گشودن صفحه‌ی جدیدی در روابط بین ایران و اروپا باشد، طرف‌های اروپایی با تبعیت از سیاست غلط دولت آمریکا در ارتباط با برجام مانع تحقق منافع و مصالح مشترک در حوزه اقتصادی و تجاری شدند.

کنعانی یادآور شد: در ارتباط با روند تحولات داخلی ایران در پاییز سال گذشته، اروپا با محاسبه‌ای غلط، سیاست نادرستی را در پیش گرفت که امیدواریم در فرصت‌های پیش‌رو آن اشتباهات جبران شود و بتوانیم ریل‌گذاری درستی برای تقویت روابط دوجانبه انجام بدهیم.

* دست بسته نیستیم 

سخنگوی وزارت خارجه درباره توقیف محموله نفتی ایران توسط آمریکا و توقیف نفتکش متعلق به آمریکا از سوی ایران که سؤال یکی از خبرنگاران بود،  اظهار داشت: هر کجا منافع ملی ایران مورد تهدید هر طرفی قرار بگیرد ایران در عمل اثبات کرده و نشان داده که دست بسته نیست و حداقل اقدامی که انجام خواهد داد  اقدام متقابل و متناسب با آن اقدام است. در دفاع از منافع ملی و حقوق شهروندان خود در هر جایی که مورد تعرض هر طرفی قرار بگیرد، کوتاهی نکرده و نخواهیم کرد و با تمام توان اقدام خواهیم کرد.

*سفر امیرعبداللهیان به بیروت

وی درباره سفر امیرعبداللهیان به بیروت هم گفت: متعاقب توافق ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط رسمی سیاسی بین دو کشور فضای رسمی و عمومی لبنان از این تحول بسیار استقبال کرد و به شدت منتظر این بودند که مطلع شوند فضای جدید در مناسبات سیاسی ایران و عربستان چه تاثیری بر مشکلات پیچیده داخلی لبنان و معادلات منطقه‌ای می‌گذارد. در این خصوص نیاز بود که سفر وزیر خارجه به لبنان انجام شود و مشورت‌های مشترک با مقامات لبنانی هم در خصوص مسائل دوجانبه و هم مسائل داخلی لبنان و هم درباره مسائل منطقه ای صورت بگیرد.

وی ادامه داد: سفر انجام و گفت‌وگوهای خوب و مفصلی با مقامات مختلف لبنانی انجام شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که لبنان دچار انسداد سیاسی شده است، گفت: انتخاب رئیس جمهور می تواند گره گشای انسداد سیاسی در این کشور و ایجاد کننده فضای جدید برای تشکیل دولت ملی در این کشور باشد. ایران همیشه از گذشته تأکید داشته و در این سفر وزیر خارجه بر عدم مداخله ایران در امور داخلی لبنان به ویژه در بحث انتخاب رئیس جمهور تأکید و اشاره کرد که راه‌حل مشکلات لبنانی‌ها در خود لبنان و توسط لبنانی‌هاست و ایران به عنوان کشور دوست لبنان که روابط نزدیکی با دولت و این کشور دارد، آمادگی دارد از توانمندی‌های مثبت خود و ارتباطات خوب با طرف‌های لبنانی برای کمک به رفع انسداد سیاسی کمک کند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: طرف‌های لبنانی را تشویق کردیم در یک رویکرد درون لبنانی هر چه سریعتر به توافق برسند و رئیس جمهور را تعیین کنند.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: در بحث اقتصادی کمک به رفع مشکلات اقتصادی لبنان از جمله در حوزه انرژی و برق جزو اولویت‌های ایران است. پیش از این هم پیشنهادهای خود را در مذاکرات مختلفی که هم بین وزیر خارجه با مقامات لبنانی و هم مقام‌های ذیربط اقتصادی و فنی دو کشور انجام شده بود به طرف‌های لبنانی ارائه کردیم که ایران هم آمادگی دارد و هم این توانمندی فنی را دارد که بخشی از نیازهای لبنان را در حوزه انرژی و برق تامین کند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ایران تجربه خوبی در قبال تامین نیازها در حوزه انرژی دارد، ولی طرف‌های لبنانی تحت تاثیر فشارهای آمریکا  محدودیت‌هایی را مطرح می‌کنند. ایران تأکید کرده است که چنانچه اراده سیاسی در لبنان شکل بگیرد، امکان شکل گیری همکاری دوجانبه بین ایران و لبنان برای رفع برخی مشکلات این کشور در حوزه انرژی و تامین برق لبنان وجود دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه فشارهای خارجی و سیاست‌های غلط آمریکا در حوزه اقتصادی در لبنان باعث مشکلات زیادی برای مردم این کشور شده است و امیدواریم دولت و مردم لبنان با رفع انسداد داخلی در حوزه اقتصادی گام‌های جدی بردارند.

*سفر رئیسی به سوریه

این دیپلمات ارشپ ایرانی همچنین گفت: سفر رئیس جمهور به سوریه براساس برنامه انجام خواهد شد. شاهد سفر بشار اسد به ایران بودیم و توافقات خوبی بین دو کشور انجام شد. ایران و سوریه دو کشور مهم و اثرگذار در منطقه غرب آسیا هستند و همکاری‌های راهبردی با هم دارند به خصوص مبارزه با تروریسم یکی از نمونه‌های موفق همکاری دو کشور است که ما در سایه همکاری انجام شده توانستیم بر سایه شوم و سیاه تروریسم داعشی و تکفیری در منطقه و مشخصا سوریه غلبه یابیم.

کنعانی اضافه کرد: دو کشور همکاری نزدیکی با هم دارند. سوریه وارد مرحله بازسازی شده است و ایران همانطور که در فصل مبارزه با تروریسم به صورت جدی و تعیین کننده در کنار دولت و ملت و ارتش سوریه بود و با توجه به امکانات در حوزه خدمات فنی و مهندسی آمادگی دارد برای بازسازی سوریه در کنار این کشور باشد. در فصل سازندگی در کنار ملت سوریه خواهیم بود.

به گفته وی سفر رئیس جمهور موضوعات مورد توجه دو ملت و دولت را پوشش خواهد داد.

* سفر رئیس حمهور غراق به تهران 

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر رئیس جمهور عراق به ایران نیز بیان کرد: این سفر در چارچوب استمرار مشورت‌های سطوح عالی دو کشور ایران و عراق و براساس دعوت به عمل آمده انجام شد.موضوعات مختلفی با عراق داریم که این موضوعات هم در حوزه دوجانبه و هم منطقه‌ای و هم بین المللی تعریف می‌شود. در سفرهای دوجانبه و دیدارهایی که مقامات دو کشور انجام می‌دهند فهرست بالایی از مباحث را داریم که گفت‌وگو می‌شود. موضوع آب یکی از موضوعات مورد توجه در گفت وگوهای عراق، ترکمنستان و ... است.

کنعانی افزود: در موضوع آب با بعضی از کشورها موضوعات دوجانبه داریم که باید مسائل را حل و فصل کنیم و بهترین روش‌ها را برای تامین منافع مشترک تعریف کنیم. در برخی از موضوعات مرتبط با آب نیازمند سازوکارهای چندجانبه منطقه‌ای هستیم. با عراق در بحث آب موضوعات دوجانبه و سه جانبه داریم. بخش بزرگی از منابع آبی عراق از ترکیه و سوریه سرریز می‌شوند.

* دیپلمات ایرانی زندانی در بلژیک

وی در پاسخ به سؤالی درباره اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایران در بلژیک گفت: در بحث اسدالله اسدی یک بار دیگر تأکید مب‌کنم که از نظر ما تمامی مراحل مربوط به بازداشت، محاکمه و صدور حکم قضایی برای ایشان را نقض فاحش کنوانسیون وین در خصوص حقوق دیپلماتیک می‌دانیم و پیش از این مراتب اعتراض جدی خود را به اتریش، آلمان و بلژیک اعلام کردیم. بر ضرورت آزادی فوری و بدون قید و شرط ایشان و جبران خسارت وارده به ایشان تأکید می‌کنیم. از حقوق شهروندان خودمان با جدیت به روش‌های مقتضی حمایت می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین افزود: اسدالله اسدی دیپلمات ایران بود و بازداشت آن نقض فاحش کنوانسیون روابط دیپلماتیک است. درباره موافقتنامه انتقال محکومان پیش از این بین مقامات ذیربط دو کشور امضا شد و بعد از ۲ سال از ۲۹ فروردین سالجاری لازم الاجرا شده است و این موافقتنامه عام است که با کشورهای مختلف داریم مبتنی بر مفاد این موافقتتنامه درخواست انتقال اسدی به ایران را تسلیم دولت بلژیک کردیم و دولت بلژیک هم درخواستی برای انتقال زندانی خود «وند کاستیل» ارائه کرد که این روند حقوقی است. امیدواریم که مبتنی بر مفاد این موافقتنامه با حسن نیت شاهد انتقال اسدالله اسدی به ایران باشیم.

وی درباره سفر امیرعبداللهیان به لبنان و برخی مطالب منتشر شده درباره این سفر از جمله زمینه سازی روابط عربستان و حزب‌الله گفت: اینکه در حوزه مناسبات لبنان و عربستان چه اتفاقی رخ دهد در چارچوب مناسبات آنهاست . از تقویت مناسبات لبنان با همه طرف‌های منطقه‌ای استقبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات معاون حقوقی رئیس جمهور درخصوص مذاکره با آمریکا اظهار داشت: هرگونه مذاکره با طرف آمریکایی در صورت فرض در چارچوب رای مورخ ۳۰ مارس ۲۰۲۳ دیوان بین‌المللی دادگستری است که مربوط به پرونده اموال ایران است و انجام این تعهد، تعهد ناشی از دیوان است. با فرض مذاکره بین دو طرف این صرفا به موضوعات فنی و حقوقی ناشی از رای دیوان و خسارات ناشی از نقض تعهدات بین‌المللی آمریکا و انجام اقدامات متخلفانه آمریکاست. براساس رای دیوان ۲۳ ماه مهلت داریم در این خصوص اقدام شود و با توجه به اثبات حقانیت ادعاهای ایران و محکومیت آمریکا تأکید داریم باید اقدام عاجل صورت بگیرد. در خصوص نحوه اقدام وزارت خارجه ضمن هماهنگی و همکاری با سایر دستگاه‌های ذیربط کلیه جوانب مرتبط با موضوع را مورد توجه قرار خواهد داد. در حال مشورت‌های داخلی هستیم تا به تصمیم و جمع بندی ملی برسیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا نیز اظهار داشت: روندی است که از مدت‌ها پیش بین دو طرف با نقش آفرینی طرف ثالث استمرار یافته و به توافقی رسیدیم و متاسفانه از سوی دولت آمریکا در چارچوب آن توافق عملی نشد و کار پیش نرفت و تلاش ها ادامه دارد. این موضوع را انسانی می‌دانیم و برای اجرای آن و تبادل زندانیان آمادگی داریم. امیدوار هستیم که در طرف مقابل هم متناسب با ادعاهایی که مطرح می‌کند شاهد اقدام عملی باشیم و این اتفاق صورت بگیرد.

* مسیر دیپلماسی همچنان باز است 

کنعانی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها هم اظهار داشت: عدم برگزاری نشست‌های مذاکراتی در مبحث برجام به معنای رکود کامل در این زمینه و یا متوقف بودن تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای برجام و بازگشت همه طرف ها به تعهداتشان نیست. مسیر دیپلماسی همچنان باز است و تبادل پیام ادامه دارد و مسیرهای مختلفی برای تبادل پیام‌ها هست و فعال است. ایران با رعایت خطوط قرمز خود آماده جمع بندی مذاکرات است. مسیر مذاکره برای همیشه باز نخواهد بود.

وی درباره احتمال استفاده از مکانیسم ماشه نیز عنوان کرد: اینکه گفته می‌شود تحرکاتی را از سوی برخی طرف‌های اروپایی شاهد هستیم، لازم می‌دانم تأکید کنم چنانچه طرف مقابل دچار خطای محاسباتی شود و اقدام یا اقدامات غیرمنطقی درباره برجام و روند مذاکرات انجام دهد آنها در پیامی که قبلا از سوی طرف ایرانی دریافت کردند به صورت دقیق و واضح می‌دانند که واکنش ایران چه خواهد بود. این پیام به اندازه کافی برای آنها گویا است.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره قبرستان بقیع گفت: اهل البیت و ائمه معصوم ما و فرزندان گرانقدر نبی مکرم اسلام سرمایه‌های معنوی همه مسلمانان و پناهنگاه همه مسلمانان هستند. تکریم اهل البیت تکریم و احترام پیامبر است و اهل البیت می‌توانند فصل مشترک برای ما باشند. این رویکرد ایران است و هم به جایگاه و اهمیت اهل البیت پیغمبر اکرم و هم مراقد شریفه آنها نگاه می‌کند. در روند مناسبات باید اجازه دهیم هر موضوعی در مکان و جایگاه مناسب خود مطرح و نسبت به آن اهتمام بورزیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره ابتکاراتی که امیرعبداللهیان در عمان درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها به آنها اشاره کرد، گفت: با عمان سرفصل‌های مشترک زیادی برای گفت‌وگو و تبادل نظر داریم که این موضوعات هم دوجانبه و هم منطقه‌ای است. طرف عمانی همواره انگیزه‌های خوب و قابل احترامی داشتند که در برخی موضوعات پیچیده منطقه‌ای ایفای نقش کند. در موضوع برجام و رفع تحریم‌ها علیه ایران و بازگشت همه طرف‌ها به مذاکرات و احیای برجام، طرف عمانی در این زمینه هم قبلا تلاش‌هایی انجام داد و الان هم ایده‌هایی دارد که مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: ایران به حسن نیت عمان احترام می گذارد و عمان را دارای تجربه در این خصوص می‌داند. طرح جزییات در این مقطع زمانی کمک کننده نمی تواند باشد.

* سه نمایندگی ایران در ریاض و جده در گام‌های اولیه فعالیت خود را آغاز کردند

کنعانی همچنین گفت که سفرهای دیگری برای رئیس جمهور پیش بینی شده است که در زمان مقتضی اطلاع رسانی می‌شود و افزود: دعوت رسمی از سوی پادشاه عربستان از آقای رئیسی صورت گرفته که پاسخ رسمی داده شده است. در مرحله آغازین از سرگیری فعالیت‌های نمایندگی‌های دیپلماتیک دو کشور هستیم و اقدامات اجرایی با سرعت در حال انجام دادن است. تیم ما در آنجا مستقر هستند و کارهای اجرایی و تکنیکی با سرعت خوبی در حال انجام است و خوشبین هستیم در سقف زمانی تعیین شده شاهد فعالیت‌های کامل نمایندگی‌های دو کشور باشیم. 

وی افزود: سه نمایندگی ایران در ریاض و جده در گام‌های اولیه فعالیت خود را آغاز کردند. در گام‌های آغازین فعالیت‌های دیپلماتیک دو کشور شاهد هماهنگی خوب دو کشور در موضوع انسانی بودیم. حوادث تلخی که در سودان شاهدیم در کنار آن فرصت‌هایی برای اقدامات انساندوستانه و نشان دادن حسن نیت کشورها در موضوعات انساندوستانه شکل می گیرد. انتقال ۶۵ شهروند ایرانی از سودان به ایران رخداد مثبت بود که در سایه همکاری مقامات عربستان با ایران شکل گرفت و لازم است از همکاری‌های ارزشمند مقامات دولت عربستان در این خصوص تشکر کنم. 

کنعانی بیان کرد: قدردان مقامات دولت عربستان در این رابطه هستیم. رئیس نمایندگی ایران بر همین مبنا از ریاض به جده سفر کرد که در ارتباط نزدیک با مقامات عربستان اقدامات اجرایی را انجام دهد.انتقال این افراد کار ساده‌ای نبود و از دولت سودان هم لازم است تشکر کنم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره دستگیری چند تن از سران گروه‌های اسلامگرای جمهوری آذربایجان در ایران اظهار داشت: خبرهایی که منتشر می‌شود به نظر می آید دقیق نیست یا در ورای آن ممکن است اهداف و انگیزه‌های خاصی نهفته باشد. در ارتباط با این موضوع اطلاعات ریز و دقیق ندارم که عرض کنم ولی به صورت عام می‌توانم بگویم هر فردی اعم از ایرانی یا شهروند خارجی در جغرافیای ایران مرتکب تخلف شود و نقض قوانین کند با اقدام و برخورد قانونی مراجع ذیربط روبرو می‌شود و در این خصوص استثنایی وجود ندارد ، ولی اینکه در این زمینه پردازش‌های رسانه‌ای کنند توصیه می‌کنم از طرح موضوعات غیردقیق و غیرمتقن پرهیز شود چون کمک کننده نیست و مراجع ذیربط براساس ضرورت اطلاع رسانی خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی درباره ادعای مقام‌های غربی در خصوص روند نصب دوربین‌های آژانس در تجهیزات هسته‌ای ایران گفت: معمولا مسؤولان سازمان انرژی اتمی در این خصوص اطلاع رسانی می‌کنند. بر مبنای سفر گروسی به تهران توافقی بین دو طرف صورت و بیانیه مشترکی صادر و گام‌های اجرایی و عملیاتی تعیین شد که سوءتفاهمات برطرف شود. دو بار هم سفر مقامات آژانس به ایران انجام و همکاری‌ها در این زمینه گام به گام صورت می‌گیرد. طرح موضوعات رسانه ای از این دست را کمک کننده نمی‌دانیم. توصیه می‌کنیم با توجه به اقدامات و حسن نیت از طرح مسائل فنی در حوزه رسانه اجتناب کنیم و اجازه دهیم مسائل در سیر طبیعی خودش پیش ببرد چون طرح موضوعات در رسانه حاصلی نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سؤالی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تاثیر آن بر روابط ایران و عربستان گفت:‌فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای ایران برای هیچ طرفی مشکل سار نیست. ایران عضو آژانس و ان.پی.تی و ... است و اقداماتش تحت نظارت آژانس انجام می‌شود. اعضای آژانس می‌توانند از فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای برای تامین نیازهای خود استفاده کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره نشست چهارجانبه وزرای خارجه ایران، روسیه، سوریه و ترکیه عنوان کرد: پیشرفت‌های خوبی در انجام مذاکرات چهارجانبه بین مقامات چهار کشور داشتیم. روند آستانه که پیش از این در چارچوب گفت‌وگوهای سه جانبه پیش می‌رفت علاوه بر نتایج بسیار مثبت و اثرگذار در کمک به تحکیم  صلح و ثبات و حل و فصل بحران سوریه از خود بر جای گذاشت این موفقیت را داشت که بتواند بین دو طرف موضوع یعنی سوریه و ترکیه تفاهم و نزدیکی ایجاد کند و علاوه بر گفت‌وگوهای دوجانبه زمینه برگزاری نشست‌های چهارجانبه نیز فراهم بیاید. پیشرفت خوبی داشتیم و نشانگر این است که روند سیاسی به خوبی پیش رفته است و سوریه و ترکیه در حال مذاکره برای از سرگیری روابط رسمی سیاسی هستند. روندی که پیش رفت موفقیت آمیز بود. مذاکرات وزرای خارجه نیازمند زمینه سازی‌های لازم است و امیدواریم در استمرار گفت وگوها شاهد گام تکمیلی و مذاکرات چهار وزیر باشیم ، ولی تا جایی که می‌دانم زمان دقیقی برای این جلسه تعیین نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره حضور ایران در نشست دوحه در خصوص افغانستان نیز گفت: به عنوان جمهوری اسلامی ایران در چارچوب تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر کمک به ملت افغانستان و به عنوان کشور بسیار مهم و تاثیرگذار همواره اعلام کردیم که علاوه بر نشست‌های دوجانبه در نشست‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در راستای تامین منافع ملت افغانستان و بازگرداندن آرامش و ثبات به این کشور نقش فعالی ایفا خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در این نشست هم تلاش می‌کنیم که مواضع اصولی و منطقه‌ای خودمان را در ارتباط با نحوه کمک به حل مسائل افغانستان مطرح و بر ضرورت حمایت از ابتکارات منطقه‌ای برای حل و فصل مسائل افغانستان تأکید کنیم.

وی درباره روابط ایران و جمهوری آذربایجان هم گفت: در چارچوب توافق بین دو کشور  و به ویژه سه دور گفت‌وگوی تلفنی وزرای امور خارجه دو کشور شاهد آرام سازی فضای نسبی بین دو کشور و برداشتن برخی گام‌های عملی به منظور گفت‌وگو بین مقامات ذیربط دو کشور به منظور رفع سوءتفاهمات هستیم.

کنعانی اضافه کرد: به عنوان دیپلمات خود را ملزم می‌دانیم به روند سیاسی خوشبین باشیم و تلاش‌های دیپلماتیکی که در حال انجام است و امیدواریم شاهد نتیجه بخشی اقدامات باشیم. امیدواریم روابط دو کشور را به ریل و مسیر طبیعی خودش برگردانیم.

وی گفت: در حوزه اقتصادی هم خوشبختانه همچنان روند همکاری‌های تجاری به رغم مسائل سیاسی رو به رشد است. امیدوار هستیم که این نرخ رشد را همچنان به صورت تصاعدی شاهد باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران تأکید داریم که باید صفحه جدیدی در روابط دو کشور باز کنیم و  دو کشور نیاز به فضای جدید دارند. 

وی گفت: بر این باوریم که تنش آفرینی مخل مناسبات دوجانبه و در راستای منافع طرف‌هایی است که همواره منفعت خود را در ایجاد خلل و تنش بین همسایگان می‌دانند. امیدواریم شاهد روند درستی باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۱
  0 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • ناشناس م IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۱
  0 0
  پیام ایران چی بوده. احتمالا باید باز از زبان یه دیپلمات روس بشنویم
 • IR ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۲
  1 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس