کد خبر 1458291
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۸
.

سخنگوی سازمان ملل در واکنش به گزارش خبرنگار کشی در سال ۲۰۲۲ میلادی، آن را وحشتناک خواند.

به گزارش مشرق، سازمان یونسکو ۲۶ دی ماه گزارشی آماری از خبرنگاران به قتل رسیده در سال گذشته میلادی انتشار داد و اعلام کرد: جنایت قتل خبرنگاران و کادر رسانه در سال ۲۰۲۲ حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است، به طوری که هر ۴ روز یک خبرنگار کشته شده است.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی در واکنش به این گزارش به خبرنگاران گفت که سازمان ملل از حقوق خبرنگاران برای کار آزاد بدون هراس از مرگ و تهدید حمایت می کند.

سخنگوی سازمان ملل گفت: اکثر موارد حملات به خبرنگاران هدفمند و غیر قابل قبول است.

بنابر گزارش یونسکو، از ۸۶ خبرنگاری که در سال گذشته به قتل رسیده اند، ۱۹ نفر در مکزیک، ده نفر در اوکراین و نه نفر در هائیتی، یعنی سه کشوری که بیشترین تعداد کشته شدگان در این حرفه را ثبت کرده است، به قتل رسیده اند.

براساس این گزارش، نیمی از این تعداد هنگامی مورد هدف قرار گرفته اند که در حین انجام مأموریت نبوده اند و این بیانگر این حقیقت است که آنها موضوعات حساس را بررسی کرده و هیچ مکان امنی برای خبرنگاران حتی در اوقات فراغت وجود ندارد.

پیشتر نیز آمارهای مشابهی از سوی نهادهای مختلف رسانه ای شده بود به عنوان نمونه «موسسه بین‌المللی مطبوعات» (IPI) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «در سال گذشته میلادی، ۶۶ روزنامه‌نگار و کارمند مطبوعاتی در حین انجام وظیفه خود کشته شده‌اند.» براساس بیانیه فوق، در سال ۲۰۲۲ در مکزیک ۱۴ خبرنگار و در اوکراین ۹ خبرنگار کشته شده‌اند.

از آغاز هزار سوم و در فضای پسا ۱۱ سپتامبر که آمریکا به بهانه تقابل با تروریسم افغانستان و عراق را اشغال کرد، روزهای سیاه خبرنگاران فرا رسید به طوری که طبق آمارهای رسمی در دو دهه گذشته نزدیک به دو هزار خبرنگار کشته شده اند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس