7 راهبرد غرب برای محاصره دیپلماتیک ایران در دوران پساآشوب/ از تحریم سپاه تا تحریک ایران با شارلی ابدو

ناکامی غرب در آشوب‌های سازمان‌یافته در ایران، آنها را واداشته در روندی نامتعارف و در تضاد با حقوق بین‌الملل راهبردهایی برای محاصره دیپلماتیک ایران در دوران پساآشوب اتخاذ کنند.

به گزارش مشرق، کشورهای غربی که اکنون فرصت آشوب‌ها را از دست رفته می‌بینند، با تغییر راهبرد، مسیر جدیدی برای افزایش فشار بر جمهوری اسلامی اتخاذ کرده‌اند. بازیگران اصلی این صحنه، از ابتدای آشوب‌ها از شرایط موجود برای فشار دیپلماتیک بر ایران در راستای تحقق اهداف کارفرمایان خود بهره‌برداری می‌کردند. هر چه آشوب‌ها به سمت افول حرکت کرده، زمینه‌سازی برای فشار دیپلماتیک افزایش یافته است. در چند ماه اخیر از سوی محافل مختلف، تلاش‌های متعددی برای برهم زدن روابط خارجی ایران صورت گرفته است.

راهبرد اصلی: حذف کانال‌های دیپلماتیک

از همان ابتدای آشوب بود که کمپینی آغاز شد برای اخراج سفرای جمهوری اسلامی و نمایندگان آن‌ها در سازمان‌های بین‌المللی واقع در این کشورها. این کمپین که خطاب به وزرای خارجه‌ی بریتانیا، کانادا، امریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه و ایتالیا است، با اشاره به آشوب‌های داخلی ایران، از سران این کشورها می‌خواهد که «سفرای جمهوری اسلامی یا نمایندگان آن‌ها در سازمان‌های بین‌المللی» را فورا افراد نامطلوب بخوانند و آنها را از کشور خود اخراج کنند. این کمپین هم اکنون ۹۸۰ هزار امضا دارد.

آلیشیا کرن، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس عوام بریتانیا که سابقه اظهارات ضد ایرانی دارد، اخیرا به بهانه حکم صادره برای یک جاسوس نظامی در ایران، در ادامه تکمیل محاصره دیپلماتیک ایران در این مجلس اعلام کرد: «ما باید کاردار سفارت جمهوری اسلامی را ازبریتانیا اخراج کنیم و سفرای خود را از ایران فرابخوانیم.»[۱]

کرن، درحال خلق ادبیاتی خاص علیه ایران در حوزه حقوق بشر است. او در مصاحبه تلویزیونی ایران را متهم به ترور شهروندان بریتانیا در خاک اروپا کرد. او خواستار اتحاد پارلمان علیه ایران شد و ایران را متهم به اقدامات تروریستی کرد. او جان بشر را سلاحی در دستان ایران دانست!

همچنین لندن به بهانه‌های مختلف، گروه‌های مختلفی را به خیابان آورده و یکی از خواسته‌ها تعطیلی سفارت‌خانه‌های ایران در اروپا بوده است. چنین تجمعاتی در سوئد، آلمان و فرانسه هم صورت گرفته است.

راهبرد دوم: حمله و خنثی‌سازی بازوی نظامی ایران

تلاش بعدی محاصره ایران، حمله به بازوی نظامی ایران است. روزهای اول سال جاری میلادی بود که روزنامه تلگراف انگلیس خبر داد دولت این کشور قرار است سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد. چند ساعت بعد شبکه BBC این خبر را تایید کرد. در همین زمینه، برخی اعضای پارلمان آلمان نیز از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا خبر دادند. وزیر خارجه آلمان نیز اعلام کرد رایزنی برای اعلام تروریستی بودن سپاه آغاز شده است اما موانعی وجود دارد و اسناد باید ارائه شود.

همچنین بیش از ۴۰ سناتور فرانسه حامی طرحی شدند که اتحادیه اروپا را به ترک برجام، تروریست شناختن سپاه پاسداران، بستن بانک‌های ایران در اتحادیه اروپا و بستن حریم هوایی روی ایران ملزم می‌کند.

نخست‌وزیر هلند در دیدار با برخی افراد ایرانی اعلام کرد تروریستی اعلام شدن سپاه را در اروپا پیگیری می‌کنیم.

آرون ویولی، نماینده پارلمان استرالیا گفت ما به گفت‌وگو با دولت استرالیا ادامه می‌دهیم تا سپاه را تروریستی اعلام و تحریم‌های دیپلماتیک مانند فراخواندن سفرایمان و تحریم‌های اقتصادی برای فشار بر جمهوری اسلامی وضع ‌کنیم. حامد اسماعیلیون در مراسم سالگرد هواپیمای اوکراینی از دولت کانادا خواست که سپاه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد و نماینده جمهوری اسلامی در ایکائو و عوامل جمهوری اسلامی در کانادا را اخراج کند.

همزمان با بالا گرفتن تلاش‌ها برای افزایش فشار بر ایران و قرار دادن سپاه پاسداران در سازمان‌های ترویستی، دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک از ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا خبر داد.

در همین ایام تجمعی در حال شکل‌گیری در مقابل پارلمان اروپا در استراسبورگ است. به نوشته بی‌بی‌سی فارسی این افراد خواهان تروریستی شناخته شدن سپاه پاسداران از سوی اروپا و جامعه جهانی است.

در آستانه نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در ۲۳ ژانویه، رضا پهلوی، مسیح علینژاد، علی کریمی، نازنین بنیادی، حامد اسماعیلیون و گلشیفته فراهانی در توییتی مشترک خواستار قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی شدند.

راهبرد سوم: آغاز روند حذف ایران از نهادهای بین‌المللی/صدای ایران را خفه کنید

یکی دیگر از اقدامات سیاسی علیه ایران برای تنگ‌تر کردن حلقه محاصره دیپلماتیک حذف ایران از یکی از کمیسیون‌های سازمان ملل بود. کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا، حذف ایران از کمیسیون مقام زنان را آغاز کرد. بعد از همراه شدن گروهی از ایران‌ستیزان در قالب فعالان حقوق زنان، آمریکا پیش‌نویس قطع‌نامه را ارسال کرد و با حمایت فرانسه، ایران را از کمیسیون مقام زن سازمان ملل کنار گذاشتند.

ایران‌ستیزان از آشوب‌های اخیر بهره‌برداری می‌کنند تا با پرونده‌سازی و ارائه مستندات جعلی، به مشروعیت جمهوری اسلامی ایران آسیب بزنند. لغو عضویت ایران از این کمیسیون مبنای ایجاد یک رویه خطرناک، جانبدارانه و مبتنی بر رفتارهای دوگانه توسط برخی از دولت‌های عضو است. چنین اقدامی فضا را برای سوء استفاده سیاسی آتی برخی از دولت‌ها برای اعمال تحریم، پیگیری اغراض سیاسی خود و ایجاد اجماع علیه ایران جهت مدیریت نهادهای بین‌المللی به سمت ایران‌ستیزی فراهم می‌کند.

راهبرد چهارم: حذف برجام

در ادامه تلاش غرب برای منزوی کردن ایران و از بین بردن حداقل‌های اثر برجام، نیکولاس دوریویه، نماینده فرانسه در سازمان‌ملل گفت: «سازمان ملل باید یک تیم تحقیقاتی را به اوکراین بفرستد تا درباره پهپادها تحقیق کنند و گزارش دهند. فروختن پهپاد از سوی جمهوری اسلامی به روسیه برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده است.» همچنین ناتالی گوله، سناتور فرانسوی خبر داد که بیش از ۴۰ سناتور فرانسه حامی طرحی شدند که اتحادیه اروپا را به لغو مذاکرات احیای برجام ملزم می‌کند.

سفیر سابق آمریکا در هلند، در مطلبی در اندیشکده گیت استون خواستار اعلام پایان برجام از سوی کاخ سفید شده است. به عقیده او پایان برجام پیام مشخصی برای اروپایی‌ها خواهد داشت. [۲]

راهبرد پنجم: شارلی ابدو؛ بهانه‌ای برای تحریک ایران

به نظر می‌رسد یکی از طراحی‌های انتشار کاریکارتورهای توهین‌آمیز شارلی ابدو، تحریک ایران به واکنش علیه این اهانت است. طراحان صحنه از هر منفذی تلاش دارند، روند انزوای ایران و ایجاد اجماع علیه کشور را (روی اشتباه‌های ایران حساب باز کرده‌اند) به هر قیمتی سرعت ببخشند. مثلا وزارت خارجه فرانسه بعد از واکنش مقام‌های ایرانی اعلام کرد این کشور ضمن همکاری با شرکای خود هیچ‌ گزینه‌ای را درباره جمهوری اسلامی از روی میز حذف نخواهد کرد.

راهبرد ششم: پرونده‌سازی امنیتی

یکی دیگر از روش‌های نخ‌نما برای ایجاد تنش میان ایران و اروپا، پرونده‌سازی رسانه‌ای است. روزهای اول سال جدید میلادی رسانه‌های آلمانی از کشف دو بسته مشکوک در دو گاراژ مورد استفاده مظنون ۳۲ ساله ایرانی خبر دادند.

اشپیگل آنلاین نوشت: یکی از همسایه‌ها وجود این بسته‌ را گزارش داده و در گاراژ دیگری دورتر از محل زندگی مظنون نیز، شواهدی از "تله انفجاری" پیدا شده است. بر اساس اطلاعات اشپیگل، خبر را ماموران پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) به مقامات آلمانی داده‌اند. ظاهرا آمریکایی‌ها با نفوذ در یک گروه تلگرامی از سوالات این فرد پیرامون چگونگی ساخت بمب و مواد سمی مطلع شده‌ بودند و نشانه‌هایی وجود داشته که گویا می‌خواستند در شب سال نو دست به اقدام بزند: «اما نقشه وی به دلیل عدم دریافت مواد لازم به تعویق افتاد.» روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارنوت اعلام کرده که منبع درز خبر، سرویس اطلاعات خارجی این کشور "موساد" بوده است. [۳]

همچنین چند ماه قبل، روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آخرونوت»، به نقل از مقام‌های اسرائیلی تایید کرد که موساد، طرح جمهوری اسلامی برای ترور یک کارمند کنسولگری اسرائیل در استانبول ترکیه را خنثی کرده است. به ادعای آنها، در این طرح همچنین برای عملیات ترور یک ژنرال ارشد آمریکا در آلمان و یک روزنامه‌نگار در فرانسه برنامه‌ریزی شده بود. بر اساس ادعای این گزارش، یک عضو یگان ۸۴۰ نیروی قدس که طبق ادعای ارتش اسرائیل اکنون به‌دلیل همکاری در این طرح در یک کشور اروپایی در بازداشت به سر می‌برد.[۴]

در آستانه نشست ژانویه اتحادیه اروپا، مقامات انگلیسی از دستگیری مردی در ارتباط با ادعای کشف بسته‌ای حاوی آثار اورانیوم که برای اتباع ایرانی در این کشور ارسال شد، خبر دادند!

راهبرد هفتم: مدیریت سلبریتی‌ها

جریان‌های ضد ایرانی برای اقناع افکار عمومی جهت قطع ارتباط ایران-اروپا هنرمندانی ایرانی را برای انتشار مواضع ضد ایرانی و درخواست برای بسته شدن سفارت‌خانه ایران در کشورهای اروپایی و سفارت‌خانه‌های اروپا در خاک ایران همراه کرده است. این هنرمندان که برخی بتازگی از ایران خارج شده‌اند در ویدئوهای کوتاه از مقام‌های اروپایی خواستار قطع روابط با تهران شده‌اند.

این روند از سوی سلبریتی‌های ضدایرانی همچنان ادامه دارد و همان‌طور که در بالا اشاره شد، توئیت‌های مشتر با خواسته‌های ضدایرانی منتشر می‌کنند تا ضریب نفوذ خواسته‌هایشان را افزایش دهند.

روند وارد شدن به لیست سیاه

کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا کشورهای ثالث پیشنهاد قرار دادن اشخاص و گروه‌ها در فهرست سیاه و دلایل خود را ارائه می‌دهند. سپس یک گروه ویژه که "کارگروه اقدامات محدودکننده در مبارزه با تروریسم" (COMET) نامیده می‌شود این پیشنهادها و اعتبار آن‌ها را بررسی می‌کند. وقتی که این کارگروه پیشنهاد را معتبر تشخیص داد آن را به شورای اروپا ارجاع می‌دهد، شورایی که از همه رهبران و رؤسای کشورهای عضو تشکیل شده است. دو عضو دیگر هم هستند که باید بر این پیشنهاد صحه بگذارند، یکی رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و دیگری رئیس شورای این اتحادیه که در حال حاضر به‌ترتیب اورزولا فون در لاین و چارلز میشل، نخست‌وزیر سابق بلژیک هستند. علاوه بر این روند داخلی، اگر شورای امنیت سازمان ملل شخص یا گروهی را تروریستی ارزیابی کند، احتمالا نام آن‌ها در فهرست سیاه اتحادیه اروپا نیز قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر ۳۴ شخص و سازمان از سوی اتحادیه اروپا به عنوان تروریست یا گروه تروریستی در این لیست قرار دارند.

تبعات ورود سپاه به فهرست سازمان‌های تروریستی

دویچه‌وله در مورد این اقدام می‌نویسد: اگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این فهرست واقع شود دسترسی اعضایش به دارایی‌های مالی‌شان در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قطع خواهد شد. سفرشان به این کشورها و تردد آن‌ها محدود می‌شود و در برخی موارد مربوط با افراد و گروه‌های ممنوعه نیز ممکن است اقداماتی از سوی پلیس یا دستگاه قضایی انجام شود. برای افراد و سازمان‌های موجود در اتحادیه اروپا نیز کمک یا یاری‌رسانی مالی به اشخاص فهرست‌شده ممنوع است و تخطی از این دستور آن‌ها را با خطر تحریم روبرو خواهد کرد.

اگر سپاه پاسداران وارد این فهرست شود، اولین بار خواهد بود که اتحادیه اروپا بخشی از نیروهای نظامی یک کشور مستقل را به عنوان "یک گروه تروریستی" طبقه‌بندی می‌کند.

[۱]-https://www.channel۴.com/news/iran-is-weaponising-human-life-says-commons-foreign-affairs-chair

[۲]-https://www.gatestoneinstitute.org/۱۹۲۹۱/us-foreign-policy-confusion

[۳]-https://www.dw.com/fa-ir/a-۶۴۳۲۹۰۵۹

[۴]-https://ara.tv/۹kkv۸

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 10
 • غیر قابل انتشار: 4
 • علی افصحی IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  0 0
  رصد خباثت های غرب وحشی یک وظیفه انقلابی است اما هرگزتاثیری در راهبرد اعلامی امام خامنه‌ای ایجاد نکرده و نخواهد داد.و هرگزنمی تواند مانعی برای رشد و پیشرفت مداومی ایران اسلامی باشد. این که دشمنان هرلحظه و «آن به آن » علیه مستقل ترین کشور عالم و پیشروترین رژیم در تامین امنیت، امنیت غذایی ، انرژی پایدار و.. است امری دور از انتظار نیست. دشمن دشمنی می کند و انقلابیون دشمن شکنند! مثلانظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عزیز گسترده ترین شبکه انتقال گاز در جهان را داشته تقریبا همه شهرها و روستاها به صورت حداکثری از گاز بهره مندندو...زنان در این نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بیشترین امنیت ، بهترین شرایط تحصیل و کسب و کار و... را دارند یعنی درست ضد غرب وحشی!چرا که غرب وحشی خودش را می کشد تا سبک زندگی غرب وحشی را بهترین سبک زندگی جا بزند و در این سبک زندگی شیطانی هزاران هزار میلیارد دلار سرازیر جیب یک درصد ابر ثروتمندان می کند و تنها مانع این تجارت وحشتناک، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عزیز است. باید کمر بند ها را محکم کرد و پایداری را در پیشبرد اهداف عالی انقلاب اسلامی وجهه همت خود قرار داد و به آیات قرآنی اعتماد بیش از پیش کرد آن جا که می فرماید « الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا کسانی که در راه خدا کار های جهادی پیشه کنند حتما راه های برون رفت از مشکلات دست ساز غرب وحشی را خداوند پیش پایشان قرار خواهد داد»! و این همه را ما بارها و بارها از زبان الهی ولی فقیه خردمند مان امام خامنه‌ای شنیده ایم و ان شاءالله تا ظهور امام زمان هم خواهیم شنید. سلامتی و طول عمر امام خامنه‌ای صلوات.
 • IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  5 1
  فکر کنم این روباه پیر به همراه سایر شرکای بی وجودشان در ایران سفارت نداشته باشند بهتر است چون سراب نشان جوانان ما نمی دهند و آنها گمراه نمیشوند
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
   1 0
   ما هم موافقیم که ایران از همه ی معاهده ها و سازمان های بین المللی کنار گذاشته بشه برای شروع از NPT و قوانین در یا نوردی شروع میکنیم چطوره؟
  • IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
   0 0
   من فکر کنم این اقدامات بیشتر تحریک آمیز و رسانه ای هست.( اصلش همون بانکی و نفتیه که تحریمه). تا ایران رو به واکنش شدید وادار کنن و بعد از اون واکنش علیه ایران اجماع بین المللی ایجاد کنن
 • سامان IR ۰۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  1 0
  فعلا مردم تربت جام رو امشب داشته باش
 • مهلا FR ۰۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  0 0
  اگه سپاه بره تو لیست به احتمال زیاد گزینه بعدی حمله هست،البته اونها برای حمله دلیل و اصرار اپوزیسیون نمیخوان ولی این کارهای برای اقناع عمومی جهانه! این در زمانیه که اکثر مردم و کشورهای جهان به طور عجیب بر علیه ایران جبهه میگیرند در هر صورت وضعیت خطرناک شده
 • US ۰۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  2 2
  خب راهبرد های ایران را هم بشمارید؟!
  • IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
   2 0
   راهبرد ایران اینه که سخنگوی وزارت امور خارجه وقتی اروپایی‌ها هر کاری خواستن کردن میگه این کارهای شما اصلا سازنده نبود و ما شدیداً این اقدامات رو محکوم میکنیم، همین!!!!!
  • IR ۰۹:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
   1 0
   اعدام . اگه راهبرد دیگه رخ داده تبیین کنید لطفن ؟
  • سید IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
   2 2
   خنثا سازی تحریم ها، همکاری بیشتر با کشورهایی که در باشگاه تحریمی ها جمع شده اند، تقویت قدرت دفاعی کشور و تبدیل آن به توان هجومی، توان بخشی بیشتر به محور مقاومت در کل منطقه غرب آسیا و پیشدستی در قطع یا کاهش روابط سیاسی به برخی از کشورهای اروپایی از جمله راهبردها و اقدامات ایران در تقابل با دشمنی غربی ها می تواند باشد!
  • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
   1 1
   مگسی روی درخت تنومندی نشسته بود . به درخت گفت شاخه‌هاتو محکم بگیر من می‌خوام بپرم . درخت گفت من اصلا حتی متوجه اومدن تو نشدم . انسان‌های موحد می‌دونن کل اتحادیه اروپا روی هم از اون مگس کمترند . اما انسان‌ها به اندازه‌ی شرکشان از آمد و رفت این هیچکاره‌ها مضطرب می‌شن . مهمترین راهبرد ما باید موحدتر شدن باشد تا متوجه هیچکاره بودن این مگس‌ها بشیم
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
   0 0
   احضار سفیر و محکوم کردن! در حالی که گزینه های بسیار کاربردی مثل مسدودی تنگه های استراتژیک در دسترس هست!
  • علی IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
   0 1
   هوچ، گوشه رینگ می ایستد کلی مشت ولگد می خورد، و البته ما مقومت می کنیم!
  • علی IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
   0 1
   هوچ، گوشه رینگ می ایستد کلی مشت ولگد می خورد، و البته ما مقاومت می کنیم و پیروزیم!
  • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
   1 3
   غنی سازی ۹۰ درصد و حرکت به سمت سلاح هسته ای و تهدید بالقوه برتری نظامی اسراییل و امنیت اسراییل.در واقع با غنی سازی ۹۰ درصد اسراییل و آمریکا در دوراهی توافق و یا از بین رفتن برتری اسراییل قرار میگیرن.متاسفانه ما از کارت های بازی مون خوب استفاده نکردیم و شیوه مذاکره همون شیوه غرب گرا هاست.
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
   0 0
   احسنت آقا سید، کاملأ درسته!!
 • فراجناحی IR ۰۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  0 0
  اقدامات جنبه روانی دارد سپاه دارایی در خارج ندارد و بصورت نامحسوس بیشتر جاها هست و تحریمی باقی نمانده که بخواهند اعمال کنند
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  0 0
  و مثل همیشه ایران هیچ اتاق فکر و برنامه ریزی برای مقابله به مثل ندارد.
 • رضا IR ۰۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  0 0
  سیل روزانه اخبار اقدامات منفی کشورهای غربی علیه ایران، روحیه مردم را خراب میکند. سوال) مجموعه حکومت چه میکند؟ آیا درگیر بازی کثیف بی پایان غرب برای نتیجه صفر شده یا میتواند بازی خودش را داشته باشد و منافع ملی را پیش ببرد؟
 • US ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  0 0
  وقتی فرد بیگانه و ناآشنا با دیپلماسی سر کار باشد
 • حسین IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  1 0
  جنگ در اروپا برای ایران بسیار سرنوشت سازه ،در صورتی که روسیه موفق بشه و به اهداف خودش برسه اروپا و امریکا شکست سختی میخورند و ایران دست بالا را خواهد داشت ،روسیه باید به هرشکل ممکن در این جنگ پیروز بشه.
 • دیده بان IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  1 1
  تا خدا یار است با سلطان مپیچ گر خدا برگشت صد سلطان به هیچ ملتی که خدا را دارد چه غم دارد؟ در ثانی... ما امام زمان عج الله فرجه را داریم و مطمئنیم در بحرانی ترین شرایط ما را یاری کرده و از سخت ترین گذرگاه های تاریخ همانطور که عبور داده باز هم عبور خواهد داد. تردید نکنید از جایی که گان نمی کنیم فرج حاصل می شود. این وعده ی صادق الهی است.
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  0 0
  کشورهای غربی که اکنون فرصت آشوب‌ها را از دست رفته می‌بینند، با تغییر راهبرد... هر سری اونها یه کاری میکنن و شما هم این دیگه آخرین تلاش های دشمنه آخرین چیزیه که تو چنته دارن ... این تغییر راهبرد چیه پس؟؟
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  0 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس