رأی دیوان بین‌المللی لاهه علیه جمهوری آذربایجان

مرکز امور حقوقی بین‌المللی معاونت حقوقی رئیس جمهور در خصوص رای دادگاه لاهه اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش مشرق، مرکز امور حقوقی بین‌المللی معاونت حقوقی رئیس جمهور در خصوص رای دادگاه لاهه اطلاعیه ای صادر کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

دیوان بین المللی دادگستری به موجب رایی که امروز در پرونده ضبط برخی اموال ایران علیه دولت آمریکا صادر کرد مصادره اموال دولت ایران و تعدادی از بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی توسط دادگاه‌های آمریکا را مغایر با تعهدات آن کشور در معاهده مودت ۱۹۵۵ دانست و مقرر نمود که دولت آمریکا باید خسارات وارده به ایران در نتیجه مصادره این اموال را جبران نماید.

دیوان همچنین انسداد و بلوکه کردن اموال دولت ایران و موسسات و بانک‌های ایرانی در سال ۲۰۱۲ را بر خلاف معاهده ۱۹۵۵ تشخیص داد و استناد دولت آمریکا به مستثنیات ماده ۲۰ معاهده جهت توجیه صدور دستور انسداد اموال ایران را نپذیرفت.

بیشتر بخوانید:

واکنش ایران به صدور رای دادگاه لاهه در شکایت از آمریکا

در پرونده مذکور دولت ایران از صدور احکام علیه جمهوری اسلامی ایران توسط دادگاه‌های ایالات متحده و اجرای آن احکام علیه اموال دولت و یا اموال متعلق به بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی که مستقل از دولت ایران می باشند و همچنین انسداد اموال دولت و بانک‌های ایرانی شکایت کرده بود.

اما ایالات متحده مدعی بود که اقدام دادگاه‌های آمریکا با تعهدات آن کشور در معاهده ۱۹۵۵ از جمله احترام به شخصیت حقوقی مستقل شرکت‌های ایرانی مغایر نیست زیرا بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی عملاً مستقل از دولت ایران نمی باشند و اموال آن‌ها در اجرای احکام صادره علیه دولت ایران قابل ضبط است.

ایالات متحده همچنین ادعا کرده بود که دیوان برای رسیدگی به شکایت ضبط اموال بانک مرکزی در پرونده پیترسون فاقد صلاحیت است زیرا بانک مرکزی موسسه ای با وظایف و اختیارات حاکمیتی است و یک شرکت تجاری مشمول معاهده ۱۹۵۵ تلقی نمی گردد.

دیوان در رای امروز خود با رد مدافعات ایالات متحده مسئولیت دولت آمریکا به علت نقض استقلال شرکت‌های ایرانی و غیرقانونی بودن مصادره اموال متعلق به بانک ملی، بانک صادرات، بانک سپه، بانک توسعه صادرات، شرکت زیرساخت ارتباطات، شرکت ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفت ایران، شرکت نفت بهران، شرکت صنعتی دریایی ایران، ایران ایر را محرز دانست اما رسیدگی به شکایت ایران راجع به ضبط اموال متعلق به بانک مرکزی را به علت عدم صلاحیت نپذیرفت.

همچنین، در مورد انسداد اموال دولت و بانک‌های ایرانی نیز دیوان به این نتیجه رسید که بر خلاف ادعای دولت آمریکا دستور اجرایی اوباما در سال ۲۰۱۲ مشمول مستثنیات معاهده ۱۹۵۵ نبوده بلکه ناقض تعهدات آمریکا می باشد.

در خصوص خسارات ناشی از نقض مفاد معاهده مودت توسط آمریکا به ایران، دیوان طرفین را به انجام مذاکرات جهت تعیین و تقویم خسارت دعوت کرده است.

با توجه به تصمیم دیوان در مورد عدم احراز صلاحیت خود نسبت به ضبط غیرقانونی اموال بانک مرکزی توسط دولت آمریکا، دولت ایران مسئولیت دولت آمریکا بابت مصادره غیرقانونی اموال بانک مرکزی را کماکان از طرق دیگر پیگیری خواهد کرد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز همچنان استرداد اموال ضبط شده خود را در شکایتی که نزد دادگاه‌های لوکزامبورگ علیه موسسه کلیراستریم و بانک یو بی ای ئی به علت نقض قرارداد توسط آن موسسات مطرح کرده است، دنبال می‌نماید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  3 1
  هر وقت پوشت گوشتان را دیدید پول های بلوکه شده ایران را خواهیم دید فکر کردید این آمریکایی ها پولمان را کشکی کشکی پس میدهند به همین راحتی ها ساده نباشیم
  • اسدالله محمدی IR ۲۲:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
   1 0
   انشاءالله به این زودی بادست باکفایت فرزندان باشرف ایران تمام حقوق ایرانیان ازدست جنایتکاران پس گرفته خواهدشدای دوستداریانکی ها
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  7 3
  آمریکا مستمع آزاد است و اونقدر قدرت و ثروت داره که اصلا رای دادگاه لاهه براش پشیزی ارزش ندارد.نصف بیشتر کشور های دنیا که شامل تغریبا همه کشورهای g20 است داره توسط آمریکا می چرخه.
  • محمدقزل IR ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
   2 1
   پول هایمان را از حلقوم این کافر های بی دین میکشیم بیرون زهی خیال باطل آلبانی نشین منافق حتما دوست داری ایران نتونه حقشو بگیره
  • IR ۰۵:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
   0 1
   الان که داریم وارد دنیای پسا آمریکا و پسا دلار وارد می‌شویم
  • محمدی نسب IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
   1 0
   پس اصرار اصلاح طلبان بر عضویت در سازمان غربی و fatf چه بود؟ وقتی قدرت اجرایی ندارند
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  7 3
  بیخود به‌ دل تون صابون نزنيد پولي در کار نيست
  • IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
   1 0
   پولش مهم نیست بلکه رای ش مهمه. اینکه نه با شعار و حرف الکی داخلی بلکه به استناد حقوق بین الملل تونستیم اثبات کنیم که حق با ماست مهمه.
  • IR ۰۱:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
   0 0
   دقیقا
 • IR ۰۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 0
  من متوجه نشدم امریکای یاغی وحرام زاده دزدی ها یی که کردند را مکلف است به ایران پس بدهد یا خیر
 • IR ۰۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 0
  من متوجه نشدم امریکای یاغی وحرام زاده دزدی ها یی که کردند را مکلف است به ایران پس بدهد یا خیر
 • محمدایوب IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 0
  حالا که دیوان رای داده از طریق مذاکره با آمریکا پیگیری شود جهت مذاکره باید از دوستان وعوامل اواستفاده کرد از ظریف دوست کری وگرمابه وگلستان او وعراقچی دوست موگرینی ونمایندگان مجلس دهم دوست موگرینی وهم عکس سلفی او وروحانی هم ده کدخدا استفاده کنید که علی برکت الله هم بگوید تازه روحانی با جیسون رضاییان رفیق وشفیق وهم آدامس هم هست
 • علیرضا IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 0
  الان آمريکا پول دولت و نه مردم تاکید مى کنم پول دولت رو پس داد. لاهه شانس بیاره خودش تحریم نشه. آمریکا ابرقدرته باهاش درنىوفتىد
 • علی افصحی IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 0
  از نظر حقوقی رأی بسیار مهم تر از اجرای آن است برای این که رأی از لحظه ای که صادر می شود تا زمان اجرا به ویژه در امور دعاوی مالی بسان یک موجود زنده می شود یعنی مرور زمان باعث فربهی رأی دادگاه و به نفع شاکی می شود هر زمانی که بر رأی مالی بگذرد اصل مال و فرع آن که شامل جریمه تأخیر تادیه دیون ، جرائم مرکب و لحاظ تورم و...رو با ازدیاد گذاشته به گونه ای که گاهی فرع مال چندین برابر اصل دیون مالی می شود لذا برخلاف آراء کیفری که شاکی تعجیل در بازداشت مجنی دارد در آراء مالی این متشاکی و طرف مدیون است که باید تعجیل در تأدیه دیون خود کند. این موفقیت حقوقی پاک مبارک ملت ولایی ایران عزیز و دولت انقلابی و مردمی جناب رئیسی باشد.
 • IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
  0 0
  آمریکای دزد و رسوای عالم :)))

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس