کد خبر 1470662
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۲
مربی ایرانی از حضور در تیم ملی می ترسد

مربی سابق تیم ملی جوانان به تشریح شرایط این تیم در رقابت‌های قهرمانی آسیا و انتخاب سرمربی تیم بزرگسالان کشورمان پرداخت.

به گزارش مشرق، کوروش برمک در گفت‌وگویی در مورد عملکرد تیم ملی فوتبال جوانان کشورمان در رقابت‌های قهرمانی آسیا اظهار داشت: قبل از توضیح دادن درباره عملکردی تیم ملی باید بگویم حدود ۴-۳ ماه قبل جلسه‌ای با صمد مرفاوی و افشین ناظمی در هتل المپیک داشتم. برخی جریان‌های زمان حضور خودمان در کادر فنی این تیم را به مرفاوی توضیح داده و به او گفتم چه کاری باید انجام بدهد. از همه استعدادیاب‌هایی که در دوره‌های استعدادیابی در مناطق مختلف فعالیت کردند تشکر می‌کنم، اما به مرفاوی و کارگروهش گفتم خودتان باید اول و آخر در تمام شهرهای ایران حضور فیزیکی داشته باشید و مسابقات را از نزدیک ببینید، زیرا باید ببینند با توجه به فلسفه خود نیاز به چه بازیکنانی در چه پست‌هایی و با چه ویژگی‌هایی دارند.

* تیم جوانان نفرات تعویضی خوبی ندارد

وی افزود: دوستان زحمتکش استعدادیاب ما با فلسفه و دیدگاه خودشان بازیکن می‌گیرند نه با فلسفه سرمربی تیم ملی. این یکی از مشکلات فعلی تیم جوانان است. بازیکنان قابلی در تیم ملی جوانان حضور دارند اما نفرات تعویضی خیلی خوبی نداریم. فقط ۱۰ بازیکن که در تیم‌های خود ثابت بازی می‌کنند و کیفیت خوبی دارند در این تیم هستند، اما نفرات جایگزین چندان کارایی ندارند. این مشکل را در بازی با قطر دیدم. وقتی ما در تیم ملی جوانان بودیم، همین فیلیکس سانچز، سرمربی جوانان قطر بود. تیمشان در حال حاضر نسبت به دوره سرمربی‌گری او خیلی افت کرده است. احساس می‌کنم قطری‌ها پایه‌های خود را رها کرده و فقط روی میزبانی جام جهانی تمرکز داشتند. واقعا این تیم را مقابل ایران ضعیف دیدم.

مربی ایرانی از حضور در تیم ملی می ترسد

* گل نزدن تیم جوانان ۲ دلیل دارد

مربی سابق تیم ملی جوانان عنوان کرد: بچه‌های ما کارهای ترکیبی خوبی انجام می‌دهند، اما نفرات تأثیرگذار زیادی نداریم. وقتی از کار گروهی خوب خود به نتیجه نمی‌رسیم، یعنی شانس گلزنی پیدا می‌کنیم اما گل نزدن ما ۲ علت دارد. ابتدا اینکه اردوهای کمی داشتیم تا تمرین گلزنی انجام داده و روی فاز حمله تمرکز کنیم و سپس بازی‌های دوستانه در حد تیم ملی برگزار نکردیم. در زمان حضور خودمان در تیم جوانان نزدیک به ۵-۴ تورنمنت مثل سنگاپور، چین، آلمان و... رفتیم و بازی‌های دوستانه خیلی خوبی انجام دادیم. کاری که حسین عبدی هم در تیم ملی نوجوانان انجام می‌دهد. البته فکر نکنید فدراسیون فوتبال در مورد نوجوانان چنین کاری انجام می‌دهد، بلکه عبدی با روابط خود چنین بازی‌های دوستانه‌ای را فراهم می‌کند. ای کاش مرفاوی و کادرش نیز همین کار را انجام می‌دادند.

* برای تیمی که می‌خواهد در قهرمانی آسیا شرکت کند برگزاری بازی با تیم‌های داخلی بد است

برمک تصریح کرد: علی کفاشیان به ما می‌گفت هر سفری بخواهید فدراسیون فوتبال در خدمت است، اما برای هزینه سفرها باید بگردید و اسپانسر پیدا کنید. خدا حبیب کاشانی را خیر بدهد که از طریق شهرداری‌های مناطق مختلف تهران هماهنگی‌های لازم را انجام می‌داد تا تیم جوانان به اردو برود. من و مربیان تیم ملی در آن زمان برای هماهنگی این امور خیلی دوندگی می‌کردیم. اکنون هم گل نزدن تیم جوانان با وجود شانس‌های متعدد گلزنی به این دلیل است که این بچه‌ها بدون بازی دوستانه وارد یک تورنمنت بزرگ شده‌اند. آخرین اردوی تیم جوانان قبل از اعزام به ازبکستان که برای ما بسیار حیاتی و مهم بود در تهران برگزار شد و با تیم‌های پایه باشگاه‌های پایتخت بازی کردیم. این برای تیم ملی که قصد دارد در جام ملت‌ها به مصاف حریفانی توسعه‌یافته مثل ویتنام و استرالیا برود، خیلی بد است. نمی‌خواهم با یک برد تیم جوانان را بالا برده و با یک باخت بگویم این تیم ضعیف است.

* بازیکنان ما نباید مقابل ویتنام هیجانی باشند

وی در مورد راهکار کادر فنی جوانان برای برتری مقابل ویتنام و صعود از مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا گفت: جدول گروه ما با نتایج روز گذشته پیچیده شد. اسم از فرد خاصی نمی‌برم، اما نگاه نکنید تیم ملی امید ما در یک دوره برای اینکه در مرحله حذفی به تیم قدرتمند نخورد، دنبال باختن به یک تیم بسیار ضعیف بود. در شرایطی که مربیان دیگر به این شکل فکر نمی‌کنند. ویتنام بسیار قوی شده است. اکنون باید مرفاوی و همکارانش به این نکته دقت کنند که جوانان ما در این رده سنی هیجانی هستند و باید قابلیت‌های ذهنی آنها را کنترل کنند. این مهم‌ترین اصل برای بازی با ویتنام است. همه باید دست به دست هم بدهیم تا به مرفاوی و بازیکنانش کمک شود.

مربی ایرانی از حضور در تیم ملی می ترسد

* باید مراقب زهر ویتنام در خط حمله باشیم

مهاجم سابق پرسپولیس تاکید کرد: کادر فنی باید هیجان را از بازیکنان دور کند. هرچند سخت است اما اگر بتواند این کار را انجام بدهد، می‌توانیم با استفاده از لایه‌های دفاعی متعدد در طول ۹۰ دقیقه‌ روی مهارت نفرات خلاقی مثل امین حزباوی و در ارسال‌ها یا کارهای تاکتیکی به گل برسیم. در غیر این صورت با استرس وارد شدن به تیم و اینکه بخواهیم از اول با هدف رسیدن به برد، از جلو روی حریف فشار وارد کنیم، کار ما مقداری سخت خواهد شد. ویتنام خط حمله بسیار تیز و زهرداری دارد، باید مراقب حملات گوش این تیم باشیم. در مجموع قابلیت‌های تیم جوانان خوب است ولی هنوز نفراتمان خام هستند.

* امید نورافکن در جوانی از بازیکن بزرگسال استقلال باتجربه‌تر بود

برمک افزود: یادم هست زمانی که علیرضا منصوریان سرمربی استقلال بود، طبق تعامل خوبی که با وی داشتیم، می‌خواستیم امید نورافکن را در تمرینات بزرگسالان شرکت داده و از وی در ترکیب تیمش استفاده کند، اما او می‌گفت جوان است و حتی به پرویز مظلومی گفتیم استقلال یک بازیکن در رده امید دارد که فوق‌العاده با کیفیت است. اجازه بدهید در تمرینات شرکت کند. به منصوریان گفتم همین جوان ۵۰ بازی ملی دارد و از یک بازیکن بزرگسال استقلال باتجربه‌تر است، اما بچه‌هایی که اکنون به تورنمنت جوانان آسیا آمده‌اند کم‌تجربه هستند زیرا بازی زیادی نکرده‌اند. شاید تک‌نفراتی مثل امین حزباوی یا میلاد کر در ترکیب تیم خودشان بازی کنند. مشکل عمده ما همین موضوع است.

برمک ادامه داد: قیاس مع‌الفارق نمی‌کنم. به نفرات تیم جوانان در سال ۲۰۱۷ نگاه کنید و ببینید اکنون در تیم‌های خود چه شرایطی دارند. همه ۲۲ نفر در ترکیب ثابت تیم‌های لیگ برتری بازی می‌کردند؛ نمونه‌اش علی شجاعی، رضا جعفری، مجتبی نجاریان، امید نورافکن، مهدی قائدی، ابوالفضل رزاق‌پور، رضا شکاری و... هستند. باید به این مرحله از بلوغ برسیم. به مرفاوی گفتم فدراسیون فوتبال تمام تمرکزش روی تیم بزرگسالان است و چاره‌ای هم ندارد، زیرا این تیم چالش‌های زیادی دارد. اگر بخواهی فقط در هر اردویی بازیکنانت را جمع کنی، موفق نمی‌شوی.

* مرفاوی سرمایه فوتبال ما است

مهاجم اسبق پرسپولیس عنوان کرد: به هر حال مرفاوی مربی بزرگی است. کاری به منتقدانش ندارم که می‌گوید او چندین سال نبوده، اما همین فرد سابقه خوبی در فوتبال پایه داشته و سرمربی تیم بزرگی مثل استقلال بوده است. او سال‌ها مهاجم اصلی تیم ملی بود و تمام رده‌های ملی را طی کرد. صمد سرمایه فوتبال ما است. اشکال کار این است برای حضور تیم ملی جوانان در جام ملت‌های آسیا نمی‌توانید با برگزاری اردوهای داخلی به مصاف تیم‌های ابرقدرتی مثل چین، ژاپن، کره جنوبی، عربستان، استرالیا، و کشورهای توسعه‌یافته‌ای مثل ویتنام و ازبکستان بروید. همین تیم‌ها نیز مرز پیشرفت را طی کرده و به بلوغ رسیده‌اند.

* فدراسیون فوتبال حرف گوش نمی‌دهد

وی در مورد شرایط انتخاب سرمربی تیم ملی بزرگسال کشورمان توضیح داد: یک سوال دارم؛ فدراسیون فوتبال چه زمانی به حرف کارشناسانی که راهکار ارائه می‌دهند گوش کرده که اکنون بخواهم حرفی بزنم و گوش کنند؟ فدراسیون کار خودش را انجام می‌دهد. ۶۰ راهکار هم بدهند، کسی گوش نمی‌دهد. همان‌گونه که علی امیری به‌عنوان معاون باشگاه استقلال می‌گوید اگر مدیران وقت ۱۵۰ میلیون استراماچونی را می‌دادند اکنون لازم نبود ۱۰۰ میلیارد پول بدهیم، فدراسیون با آوردن ویلموتس چه کاری انجام داد؟ فقط پرونده درست کردیم و نزدیک بود تعلیق شویم.

* مربی ایرانی از سرمربیگری تیم ملی می‌ترسد

برمک افزود: به جز کارلوس کی‌روش که در مقطعی با مدیریت خود توانست تیم ملی را ۲ دوره به جام جهانی برساند، باید بگویم، برای استفاده از مربی خارجی چه هنری به خرج دادیم؟ تیم ایران را بُکشید نیز جزو ۴ تیم برتر آسیا می‌شود. فرقی نمی‌کند مربی‌اش ایرانی باشد یا خارجی، اما از مربیان خودمان دو انتقاد دارم، نمی‌خواهم برای همکاران عزیزم سوءتعبیر ایجاد شود، اما به نظر می‌رسد که آنها به دلایلی از در اختیار گرفتن تیم ملی می‌ترسند.

وی خاطرنشان کرد: ابتدا اینکه در تیم‌های باشگاهی خود بدون استرس‌ها و چالش‌های ناشی از حضور در تیم ملی پول خوبی می‌گیرند، در این شرایط مربیانی که پست ندارند حاضرند سرمربیگری تیم ملی را قبول کنند. فدراسیون فوتبال از ۷ مربی داخلی برنامه گرفته، اما یکی از آنها برنامه و تاییدیه نداده است. همه این نفرات با گفتن اینکه از اعتماد فدراسیون ممنون هستیم، عذرخواهی کرده و انصراف دادند زیرا در فلان باشگاه جا افتاده و اگر جایش را خالی کند احتمال دارد مربی دیگری جایگزینش شود. این اولین مشکل ما است.

مربی ایرانی از حضور در تیم ملی می ترسد

* نکونام بهترین گزینه برای سرمربیگری تیم ملی است

کارشناس فوتبال کشورمان گفت: اکنون شاید بهترین نفری که می‌تواند به تیم ملی کمک کند جواد نکونام است. فوتبال ما ۱۰ سال با کارلوس کی‌روش کار کرد و با دیدگاه او جلو رفت. ‌مانند یحیی گل محمدی که از آورده برانکو و کالدرون در پرسپولیس استفاده کرد، نکونام هم به‌عنوان فردی که کی‌روش اطمینان زیادی به وی داشت، می‌تواند از آورده این مربی در تیم ملی استفاده کند. او به‌عنوان بازیکن و مربی کنار کی‌روش کار کرده و با فلسفه او تیم فولاد را هدایت می‌کرد. بهترین گزینه برای تیم ملی ما نکونام است و باید سریع‌تر اقدام کنیم. به بحث مربی خارجی هم وارد نمی‌شود، زیرا اگر قرار است با دلار ۶۰ هزار تومانی سرمربی خارجی بگیریم، بهتر است که مربی داخلی مثل نکونام را انتخاب کنیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس