رابرت لوینسون - نمایه

وزیر خارجه سابق آمریکا می‌نویسد: برای نجات گروگان‌های آمریکایی از ایران تلاش زیادی کردیم، اما همیشه موفق نبودیم. مثلاً سال ۲۰۲۰ به این نتیجه رسیدیم که رابرت لوینسون تقریباً قطعاً مرده است.

سرویس جهان مشرق «مایک پمپئو» وزیر خارجه‌ی سابق آمریکا و مدیر سابق سی‌آی‌ای (هر دو در دولت دونالد ترامپ) یکی از ایران‌ستیزترین سیاستمداران آمریکاست. پمپئو پس از خروج زودهنگام از دولت آمریکا با تک‌دوره‌ای شدن ریاست‌جمهوری ترامپ، اقدام به انتشار کتابی تحت عنوان «هرگز کوتاه نیا: جنگیدن برای آمریکایی که عاشقش هستم[۱]» کرد که به تجربیاتش در دوران خدمت در دولت آمریکا پرداخته است. مشرق قصد دارد طی یک مجموعه گزارش بخش‌های مربوط به ایران در این کتاب را خدمت مخاطبان محترم ارائه کند. آن‌چه در ادامه می‌خوانید قسمت هجدهم از این مجموعه گزارش است. برای خواندن قسمت‌های قبلی می‌توانید از لینک‌های انتهای همین گزارش استفاده کنید.

کتاب مایک پمپئو: برای نجات گروگان‌های آمریکایی به ایران باج ندادیم/ «رابرت لوینسون» از نظر ما مرده است +عکس و فیلم

جلد کتاب «هرگز کوتاه نیا: جنگیدن برای آمریکایی که عاشقش هستم» نوشته‌ی «مایک پمپئو» وزیر خارجه‌ی سابق آمریکا و مدیر سابق سی‌آی‌ای (+)


لازم به ذکر است که مشرق صرفاً جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه‌ی سیاسی کشور از محتوای کتاب مذکور این گزارش را منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعاها و القائات این کتاب لزوماً مورد تأیید مشرق نیست.


فصل ۸: توافق بد بی توافق بد

توافق‌های بد به آمریکا آسیب می‌زنند

هیچ کلمه‌ای بیش از «توافق» به رئیس‌جمهور ترامپ گره نخورده است[۲]. ترامپ به دنبال توافق‌های خوب برای آمریکا بود. با این حال، چندین دهه بود که رهبران آمریکا توافق‌های بدی کرده بودند: اجازه به چین برای عضویت در سازمان تجارت جهان و خودداری از مجازات این کشور به خاطر دغل‌بازی‌هایش طبقه‌ی متوسط ما را تضعیف کرده بود؛ توافق‌نامه‌ی اقلیمی پاریس در دوره‌ی رئیس‌جمهور اوباما نیز همین خطر را داشت.

کتاب مایک پمپئو: برای نجات گروگان‌های آمریکایی به ایران باج ندادیم/ «رابرت لوینسون» از نظر ما مرده است +عکس و فیلم

رستوران و هتل «آرکتیک» در شهر «بنت» در کانادا؛ جایی که اولین جرقه‌های ثروت در خانواده‌ی ترامپ زده شد. به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ» این هتل-رستوران به سه چیز شهرت داشت: «غذای خوب، آب‌جو، و زن‌های آماده به خدمت.» [جزئیات بیش‌تر] (+)

ترامپ: «پدرم یک وام کوچک یک میلیون دلاری به من داد.» دونالد ترامپ که خودش را یک نابغه‌ی اقتصادی می‌داند، در حقیقت ثروتش را از کسب‌وکار «کثیف» خانواده‌ی ترامپ به ارث برده است. [جزئیات بیش‌تر] [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› عرق جبین یا زنان کانادایی؛ ثروت دونالد ترامپ از کجا آمده است؟

ما در توافق‌نامه‌های کنترل تسلیحات نیز به مشکل برخورده بودیم: معاهدات ما با روسیه، آمریکا را در یک موضع خطرناک ضعف هسته‌ای قرار داده بود. و بذل‌وبخشش بی‌معنای ما در برجام، خطرناک‌ترین سلاح جهان را در اختیار تروریست‌ترین رژیم جهان قرار می‌داد. ضمن این‌که ضرر آمریکا در توافق با ایران فقط به موضوع کنترل تسلیحات محدود نبود: سال ۲۰۱۶، دولت اوباما ۴۰۰ میلیون دلار باج برای آزادی چهار گروگان به ایران پرداخت کرد؛ رقمی که بعداً به ۱/۷ میلیارد دلار افزایش یافت. اگرچه من از بازگشت آن آمریکایی‌ها به خانه بی‌اندازه خوشحالم، اما اگر ما هم همین کار را با کره‌ی شمالی می‌کردیم، پیام وحشتناکی به جهان مخابره می‌شد مبنی بر این‌که می‌توان از آمریکا اخاذی کرد. ما یک پنی هم برای بازگرداندن اسرایمان از کره‌ی شمالی پرداخت نکردیم. در عوض، رویکرد متفاوتی در پیش گرفتیم. راهبرد توافق‌مان را حول محور متغیرهای قدرت توسعه دادیم: چه کسی قدرت دارد و چه کسی حاضر است از قدرتی که در اختیار دارد، استفاده کند؟ ما حاضر بودیم توافق‌های عالی برای آمریکا به دست بیاوریم، اما در عوض در مسابقه‌ی محبوبیت در پکن و برلین ببازیم.

«فرمول مذاکراتی آمریکایی‌ها»؛ چرا مذاکره با آمریکا ممنوع است؟ [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› چرا با آمریکا مذاکره کردیم و چرا دیگر نمی‌کنیم؟

›› چرا ترامپ از مذاکره مستقیم با مقامات ایران سخن می‌گوید؟

نجات گروگان‌های آمریکایی

نمی‌توانید بگویید آمریکا را در اولویت قرار می‌دهید، مگر این‌که برای محافظت از حقوق مسلم «زندگی، آزادی و جست‌وجوی خوش‌بختی» [بخشی از بیانیه‌ی استقلال ایالات متحده‌ی آمریکا] تلاش کنید؛ و گاهی اوقات این تلاش به معنای بیرون آوردن آمریکایی‌هایی که می‌خواهند از این حقوق استفاده کنند، از اسارت ناعادلانه است. از میان تمام موضوعاتی که در سِمت وزیر خارجه و مدیر سی‌آی‌ای روی آن‌ها کار کردم، شاید رضایت‌بخش‌ترین آن‌ها برگرداندن آمریکایی‌ها به خانه بود. ما نقض آزادی و کرامت آن‌ها را مساوی با نقض استقلال و حاکمیت آمریکا می‌دانستیم. تضمین آزادی آن‌ها عالی‌ترین نمود طرزفکر «اول، آمریکا» [سیاست دولت ترامپ در اولویت قرار دادن امور داخلی آمریکا نسبت به امور خارجی و بین‌المللی] در عمل بود. مفتخرم که بگویم در طول دوره‌ی دولت ترامپ، ما توانستیم بیش از پنجاه آمریکایی را از حداقل بیست‌ودو کشور (جاهایی مانند کره‌ی شمالی، ایران، و ترکیه) به خانه بازگردانیم. همچنین افتخار می‌کنم به این‌که [برای آزادی این آمریکایی‌ها] هرگز هیچ باجی پرداخت نکردیم یا سازش غیراخلاقی‌ای انجام ندادیم. به عبارت دیگر، توافق بد نکردیم.

مستند شبکه‌ی «دویچه‌وله» درباره‌ی زندگی بی‌خانمان‌های آمریکایی [دانلود با حجم ~ ۱۸۸ مگابایت]

برای بیرون آوردن آمریکایی‌ها از ایران نیز تلاش [زیادی] کردیم. حتی پس از توافق رئیس‌جمهور اوباما با ایران نیز رژیم این کشور همچنان آمریکایی‌های بیش‌تری را گروگان می‌گرفت. یکی از این آمریکایی‌ها «شی‌یو وانگ» بود: دانشجوی دکترای دانشگاه پرینستون، با همسر و یک پسر خردسال، که سال ۲۰۱۶، وقتی برای تحقیقات دانشگاهی به ایران سفر کرده بود، توسط این کشور بازداشت شده بود. در یک مقطع، هجده روز او را در سلول انفرادی نگه داشته بودند. از آن‌جایی که ما، بر خلاف رویه‌ی دولت قبلی آمریکا، از انجام توافق‌های بد و پرداخت رشوه به ایران خودداری می‌کردیم، مذاکرات بر سر آزادی این افراد کار طاقت‌فرسایی بود. آن‌چه بر اضطرار اقدامات ما می‌افزود، آگاهی از این بود که آمریکایی‌ها در شرایط اسفناکی در زندان بدنامِ اوین در تهران نگهداری می‌شوند.

بحران خودکشی در زندان‌های آمریکا/ هر ۲۰ روز یک زندانی در نیویورک خودکشی می‌کند

تصویر هوایی از مجموعه‌ی زندان «جزیره‌ی رایکرز» در شهر «نیویورک‌سیتی» در ایالت نیویورک. این زندان یکی از بزرگ‌ترین مراکز اصلاح‌وتربیت و روان‌درمانی در جهان است و به عنوان یکی از بدترین زندان‌های آمریکا نیز شناخته می‌شود. جزیره‌ی رایکرز با بودجه‌ی سالیانه‌ی ۸۶۰ میلیون دلار، ۹۰۰۰ افسر مدنی و ۱۵۰۰ کارمند دیگر دارد که هر سال از ۱۰۰,۰۰۰ ورودی جدید میزبانی می‌کنند. زندان‌داری در آمریکا بیش‌تر یک «صنعت» است تا کارزاری برای اصلاح و تربیت بزهکاران. کمیسیون اصلاح‌وتربیت نیویورک اخیراً تحقیقات درباره‌ی خودکشی دست‌کم ۹۰ زندانی در زندان‌های ایالتی و محلی این ایالت بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ را به پایان رساند؛ به عبارت دیگر، به طور متوسط، حدوداً هر ۲۰ روز یک خودکشی. [جزئیات بیش‌تر] (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› «روز مادر» در زندان زنان آمریکا

›› در زندان‌ زنان آمریکا چه می‌گذرد

›› هر ۲۰ روز یک زندانی در نیویورک خودکشی می‌کند

با تمام این اوصاف، ما هرگز دست از سر ایرانی‌ها برنداشتیم و نماینده‌های سوئیسی ما در مذاکرات نیز متحدان فوق‌العاده‌ای برایمان بودند. دسامبر ۲۰۱۹ بالأخره توانستیم شی‌یو را به خانه برگردانیم، و من از دیدن عکس‌های او در حالی که پسرش را، پس از بیش از سه سال، در آغوش گرفته بود و لبخند می‌زد، حظ کردم. ما همچنین «مایکل وایت» کهنه‌سرباز نیروی دریایی آمریکا را، که به ناحق [در ایران] زندانی شده بود، به خانه آوردیم. این آمریکایی‌ها به لطف کار صبورانه‌ی «برایان هوک» [مشاور سیاستی ارشد پمپئو و نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی آمریکا در امور ایران بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰]، «اد مک‌مولن» سفیر [وقت] ما در سوئیس، و بسیاری از قهرمانان گمنام دیگر، به آغوش خانواده‌هایشان بازگشتند. با این وجود، متأسفانه، گروگان‌های آمریکایی دیگری هستند که همچنان در ایران به دام افتاده‌اند و تهران هنوز از آن‌ها به عنوان ابزار دیپلماسی استفاده می‌کند.

سخنرانی «مایک پمپئو» وزیر خارجه‌ی وقت آمریکا، اعلام تشکیل «گروه اقدام ایران»، و انتصاب «برایان هوک» به عنوان نماینده‌ی ویژه‌ی پمپئو در امور ایران [دانلود]

سخنرانی «برایان هوک» پس از انتصاب به عنوان مدیر «گروه اقدام ایران» و نماینده‌ی ویژه‌ی «مایک پمپئو» وزیر خارجه‌ی وقت آمریکا، در امور ایران [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› «برایان هوک» کیست و در «گروه اقدام ایران» چه مأموریتی دارد؟

در عین حال، متأسفانه، همه‌ی تلاش‌های ما برای نجات گروگان‌های آمریکایی موفقیت‌آمیز نبودند. من هنوز برای «باب لوینسون» و خانواده‌اش دعا می‌کنم؛ افرادی که برایشان عشق و تحسین زیادی قائلم. باب با دولت آمریکا در ارتباط بود؛ سال ۲۰۰۷ توسط سرویس‌های اطلاعاتی ایران دستگیر شد؛ و سال‌ها گروگان بود. ایرانی‌ها از او به عنوان ابزار معامله استفاده می‌کردند؛ یا شاید هم فقط می‌خواستند ظلمی را که مشخصه‌ی رژیم‌شان است، اعمال کنند. دولت آمریکا تا چند سال مطمئن نبود که آیا لوینسون هنوز زنده است یا نه. افسوس که دولت اوباما به عنوان بخشی از قرارداد ۴۰۰ میلیون دلاری آزادی گروگان‌های آمریکایی به عنوان مقدمه‌ی تکمیل برجام، درباره‌ی باب، یا حتی جسد او یا مدرک دیگری درباره‌ی مرگ او، هیچ درخواستی از ایرانی‌ها نکرد. حتی اطلاعاتی درباره‌ی محل نگهداری او هم دریافت نکردند. این [توافق بر سر آزادی زندانیان]، توافق وحشتناکی بود که مقدمه‌ای برای یک توافق بدتر بود.

اعلام خروج آمریکا از برجام توسط «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق این کشور [دانلود]

سال ۲۰۲۰، نهایتاً به‌اجبار به این نتیجه رسیدیم که باب تقریباً به طور قطع مرده است؛ نتیجه‌ای که در تضاد با بیش از یک دهه دروغ‌های ایرانی‌ها درباره‌ی وضعیت او بود. من طی سال‌های حضورم در دولت، بارها با خانواده‌ی باب ملاقات کردم. این میهن‌پرستان فوق‌العاده، افرادی مصمم و شایسته بودند؛ و طبیعتاً گاهی اوقات طاقت‌شان طاق می‌شد. با اجازه‌ی آن‌ها بارها درباره‌ی باب صحبت کردم. اگر می‌خواهید نمونه‌ی بارز یک کشور خاورمیانه‌ای را ببینید که هیچ ارزشی برای زندگی انسان قائل نیست، کافی است به جمهوری اسلامی و رفتار کاملاً غیرانسانی‌اش با باب لوینسون نگاه کنید.

منطقه‌ای در آمریکا که تجاوز به دانش‌آموزان دختر در آن آزاد است! + عکس و فیلم

«پاریس هیلتون» (راست) مدل، خواننده و بازیگر آمریکایی می‌گوید در نوجوانی او را به یک کانون اصلاح و تربیت فرستاده‌اند، اما آن‌جا «مأمورانِ مرد، دوش گرفتنم را تماشا می‌کردند؛ و با اسم‌های رکیک من را صدا می‌زدند.» اگر می‌خواهید نمونه‌ی بارز یک کشور را ببینید که ارزش زیادی برای زندگی انسان‌ها قائل است(!)، کافی است به پرونده‌های آزار جنسی در آمریکا نگاه کنید؛ جایی که بسیاری از قربانیان به خاطر فشار روانی و ناامیدی از احقاق حق‌شان دست به خودکشی می‌زنند. [جزئیات بیش‌تر] (+)

معضل تجاوز جنسی در دبیرستان «مایرز پارک» در منطقه‌ی «شارلوت-مکلنبورگ» در آمریکا [توصیفات این ویدیو برای همه‌ی سنین مناسب نیست] [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› احیای سنت نژادپرستانه «لینچ کردن» سیاهان در آمریکا پس از نیم قرن

›› منطقه‌ای در آمریکا که تجاوز به دانش‌آموزان دختر در آن آزاد است!

›› خودکشی پایان کابوس هنرپیشه‌ای که قربانی تجاوز شد

راحت است که بگوییم آمریکا باید هر بار که یک آمریکایی گروگان گرفته می‌شود، بهای خواسته‌شده [برای آزادی او] را بپردازد. هرچه باشد هدف اصلی سیاست خارجی، دفاع از جان آمریکایی‌هاست. با این حال، انجام این کار احتمالاً باعث انفجار در تعداد گروگان‌گیری‌ها می‌شود و مشکل را بدتر می‌کند. همزمان که رهبران ما برای مذاکره بر سر آزادی بازداشت‌شدگان در خارج از کشور تلاش می‌کنند، ما باید هر روز برای بی‌گناهانی که توسط رژیم‌های تروریستی گروگان گرفته شده‌اند، دعا کنیم. دردی که آن‌ها می‌کشند و رنجی که خانواده‌هایشان تحمل می‌کنند، اغلب غیرقابل‌بیان است. من متأسفم که نتوانستیم به مأموریت‌مان درباره‌ی همه‌ی آن‌ها عمل کنیم، اما خوشحالم که بسیاری از آن‌ها را بدون انجام توافق بد به خانه بازگرداندیم.

کتاب مایک پمپئو: برای نجات گروگان‌های آمریکایی به ایران باج ندادیم/ «رابرت لوینسون» از نظر ما مرده است +عکس و فیلم

«رابرت لوینسون» در عکسی متعلق به سال ۲۰۱۱ با کاغذی که به انگلیسی دست‌وپاشکسته روی آن نوشته شده: «این نتیجه‌ی ۳۰ سال خدمت به آمریکاست.» اگرچه مقامات آمریکایی ایران را متهم به دستگیری لوینسون می‌کند، اما دولت ایران بارها درباره‌ی سرنوشت لوینسون اظهار بی‌اطلاعی کرده است. لوینسون سال ۲۰۰۷، به ادعای آمریکایی‌ها، در جزیره‌ی کیش در ایران ناپدید شد. خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» بعدها گزارش داد که بر خلاف ادعای دولت آمریکا که می‌گفت لوینسون در زمان ناپدید شدنش هیچ ارتباطی با واشینگتن نداشته، لوینسون از طرف سی‌آی‌ای برای جاسوسی از دولت ایران به این کشور سفر کرده بوده است. خانواده‌ی لوینسون سال ۲۰۲۰ به توصیه‌ی دولت آمریکا اعلام کردند که اعتقاد دارند لوینسون در بازداشت دولت ایران جان باخته است. (+)


آن‌چه خواندید قسمت هجدهم از خلاصه‌ی کتاب «هرگز کوتاه نیا» به قلم مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی سابق آمریکا و مدیر سابق سی‌آی‌ای، بود. قسمت‌های قبلی این مجموعه گزارش را از لینک‌های زیر بخوانید. قسمت‌های بعدی این مجموعه به‌زودی در مشرق منتشر خواهد شد. برای مطالعه‌ی ترجمه‌ی مشرق از کتاب‌های دیگر به کتاب‌خانه‌ی مشرق مراجعه نمایید.

قسمت‌های قبلی مجموعه گزارش

قسمت اول: خدمت در دولت ترامپ لطف خدا بود/ آمریکا درخشان‌ترین ستاره در تاریک‌ترین آسمان‌های جهان است

قسمت دوم: فشار کوبنده‌ای به ایران آوردیم/ برنامه‌ای برای تعطیلات در تهران ندارم

قسمت سوم: ماجرای انتخاب «آیت‌الله مایک» برای عملیات علیه ایران/ سلوک با رئیس موساد به صرف ویسکی و سیگار

قسمت چهارم: برجام یک کیسه «باقالی سحرآمیز» بود/ قاسم سلیمانی مغز متفکر برنامه‌های ایران بود

قسمت پنجم: برجام حتی یک سند امضاشده هم نبود/ ماجرای «شاهکار موساد در سرقت آرشیو هسته‌ای ایران»

◄ قسمت ششم: سیاست «فشار حداکثری» و تشکیل «گروه اقدام ایران»/ نقش چین در خنثی‌سازی تحریم‌های ضدایرانی دولت ترامپ

◄ قسمت هفتم: پشت پرده دفاع دولت ترامپ از محمد بن‌سلمان پس از قتل خاشقجی/ یهودی‌ها را از ‏دست قاسم سلیمانی نجات دادم

◄ قسمت هشتم: پیشنهاد ترور سلیمانی را من به ترامپ دادم/ ماجرای توئیت تهدیدآمیز ترامپ خطاب به روحانی

◄ قسمت نهم: نقشه دیدار روحانی و ترامپ در سازمان ملل/ من و بولتون و نتانیاهو جلوی بازگشت آمریکا به برجام را گرفتیم

◄ قسمت دهم: ظریف عاشق رستوران‌ها و هتل‌های نیویورک بود/ «رافائل گروسی» با لابی ما رئیس آژانس انرژی اتمی شد

◄ قسمت یازدهم: سلیمانی سیمای قهرمان‌ها را داشت/ نیروهایش عاشقش بودند و رهبران خاورمیانه از او حساب می‌بردند

◄ قسمت دوازدهم: دو بار پیشنهاد حمله به ایران را به ترامپ دادم/ چرا آمریکا به سرنگونی گلوبال‌هاوک واکنش نظامی نشان نداد

◄ قسمت سیزدهم: ترامپ چگونه متقاعد شد شهید سلیمانی را ترور کند/ جزئیات آماده‌سازی برای عملیات در فرودگاه بغداد

◄ قسمت چهاردهم: توصیف عملیات ترور شهید سلیمانی از زبان وزیر خارجه وقت آمریکا

◄ قسمت پانزدهم: ایران می‌تواند من را در خاک آمریکا ترور کند/ ایرانی‌ها هنوز به دنبال انتقام سلیمانی هستند

◄ قسمت شانزدهم: آمریکایی‌ها هنوز در حسرت «انقلاب سبز»/ اگر ترامپ رئیس‌جمهور می‌ماند، رهبر ایران دوباره «جام زهر» را می‌نوشید

◄ قسمت هفدهم: توجیه پمپئو برای خروج از برجام/ دفاع تمام‌قد وزیر خارجه ترامپ از از یک‌جانبه‌گرایی آمریکا


[۱] Never Give an Inch: Fighting for the America I Love Link

[۲] ترامپ خودش را یک مذاکره‌گر خبره و استاد دستیابی به توافق‌های خوب معرفی می‌کرد و حتی کتابی تحت عنوان «ترامپ: هنر توافق» نیز نوشته، که در دوران ریاست‌جمهوری‌اش دستمایه‌ی طنزپردازی منتقدان به سیاست خارجی او و خروج دولتش از توافق‌نامه‌های متعدد بین‌المللی، از جمله برجام، شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  21 4
  این روزا وضعیت جسمی و روحی نتایاهو که خیلی علیه ایران میتاخت و قادری میکرد دیدنی است. وضع پمپیو هم بزودی دیدنی خواهد بود🤣🤣🤣ان شالله
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  16 6
  ولی احتمالا بزودی برای مسائل دیگر به ایران باج خواهید داد. چرا که ایران ایران قدیم نیست و قدرتمندتر شده و یکی از سران نظم نوین جهانی است. ان شالله🤩🤩🤩
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  0 4
  پس کا هم گروگان رو میکشیم
 • یزدان IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  10 6
  مسوول قوم لوط عادتشون هست. بعد از اتمام پست کتاب خاطره مینویسن و دروغ و راست با هم قاطی پاتی میکنن. زیاد حرفهاشون رو جدی نباید گرفت.
 • رضا IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  10 6
  چه قیافه مخوفی داره. احتمالا بعنوان میت دفنش کرده بودن بعد پاشده امده بیرون. و چه متنی آویزون کرده، این نتیجه سی سال خدمت(=جنایت) برای آمریکا هست. نوش جانت
 • شمعون ازجوبشور IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  7 2
  پامپئوی بشکه. البته اخیرا رفته رو ترد میل اینقدر خودش رو هلاک کرده شده پوست استخوان. چون دکترا بهش هشدار دادن اگه با همین روند پیش بری زود میترکی
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  1 3
  نخبگان میرن کتاب کامل رو pdf میخرن میخونن
 • طاها IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  11 1
  اگر قرار باشه یک آرزو داشته باشم ، اون کشته شدن پمپئو توسط وزارت اطلاعات ایران هست ؛ ترامپ و پمپئو پس از شهادت حاج قاسم همان موقع باید کشته می‌شدند، مگر تاوان قتل جز قتل است ؟ ولله اگر دنیا خاکستر شود این دو خوک نجس باید کشته شوند ، ما از نیروهایی که ادعای اسلام و انقلاب دارند انتظار داریم ؛
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  2 5
  دیجی کالارو تحریم کنید حذف نصب کنید مگه مسلمان نیستید؟ اینا بر علیه حکم الهی حجاب دارن فعالیت میکنن
 • 🧚‍♀️ IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  16 2
  رابرت لوی استون احتمالا جاسوس نفوذی صهیونیسم در دستگاههای آمریکایی بوده که معاف از خدمت شده. نامش گواهست لوی بوده پس بدنبال اخاذی از آمریکا بوده در دوران بازنشستگی. و خود در سناریو دست داشته، نوشته را خودش تایپ کرده، طراحی ناشیانه صحنه هم کار خودش یا همدستان بوده. احتمالا هرگز هم گروگان نبوده. و رفته امارات زندگی و ازدواج جدیدی را با نامی جدید پی گرفته. و نوشته گویای کینه ای دیرین از آمریکاست از طرف خود لوی استون شارلاتان صهیونیست. و این کینه بسیار هم رایج است در محافل صهیونیزم، چرا که تنها مانع بر سر راه اعلام موجودیت حکومت واحد جهانیشان همین ملت سیصدمیلیونی مسلح آمریکان. و طرح تجزیه آمریکا را دارند که اطلاع اینک عمومیست. پس هیچی
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  5 3
  امریکاه ی دوست داشتنی پمپ باد چه بخواد وچه نخواد روبه سرنگون شدن هست وتمامی شواهد نشون میده دیگه اخرای امپراطوری سراسر نیرنگ ودروغ وخیانت وقتل غارت شماست
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  1 8
  الپ ارسلان یک فرد ایرانی است. از دست دزدان فرهنگ و تاریخ پس مییگریمش
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  1 0
  سوال ایا هرگروهی که امریکاه تروریست مینامد ترویست واقعی ؟اگه واقعا دمکراسی هدف امریکاه هست پس گروه حدود200میلونی که مورد حمایت ایران ومخالف اشتغال فلسطین در قالب دموکراسی امریکاه جایی نداره غیر مقاومت راهی دارن دفاع از حد اقل حقوق بشری در ازادی بزرگترین مدعی ازادی جهان جایی داره یا فقط پول وقدرت حرف اخر میزنه
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  1 0
  ولی اینا ۴۰ ساله دارن باج میدن .باج اقتصادی، باج امنیت ، باج نفتی، باج معیشت. افتخار نکنید به این باج ندادن وباج گرفتن ای دشمنان بشریت
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  7 1
  این حرفهای پمپئو نشون میده هر جاسوس امریکایی که به ایران اومده خدا رو شکر توسط سربازان گمنام که بی وقفه تلاش میکنند به دام افتاده و برای همین بسیار عصبانی هستند.عصبانی باشید و از این عصبانیت خود بمیرید
 • IR ۱۸:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  3 0
  چه خبر از حجاب وزیر خارجه لیبی در تهران؟
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
  4 0
  تخصص شون در باج دادن و باج گرفتن است. تخصص دوم شون هم انکار.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس