اژه‌ای: قضات علل نارضایتی مردم از دستگاه قضا را احصا کنند

رئیس قوه قضائیه گفت: قضات دادگاه عالی و دادسرای انتظامی نسبت به احصا علل نارضایتی بخشی از مردم از دستگاه قضایی اهتمام داشته باشند .

به گزارش مشرق به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با حضور در دادگاه عالی و دادسرای انتظامی قضات، در جمع مسئولان و قضات این مراجع قضایی به ایراد سخنرانی پرداخت و مطالب و نقطه‌نظرات آنها را استماع کرد.

رئیس عدلیه در سخنان خود در جمع قضات دادگاه عالی و دادسرای انتظامی قضات، ضمن تبریک و تهنیت فرا رسیدن ماه رجب‌المرجب، اظهار کرد: از خداوند مسئلت داریم که همواره دلسوز و خیرخواه مردم باشیم و انگیزه اصلی ما ایجاد محبت و خیرخواهی در ابناء بشر باشد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه سرمایه اصلی در دستگاه قضایی عامل و نیروی انسانی آن است، خطاب به قضات دادگاه عالی و دادسرای انتظامی قضات گفت: شما می‌توانید در تعیین بهترین روش‌ها و شاخص‌ها و ملاک‌ها برای جذب و بکارگیری مستعدترین و شایسته‌ترین نیروهای انسانی، کمک‌کار دستگاه قضایی باشید.

رئیس قوه قضاییه: نظارت را از خودمان، دستگاه خودمان و حوزه کاری خودمان شروع کنیم/ مچ‌گیری و انتقام‌گیری نکنیم اما برادرانه و خیرخواهانه، آیینه همدیگر باشیم

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اهمیت مقوله آسیب‌شناسی و کارویژه نهادهای نظارتی در پیشبرد این امر خطیر گفت: هر دستگاه نظارتی باید به بررسی و سنجش نقاط ضعف و قوت افراد و مجموعه‌های تحت نظارت خود مبادرت ورزد و راه‌ها و روش‌های بهبود و ارتقاء اوضاع در آن افراد و مجموعه‌ها و کاستن و تقلیل نقص‌ها و آسیب‌های آنها را شناسایی و تعیین کند؛ دادگاه عالی و دادسرای انتظامی قضات واجد چنین نقش و کارویژه‌ای می‌باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه تأکید ما در دستگاه قضایی آن است که نظارت و رفع کاستی‌ها و نواقص را از مجموعه خودمان آغاز کنیم، گفت: ما تأکید داریم که مقوله صیانت و رفع نواقص را از دستگاه خودمان و از حوزه کاری خود شروع کنیم؛ و این فرهنگ و اصل را مبنا قرار دهیم که اشخاص حاضر در دستگاه به صورت صادقانه و خالصانه و دلسوزانه و به دور از انگیزه‌های مبتنی بر مچ‌گیری، آیینه یکدیگر باشند.

رئیس عدلیه با اشاره به تأکیدات و سفارشات خود به مقامات دادگاه عالی و دادسرای انتظامی قضات تصریح کرد: در بدو تصدی مسئولیت ریاست در دستگاه قضا به حجت‌الاسلام والمسلمین موحدی آزاد دادستان وقت انتظامی قضات که اکنون ریاست دادگاه عالی را بر عهده دارد، تأکید کردم که بالغ بر هزار قاضی شایسته و برتر را به من معرفی کند تا من بتوانم از این تعداد، اشخاصی را به عنوان مدیر در بخش‌های مختلف دستگاه قضایی انتخاب کنم؛ چرا که اعتقاد دارم مدیر یک مجموعه از جهات مختلف می‌تواند اثرگذاری بالایی در مجموعه تحت مسئولیت خود داشته باشد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه، با اشاره به اهمیت رضایتمندی مردم و مراجعان از دستگاه قضایی و حفظ کرامت آنها، بیان داشت: صرف‌نظر از رضایت آن بخش از مردم و مراجعان به دستگاه قضایی، شما قضات دادگاه عالی و دادسرای انتظامی قضات نسبت به احصاء مستمر علل نارضایتی بخشی از مردم از دستگاه قضایی اهتمام داشته باشید و این علل نارضایتی را از حیث اهمیت و اولویت، دسته‌بندی نمایید تا بتوانید نسبت به رفع سریع و ریشه‌ای آنها اقدام کنید.

رئیس قوه قضاییه در ادامه گفت: باید بتوانیم از اختیارات و مسئولیت‌هایی که داریم در جهت نفع رساندن به مردم، بیشترین استفاده را ببریم؛ لذا تأکید من به شما قضات دادگاه عالی و دادسرای انتظامی قضات آن است که بررسی کنید آیا به نحو کامل و با تمام ظرفیت از این اختیارات و مسئولیت‌هایی که از آنها برخوردار هستید، بهره می‌برید یا خیر؟ شما عناصر مؤثری در ارتقاء دستگاه قضایی هستید.

گر خدای ناکرده استقلال و اقتدار و صحیح‌العملی دستگاه قضایی آسیب ببیند، بقیه جاها نیز متحمل آسیب می‌شوند

قاضی‌القضات در پایان با اشاره به رسالت خطیر و نقش برجسته‌ای که دستگاه قضایی در جامعه دارد، تصریح کرد: اگر دستگاه قضایی مقتدر و صحیح‌العمل باشد از بسیاری از اعوجاج‌ها جلوگیری می‌کند و چنانچه در اینجا آسیب به وقوع بپیوندد، بسیاری از نقاط دیگر نیز آسیب می‌بینند.

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین موحدی آزاد رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات طی سخنانی با اشاره به توفیقات دستگاه قضا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: یکی از توفیقات مهم و برجسته قوه قضاییه در چهار دهه گذشته این بوده که در دسترس همه مردم کشور قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی امروز در کوچکترین بخش‌ها از لحاظ تقسیمات کشوری دارای دادگاه یا شورای حل اختلاف است، عنوان کرد: در گذشته دسترسی مردم مناطق مختلف کشور به مراجع قضایی مشکل بود و به همین سبب مردم ناچار می‌شدند که در بسیاری از مواقع، از حق خود بگذرند؛ ولیکن امروز این شرایط تفاوت پیدا کرده و یکی از دلایل افزایش آمار پرونده‌ها در کنار دلایل مهم دیگر همین موضوع در دسترس بودن مراجع قضایی برای مردم است.

حجت‌الاسلام والمسلمین قدیانی دادستان انتظامی قضات نیز در این نشست، مطالب و نکات مدنظر خود در خصوص فرآیند جذب و گزینش قضات را ارائه کرد.

همچنین در این نشست، ۶ نفر از معاونان و قضات دادگاه عالی و دادسرای انتظامی قضات به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود در باب موضوعات مختلف پرداختند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 2
 • حسن قشونی IR ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  3 1
  حضرت آقای اژه ای با سلام آب در کوزه و ماتشنه لبان .... یکی از علت های اصلی عادت کردن به زمان های طولانی بررسی پرونده
 • حسن قشونی IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  1 1
  حضرت آقای اژه ای با سلام آب در کوزه و ماتشنه لبان .... یکی از علت های اصلی عادت کردن به زمان های طولانی بررسی پرونده. یک نمونه نقد :. اقا بیشتر از 15 سال است تعاونی مسکن هواپیمایی شیده مربوط به فرودگاه مهراباد در شهر پرند از حدود 5000 نفر کلاه برداری کرده است که تعدادی از این این افراد در حال حاضر زیر خاک خوابیده اند . این بیچاره ها تمام دارایی خود در شهرک هواپیمایی شیده بر باد داده اند .
 • ایرانی با غیرت IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  2 1
  جناب آقای محسنی اژه ائی : پیشنهاد میشود یک تیم متشکل از قضات خوشنام و باسابقه از هر استان به استانهای دیگر بروند و با استقرار یک هفته ائی در ان استان(در استانداری ) به شکایات حقوقی مردم ان استان رسیدگی کرده و احکام صادره که مورد اعتراض است را بررسی کنند و نتیجه را به تهران گزارش دهند.
 • IR ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  2 1
  اول هزینه های دادرسی را کم و به آیه لا تدلو بها الی الحکام عمل کنید
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  2 3
  خدای ناکرده؟ حاج آقا داشتیم؟
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  2 0
  عمده نارضایتی‌های مردم از دستگاه قضا برخوردهای بسیار بد و خشن اکثریت کارکنان این دستگاه هست
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  2 0
  اقای اژه ای عزیز متهم اصلی برخورد نامناسب با مردم قضات هستند.
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  2 0
  اگه با حرف قرار بود کار جلو بره تا حالا رفته بود
 • US ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  2 0
  به حساب موذیگری و سياه نمایی و دشمنی بهایی ها که البته بی سروصدا در حال فعالیت هستند، کی رسیدگی خواهد شد.!
 • US ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  2 0
  بهایی ها رو که ضاله هستند رو با خاک انداز از ایران جمع کنید و بفرستید نزد بهادولا ، ساخته انگلیس و روسیه.
 • مهران GB ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  2 0
  با سلام یکی از علل نارضایتی مردم عدم محاکمه روح..... و وزرای بی خاصیتر از خودش هست
  • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
   0 0
   تفهیم اتهام شدن بعدش رای کنسرتی ملت ایران رو یادمون نمیره
 • جلالی IR ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  1 0
  جناب آقای اژه ای،مشکل اصلی قضات در دادگاه ها این است که قبل از رسیدگی به محتویات پرونده ،قرار ویا حکم صادر مینمایند،
 • IR ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
  1 0
  خداوکیلی
 • همشهری IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  0 0
  سلام مشرق جان صبح شما بخیر وسلامتی! یک آقا یا خانم در پیامهایتان که منتشر کردید خیلی دم از حق و باطل و نفاق و منافق زده و نظرات محترم دیگران را تفسیر به رای کرده ! لطفا به ایشان بفرمائید که جناب حزب باد! و متعصب و بی منطق ! خودت کور و کر و منافق هستی ! لطفا کمی قبل از حرف زدن اندیشه کن ! ما ادعایی نداریم ولی آدمهای پرادعا حرفهای بی اساس میزنند ! عزت زیاد
 • کارشناس IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
  1 0
  از فساد در بورس چه خبر. هر روز فساد گسترده تر میشود
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۶
   0 0
   خبرهای خوب!!! متهمان شان در دولت جدید پست می گیرند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس