تظاهرات، راه بندان و درگیری مخالفان کابینه نتانیاهو با پلیس/ بسته شدن بندر حیفا

تظاهرات، راه بندان و درگیری مخالفان تصمیمات کابینه راست افراطی رژیم صهیونیستی با نیروهای پلیس امروز پنجشنبه از سرگرفته شد.

به گزارش مشرق، درگیری هایی بین نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی و تظاهرات کنندگان مخالف تصمیمات کابینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم امروز پنجشنبه در منطقه بنی براک در نزدیک شهر تل آویو روی داده است.

این منطقه دو شب پیش نیز شاهد درگیری طیف مخالفان تصمیمات کابینه نتانیاهو و ارتدوکس های دینی با یکدیگر و دخالت بی نتیجه پلیس برای جدا کردن آنها با هم بود.

طیف مخالفان با لایحه کابینه نتانیاهو موسوم به «اصلاحات قضایی» مخالف هستند و آن را «کودتا» می خوانند.

پیش از این نیز درگیری هایی بین مخالفان و موافقان این لایحه از جمله در قدس اشغالی روی داده بود.

شبکه خبری العهد همچنین گزارش داد که امروز شماری از تظاهرات کنندگان معترض به لایحه یاد شده جاده ساحلی در شمال شهرک صهیونیست نشین «نتانیا» را بستند.

برپایه این گزارش، حرکت کشتی رانی در بندر حیفا نیز به خاطر حضور قایق های معترضان به لایحه اصلاحات قضایی در آنجا بسته شده است.

در هفته‌های گذشته، ده‌ها شهر از شمال تا جنوب فلسطین اشغالی از جمله تل آویو، حیفا، قدس اشغالی، بئر السبع، ریشون لتسیون و هرتزلیا صحنه تظاهرات علیه کابینه راست افراطی نتانیاهو بوده است. شنبه هفته جاری بیش از ۳۰۰ هزار اسرائیلی برای دهمین هفته در تل آویو و سایر شهرهای فلسطین اشغالی علیه کابینه نتانیاهو تظاهرات کردند.

در لایحه کابینه نتانیاهو موسوم به "اصلاح قانون قضایی" که ساکنان سرزمین‌های اشغالی از آن به کودتا علیه "قانون پایه" رژیم صهیونیستی تعبیر می‌کنند، از اختیارات دستگاه قضایی این رژیم کاسته و در مقابل قدرت و جایگاه دستگاه اجرایی و قانونگذاری در این رژیم تقویت خواهد شد.

در این لایحه همچنین اختیارات مشاور قضایی کابینه رژیم صهیونیستی و همچنین اختیارات مشاوران قضایی دیگر وزارتخانه‌های این رژیم گرفته خواهد شد و وزیر این امکان را خواهد داشت هر مشاور قضایی را که بخواهد در دفتر خود برکنار یا منصوب کند.

این لایحه در جلسه کنست (پارلمان) که در هفته های گذشته برگزار شد، در شور اول با ۶۳ رأی موافق و ۴۷ رأی مخالف به تصویب رسید.

این لایحه برای آن که تصویب و به قانون تبدیل شود، باید در شور دوم و سوم نیز به رأی گذاشته شود و در کمیسیون‌های تخصصی رأی آورد و در در صورت تصویب نهایی به قانون تبدیل خواهد شد.

نتانیاهو که از سال‌ها پیش به اتهام فساد، رشوه و خیانت در امانت تحت محاکمه قضایی قرار دارد، بنا دارد با همین لایحه «اصلاح نظام قضایی» از محاکمه فرار کند.

ایهود اولمرت نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی نیز افشا کرد که تلاش نتانیاهو و حزب وی برای اصلاحات در دستگاه قضایی که صهیونیست‌ها از آن به عنوان کودتا یاد می‌کنند، برای تبرئه بنیامین نتانیاهو از محاکمه است.

نتانیاهو در چهار پرونده مهم متهم است، پرونده‌هایی که در رسانه‌ها به «پرونده ۱۰۰۰»، «۲۰۰۰»، «۳۰۰۰» و «۴۰۰۰» معروف شده است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی حداقل بیش از ۱۰ بار به بازجویان پلیس پاسخ داده که علاوه بر پرونده‌های مذکور، پرونده فساد مالی همسرش نیز در میان آنها است.

نتانیاهو در این پرونده متهم است که میلیون‌ها دلار تسهیلات مالی در اختیار «شاؤول الویچ» مالک شرکت «بِیزِک» قرار داده است تا پایگاه خبری والا رسانه زیر نظر این شرکت از نخست‌وزیر و خانواده‌اش حمایت رسانه‌ای کند.

«اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی چهارشنبه شب بار دیگر نسبت به وقوع جنگ داخلی بین صهیونیستها در سرزمین‌ های اشغالی هشدار داد.

این دومین هشدار هرتزوگ در کمتر از سه روز گذشته است.

وی در واکنش به بحران کنونی رژیم اسرائیل و ناشی از آنچه کابینه نتانیاهو "اصلاح نظام قضایی" می خواند، خاطر نشان کرد: ما در دو راهی قرار داریم که یا یک بحران تاریخی یا یک لحظه تعیین‌کننده در قانون‌ پایه ماست.

هرتزوگ افزود: کسی که فکر می‌کند ما از جنگ داخلی دور هستیم، اشتباه می‌کند.

رئیس رژیم صهیونیستی دوشنبه شب نیز اظهار کرد: ما در شرایط بسیار اسفناک و خطرناکی به سر می بریم و این بحران احتمالا پیامدهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی [برای ما به دنبال] دارد.

وی پنجشنبه شب گذشته نیز با وخیم دانستن اوضاع در سرزمین‌های اشغالی، گفت که این رژیم به یک بحران تاریخی دچار شده، در معرض فروپاشی داخلی قرار گرفته است و سخت‌ترین لحظات خود را سپری می‌کند.

هرتزوگ افزود: به نقطه بی‌بازگشت در اسرائیل رسیده‌ایم.

رئیس رژیم صهیونیستی اظهار کرد: باید اصلاح نظام قضایی پیشنهادی را کنار گذاشت و آن را تبدیل به چارچوبی کرد که همه بر آن اتفاق نظر داشته باشند.

اما بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی چهارشنبه شب طرح "اسحاق هرتزوگ" رئیس این رژیم را که خواستار پایان دادن به بحران مربوط به "اصلاح نظام قضایی" شد، رد کرد.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس