مخبر: بهترین راه مردمی‌سازی اقتصاد توسعه تعاونی‌هاست

معاون اول رئیس‌جمهور در آیین بهره‌برداری از ۸۸۸ طرح تعاونی، توجه به بخش تعاونی را از بهترین ابزارهای مردمی سازی اقتصاد دانست.

به گزارش مشرق، محمد مخبر روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از ۸۸۸ طرح تعاونی به ارزش پنج هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، رئیس اتاق تعاون و شماری از تعاونگران کشور به شکل ویدئو کنفرانسی برگزار شد، توجه به بخش تعاونی را از بهترین ابزارهای مردمی سازی اقتصاد دانست و تصریح کرد: از مهمترین اقدامات و اولویت های دولت سیزدهم رساندن بخش تعاون به جایگاه مناسب در اقتصاد کشور است.

معاون اول رییس جمهور افزود: از مهمترین برجستگی‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی این است که بخش خصوصی، دولتی و تعاونی در کنار یکدیگر در اقتصاد کشور دیده شده است که در سالیان گذشته کمترین استفاده و توجه به این اصل مهم شده و باید دولت، مجلس و مردم برای جبران این نقیصه تلاش بیشتری کنند.

مخبر با اشاره به تدوین و اهمیت سند تحول دولت سیزدهم و تطابق این سند با راهبردهای اصلی اقتصاد کشور به ویژه سیاست‌های کلی نظام، گفت: مردمی سازی اقتصاد کشور مهمترین ویژگی سند تحول دولت بوده که توسط رییس جمهور تهیه و ابلاغ شده است.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه در نظام جمهوری اسلامی، پایگاه و راهبری تمامی مولفه‌های حکومتداری در بستر مردم شکل می‌گیرد، خاطرنشان کرد: در طول ۴۴ سال گذشته در تمامی ابعاد مختلف توانستیم مردم را برای حل مشکلات به صحنه بیاوریم اما در زمینه اقتصادی که کشور با برخی مشکلات مواجه است، از ظرفیت‌های بخش خصوصی با توجه به جایگاه واقعی آن در کشور به خوبی بهره برداری نشده و مشکلات اقتصادی جز با میدان دادن به این بخش مهم حل نخواهد شد.

وی با اشاره به مدلهای موفق اقتصادی در کشورهای پیشرفته و میزان موفقیت آنان با توجه به میزان مشارکت بالای مردم و بخش خصوصی در اقتصاد، تأکید کرد: بعضی چالش‌ها از جمله تورم، بیکاری، مسکن و نقدینگی به دلیل این است که مردم میداندار این عرصه نبوده اند و با توجه به ظرفیت های عظیم کشور در بخش های نفت، گاز و معدن و دریا از حضور مردم برای بهره گیری از این بخش ها غافل بوده‌ایم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به هدایت نقدینگی به عنوان یک فرصت جدی پیش روی اقتصاد، گفت: نقدینگی موجود در کشور می‌تواند به عنوان یک سرمایه مولد در پروژه‌ها و طرح‌های نیمه تمام و همچنین سایر صحنه‌های اقتصادی کشور به کار گرفته شود.

مخبر افزود: باید از ظرفیت و اعتماد مردم به اتاق تعاون و فعالان بخش خصوصی برای پیشبرد طرح‌های کلان کشور استفاده کرد و امیدواریم با تلاشهای مجلس و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت سیزدهم، تحولی اساسی در اقتصاد تعاونی و ایفای نقش پررنگ آن در زمینه مسکن، اشغال و هدایت نقدینگی به وجود آید.

همچنین در این جلسه صولت مرتضوی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اقتصاد تعاونی را از مهمترین ارکان اقتصاد در قانون اساسی جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: اقتصاد تعاونی که در چارچوب عدالت تعریف شده است می تواند با جلب مشارکت عمومی و جمع آوری سرمایه های کوچک بنیان های بزرگ اقتصادی را بنا کند.

وی با اشاره به تدابیر مقام معظم رهبری و تدوین سیاست های اصل ۴۴ تأکید کرد: اقتصاد تعاونی می‌تواند پیشران توسعه اقتصادی باشد تا در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی به سوی دانش بنیانی و تعاون محوری اقتصاد حرکت شود و در این راستا نیاز است با اصلاح برخی قوانین به نفع اقتصاد تعاونی از تعاونگران حوزه اقتصاد حمایت کنیم.

براساس این گزارش، از مجموع ۸۸۸ طرح افتتاح شده این مراسم ۵۷۲ طرح معادل ۶۴ درصد در حوزه تولید، ۲۶۴ طرح معادل ۳۰ درصد در بخش‌های خدمات و ۶ درصد در بخش مسکن قرار داشت.

از مجموع پنج هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته در حدود دو هزار میلیارد تومان معادل ۴۰ درصد در طرح های تعاونی های تولیدی، حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان معادل ۳۳ درصد در طرح های خدماتی و حدود ۱۳۷۰ میلیارد تومان معادل ۲۷ درصد در طرح های مسکن سرمایه گذاری شده است.

در تأمین مالی و سرمایه گذاری طرح های افتتاح شده مشارکت بیش از ۷۰ درصدی مردم و تجمیع سرمایه های خرد مردمی محقق شده و تنها ۳۰ درصد سرمایه گذاری مورد نیاز از منابع و تسهیلات بانکی تأمین شده است.

همچنین در زمینه اشتغالزایی طرح های افتتاح شده در این مراسم نیز از مجموع ۱۶ هزار فرصت شغلی، تعاونی های مسکن به عنوان هسته محرک با ایجاد اشتغال برای نزدیک به ۳۴۰۰ نفر، تعاونی های اشتغالزایی تولیدی با تعداد ۸۹۰۰ نفر معادل ۵۵ درصد و تعاونی های خدماتی برای نزدیک به ۳۸۰۰ نفر معادل ۲۴ درصد شغل دائمی و مولد ایجاد کرده است.

در ۸۸۸ طرح تعاونی افتتاح شده هر طرح به طور متوسط ۱۸ شغل ایجاد کرده که متوسط ایجاد شغل به ازای هر طرح در تعاونی های تولیدی ۱۶ نفر، مسکن ۶۷ نفر و خدمات ۴۷ نفر بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • حمیدرضا IR ۲۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  1 0
  بخش مظلوم تعاونی
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
   2 0
   تئوری تقویت تعاونی ها یک ایده ناموفق بوده.
  • IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
   0 0
   تعاونی چرا در ایران موفق نیست؟6
 • IR ۲۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  4 0
  آره تو گفتی وما هم باورکردیم
  • IR ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
   0 2
   تو کی هستی؟
  • IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
   5 3
   من آزادمردی هستم که رنگ نفاق را بخود ندیده ومثل بعضی نون به نرخ روز خور نیستم
 • کاظم IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  7 0
  دو ساله که داری آزمون و خطا می کنی روی اقتصاد. واقعا عجیبه با اون سابقه درخشانت در ساخت واکسن این پست رو بهت دادن. آقا مملکت داری با حرف محاله محال. خودت و رضایی استعفا بدید برید، تا دو سال دیگه یکی با بولدوزر نیومده از روتون رد بشه
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  1 0
  اینی که داری میگی رو انجام بده . نگو ، انجام بده .
  • حاجی ازجوبشور قم IR ۰۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
   1 0
   دولت شعار
 • IR ۲۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  3 0
  خدایی نمیدانم جنابعالی را بر مبنای کدام سواد و تجربه کاری این سمت را بهت دادند
 • ناصرامینی IR ۲۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  1 0
  جناب مخبربیاییدوسنت سکنی کنیدو ازبایدومیشود و....عبورکنید.درسخنرانیهاتون بگیداینکارانجام شده ویا درحال انجام است.
 • IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  0 0
  شمادوتا معاون که هردوی شما جنوبی هستید واززبان محلی هم برخوردارید نمیشد حالا یکی ازشما دونفر ازشمال ویا غرب ویاشرق باشه
 • کارمند ساده IR ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  2 0
  تعاونی ها بدون بازرسی ها می شود ، تجربه تلخ آنها را یک بار دیگر تجربه کنیم، و این خیلی خیلی بد است، پس حتما تعاونی ها نیاز به کنترل و بازرسی مدام و پیوسته دارد والا تو خود بخوان حدیث ......
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  1 0
  هر جا میرین یا خودتون یا فک و فامیلاتون هستن ، جالبه طوریم ازدواج کردین همه بهم وصل شین
 • سجاد IR ۰۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  2 0
  چه حرفای قشنگی کاش رئیس جمهوری و یا معاون رییس جمهوری میبودی حتمااا بهت رای میدادم
 • CA ۰۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  1 0
  این بابا واقعا چه فشاری می‌کشه
 • م IR ۰۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  1 0
  تعریف دولت ازتعاونی کاملا اشتباه ومخربه تعاون درکشور ما بستری برای فسادمالی و پولشویی وفرارازمالیات شده
 • فرهادی IR ۰۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  0 0
  مخبر جان
  • حيران! IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
   2 0
   معاون جان ! در حيرتم چرا دولت هر چى كار سخته داده به شما ؟؟! انصاف هم خوبه والله،،،،
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  0 0
  تعطیلی کشب و کار ابنستا
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  0 0
  درود بر شما
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  1 0
  نقدینگی هیچوقت برای تولید استفاده نمیشه، وقتی بانک سود مفتی میده، بازار ارز و طلا نوسان شدید داره و سود مفت، چرا کسی به تولید فکر کنه؟
 • حبیب IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  0 0
  واردات و صادرات باید برای همه مردم آزاد باشه، از قطعات و ماشین آلات کارخانه ها و نساجی ها و لوازم یدکی تا خودرو و موتور سیکلت و پوشاک و... الآن همش شده انحصار انحصار ثبت نام، انحصار بورس، انحصار واردات انحصار صادرات
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  0 0
  اینستاگرام
 • IR ۰۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  0 0
  برای ۸۰میلیون ایرانی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس