پرویز ثابتی

حضور ثابتی در یک برنامه تلویزیونی با صلاحدید شخص شاه، و نامی که برای اشاره به او استفاده شد(«مقام امنیتی») در افکار عمومی ایرانی ها ماندگار شد و خیلی زود نام او به مظهر رعب و سرکوب رژیم شاه بدل گشت.

سرویس سیاست مشرق- چندی قبل در تجمع نیروهای ضدانقلاب در لس آنجلس آمریکا، تصویری منتشر شد که همچنان محل بحث و تحلیل و حتی واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی است. پرویز ثابتی شکنجه‌گر معروف ساواک و رئیس اداره سوم دستگاه امنیتی رژیم پهلوی همراه با خانواده اش به عنوان "دموکراسی‌خواه" و با شعار "آزادی" مردم ایران در این تجمع ضد ایرانی شرکت کرده‌ بودند. البته طنز و تناقض ماجرای حضور پرویز ثابتی در تجمع لس آنجلس به حدی است که نیاز به توضیح بیشتر ندارد.

گزارش تحلیلی مشرق درباره نمایان شدن ثابتی را اینجا بخوانید :

چرا سازمان سیا از یک ساواکی تاریخ مصرف گذشته رونمایی کرده است؟ /شکنجه‌گر مخوف دموکراسی‌خواه شد! + تصاویر

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم

به همین مناسبت نگاهی به زندگی و زمانه «پرویز ثابتی»، نماد سرکوب و اختناق در دوران پهلوی دوم خواهیم داشت. (این گزارش، بازنشر گزارش مشرق در آبان ماه سال 1396 است )

"من همیشه با هرچیزی که منجر به شکنجه شود مخالفت کرده ام و هیچ وقت خودم نه شکنجه دیده ام و نه بازجویی کرده ام."(پرویز ثابتی، «در دامگه حادثه»)

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم

«پرویز ثابتی» مشهورترین مدیر اداره کل سوم ساواک (امنیت داخلی)، فرزند حسین در ۱۳۱۵ش. و در خانواده‌ای بهایی در بخش سنگسر از توابع شهرستان سمنان متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در دبستان‌های حسینیه و شاه‌پسند سنگسر گذراند و دوران متوسطه را در مدرسه فیروز بهرام تهران طی کرد. در سال ۱۳۳۷ از دانشکده حقوق دانشگاه تهران در رشته قضایی مدرک کارشناسی گرفت. در همین سال به استخدام ساواک درآمد و در سال ۱۳۴۵ به ریاست اداره یکم اداره کل سوم ساواک منصوب شد؛ در ۱۳۴۹ معاون دوم اداره کل سوم ساواک شد. پرویز ثابتی در اوج سرکوبهای ساواک در ۱۳۵۲ به جای ناصر مقدم رئیس اداره کل سوم ساواک شد و این سمت را تا واپسین ماههای عمر رژیم پهلوی عهده‌دار بود. پرویز ثابتی در بدو استخدام در ساواک که در بهمن ۱۳۳۷ و توسط مدیرکل وقت اداره کل ششم ساواک، ضرابی، معرفی شده بود

او در شرح حالی که برای استخدام در ساواک نوشت، دوران کودکی و خانواده خود را چنینی شرح داد:

"... از بدو تولد تا تاریخ مهرماه ۱۳۲۸ در سنگسر از بخشهای سمنان در محله‌ای به نام تپه‌سر سکونت داشته‌ام و از تاریخ مهر ۱۳۲۸ برای گذراندن تحصیلات متوسطه به تهران آمدم و مدت سه سال در منزل شوهر خواهرم آقای محمدحسین رحمانیان سکونت داشته‌ام و از مهر ۱۳۳۱ خانواده‌ام نیز به تهران آمدند و در همان منزل آقای رحمانیان سکونت گردیدند تا اسفندماه ۱۳۳۴ و از اوایل ۱۳۳۵ پدرم بعد از تهیه منزل ما نیز به آنجا عزیمت نمودیم. در مدرسه صابر در آسیاب دولاب تهران به شغل آموزگاری از سال ۲۶ مشغول شده‌ام و در ایام فراغت و دوران تحصیل با پدرم در امور حشمداری و تجارت در تهران کمک کرده‌ام. دوران ابتدایی را در دبستان حسینیه و شاه‌پسند سنگسر از سال ۱۳۲۲ الی ۱۳۲۸ و دوران دبیرستان در فیروز فهرام و تهران از ۱۳۲۸ الی ۱۳۳۴ و در دانشکده حقوق دانشگاه تهران از ۱۳۳۴ الی ۱۳۳۷ مشغول به تحصیل بوده‌ام و در خردادماه ۱۳۳۷ نائل به اخذ لیسانس در رشته قضایی از دانشکده حقوق شده‌ام و به زبان انگلیسی تسلط دارم و در امور قضایی و اداری و اقتصادی و سیاسی نیز تحصیل نموده و مطالعه دارم و دارای چهار برادر... و یک خواهر... هستم. بنده از بدو تولد در یک خانواده بهایی می‌زیسته‌ام و پدر و مادرم بهایی بوده‌اند[،] لکن از زمان بلوغ و بلکه از ابتدای تحصیلات دوره متوسطه مسلمان بوده و هستم و به علت کفیل خرج بودن از تاریخ ۲۴/۱۰/۳۷ الی ۲۴/۱۰/۳۸ از خدمت معاف شده‌ام و این برگ برای سالهای بعد نیز تمدید خواهد شد. رسالة پایان تحصیلات دانشکده حقوق راجع به کسانی که مجازات نمی‌شوند، یعنی صغار و مجانین بوده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود بنده از اهالی سنگسر هستم و سنگسر یک منطقه عشایری و دارای مردمی شاهدوست و وطن‌پرست است. رستاخیز اهالی سنگسر در قیام ملی ۲۸ مرداد دلیل بر این ادعاست. به طریق اولویت اینجانب نیز فردی شاهدوست و وطن‌پرست می‌باشم."

ثابتی از جمله کسانی بود که در رأس یک گروه از مأموران ساواک به اسرائیل اعزام شد و به احتمال قوی در همان مأموریت در پیوند تنگاتنگ با موساد قرار گرفت. او که در اوایل دهه ۱۳۵۰ به عنوان «سخنگوی ساواک» و « مقام امنیتی» شهرت یافت، گرداننده اصلی سازمان ساواک به شمار می آمد و با ارتباطاتی که با «موساد» و عوامل این سازمان در ایران داشت حتی در امور مربوط به نمایندگی‌های ساواک در خارج از کشور نیز، که خارج از حدود اختیارات او بود مداخله می کرد. اطلاعات وی به ویژه در مورد فعالیت گروههای مبارز خارج از کشور، ساواک را در مبارزه با کنفدراسیون و سایر گروههای مخالف رژیم یاری داد.

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم

وی که دوره جنگها و عملیات ضد پارتیزانی و ضد چریکی دیده بود، با تجهیزات و امکانات گسترده، گروهی را که در اسرائیل و دیکتاتوری‌های نظامی آمریکای لاتین دوره دیده بودند برای مبارزه با چریک های مارکسیست مسلح در سیاهکل گیلان به محاصره جنگل فرستاد.

در پی دستور محمدرضا شاه، کمیته مشترک ضد خرابکاری (ساواک - شهربانی) در تاریخ چهارم بهمن ماه ۱۳۵۰ تأسیس گردید که در این کمیته در واقع شهربانی نقش «اداره ویژه» اسکاتلندیارد را ایفا می‌کرد و ساواک نقش «ام. آی. ۵» را داشت. کمیته مشترک در محل اداره اطلاعات شهربانی تشکیل ‌شد و بعدها در شهرستان‌ها نیز شعبه‌هایی که تحت نظر مرکز فعالیت می‌نمودند، راه‌اندازی گردید. کمیته مشترک با ۳۷۵پست سازمانی که ۱۱۱ پست آن متعلق به ساواک و ۲۶۴ پست دیگر به شهربانی اختصاص ‌یافت، فعالیت خود را آغاز می‌نماید. اولین رئیس کمیته مشترک سپهبد جعفرقلی صدری رئیس شهربانی وقت و رئیس ستاد آن پرویز ثابتی از مقامات ساواک تعیین می‌گردد و نمایندگانی از ارتش و ژاندارمری به منظور هماهنگی در این ترکیب قرار می‌گیرند.

ثابتی در سال ۱۳۵۲ توسط ارتشبد نصیری، رئیس ساواک، به سمت مدیرکل اداره سوم (امنیت داخلی)تعیین و عملاً همه کاره ساواک شد.

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم
ارتشبد نعمت الله نصیری

گزارشهایی که از طریق نصیری به شاه داده می شد، عمدتاً از طرف ثابتی و حلقه‌ی او تنظیم می گردید. ثابتی در انتصاب مقامات دولتی و انتخاب نمایندگان مجلس نقش اساسی داشت و گزارش منفی ساواک درباره هر کس که نامزد احراز یک مقام دولتی یا نمایندگی مجلس می شد برای جلوگیری از انتصاب یا انتخاب وی کافی بود. حتی فعالیتهای اعضای خاندان سلطنت هم از این گونه نظارت و گزارشها مصون نبودند، گاه حتی گزارشهای ثابتی در مورد فعالیتهای غیرقانونی اعضای خاندان سلطنت خشم شاه را برمی انگیخت. منابع اطلاعاتی او علاوه بر مأمورین ساواک و هزاران « منبع خبری» که در تمام سازمانهای دولتی و بخش خصوص داشت، عوامل جاسوسی اسرائیل (موساد) در ایران و افرادی از قبیل منوچهر آزمون، داریوش و هدایت الله اسلامی نیا بودند که مستقیماً با او تماس داشتند و اخبار و اطلاعات دست اولی را از دستگاههای دولتی و بخش خصوصی و بازار و محافل روحانی در اختیار او می گذاشتند.

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم

ثابتی از زمره دوستان نزدیک هویدا بود و در ملاقات‌هایی که هر چهارشنبه شب با وی داشت اطلاعاتی را در اختیار وی قرار می داد که بی گمان یکی از ابزار تثبیت و تداوم قدرت هویدا بود. در هر ارزیابی از موقعیت هویدا نام وی به میان می آید زیرا در تمام دوران زندگی روابط نزدیک با همکیش بهایی خود داشته است.

علت مشهور شدن ثابتی

دو ماه پس از واقعه سیاهکل، پرویز ثابتی، مدیرکل اداره سوم ساواک، در کنفرانس مطبوعاتی که از او با عنوان «یک مقام امنیتی» یاد شد، به شرح این ماجرا، ریشه‌های آن، اقدامات پیشین گروه چریک‌های فدایی خلق و چگونگی برخورد ساواک با آن پرداخت. در این نشست خبری که ۱۵ فروردین ۱۳۵۰ با حضور خبرنگاران خبرگزاری‌های داخلی و خارجی، روزنامه‌ها و رادیو و تلویزیون برگزار شد، این مقام امنیتی «اسرار واقعه سیاهکل» را فاش کرد که در ۱۹ بهمن ۱۳۴۹ رخ داد. در آن واقعه، یک گروه چریکی مارکسیست که از شاگردان «بیژن جزنی» بودند به یک پاسگاه ژاندارمری حمله کردند و بعد در پی بسیج نیروهای امنیتی به منطقه تقریبا همه آن ها کشته و دستگیر شدند. این گروه مارکسیست، پایه گذار گروهی موسوم به «چریک های فدایی خلق» شدند.

به هر حال حضور ثابتی در این برنامه تلویزیونی که به صلاحدید شخص شاه انجام گرفت، و نامی که برای اشاره به او استفاده شد(«مقام امنیتی») در افکار عمومی ایرانی ها ماندگار شد و دیری نگذشت که نام او به مظهر رعب و سرکوب ساواک تبدیل شد. البته گروه های مسلح چپ در میان خود، او را با یک اسم مستعار دیگر می شناختند: ابرو کمانی

البته این تنها حضور «ابروکمانی» بر صفحه تلویزیون نبود و او چندبار دیگر به عنوان «مقام امنیتی» و در واقع سخنگو و «ویترین» ساواک به تلویزیون رفت. یکی از فیلم هایی که از حضور او در تلویزیون ملی آن زمان در اینترنت موجود است، یک جلسه مطبوعاتی است که در آن «مسعود بهنود»، روزنامه نگار سوگلی هویدا از مقام امنیتی درباره گزارش تایمز لندن می پرسد که مدعی شده بود، ساواک دارای «۵ میلیون»! کارمند است. ثابتی در پاسخ به این پرسش گفت:

"بنده تصور نمی‌کنم که سازمان‌های امنیتی آمریکا و شوروی هم این تعداد مأمور در اختیار داشته باشند. این رقم برای من تعجب‌آور و مسخره بود. ما دو نوع مأمور داریم. یک دسته کارمندان رسمی سازمان امنیت که مثل بقیه کارمندان رتبه شغلی و حقوق می‌گیرند و دسته دیگر که تعدادشان بیشتر است اما در استخدام رسمی ما نیستند و ممکن است برخی‌شان کارمند دولت هم باشند."

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم

«حسین فردوست»، دوست صمیمی و محرم محمدرضا پهلوی که به نوعی بنیانگذار ساواک بود، نقشی پررنگ در ارتقاء ثابتی داشت. فردوست درباره نقش این برنامه های تلویزیونی در صعود جایگاه ثابتی گفت:

"در این نمایش‌های تلویزیونی او بسیار خوب و محکم صحبت می‌کرد و همه را تحت‌تأثیر قرار می‌داد؛ به دلیل بیان عالی و عدم تردید در سخنانش. دعوت‌ها از او در خانه رجال شروع شد و ثابتی در چندین میهمانی از من خواهش کرد شرکت کنم که شرکت نمودم. در این میهمانی‌ها خانم‌های زیبا چندین‌هزار تومان هزینه آرایش خود می‌کردند تا موردپسند «مقام امنیتی» واقع شوند و دور او را می‌گرفتند و خود را معرفی می‌کردند و کارت و آدرس می‌دادند. من چند بار به چند خانم که میل داشتم صحبت کنم، نزدیک شدم و هرچه گفتم «من فردوست هستم» بی‌فایده بود! همه «مقام امنیتی» را می‌خواستند و فردوست و امثال فردوست برایشان مهم نبود! این عنوان «مقام امنیتی» تا انقلاب روی ثابتی ماند و همه‌جا به پذیرایی از او افتخار می‌کردند."

ثابتی در مصاحبه با عرفان قانعی فرد درباره ارتقاء خود در ساواک چنین گفت:

" پس از سه ماه از آغاز خدمتم در ساواک، به علت گزارش های تحلیلی ام راجع به مسائل سیاسی جاری کشور به ریاست بخش بررسی های سیاسی در امور امنیت داخلی منصوب شدم. از همان ابتدا خواستم به رده های بالاتر در ساواک و شخص پادشاه توجه دهم که تامین امنیت کشور تنها از طریق سرکوب و مبارزه با سازمان ها و گروه های مخالف و برانداز امکان پذیر نیست. در طول دوران خدمتم در ساواک از هر فرصتی برای مبارزه با عوامل فساد استفاده کرده و گزارش های مستند ارائه دادم و چندین بار برای تهیه این گزارش ها مورد مواخذه و بازخواست قرار گرفتم. تا آنجا که در سال ۱۳۵۰ اسدالله علم وزیر دربار و سپهبد ایادی و امیرهوشنگ دولو از نزدیکان شاه به علت اتهاماتی که به آنان وارد می کردم علیه من به شاه شکایت بردند و من از طرف شاه تهدید به محاکمه نظامی شدم."

فردوست میل به خودنمایی و البته ظاهر خوش خط و خال ثابتی را در ترفیع او بسیار موثر می دانست:

" زمانی که قائم‌مقام ساواک شدم، ثابتی یک جوان کمتر از سی سال بود و شغل او ریاست بخش مربوط به احزاب پنهانی بود. او را ندیدم تا زمانی که مقدم را به جای مصطفی امجدی مدیرکل سوم کردم...، برداشت من از ثابتی این بود که بسیار مقام‌پرست و متظاهر است. دارای هوش خوب - و نه بیشتر- است ولی قوه بیان خیلی خوبی دارد. در مجموع کارمند خوبی به‌شمار می‌رفت، ولی به علت آن قدرت بیان و تظاهر، خود را بیش از آن چیزی که بود نشان می‌داد. این رفتار قطعا در من اثری نداشت ولی در دیگران مانند مقدم و نصیری مسلما بی‌اثر نبود. دروغ و راست را مخلوط می‌کرد تا میزان فعالیت و موفقیت خود را دو، سه برابر واقع جلوه دهد. آرام و مسلط بر اعصاب خود بود. ساختمان فکری‌اش طوری بود که همیشه به او خوش می‌گذشت. از خود انتقاد نمی‌کرد و راضی و خیلی راضی از خود بود...، ثابتی به هیچ‌وجه نمی‌توانست اعتماد مرا جلب کند و به نظر من او برای کار اطلاعاتی ساخته نشده بود و بیشتر به درد کار سیاسی می‌خورد. هیچ‌وقت میل نداشتم مرئوس مستقیمی مانند ثابتی داشته باشم."

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم
ارتشبد حسین فردوست

فردوست درباره جاه طلبی بسیار بالای ثابتی و علاقه او به در چشم بودن و بروز بیرونی(رخلاف بیشتر مقامات امنیتی) نیز اظهارات جالبی کرده است:

"من که جاه‌طلبی ثابتی را می‌دیدم، خواستم که او را در کار سیاسی مشغول کنم لذا از هویدا خواستم که یک پست وزارت به ثابتی بدهد. او مطابق طبع هویدا هم بود. زمانی که مسئله را به ثابتی گفتم از خوشحالی باور نمی‌کرد. هویدا، ثابتی را خواست و وزارت را به او پیشنهاد کرد و او اجازه فکرکردن درباره نوع وزارتخانه خواست. در همین احوال منوچهر آزمون (کارمند ساواک) معاون نخست‌وزیر و رئیس سازمان اوقاف شد. این مسئله به ثابتی برخورد و از وزارت منصرف شد. او بعدا به من گفت: «وقتی آزمون که در ساواک چندین رده از من پایین‌تر بود، معاون نخست‌وزیر شود، دیگر وزارت چه افتخاری دارد؟!» من گفتم: پس صبر کن تا نخست‌وزیر شوی! این حرف در او اثر کرد و باورش شد و تا زمان انقلاب این مسئله در ذهنش بود."

از سال ۴۹ که به معاونت اداره کل سوم ساواک(اداره امنیت داخلی) و در واقع ستون ساواک، رسید، نقشی اساسی در حکومت پیدا کرد، چرا که تقریبا هر شغلی قابل توجهی در کشور، از وزارت تا نمایندگی تا استادی دانشگاه، وابسته به استعلامی بود که از اداره کل سوم گرفته می شد. ثابتی به لحاظ امنیتی هم سرکوب گروه های مسلح چپ و مذهبی را در کارنامه داشت، به طوری که در سال ۵۵ تقریبا همه گروه های مسلح رژیم یا متلاشی شده، و یا به گروه های چندنفره پنهان محدود شده بودند.

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم

جنایت ساواک بر تپه های اوین

یکی از جنایات مهم دوران سیطره ثابتی بر ساواک به ۳۰ فروردین سال ۵۴ بازمی گردد. در این روز، ۹ تن از سران گروه های چپ(فدایی خلق و مجاهدین خلق) بدون محاکمه در جریان انتقال از زندان اوین توسط ساواک تیرباران شدند.

«بیژن جزنی» از رهبران چریک‌های فدایی، همراه با شش‌نفر دیگر از چریک‌های فدایی خلق به نام‌های «حسن ضیا ظریفی»، «احمد جلیلی افشار»، «مشعوف کلانتری»، «عزیز سرمدی»، «محمد چوپان‌زاده» و «عباس سورکی» به همراه «مصطفی جوان خوشدل» و «کاظم ذوالانوار» دو عضو سازمان مجاهدین خلق در تپه‌های اطراف زندان «اوین» به آمریت شخص شاه و کارگزاری ثابتی، در اطراف قریه اوین با چشمان و دستان بسته تیرباران شدند.

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم

یکی از مهم ترین روایت ها که بر نقش ثابتی در این جنایت صحه می گذارد، شرح «بهمن نادری پور»(معروف به تهرانی)، از شکنجه‌گران معروف ساواک، در دادگاه انقلاب در سال ۵۸ است. تهرانی در دادگاه در شرح ان واقعه گفت:

"زندانیان را از زندان تحویل گرفتند. ما هم در قهوه‌خانه نزدیک زندان اوین به انتظار ایستادیم. پس از تحویل آمدند و از طریق جاده‌ای که از داخل قریه اوین می‌گذشت به بالای ارتفاعات بازداشتگاه اوین رفتیم. در آنجا زندانیان را - درحالی که دست‌ها و چشم‌هایشان بسته بود - از مینی‌بوس پیاده کردند و همه را در یک ردیف روی زمین نشاندند. پس از اینکه روی زمین نشستند، «عطارپور» (بازجوی ساواک) یک قدم جلوتر آمد و شروع به سخنرانی کرد. گفت: همان‌طور که دوستان و رفقای شما همکاران و رفقای ما را در دادگاه‌های خودشان به مرگ محکوم کردند و آنها را کشتند، ما هم تصمیم گرفتیم شما را که رهبران فکری آنها هستید و با آنها از داخل زندان ارتباط دارید، مورد تهاجم قرار بدهیم و شما را اعدام کنیم و از بین ببریم. این حرف مورد اعتراض بیژن جزنی و چند نفر دیگر واقع شد. ولی نمی‌دانم عطارپور نفر اولی بود یا سرهنگ وزیری (رییس وقت زندان «اوین») که با یک مسلسل که آورده بود، رگبار را به روی آنها خالی کرد."

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم

ثابتی اما در کتاب خاطرات شفاهی خود موسوم به «در دامگه حادثه»، مثل بسیاری از دروغ هایی که در آن کتاب رفته است، مدعی است که زندانیان در هنگام فرار از ون انتقال زندانی به رگبار بسته شدند:

" پس از اینکه محمدتقی شهرام و سعادتی از زندان ساری و ربابه عباس‌زاده (اشرف دهقانی) از زندان قصر فرار کردند، بیژن جزنی و دوستان وی درصدد برآمدند با فرار از زندان، از خود قهرمان‌سازی کنند. آنها در زندان قصر، بسیار به موفقیت نزدیک شده بودند و در لحظه آخر، ماموران شهربانی، توانسته بودند که نقشه آنها را خنثی کنند. سرهنگ عباس وزیری، معاون اداره کل چهارم ساواک که مسوولیت زندان اوین با آن اداره بود، به من تلفن کرد و گفت: «ماموران قصد داشته‌اند، تعدادی از زندانیان را از زندان اوین به زندان دیگری منتقل کنند و در حوالی بزرگراه شاهنشاهی، زندانیان که در یک ون قرار گرفته و کامیونی از سربازان پشت‌سر آنها حرکت می‌کرده، با بریدن دستبند از «ون» خارج و قصد فرار داشته‌اند که راننده و یک مامور برای تعقیب به همراه آنها از ون خارج شده، لذا ماموران همراه به طرف آنها تیراندازی و ۹ نفر از زندانیان کشته و مامور همراه راننده نیز، تیر خورده و زخمی شده است."

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم

این دروغ بزرگ ثابتی که ۹ زندانی مهم برای رژیم، با دستان و چشمان بسته، چگونه توانستند همگی دستبند خود را ببرند و همزمان در بیابان های آن موقع اطراف اوین پا به فرار بگذارند، خود به اندازه کافی مضحک است. جدای از این که روایت های دیگر از زندانیان سیاسی و برخی عوامل رژیم شاه از زوایای مختلف این جنیات ساواک را افشاء کرده است.

البته برای کسی که در اوج وقاحت مدعی می شود که نهایت شکنجه در ذهن نعمت الله نصیری(رییس ساواک) این بود که به زندانیان «چلوکباب با دوغ» بدهند و بعد اجازه خواب به او ندهند، جعل چنین دروغ‌هایی نه تنها بعید نیست، که بسیار محتمل است.

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم
صفحه ۳۰۸ کتاب «در دامگه حادثه»

مثلا ثابتی در همان دامگه حادثه مدعی شده است:

" با شکنجه و هرگونه اقدام غیرقانونی مخالف بودم و تا آنچه در توان داشتم از آن جلوگیری می‌کردم. هیچ‌گاه ندیدم فردی مورد شکنجه قرار گیرد. موقعی که از سرپرستان بازجویی سؤال می‌کردم غالبا جواب این بود که زندانی با مأموران به زدوخورد پرداخته و مجروح شده است!"

این در حالی است که عمده زندانیانی که نسبت به انتشار کتاب خاطرات ثابتی واکنش نشان دادند، بر نقش مستقیم او در شکنجه زندانیان صحه گذاشته اند. مثلا «نصرت الله تاجیک»، از زندنیان سیاسی قبل از انقلاب دعاوی خنده دار ثابتی را چنینی زیر سوال برده است:

" در بازداشت سال٥٢-٥٣ چون در زندان اوین بودم او را ندیده بودم و همچون سایرین وی را به نام مقام امنیتی می‌شناختم تا اینکه در دستگیری سوم در کمیته مشترک ضد خرابکاری در میان شکنجه و بازجویی‌ها او را که میان بازجویان، «آقا» نامیده می‌شد دیدم. در دو نوبت توسط رسولی و ثابتی مورد سؤال‌وجواب و شکنجه قرار گرفتم که نسخه‌های بازجویی من به احتمال زیاد موجود است."

ثابتی، عامل اعدام نشدن رجوی

پرویز ثابتی طبق صفحه ۲۸۲ کتاب خاطرات خود، کاظم رجوی، برادر بزرگ تر مسعود را با حقوق ماهی ۱۰۰۰ فرانک به مأمور ساواک تبدیل می کند. در سال ۱۳۵۰ که در پی ضربه شهریورماه ساواک به مرکزیت سازمان مجاهدین خلق، اعضای سازمان دستگیر و به اعدام محکوم می شوند، کاظم رجوی با ثابتی تماس می گیرد تا برادر خود (مسعود رجوی) را نجات دهد. ثابتی در این زمینه می گوید:

"من یک گزارشی درست کردم که برادرش برای ساواک این کارها و خدمات را کرده و مسعود رجوی را یک درجه تخفیف بدهیم، شاه هم موافقت کرد و یک درجه تخفیف داده شد و مسعود رجوی اعدام نشد."

فرار حمید اشرف از تور ثابتی

حمید اشرف، رهبر گروه مارکسیست مسلح چریک های فدایی خلق، در سال‌های ۵۴ و ۵۵ از اهداف اصلی تعقیب شهربانی و ساواک بود.

اشرف ان قدر برای شاه اهمیت داشت که تقریبا بعد از هر گزارش «شرف عرضی» نصیری و ثابتی به او، از آن ها درباره دستگیری حمید اشرف می پرسید:

"هر وقت عواملی از این سازمان دستگیر و یا در درگیری ها کشته می شدند، شاه می پرسید با حمید اشرف چه کرده اید."

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم

در عملیات ۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۵ علیه خانه های تیمی سازمان چریک های فدایی خلق، حمید اشرف دوباره موفق به فرار می شود و بار دوم از دو حلقه محاصره نیروهای امنیتی می گریزد. ثابتی می گوید:

"گزارش واقعه را با ذکر این که حمید اشرف، توانسته است از هر دو محاصره فرار کند، برای شاه فرستادم. چند روز بعد، از دفتر ویژه ی اطلاعات خبر دادند که گزارشی به عرض اعلیحضرت رسیده است که مأمورین واحد اجرایی کمیته ی مشترک ضد خرابکاری که عمدتا پرسنل شهربانی بودند، آموزش لازم را برای محاصره ی خانه های امن و مقابله ی با گروه های تروریستی ندارند و اعلیحضرت دستور داده اند، دفتر ویژه طی یک بازرسی وسیع، نواقص کار را یافته و گزارش کند "

در نهایت حمید اشرف و ده تن دیگر از اعضای سازمان در تیر ماه ۱۳۵۵ بعد از ساعت های درگیری به دست نیروهای ساواک کشته می شوند. کشتن حمید اشرف و متلاشی کردن مرکزیت چریک های فدایی، یکی از بزرگ ترین دستاوردهای امنیتی ثابتی برای رژیم شاه بود.

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم
سفر ثابتی به مشهد با همسرش به اتفاق سپهبد جعفرقلی مستوفی و همسرش(نحوه چادر سر کردن همسران آن ها به خوبی گسست مقامات پهلوی از مردم را نشان می دهد)

پیش بینی انقلاب توسط ثابتی

ثابتی در خاطرات شفاهی خود مدعی شد که دو سال پیش از پیروزی انقلاب، وقوع ان را پیش بینی کرده و ان را با شاه مطرح کرده بود و البته انتظار از او به عنوان مسوول اصلی تشکیلات اطلاعاتی شاه نیز همین بود. او می گوید که گزارشی مفصل را در آذر ۵۵ برای شاه نوشت و از طریق رییس وقت ساواک، نصیری، نزد شاه فرستاد:

"موقعی که کارتر در آمریکا داشت برای ریاست جمهوری فعالیت می کرد مطالبی را علیه شاه گفته بود. نتیجتا در داخل، مخالفین رژیم بسیج شده بودند و فکر می کردند که الان دوباره فرصتی پیش می آید که بتوانند کارهایی بکنند. زمانی که کارتر انتخاب شد ولی هنوز به دفترش نرفته بود، یعنی در آذر ۱۳۵۵، من بوسیله (ارتشبد نعمت الله) نصیری (سومین رئیس ساواک) یک گزارشی برای اعلیحضرت فرستادم و گفتم به نظر می آید که سناریوی سال ۱۳۳۹ و ۴۰ یعنی دوره ۱۹۶۰ و ۶۱ در دوره کندی دوباره دارد تکرار می شود و مخالفین به این نتیجه رسیده اند که حالا کارتر اعلیحضرت و ایران را تحت فشار قرار می دهد و فرصتی پیش می آید که اینها بتوانند خود را به صحنه بیاورند و به اصطلاح ایشان را به چالش بکشند."

او در این گزارش با اشاره به افزایش قابل توجه جمعیت دانشجویان و افزایش ۴ برابری جمعیت پایتخت، شکل گیری واحدهای کارگری بزرگ در تهران و اطراف آن، پیدایش گروه های مسلح جدیدی و کارآزموده شدن عناصر مسلح ضدرژیم در زندان‌ها به شاه یادآور شد که اوضاع با زمان کندی و شکل گیری ماجرای ۱۵ خرداد ۴۲ متفاوت است. گرچه ثابتی در این تحلیل خود به عنصر اصلی، یعنی رهبری مقتدرانه و مرشدیت معنوی حضرت امام در هدایت خیزش مردمی علیه رژیم شاه، وزن چندانی نمی دهد و این اشتباه بزرگ او و سایر کارگزاران رژیم شاه و حامیان خارجی آن ها بود. به هر حال، ارسال همین گزارش هم ظاهرا باعث خشم شدید شاه می شود که در سال ۵۵ خود را در اوج قدرت و اقتدار تصور می کرد:

" این گزارش را دادم نصیری برد برای اعلیحضرت. اعلیحضرت هم از دست من عصبانی شد که این ثابتی باز چیزهای منفی را سرهم کرده و هیچ پیشرفت های مملکت را ندیده، به اصلاحات ارضی اشاره نکرده، سهیم شدن کارگران در سهام کارخانجات را ندیده، ارتش ما از ۱۵۰ هزار نفر شده ۶۰۰ هزار نفر را ندیده، ساواک و شهربانی را ندیده و همه سیاه ها را سرهم کرده و می گوید اوضاع خراب می شود. نخیر هیچ چیز نخواهد شد و شما کار خودتان را بکنید. این اولین گزارش است در آذر ۱۳۵۵. اعلیحضرت فکر می کرد مثل همان بحرانی که در دوره کندی پیش آمد و توانست طوری اداره کند تا طوفان از سر بگذرد، این بار هم می تواند اداره کند. این بار اما، -البته ما که آن موقع نمی دانستیم- ولی به هر حال ایشان مریض بود و نمی توانست قاطعانه تصمیم بگیرد و به هر حال مملکت به مرحله ای رسید که دیگر کنترل از دست خارج شد."

مقاله رشیدی مطلق

حضرت امام به مناسبت چهلمین روز درگذشت فرزندش - مصطفی خمینی - بیانیه هایی منتشر کرده و در آنها از فجایع و مظالم شاه سخن می گوید. شاه با دیدن آن ها به شدت عصبانی شده و به نصیری - رئیس ساواک - می گوید:

"این مرد عقب مانده و عامل اجنبی، جسارت را از حد گذرانده است، دستور بدهید دو مقاله تهیه و در آنها به سوابق خانوادگی او که به وسیله ی انگلیسی ها از هندوستان به ایران، آورده شده اند و مخالفت او با اصلاحات ارضی و حقوق زنان و برنامه های اصلاحی مملکت، تهیه و در شرفیابی بعدی بیاورید تا ملاحظه و دستور چاپ آنها در مطبوعات داده شود "

نصیری به ثابتی می گوید اعلیحضرت به ما دستور داده اند و شما این دو مقاله را تهیه کنید. ثابتی مطابق دستور شاه عمل می کند. اما شاه همین دستور را به هویدا که در آن زمان وزیر دربار بود می دهد. هویدا هم این امر را به فرهاد نیکخواه محول کرده و او نیز به فردی به نام شعبانی می گوید تا مقاله را بنویسد. آن مقاله را شاه می پسندد و به دستور او در روزنامه ی اطلاعات به نام مستعار رشیدی مطلق منتشر می شود. اقدامی که به باور بسیاری از مورخان، یکی از نقاط عطف تبدیل جنبش انقلابی مردم ایران به یک قیام سراسری شد.

ماجرای فهرست «۱۵۰۰ نفره» انقلابیون

در خردادماه ۵۷، زمانی که دولت جمشید آموزگار(فراماسون معروف و عامل مارکدار ایالات متحده) کم کم سررشته کنترل اوضاع کشور را در برابر انقلابیون از دست می داد، ارتشبد نعمت الله نصیری و بالتبع، پرویز ثابتی که مهره مورد وثوق او بود، از چشم شاه افتاده بودند و زمزمه های خانه تکانی در ساواک جدی بود. با این حال، ثابتی برای حفظ نظامی که همه چیزش را به ان مدیون بود دست از فعالیت برنداشت.

او به ادعای خود در آستانه ۱۵ خرداد ۵۷، طرحی را برای دستگیری ۱۵۰۰ نفر از چهره های مخالف رژیم تهیه کرد تا به زعم خود خیزش مردمی را کنترل کند. او ابتدا این طرح را به جمشید آموزگار، نخست وزیر، ارایه داد، ولی آموزگار که چهره ای به شدت محافظه کار و اصولا تکنوکرات بود، موافق اجرای این طرح نبود. از همین رو، ثابتی طرح خود را نزد دوست دیرین و همکیش خود، امیرعباس هویدا برد که در آن مقطع وزیر دربار پهلوی بود:

"رفتم پیش هویدا و گفتم خبر اعلامیه دولت را شنیدید؟ گفت بله خوب بود بد نبود. گفتم حالا داستان این شده و آقای آموزگار اینطوری می گوید و شما باید اعلیحضرت را متقاعد کنید که ما این ۱۵۰۰ نفر را دستگیر کنیم وگرنه اوضاع از کنترل خارج می شود. گفت اینها کی هستند؟ من یکی یکی می گفتم و او یادداشت می کرد. سران نهضت آزادی و جبهه ملی و ۳۰۰ نفر وعاظ افراطی طرفدار خمینی، ۴۰۰ نفر طلاب مدارس حقانی و فیضیه و خان قم بودند، تعدادی هم اعضای همین گروه های تروریستی بودند که ما پیش از آمدن صلیب سرخ آزادشان کرده بودیم که دلیلش مفصل است و باید جداگانه بگویم. هویدا این ها را یادداشت کرد و گفت بهت خبر می دهم. ساعت ۹ شب به من تلفن کرد که من مطالب شما را به عرض شاه رساندم و فردا صبح نصیری یک گزارش بیاورد."

ثابتی مدعی است که شاه جلوی بسیاری از اسامی این فهرست منها گذاشت و در نهایت لیست دستگیری‌ ها را به ۳۰۰ نفر تقلیل داد:

" دیدم که جلوی بعضی از این اسم ها منها و جلوی بعضی به اضافه گذاشته. اول از همه نهضت آزادی و سرانش منها داشتند. گفتم یعنی چی؟ گفت اعلیحضرت فرموده اند که چون اینجا یک کمیته حقوق بشر درست کرده اند و اینها با آمریکا در ارتباطند، نه. جبهه ملی هم همینطور، نه. بعد ۴۰۰ نفر طلاب مدرسه فیضیه و حقانی و خان قم هم نه. گفتم اینها دیگر برای چه نه؟ گفت فرموده اند اینها بازداشت دسته جمعی است... نه، نه، نه، تا آمد روی وعاظ افراطی طرفدار خمینی با چند تا افراد تروریست که روی هم ۳۰۰ نفر بود. ما از فردایش شروع کردیم به دستگیری این ۳۰۰ نفر. تمام تدارکاتی که اینها می کردند برای ۱۵ خرداد بود تا در سالگرد ۱۵ خرداد قدرتشان را نشان دهند. بعلت دستگیری این ۳۰۰ نفر، ۱۵ خرداد آب از آب تکان نخورد. در صبح ۱۵ خرداد در بازار تهران ۲۰-۳۰ درصد از مغازه ها بسته بود بعدش هم باز شد و تمام شد و رفت."

با وجود این ادعای گزاف ثابتی که طبق معمول از ان اغراق ها و خودنمایی‌های خاص نشان دارد، در ۱۶ خرداد ۵۷ نصیری از ریاست ساواک برکنار شد پس از برکناری ارتشبد نصیری رئیس ساواک در روز ۱۶ خرداد ۱۳۵۷ تغییرات مهمی در ساواک روی داد بدین معنی که سپبهد ناصر مقدم رئیس اداره دوم ستاد بزرگ ارتشتاران که در امور امنیتی تا حدودی به ملایمت و اعتدال شهرت داشت و در گذشته سال‌ها از مقامات مهم ساواک و مدیرکل اداره سوم بود، جانشین نصیری شد و با رفتن او، دوران یکه تازی ثابتی هم در ساواک به پایان رسید. او که از قبل، یعنی از زمان ریاست مقدم بر اداره کل سوم، با او رابطه چندان خوبی نداشت، کم کم به حاشیه رفت تا این که در پاییز ۵۷ دچار این احساس خطر شد که در صورت ماندن در کشور، به سرنوشت نصیری، هویدا، داریوش همایون و امثال آن ها دچار شود که شاه برای کاستن از التهابات عمومی، آن‌ها را بلاگردان خود کرده و به زندان انداخته بود.

بنا بر یکی از گزارش های ساواک به تاریخ ۱ آبان ۵۷، پرویز ثابتی با نام مستعار «عالیخانی» از طریق فرودگاه مهرآباد و با پروازی به مقصد نهایی لندن از کشور خارج شد.

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم

گرچه روایت دیگری هم وجود دارد که طبق آن، در روز ۱۵ آبان ۱۳۵۷ عده‌ای از مدیران بلندپایه ساواک مانند پرویز ثابتی و عضدی با عده‌ای از زندانیان که به موجب ماده پنج قانون حکومت در طول ماه‌های شهریور و مهر بازداشت شده بودند، در زندان دیدار و از آنان حلالیت طلبیده و خداحافظی کردند و عضدی به یکی از زندانیان سرشناس گفت: "یک هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی «ال‌عال» ‌متعلق به اسرائیل مستقیما از تل‌آویو به تهران پرواز کرده و در فرودگاه مهرآباد فرود آمده است و همین امروز حدود ۲۵ تن از مدیران و رؤسای ساواک با آن هواپیما عازم اسرائیل شده و از آنجا به آمریکا و اروپا خواهند رفت."

و خود ثابتی در خاطراتش ادعا کرده که در ۹ آبان، برای ان که به سرنوشت هویدا و نصیری و داریوش همایون و تنی چند از سران زندانی شده رژیم در دولت نظامی دچار نشود، ایران را به مقصاد اروپا ترک کرده بود. و این با واقعیت سازگارتر است، چرا که روزنامه اطلاعات در تاریخ هشتم آبان ٥٧ عکس بزرگی از پرویز ثابتی چاپ کرد به اضافه فهرستی از ٣٤ عضو سازمان اطلاعات و امنیت کشور. اطلاعات نوشته بود این مأموران بلندپایه که ثابتی هم جزء آن هاست اخراج، بازنشسته یا تصفیه شده‌اند. زیر عکس نوشته شده بود «پرویز ثابتی معروف به مقام امنیتی از مهم‌ترین پست ساواک برکنار شد».

ثابتی در نهایت به آمریکا رفت و نام کوچک خود را به «پیتر» تغییر داد. در همه این سال‌ها او ظاهرا به تجارت مشغول بوده، لیکن به هیچ عنوان منطقی نیست که یک «مقام امنیتی» رژیم شاه در آن سطح، با ان ارتباطات گسترده با موساد و سیا و ام آی۶، تنها در کنج حجره تجارت به چرتکه انداختن مشغول بوده باشد.

شکنجه‌گر «ابروکمانی» رژیم پهلوی که بود؟/ وقتی «چلوکباب با دوغ» اوج شکنجه ساواک بود!+عکس و فیلم
محل زندگی و کار ثابتی در شهر اورلاندو ایالات متحده

**سهیل صفاری

منابع

http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?Src=Main&News_Id=۳۲۴۹۸

https://www.tasnimnews.com/fa/news/۱۳۹۳/۰۷/۲۲/۵۲۷۲۱۸

http://www.iichs.org/index.asp?id=۳۴۴&doc_cat=۷

http://sharghdaily.ir/News/۷۷۷۸۹/۳۷

http://shekanjegaran-savak.mihanblog.com/post/۳

http://www.parhamnews.com/۱۳۹۶/۰۱/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 75
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  55 37
  لعنت
  • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   28 12
   اصلاح طلب ها و سلطنت طلبان برای سرنگونی نظام و استفاده از خشونت طلبی به توافق رسیده اند و حمایت سلطنت طلبها از شکنجه گرهای ساواک و حمایت اصلاح طلبها از چاقو کش هایی که گردن مامور نیروی انتظامی را می برد و بسیجی و سپاهی را با اسلحه و با چاقو می کشد در راستای همین به توافق رسیدنشان است.
  • حاجی ازجوبشور قم IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   52 0
   دعا کنید هیچوقت گمراه نشیم
  • US ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   17 7
   یک بهایی ضاله و نجس، که شغل شریف آنها دشمنی با اسلام و شیعیان و مزدوری و جاسوسی به آمریکا و اسرائیل
  • IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   2 0
   دولت برای جلوگیری از افزایش گرانی ها توسط خودروسازها و برای رفاه مردم هم که شده باید دو خودروساز عامل گرانی ها را تعطیل کند. از 2 ماه قبل تا حالا قیمت برخی خودروها تقریباً 2 برابر شده و باعث از بین بردن عمدی ارزش پول ملی توسط این دو خودروساز شده که دردسرش برای 80 میلیون مردم است.
  • US ۲۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   6 12
   ذلار رئیسی چند؟
  • IR ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   32 4
   چقدر ساواکی‌ها طرفدار دارن، این همه منفی!!!!!!! شایدم اصلاح طلبهای خودمون.
  • IR ۰۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   0 0
   خاجی شور چی شده؟ ترسیدی یا خواب دیدی که این مطلب را نوشتی؟!!!! البته باید هم بترسی که اربابت گفته آماده جنگ داخلی بشوید البته تو شنا یاد بگیر شنا شنا شنا
  • منتقد گمنام IR ۰۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   3 21
   در سریال ارتش سری سرگرد کسلر فرمانده اس اس وقتی اوضاع را پس میبیند جلوتر از بقیه پناهنده دول غربی میشود. همان که تا آخرین لحظه خود را وفادار هیتلر معرفی میکرد. فون براون هم عضو اس اس بود ولی پناهنده غرب شد. ثابتی ها منافع خودشان را بالاتر از منافع ملی میدانند. هر جا به نفعشان باشد همان را عمل میکنند. با تمام زرنگیهایش تصور کرده شازده به زودی در ایران تاج بر سر میگذارد خواسته با علنی کردن حضورش در تجمع جایگاهی در نظام بعدی برای خود تدارک ببیند.
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   2 3
   افزایش گرانی ها توسط دو خودروساز داخلی و ایجاد گرانی عمدی با گران فروختن خودروی بی کیفیت برای 80 میلیون مردم کشور ظاهراً که فعلاً خطرش از ضد انقلاب بیشتره
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   3 2
   طرف شکنجه گر ساواک بوده ، لعنت بر او که تعدادی از انقلابیون را شکنجه کرده- ولی حالا خودروسازها بطور عمدی مرتب گرانی ایجاد می کنند که بدتر از شکنجه برای 80 میلیون مردم خوب کشورمان شده
 • ایمان IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  31 24
  انشالله به زودی اعدام بشه به هر نحوی
  • IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   8 29
   اعدام هم نشه ولی با این همه آگاهی تو این چند روز و آدرس منزل منبعد زندگی سگی مثل سلمان رشدی خواهد داشت.
 • سورن IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  17 22
  در زمان پهلوی اکثر بانوان ایران حجابشون در همین حد بوده..
  • DE ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   11 13
   پس میلیونها بار آفر ین به انقلاب اسلامی که از اونها هم دانشمند ساخته هم مدیر هم مادر شهید هم افتخار برای ایران .
  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   2 21
   مطمئنی؟
  • IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   8 24
   ارواح عموی تو پهلوی
 • سید IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  36 85
  یک بهائی نجس، مزدور، منحوس و حرامی تمام عیار!!!!
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   12 12
   اصلاح طلب ها و سلطنت طلبان برای سرنگونی نظام و استفاده از خشونت طلبی به توافق رسیده اند
  • US ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   41 31
   چه ربطی به اصلاح طلبان داره این عقده تو؟!
  • IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   7 4
   ما گفتیم طرفدارهای ساواکی‌ها حمله کردند، حالا فهمیدیم اینها طرفدارهای بهایی ها هم هستند. ازدواج با محارم مبارکتان باد.
 • نعمت IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  8 18
  در این گزارش اشاره نشده که پرویز ثابتی یهودی الاصل است. او یهودی بهایی شده است .
  • ایران IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   0 0
   بنظر من که اینا فرقه برده داران تاریخ بودن، هیچوقت یهودی هم نبودن، اون یهودیت اینها هم نقاب بوده!
 • هوشنگ IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  6 17
  از سطل زباله تاریخ را در میاری ؟
  • محسن IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   2 0
   چرا سطل زباله ؟!! فعلا که همین آقای ثابتی زنده است و تو تظاهرات ضد جمهوری اسلامی شرکت کرده. و نشان دهنده ی برنامه امنیتی مخالفین حکومت برای فردای براندازی هست. این مطالب هم که همه اش مستنده.
  • IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   5 7
   بعضی ها این سطل آشغال ها رو می پرستند
  • IR ۰۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   5 0
   موشنگ سلطنت طلبها، منافقین و طرفدارانش تو سطل آشغال و خود آشغال هستند
 • اصغر قاتل IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  51 1
  ثابتی تنها خانتی که کرد به خود شو ملت ایراناعدام نکردن مسعود رجوی بود
  • IR ۲۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   7 7
   خودشو حلق آویز می کرد بزرگترین خدمت به ایران و خودش بود
  • IR ۰۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   4 0
   قاتل، ثابتی مثل رجوی و همپالکی اون بود پس چرا باید کسی را که مثل خودش خاین به مردم و کشورش و جیره خوار اجنبی بود اعدام میکرد؟!!!!
  • IR ۰۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   6 0
   اولا مسعود رجوی بدلیل همکاری باساواک ولو دادن رفقایش تخفیف گرفت و اعدام نشد اماپرویز ثابتی ملعون کثیف جنایتهای بیشماری مرتکب شد اوکثیف ترین وحشی ترین وجنایتکار ترین وبی رحم ترین مسئول ساواک ایران بود دردوران این جنایتکار هرکس را که توی خیابون راست راه می رفت بازرسی می کردند کافی بود یک حدیث یک آیه قرآن در جیبش پیدا کنند از همانجا سوار ماشین می کردتد و بامرکز تماس می گرفتند ومرتب می گفتند چریک گرفتیم و هیچکس نمی دانست عزیزشان کجاست و در دست کیست یک نفر را برای دو عدد پونز که در جیبش پیدا کردند دو سال زندان کردند اینها غیر از شکنجه های ساواک بود که پوست از سر مردم می کندند فحش ناموس می دادند در جلوی زندانی به خانواده اش جسارت می کردند کتاب این جنایتکار همه دروغ است مامورانش با پنج کلاس سواد همه یکدیگر را دکتر ومهندس صدا می زدند از انسانیت هیچ چیز نداشتند در قضیه این نه نفر هم بدستور شاه جلاد با تصمیم برقتل آنها یک طرح احمقانه ریختند به آنها گفتند آزادید آنها را به تپه های اوین درکه بردند وگفتند آزادید وآنها را به رگبار بستتد و در روزنامه ها اعلام کردند نه زندانی در حال فرار از زندان کشته شدند درحالیکه همه مردم فهمیده بودند وفقط این الاغها نفهمیدند هزار بار اعدام برای پرویز ثابتی برای مجازات جنایاتش کم است.
 • علی IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  5 8
  عالی بود.
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  4 10
  یک نکته اینکه ابروکمانی بهایی خودش میگه تا سن بلوغ مثل ننه باباش بهایی بوده بعد مسلمان شده!
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  3 24
  چرتکه نمیندازه در آمریکا خرابکاری میکندمیندازه گردن شما
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  2 10
  چرتکه نمیندازه در آمریکا خرابکاری میکندمیندازه گردن شما
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  4 24
  چرتکه نندازه انتظار داشتی بشینه با تسبیح توبه کنه
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  22 1
  چشمهای دوران ساواکی اش را با الان مقایسه‌ای الان یه ترس و غم و افسردگی در چشماش هست
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  9 10
  ۸۶سال سن فقط خط لبخندچروکش هست
 • jjb IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  4 4
  پدر و مادر خود من سنگسری هستند. این مردک حرف مفت میزنه. کجا همه مردم سنگسر شاهدوست بودند!!!!!! اتفاقاً تعداد بسیار زیادی از مردم سنگسر ضد حکومت پهلوی بودند
 • صابر IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  15 3
  ثابتی در مقابل سعید امامی
  • IR ۰۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   1 1
   چرا سعید امامی که آدم خوبی بود تو و ثابتی مثل مسعود رجوی و کاووس سید امامی هستی خائن و وطن فروش
 • GB ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  3 5
  دیگ به دیگ میگه روت سیاه
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  7 9
  تلویزیون باید تو این روزها مستند در باره شکنجه شدگان توسط ساواک رو تهیه و مرتب پخش کنه
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  5 27
  این جنایکار سر در آخور امریکا ،کثیف ترین وپلید ترین و مخوفترین مسئول ساواک شاه است که هنوز شرارت از لحنش میبارد
 • US ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  5 12
  بيژن خليلى مدير و صاحب شركت كتاب در لوس آنجلس ناشر خاطرات پرويز ثابتى كه خود يك بهائى صهيونيست ضد ايران ميباشد در تمام اين سالها رابط بين پرويز ثابتى با ساير بهائى هاى ضد ايران و ساير دشمنان ايران ميباشد كه با نشر و چاب كتب ضاله بهائى ضد اسلام و ايران را هم بر عهده دارد و دستورات بهائى ها و صهيونيست هاى طرفدار اسرائيل بر ضد ايران را تبليغ ميكند . شركت كتاب لوس آنجلس بمديرى بيژن خليلى پاتوق و محل اجتماع پرويز ثابتى و ساير دشمنان ايران ميباشد و مركز ايجاد و توليد تمام اين مفاسد و جرثومه هاى فساد ضد ايران است كه بايد برچيده بشود.
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  12 0
  چه خوب مونده
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  16 0
  منتظر نظر پنجشنبه بودم :)))
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  2 0
  به نظرم تیمش لو رفته
 • سامان IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  67 1
  کل تهران و کرج امروز
  • IR ۲۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   6 2
   مشرق ترسیدی سانسور کرد حرف حق تلخه براتون.ههههه
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  6 49
  مردم عزیز ایران، بزودی انتقام قتل ها رو ازشون میگیره.
 • US ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  6 7
  دل مردم ايران وقتى شاد و خرم خواهد شد كه هر چه زودتر انتقام خون هزاران شكنجه ديده و شهيدان بدست اين شكنجه گر بهائى ملعون ثابتى گرفته شود. يك مرد دلاور ميخواهم كه اين كار را انجام بدهد و مردم ايران را شاد نمايد.
 • US ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  6 7
  دل مردم ايران وقتى شاد و خرم خواهد شد كه هر چه زودتر انتقام خون هزاران شكنجه ديده و شهيدان بدست اين شكنجه گر بهائى ملعون ثابتى گرفته شود. يك مرد دلاور ميخواهم كه اين كار را انجام بدهد و مردم ايران را شاد نمايد.
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  3 10
  اسم واقی وحقیقیاین اقا ارباب شگنجه کرها هست
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  4 0
  چند سالشه خیلی سن و سال باید داشته باشه اگه زمان انقلاب ۴۰ سالش هم بوده باشه الان نزدیک ۸۵ سال هست.
  • IR ۰۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   0 1
   متولد۱۳۲۵بود
  • IR ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   1 0
   خیر ، متولد ۱۳۱۵ هست و ۸۶ سالشه
 • جاوید ایران اتمی NL ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  1 0
  اگه حکومت میخواد کار درست رو کنه باید اونایی که امروز شعار دادن رو سردستشون رو بصورت کامل بازداشت میکرد
 • CA ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  6 10
  پرویز ثابتی قاتل, شکنجه گر روانی فقط یکی از خیل جنایتکارانیست که علیه ملت ایران جنایت کرد و فرار کرد رفت آمریکا و با ثروت هنگفتی که از ایران دزدیده بود آزادانه بیزنس زد و ثروتمندتر شد . فکرش رو بکنید اگه یه قاتل زنجیره ای آمریکایی فرار کنه بره یک کشور دیگه و اون کشور بجای استرداد او به آمریکا بهش آزادی مطلق بده و راه ثروتمندترشدنش رو هموار کنه. آمریکا به اون کشور حمله نظامی میکنه.آمریکا/کانادا و اروپا خانه امن و پناهگاه تروریستهای منافق قاتل ۱۷هزار ایرانی و خانواده دزد و جنایتکار پهلوی،شکنجه‌گرهای زمان شاه، دزدان بیت المال مثل خاوری و سلبریتیهای وطنفروش است.
 • علوی IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  7 7
  رهبر فرزانه ما فرمود :تاریخ بخوانید/در ایام کرونا گروهی تحت عنوان فارغ التحصیلان ایرانی مقیم آمریکا به ادعای کمک به ایرانیان در پی جمع آوری نمونه ژنوم ایرانی ها و یادتون باشه نمونه اب دهان بودند و سلبریتی ها هم کمک به ماجرا داشتند القصه در بین آنها دختر پرویز ثابتی هم بود و شگفت آور اینکه خبرگزاری رسمی خبری فیلم تبلیغی اینها رو منتشر میکرد القصه با قسم و آیه توانستیم متقاعد کنیم دختر ثابتی است و ثابتی کی بوده !! حالا آیا نباید سلبریتی ها حامی اون حرکت سرقت سراسری و مشارکت در بیوتروریسم مواخذه بشوند ؟ اصلا کسی بیدار هست که آمار حرکات اینها رو رصد و تفهیم اتهام کند یا شهرت مصونیت آور است ولو همکاری با پرویز ثابتی در یکی دو سال قبل!؟
  • IR ۰۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   4 0
   منم میخواستم به همین نکته اشاره کنم که ثابتی اول تواین ۴۰سال هراقدامی ازدستش برمیومده انجام داده وبعدآفتابی شده اونیکه بیشترالان بایددرکانون توجه باشه دخترشه که بصورت کاملاهدایت شده ژنتیک خونده
 • IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  1 10
  فکر کنم چلوکباب با دوغ اسم رمز برای یکی از انواع شکنجه ها بوده.
 • US ۰۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
  3 0
  يك راد مرد شجاع مختار گونه كه انتقام خون شهيد كربلا را از تك تك قاتلين ملعون گرفت ميخواهم كه انتقام هزاران شهيد مظلام و شكنجه ديده را از اين جرثومه فساد پرويز ثابتى بگيرد و نام خود را در تاريخ ايران ثبت نمايد. و مليونها مردم ايران را شادمان و دعا گوى خود قرار بدهد.
 • US ۰۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
  2 0
  يك راد مرد شجاع مختار گونه كه انتقام خون شهيد كربلا را از تك تك قاتلين ملعون گرفت ميخواهم كه انتقام هزاران شهيد مظلام و شكنجه ديده را از اين جرثومه فساد پرويز ثابتى بگيرد و نام خود را در تاريخ ايران ثبت نمايد. و مليونها مردم ايران را شادمان و دعا گوى خود قرار بدهد.
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
  1 0
  بهایی کثیف نجس ابرو شیطانی این ابلیس از طریق بهائیت در کشور نقشه هاشونو اجرا میکنند بهتر فکر اساسی واسه پیروان این فرقه انگلیسی کرد
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۹
  0 0
  یک سوال.... در تمام این سالها نهادهای اطلاعاتی کشور دنبال این مقام و احتمال همکاری این فرد با دولت متخاصم آمریکا نبودند؟
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۹
  0 0
  یه سوال اینایی ک سال ۵۷انقلاب کردند تو دوران مبارزه هزینه زندگیشان از کجا بود ؟این دانشجویان ک اون سال در خارج کشور انقلابی بودند هزینه تحصیلاتشان از کجا بود؟
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۹
  0 0
  ساواکیها بعد انقلاب ۵۷ چ شدند؟ احتمالا اخراج یا کشته نشدند ....
 • ایران IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۹
  0 0
  عکس احتمالا اصلا جدید نیست، معلوم نیس چرا اینقده مطرح میشه. کاملا به ضرر پادشاهی خواهان و پهلوی شده.
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۹
  0 1
  راستی دلار چند؟
  • IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۹
   0 0
   از پماد ارزونتره,مخصوصا تو این مدتی که مصرف پماد خیییییییلی بالا رفته 😉
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۹
  0 0
  آدعای آزادی توسط شکنجه گر معروف ساواک و قاتل جوانان مسلمان در دروه شاه ملعون و آدم کش از همه جالب تر و بدتر است. و باید این بی شرمی و بی حیائی در کتاب گینس ثبت و ضبط بشودخدا لعنتش بکند
 • US ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
  0 0
  براى اعدام انقلابى برويز ثابتى توسط راد مرد شجاعى روز شمارى ميكنم .آرزو دارم اين روز را ببينم . كو آن راد مرد ظالم كش ؟
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۳
  0 0
  تعدادی ازمبارزان درجنوب تهران وحوالی پل جوادیه دستگیرویا به شهادت رسیدند
 • IR ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  0 0
  چقدر عادل فردوسی پور # مجری بازجو .. شبیه به پرویز ثابتی از نظر قیافه و بازجویی است. !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس