امیرعبداللهیان: احتمال خروج ایران از NPT هست

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: من امیدوارم عقلانیت در شورای وزیران اتحادیه اروپا حاکم باشد و نیروهایی که احساسی برخورد می‌کنند از این فضا به دور باشند.

به گزارش مشرق،

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلویزونی در واکنش به قطعنامه ضد ایرانی پارلمان اروپا گفت: از حدود دو ماه پیش تعداد اندکی از مقامات سیاسی کشورهای اروپایی در تداوم مداخلاتشان برای تشدید و ایجاد اغتشاش در داخل کشور موضوعی در خصوص قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست تروریستی مطرح کردند.

وی افزود: از همان موقع در دستگاه دیپلماسی در سطوح مختلف فعال شدیم برای اینکه در بخشی از اروپا یک ادراک نادرستی شکل می‌گرفت و در عین حال تبعات این اقدام را خیلی خوب می‌فهمیدند.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: نتیجه گفتگوهای همکارانم و من با تعدادی از وزرای خارجه اروپا از جمله آقای بورل، این شد که آنها در جلسات شورای وزیران به این نتیجه رسیدند هر اقدام الزام آور در حوزه اروپا می‌تواند تبعات سختی را روی اروپا و نیروهای آن‌ها در منطقه و جهان داشته باشد.

امیرعبداللهیان گفت: لذا در فضای هیجانی و احساسی که برخی افراد از گروهک تروریستی منافقین و برخی جریانات انحرافی پشت آن هستند، ۲ روز پیش در پارلمان اروپا یک قطعنامه غیر الزام آوری را تصویب کردند و هدف‌شان این بود که آثار سیاسی و روانی آن را مشاهده کنند.

وی افزود: البته من بلافاصله در اثنای این اقدامات مجدد با آقای بورل و وزیر خارجه سوئد که رئیس دوره‌ای اروپا است، صحبت و هشدار دادم و اطمینان دادند که چنین اتفاقی در جلسه شورای وزیران رخ نخواهد داد و ما می‌دانیم که سپاه یک مجموعه حاکمیتی در جمهوری اسلامی ایران است. اما به طور طبیعی ممکن است هر اتفاقی در تصمیمات اینها بیافتد و ما نمی‌توانیم خیلی به این گفتگوها اعتماد کامل داشته باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به جلسه امروز مجلس شورای اسلامی گفت: امروز در مجلس جلسه غیرعلنی برگزار شد و سرلشکر سلامی نیز حضور داشتند. برخی از نمایندگان ایده‌هایی را مطرح کردند فضای مجلس فضای تندی نسبت به این اقدام اروپا ولو در خصوص قطعنامه غیر الزام آور بود.

وی افزود: یک طرح دو فوریتی روی میز قرار گرفته است که چنانچه به هر دلیلی با این اظهاراتی که آقای بورل و رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا با من داشتند در تعارض با آنچه که در اتحادیه اروپا رخ می‌دهد، باشد، بلافاصله اقدام متقابل در خصوص نیروهای نظامی نیروهای اروپایی در منطقه و جهان صورت گیرد.

امیرعبداللهیان گفت: با درکی که از وضعیت اروپا داریم امروز در بخشی از اروپا احساسات به جای عقلانیت غالب است و به دنبال تأثیر روانی هستند. زیرا احساس می‌کنند در اقدامات مداخله جویانه قبلی حوزه شکست خوردند و سعی در فعال کردن سایر حوزه‌های دیگر را دارند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: من امیدوارم که عقلانیت در شورای وزیران اتحادیه اروپا حاکم باشد و نیروهایی که احساسی برخورد می‌کنند از این فضا به دور باشند.

وی افزود: آقای بورل به صراحت به من گفت که این افراد رفتار احساسی در پارلمان اروپا داشتند و می‌خواستند نگرانی‌های خود را در این قالب بیان کنند اما جالب است بدانید یکی از نگرانی‌های جدی که در این قطعنامه بیان کردند، نگرانی آنها از اماکن و اشخاص عضو اتحادیه اروپا و برخی مقامات اروپایی است که ما در اقدامی مبتنی بر مقابله به مثل آنها را قبلاً تحریم کردیم.

امیرعبداللهیان گفت: از ما درخواست کردند که اینها از تحریم خارج شوند که این یک اقدام متقابل است و هر زمان آنها از تحریم‌ها عقب‌نشینی کنند ما نیز اقدامات متقابل خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره برگزاری نخستین نشست بین‌المللی زنان تأثیرگذار در تهران گفت: از حدود چهار ماه گذشته، کشور درگیر یک جنگ شناختی و ترکیبی پیچیده و چندلایه بود. ابتکاراتی روی میز قرار دارد و اقداماتی در دستور کار است. یکی از این ابتکارات که پیشنهاد همسر محترم رئیس جمهور نیز بود، بحث برگزاری کنگره بانوان تأثیرگذار در ایران است.

وی افزود: از حدود کمتر از دو ماه پیش دعوت‌هایی در سطوح مختلف به عمل آمد و در نهایت در پایان هفته گذشته شاهد برگزاری اولین کنگره بانوان تأثیرگذار در ایران بودیم.

امیرعبداللهیان گفت: در این نشست ۲۱۱ مهمان خارجی از ۶۷ کشور در ترکیبی از مقامات و همسران رؤسای جمهور و شخصیت‌های دانشگاهی شرکت داشتند.

وی افزود: بر اساس سندی که در این کنگره به امضا رسید، اعضا اتفاق نظر داشتند که که دبیرخانه مجازی این اجلاس در تهران باشد. همچنین در راستای توانمندسازی زنان یکی از خروجی‌های این نشست، تشکیل صندوق مشترک نوآوری و شکوفایی است.

امیرعبداللهیان تصریحکرد: به صورت نمادین هدایا و جوایزی به بعضی از بانوان تأثیرگذار اهدا شد که بخشی از آن‌ها جوایز نمادین خود را به صندوق مشترک نوآوری و شکوفایی اهدا کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در فضای جنگ ترکیبی که دشمنان ملت ایران برای کشته‌سازی آن هم با شعار حمایت از زنان اقداماتی را انجام دادند، دعوت از این تعداد از زنان و مقامات اجرایی کشورها که در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت و ارتباطات حضور دارند، یک اتفاق مهمی بود.

وی افزود: برخی در فضای مجازی عنوان کردند که وزارت خارجه افرادی را دعوت کرده که مدلینگ بودند. همسر رئیس جمهور یک کشور که بخش زیادی از آنها مسلمان نیستند به احترام ما و قوانین ما سعی کردند پوشش خود را متناسب کنند و در جلسات شرکت کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: این نشست پیام خیلی قوی در نگاه به زن در دیپلماسی جمهوری اسلامی داشت و نباید به این حاشیه‌ها پرداخته می‌شد.

امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: مسیر تبادل پیام‌ها همچنان ادامه دارد اگر دقت کرده باشید در قطعنامه پارلمان اروپایی بندی را آورده بودند که بایستی از برجام عبور کنیم و اعلام کنیم برجام دیگر اولویت ما نیست، چیزی که در شعارهایشان در ایام اغتشاشات به آن اشاره می‌کردند، اما در همین پارلمان احساسی اروپا نیز این بند را نیاورد به دلیل اینکه پیام‌ها در حال تبادل است.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در مسیر توافق گام‌هایی را تعریف کردیم که فکر می‌کنم در آینده نزدیک یکی از این گام‌ها عملیاتی خواهد شد و در عین حال در پاسخ به پیامی که آمریکایی‌ها به طور مستمر اعلام می‌کنند، چارچوبی را تعریف کردیم و بر اساس آن کار را پیش می‌بریم.

وی افزود: صرف نظر از اینکه برجام چه میزان می‌تواند تأثیر داشته باشد، طرف‌های مقابل گزینه دیگری ندارند و به همین دلیل در قطعنامه پارلمان اروپایی این بند حذف می‌شود و به همین دلیل آمریکایی‌ها خیلی زودتر از کشور اروپا فهمیدند در پس اغتشاشات ایران خبری نیست و زودتر پیام دادند و تاکید و اصرار برای بازگشت به برجام دارند هر چند که ریاکاری خود را همچنان ادامه می‌دهند.

وی افزود: ولی برای ما در وزارت امور خارجه، پیام دیپلماتیک مهم است و هر جا حس کنیم که در نقطه‌ای قرار دادیم که منافع ملت تأمین می‌شود آماده‌ی توافق هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 46
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  13 3
  خخخخخخ
 • مرتضی IR ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  8 1
  الان کشور ایران مشکل عقلانیت داره ؟
  • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   3 4
   متاسفانه این اروپاست و امریکاست که مشکل عقلانیت دارند انها حتی صادرات دارو برای بیماران پروانه ای را ممنوع کردند امریکا و اروپا در زمان پهلوی ها هم که اصلا جمهوری اسلامی ایران شکل نگرفته بود با مردم ایران خصومت داشتند و در ان زمان خود محمد رضا پهلوی اعتراف میکند که کشور تورم ۷۰۰ درصدی را تجربه کرده است با اینکه فروش ۶ میلیون بشکه نفت ثبت گردیده بود مردم ایران هیچ راهی جز مقاومت در برابر زیاده خواهی های امریکا و اروپا ندارند ایرانیان با مقاومت قدمت هفت هزار ساله پیدا کردند و اگر جلو زیاده طلبی های دشمنان ایران مقاومت نکرده بودند امروز جز نامی از ایران در کتب درسی تاریخ پیدا نبود .
 • الل FI ۲۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  7 5
  تو به فکر منافع ملتی
  • IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   1 1
   منافع؟ اینکه آنان تحریم کنند بعد این حرف ها بزنند منافع هست؟ آن هم برجام که تاراج منافع ملی هست
 • US ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  13 2
  برادر عزیز، برجام مرده و سیاست خارجی ویران شده!سیاست یعنی تأمین منافع ملی کشور نه تابع اوامر و منافع حزب خاص.
 • US ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  9 11
  ما بهاییان اجازه نخواهیم داد اغتشاشات فرو بکشد
  • ابراهیم IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   18 6
   شما بهائیان!!!! خاک بر سر شما احمق ها
  • US ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   7 4
   شما غلط خواهید کرد با مرده گور به گور شده حیفا، ضاله کثیف
  • حمید IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   22 5
   تو غلط میخوری با بهاالله ملعون. تو اگر توانستید ده نفر بهایی یک جا جمع کنی ، بیا کشور ایران مال تو. من کتاب آیین شما را سالهای بسیار قبل خواندم . هپو ترین و مزخرفات از بهایی مسلکی در کره زمین دیده نشده ، حتی آن رامباداهای افریقای لخت که یکی از بچه های شان جهت تهاتر گناه به شیر و پلنگ میدهند.
  • به نام وطن IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   4 1
   بهایی باش ولی وطن فروش نباش،،،تو اگر مملکتو دوست داشتی دنبال صلح و آرامش بودی،،همین اغتشاشات باعث شد قطعنامه ها پشت سرهم اجرا بشه اونایی که مملکتشون دوست دارن من به جرات میتونم بگم حداکثری هست و ما نمیزاریم دشمنان داخلی و خارجی کشورمونو به خطر بندازن،،
  • . IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   7 2
   بهاییت دین الهی نیست. فرقه انگلیسی من دراوردی است.
  • ش. AE ۰۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   5 4
   تو سگ دست آموز صهیونیست چه غلطی میخواهید بکنید
  • IR ۰۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   5 2
   شما بهائیان ............. زیادی میل می‌فرمائید
  • US ۰۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   5 1
   بهایی، بهایی تو دشمن خدایی
  • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   3 1
   این کامنت یک ساندیس خور است نه یک بهایی
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   0 0
   خودت میگی بهایی
  • IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   0 0
   مگه تاحالاگذاشته بودی فروکش کنه بیهمه چیزا ازشعارهای فحشا وفحش وتخریب معلوم بود زرنزن وگرنه دستگیرمیشی
  • بهروز IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   1 0
   شما غلط میکنی اغتشاش میکنی باز در طویله باز موندزدی بیرون
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  7 5
  اقای وزیر خارجه من نمیدونم تو مغز جنابعالی چی میگذره ؟حال ملت از کلمه توافق بهم خورده شمادنبال توافق چی هستی ؟باکی توافق کنی؟باامریکا؟بااروپا؟ ببین چیکار کردن با نظام ما؟بعد دنبال توافقی؟من واقعا موندم که شما بانظامی یاعلیه نظام؟هرکی تواین شرایط صحبت از توافق بکنه قطعا علیه نظام هستش
  • علی IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
   0 0
   تحریم نمنه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  5 4
  اقای وزیر خارجه من نمیدونم تو مغز جنابعالی چی میگذره ؟حال ملت از کلمه توافق بهم خورده شمادنبال توافق چی هستی ؟باکی توافق کنی؟
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  4 3
  اقای وزیر خارجه من نمیدونم تو مغز جنابعالی چی میگذره ؟
 • حمید IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  5 0
  امیر عبدالهیان خود اخبار کذب از اروپا می دهد
 • IR ۲۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  7 3
  امریکا باید دیوانه باشد توافق کند
 • علی IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  2 5
  خدا ذلیل کنداغتشاشگران را که نگذاشتندصدای معترضان شنیده شود
 • ش. AE ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  6 2
  واقعا خجالت آور نیروی نظامی ایران رو تروریست نامزدن شما از توافق صحبت میکنی جناب وزیر دیپلماسی شما واقعا ضعیف
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  2 2
  بخاطر گسترش فقر و فلاکت و تورم ناشی از خیانت ظاله
 • US ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  0 3
  عمو خود وزرای پلید خارجه اروپا درخواست رو مطرح کرده بودند!
 • SE ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  5 1
  آقا الان که خدارو شکر سفره مردم به مذاکرات گره نخورده
 • IR ۲۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  1 2
  بزودی تو دهنی محکمی می‌خورند
 • محسن IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  5 1
  آقای وزیر! شما نزدیک دو سال است که در مورد مذاکره و نزدیک بودن توافق، همین جمله ها را عینا تکرار می کنی. لااقل یکبار جمله ات را عوض کن که اینقدر تکرار مکررات نباشد.
 • IR ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  3 2
  به نظر من شما اگه میخواید موفق باشید باید از بر جام عبور کنید. تا زمانی که دل به برجام خوش کردید وضع و حال مملکت اصلاح نمیشه. مگه از بر جام چی میخواید؟ الان طبق آمار صادرات نفتمون به حدود دو میلیون بشکه در روز رسیده و ارز حاصله هم که به گفته وزیر نفت داره بر میگرده پس دیگه برجام چه معنی داره؟ به جای بر جام روی تک نرخی کردن قیمت ارز و اصلاح نظام بانکی و مالیاتی کار کنید خیلی موفق تر خواهید بود.
 • US ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  14 2
  خداوکیلی حسن روحانی راست می‌گفت فقط با کدخدا باید نشست و مشکلات رو حل کرد بقیه برگ چغندر هستند، اگر میل به بازگشت هست تا روسیه ادا و اطوار درنیاورده و چوب لای چرخ نگذاشته این برجام نحس رو اجرایی کنید،
 • IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  1 1
  امیدوار باش
 • مسعود IR ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  2 1
  آمریکا و اروپا از برجام خارج شده اند شما ول کن نیستی و با دست پس میزنی و با پا پیش میکشی
 • IR ۰۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  4 1
  دلار 4200 جهانگیری رو به بهانه حذف رانت تبدیل کردید به 28500 به برجام حسن روحانی چسبیدید بعد از دولت قبل ایراد میگیرید!!!!
 • IR ۰۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  4 2
  التماس برای مذاکره پس از قمپز های قبلی... اساتید فرصت سوز...
 • IR ۰۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  0 0
  واقعا متاسفم برای این دولت ،، خوب یکی بگه این برجام چه فایده ای برای مملکت داشته که شما هنوز دنبال توافقید،، اگر زمان روحانی بود خوب ادم دلش نمی سوخت،، ولی الان که دولت و مجلس همه حامیان بیفایده بودن برجامند چرا وزیر امور خارجه از توافق بدون پیش شرط و توافق در دسترس حرف میزنه.یکی پاره کنه این سند ننگ رو.
 • IR ۰۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  1 3
  پاره کنید این برجام بی فرجام را .
 • محسن IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  2 1
  همانطور که کاربر محترمی اشاره کرده است، آقای روحانی راست می گفت که اروپایی ها " آقا اجازه " هستند و چشمشان به دهان امریکاست. ما باید مسائل موجود را با امریکا، مستقیما و بدون وساطت اروپا، حل و فصل کنیم. یقینا اروپایی‌ها هم از کدخدایشان تبعیت خواهند کرد.
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  0 0
  درسیاست باید دو پهلو سخن گفت و قطعی دیگران رادوست و دشمن خطاب نکرد , تا پنجره گفتگو باز باشد , ولی صدا از جای دیگری برای کوبیدن برجام و دشمن بلند باشد که هست ! مشکلات قابل حل هستند اگر پیچ تارخی دنیا هیه چیز را نپیچاند
 • FR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  1 0
  عجب خبر فاجعه امیزی 🥴🫤😓
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  1 0
  اقای رئیسی تورا بخدا این وزیرو عوض کن. اروپائیها وامریکائیها میگن برجام ازدستورکار خارجه سپاهو تروریست خطاب میکنن وشرو جنگ داحلی راه میندازن درایران .اونوقت این اقا بیاد ابتکارات استادش ظریف افتاده=توافقی درراهه .اخه کور عاقل چندبار عصاشو گم کنه خوبه
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  0 0
  بهائیت از کجا منشعب شده؟
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  1 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس