ستایشی

مسعود ستایشی درباره قراردادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی توسط پارلمان اروپا گفت: اقدام پارلمان اروپا اقدامی ناشایست بود که این اقدام تحت تاثیر لابی گروه تروریستی منافقین صورت پذیرفته است‌.

به گزارش مشرق، مسعود ستایشی، در ابتدای نشست خبری با تبریک فرا رسیدن دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: ۱۲ تا ۲۲ بهمن هر سال را فصل تعیین کننده حرکت عدالت خواهانه و ظلم ستیزانه ملت ایران می‌دانیم و می‌نامیم که پشت سر امام خود برای رفع ظلم و بی عدالتی برخواستند و ۴۴ سال است که بر این اراده خود ایستاده اند.

وی افزود: ملت ایران در سال ۵۷ همه یکدست و یکپارچه بودند و امروز نیز هر گونه حرکت تفرقه انگیزانه بر خلاف خواست و اراده عمومی را بر نمی تابد. دشمنان ۴۴ سال است در خواب و خیال خود وعده داده اند تا انقلاب اسلامی برای پیروزی خود جشن نگیرد و برای این هدف میلیاردها دلار خرج کرده اند ولی ملت ایران با طراحی‌های دشمن همراهی نکرده است و ملت ایران ۴۴ سال ایستاده است و از جان هزینه داده است.

ستایشی بیان کرد: آزادی خواهی، استقلال طلبی، حرکت همه اجزای حاکمیت بر پایه رأی و خواست مردم و همچنین تمسک به اسلام و مکتب اهل بیت علیهم السلام از جمله ارکان بی‌بدیل انقلاب اسلامی بوده و ملت ایران همچنان به دنبال تحقق آنها است.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: تمامی ملت ایران در انقلاب اسلامی سال ۵۷ یکصدا، یکدست و یکپارچه بودند و امروز نیز هرگونه حرکت تفرقه افکنانه بر خلاف خواست و اراده را برنمی تابد البته ۴۴ سال است که این خواست عمومی ملت ایران در مورد کینه و غضب دشمنان واقع شده، دشمنان ۴۴ سال است که هر ساله در خواب و خیال خود وعده داده تا انقلاب اسلامی سالروز پیروزی خود را جشن نگیرد و برای این هدف ناپاک میلیاردها دلار هزینه کرده و تمرکز خود را بر تحقق این امر قرار داده اما ملت ایران با طراحی‌های دشمن همراهی نکرده و این رمز موفقیت، بقا و ماندگاری انقلاب اسلامی است.‌

وی ادامه داد: قوه قضائیه این اطمینان را می‌دهد که در دوره تحول، اهتمام ویژه ای به خرج دهد تا تحقق عدالت را برای همه پیگیری کند.

ستایشی گفت: قوه قضائیه درصدد است با تمام توان و با اقدامات خود کام ملت را شاد کند و بیش از پیش موجب افزایش وحدت شود و اعتماد عمومی را فراهم کند.

وی از برگزاری اختتامیه اولین دوره جشنواره نقد برتر قوه قضائیه در مورخ ۱۹ بهمن ماه سال جاری خبر داد و گفت: برگزاری این جشنواره یکی از وعده‌های قوه قضائیه در اجرای مأموریت‌های احصا شده به ویژه در حوزه احیا حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی‌های مشروع و جز راهکاری مندرج در سند تحول قضائی است.

تصویب ۸۳ مصوبه عملیاتی در قرارگاه اجرای فرامین مقام معظم رهبری در قوه قضائیه

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: اطلاع رسانی را درباره اجرای فرامین مقام معظم رهبری انجام داده ایم، فرمایشاتی که ایشان در دیدار روز ۷ تیر خود با مسئولان قضائی داشتند. این فرامین در قالب راهبردهای ۸ گانه و قرارگاهی در قالب قرارگاه اجرای رهنمودهای رهبری تشکیل شده و جلسات متعددی تحت مدیریت معاون اول قوه قضائیه برگزار شده است.

ستایشی گفت: اولاً قوه قضائیه خواسته‌ها و رهنمودهای رهبری از خود را مغتنم دانسته و آن را فرصتی برای ارائه خدمات بهتر به مردم می‌داند و این قرارگاه زمانبندی کوتاهی را برای اجرای عملیاتی شدن در نظر گرفته است و تیرماه سال ۱۴۰۲ را با توجه به همین ظرفیت موجود و نه افزودن ساختارهای جدید و منابع انسانی برای تحقق فرامین مقام معظم رهبری دنبال خواهد کرد.

وی گفت: این قرارگاه جدای از اقداماتی است که برای پیگیری امور سند تحول در ستاد راهبری مربوطه صورت می‌پذیرد، آن ستاد هم به وظایف ذاتی خود که تدوین شده عمل خواهد کرد. این قرارگاه تاکنون ۸۳ مصوبه عملیاتی داشته است، که تاکنون ۵۴ درصد از این مصوبات به طور کامل اجرایی شده است. متوسط زمان اجرای هر مصوبه نیز ۲ هفته در نظر گرفته شده است.

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: برخی موارد روزانه، هفتگی و ماهانه و ۳ و ۶ ماهه پیگیری می‌شوند و دو شیوه ارزیابی کنترلی برای سنجش میزان تحقق مطالبات تدوین شده است که در قالب نظرسنجی از مردم، نخبگان، مدیران و مدیران قضائی در قبل و حین و بعد از اجرا صورت می‌پذیرد.

برگزاری مشترک آزمون وکالت کانون کارشناسان رسمی و مرکز وکلای قوه قضائیه

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نایب رئیس اسکودا درباره برگزاری آزمون کانون وکلا گفته است که قوه قضائیه باید ناظر باشد قوه قضائیه در خصوص آزمون وکالت کانون وکلا امسال چه تصمیماتی دارد؟، گفت: مطابق مواد ۴ و ۵ قانون تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار مصوب ۱۴۰۱، کانون کارشناسان رسمی، کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به موجب این مقررات موظف شده‌اند هرساله از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون کارشناسان رسمی دادگستری و آزمون پروانه وکالت با نظارت قوه قضائیه اقدام کند.

وی افزود: هر سه مرجع تلاش داشتند آزمون‌های مورد بحث را تا پایان سال گذشته و سال جاری با همکاری سازمان یاد شده برگزار کنند ولی این مهم به دلیل فشردگی که در برنامه زمانی آزمون‌های مورد بحث از ناحیه سازمان سنجش و آموزش کشور بوده در سال گذشته میسر نشد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: آزمون پروانه وکالت مرکز وکلا کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضائیه در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱و آزمون پروانه وکالت کانون وکلای دادگستری در مورخه ۳۰ تیرماه ۱۴۰۱ با نظارت معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه با لحاظ معیارهای سنجش و پذیرش قانون تسهیل برگزار شد.

ستایشی اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی که مدنظر است مقرر شده که آزمون پروانه وکالت کانون وکلای دادگستری در سال آتی در مورخ ۱۳ مرداد ماه ۱۴۰۲ و آزمون کانون کارشناسان رسمی دادگستری به صورت مشترک با مرکز وکلا کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در اوایل سال ۱۴۰۲ به نحو مناسب، مطلوب و در خور شأن برگزار شود.

وی در ادامه بیان کرد: این وعده را می‌دهیم که این کار با هماهنگی صورت گیرد و تمام تلاش این است که امور مربوط به حوزه آزمون و اخذ امتحانات مطابق موازین و مقررات مربوطه باشد و از تمام کسانی که در این زمینه برای اجرای دقیق مقررات همکاری کرده اند تشکر و قدردانی می‌کنم.

واکنش به قراردادن نام سپاه پاسداران در لیست گروهک‌های تروریستی

ستایشی درباره اقدام عملی قوه قضائیه در پی قرار دادن نام سپاه در لیست تحریمی پارلمان اروپا گفت: اقدام پارلمان اروپا اقدامی ناشایست بود. این اقدام آنها تحت تأثیر لابی گروهک تروریستی منافقان صورت گرفته بود. گرچه این اقدام از نظر ما ضمانت حقوقی ندارد و بر اساس موازین حقوق بین المللی و داخلی فاقد وجاهت است، حتی اتحادیه اروپا نیز به نوعی این اقدام پارلمان اروپا را نپذیرفته است اما به راحتی نمی‌توان از این اقدام، گذشت.

وی با بیان اینکه سپاه پاسداران نیروی رسمی نظام مقدس جمهوری اسلامی است، گفت: متکی به قانون اساسی و اراده ملت است جای تعجب از این اتحادیه مدعی قانون گرایی و حقوق بشر است که اینچنین بر خلاف نص قوانین و مقررات عمل کردند.

ستایشی تاکید کرد: آنها به جای تروریستی اعلام کردن ارتش و نیروی نظامی کشوری مستقل، باید جلوی گروهک تروریستی منافقان می‌ایستاد که به عنوان پدر و تربیت کننده گروهک‌های تروریستی از جمله داعش در منطقه اقدام کرده است اما این پارلمان به آنها اجازه می‌دهد به راحتی با آنها مراوده کند که این امر قابل دفاع نیست.

وی گفت: دست اعضای گروهک منافقین به خون هزاران جوان آغشته است و کیست این موضوع را نداند. قوه قضائیه ضمن محکومیت این اقدام نمایشی و نابخردانه، همانگونه که رئیس قوه قضائیه به معاونت بین الملل و دادستانی کل کشور دستور دادند، تمامی تمهیدات لازم برای پیگیری حقوقی و قانونی این اقدام توسط ستاد حقوق بشر و وزارت خارجه پیگیری خواهد شد.

سخنگوی قوه قضائیه درباره اینکه از سوی قوه قضائیه چه اقداماتی در مبارزه با پولشویی انجام شده و ارگان‌هایی که ترک فعل کرده اند مشخص شده است، گفت: ریاست قوه قضائیه نیز اخیراً رهنمودهایی را در این زمینه ابلاغ کردند بنابراین مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم از نظر قوه قضائیه اهمیت ویژه دارد و با توجه به اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در سال ۱۳۹۷ و ضمن آن که نحوه اجرای تکالیف مندرج در اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در آئین نامه اجرایی موضوع ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی در سال ۱۴۰۰، در قالب پرونده بازرسی برنامه‌ای از طریق سازمان بازرسی کل کشور برای نظارت بر حسن اجرای مقررات و قوانین در دستور کار قرار گرفت و نتایج حاصل از بررسی‌ها بر اساس بازرسی‌های برنامه‌ای که صورت گرفته است متضمن پیشنهادهای اصلاحی مربوطه طی نامه‌ای مبسوط به وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور ارسال شد.

وی افزود: اجرای کامل تکالیف قانونی مربوط به دستگاه‌ها که به نحوی از آنها عهده دار تکالیف از ایفا تکالیف و وظایفی هستند در قالب پرونده بازرسی فوق العاده در دستور کار سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفت همچنین مراحل مربوط به اجرای تکالیف مقرر قانونی برای دستگاه‌های اجرایی مشمول بنا به اعلام مرکز اطلاعات مالی و زمانبندی مدنظر آن مرکز در اجرای صحیح قانون در دستور کار قرار گرفته است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم دارای وجه پیشگیرانه است که در اجرای دقیق و کامل آن تمامی رویه‌های غلط و شرایطی که در این زمینه مبتنی بر اشکالاتی باشد اصلاح می‌شود و فساد در دستگاه‌های اجرایی و غیر اجرایی کاهش خواهد یافت همچنین از حجم پرونده‌های ورودی به دستگاه قضائی که موجبات اطاله دادرسی را فراهم کرده است به طور قطع کاسته خواهد شد.

ستایشی در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلاتی که در حوزه سند تحول و تعالی وجود دارد و همواره به آن مقید هستیم بحث اطاله دادرسی است زیرا اطاله ممکن است رضایتمندی آحاد جامعه را مخدوش کند و قوه قضائیه به دنبال رضایتمندی است و باید اطاله را کاهش دهیم همچنین امیدوارم بتوانیم با تمسک به ظرفیت‌های هوشمند اطاله را از بین ببریم.

مبارزه با پولشویی امری فرادستگاهی است

وی افزود: مبارزه همه جانبه با پولشویی امری فرا دستگاهی است و صرفاً مربوط به قوه قضائیه نمی‌شود و همه باید به میدان بیایند زیرا انحصار به قوه قضائیه ندارد، رئیس قوه قضائیه نیز اخیراً به دادستان کل کشور، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، رئیس کل دادگستری استان تهران به عنوان اعضای شورا مبارزه با پولشویی امر کردند که پیگیری‌های دقیق و مجدانه ای در خصوص پرونده‌های ارجاع شده به دستگاه قضائی از ناحیه مرکز اطلاعات مالی کشور به عمل آورند تا تمهیدات لازم و تدابیر مقتضی را در راستای رسیدگی دقیق و سریع نسبت به این قبیل پرونده‌ها اتخاذ کنند تا مشخص شود فرایند رسیدگی به این پرونده‌ها و نتیجه نهایی چه بوده است.

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: همچنین این سازمان‌ها در صدد اقدامات عملیاتی جدیدی هستند تا با سایر دستگاه‌های حاکمیتی هم افزایی و هماهنگی ایجاد شود زیرا رمز موفقیت و گشایش امور مردم اقدامات حاکمیتی مقتدرانه، هماهنگی و هم افزایی است در قوه قضائیه همه بر این اعتقاد هستیم که بخواهیم نتیجه مثبت از امور دریافت کنیم باید هماهنگ و هم افزا باشیم.

ستایشی اظهار کرد: مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز در این خصوص کارهای خوبی را انجام داده است و مطابق مقررات وظایفی را نیز برعهده دارد.

تکذیب بازداشت یکی از وزرای دولت روحانی در پرونده اکبری

سخنگوی قوه قضائیه درباره اینکه یکی از وزرای دولت قبل در پرونده علیرضا اکبری جاسوس انگلیسی دستگیر شده صحت دارد؟، گفت: فعلاً تا این لحظه هیچ وزیری در پرونده مورد بحث دستگیر نشده و هیچ پرونده‌ای در این زمینه تشکیل نشده و این موضوع را تکذیب می‌کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  3 1
  ولی به نظرم بزودی رسوایی بعضی مسئولین در ارتباط با جاسوس اکبری برای مردم اشکار خواهد شد.ان شالله
  • IR ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   1 0
   بله انتظاری از شما نداشتیم چون همین اکبری هم زمان ریاست آیت‌الله رییسی بر قوه قضاییه دستگیر شد و الا الان راست راست می‌چرخید مثل روحانی و زنگنه و نوبخت و آخوندی و..
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  1 0
  شما دلت رو به ضمانت اجرایی خوش نکن.
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  1 0
  استغفراله وزیر و...در این مملکت محاکمه شه مگه شیخ الوزرا بخاطر کرسنت و دادن اطلاعات محرمانه نفتیتیران به سل و...یا آخوندی و کلی مسئول محاکمه شدن؟؟؟ پس مردم هیچ انتظاری با برخورد جدی با بیکفایتی و فساد مسئولین درجه یک رو از قوه قضاییه ندارن فقط میدونن شعار خوب میدن
  • IR ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۸
   0 0
   پس چرا محاکمه شدن و بعضی دیگر در نزدیکیهای محاکمه اند؟
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  1 0
  با اون نماینده دروغگو که کم سابقه ندارد چرا برخورد نمی شود
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  1 0
  اینقدر سریع کشیدنش بالا که اسم آقایان رده بالا طبق معمول رو نشه واسه وطنفوشیها و خیانتهاشون
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  0 0
  اینقدر سریع کشیدنش بالا
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  0 0
  سریع کشیدنش بالا که اسم آقایان رده بالا رو نشه
 • محمد IR ۰۵:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  2 0
  آقای قوه مثلا عدلیه، راجب مهدی هاشمی، چطور میشه طرف ی خط در میون بیاد مرخصی،تو یه فقرش شیش ماه مرخصی همراه با غیبت باشه ک با بازدید نماینده مجلس گندش در میاد، بعدم آزادی مشروط بهش تعلق بگیره؟ تازه چجوری میشه با این همه جرم، حکمش اینقد سبک بوده و از سال چهارم امکان آزادی مشروط دادن بهش بوده؟
  • IR ۰۶:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۳
   0 0
   لطفا حرف الکی نزن، آزادی مشروط رو برو بخون یعنی چی بعدش مهدی هاشمی ۱۰ سال حبس قابل اجرا بود
 • علوی IR ۰۷:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  0 0
  یک خط

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس