کد خبر 1455813
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۸
ظرفیت تولید برق لبنان به صفر رسید

یک روزنامه لبنانی به نقل از منابع سازمان برق این کشور اعلام کرد که به دلیل کمبود سوخت همه نیروگاه‌های این کشور از کار افتاده‌اند و ذخایر برق هم رو به پایان است.

به گزارش مشرق، روزنامه لبنانی اللواء به نقل از منابع سازمان برق لبنان اعلام کرد که در حال حاضر هیچ نیروی برقی در شبکه سراسری این کشور تولید نمی‌شود.

این منابع گفتند: نیروگاه حرارتی الذوق نیروگاه حرارتی «الذوق» در «کسروان» در استان «جبل لبنان» (واقع در غرب این کشور) دیروز برای مدت کوتاهی کار می‌کرد، اما به دلایل فنی از شبکه قطع شد.

منابع مذکور اعلام کرد: نیروگاه دیر عمار در شمال لبنان در حال حاضر پس از تعمیر و نگهداری در حال انجام آزمایشات است و ممکن است در چارچوب مراحل آزمایشی به طور موقت فعالیت خود را از سر گیرد، اما به دلیل عدم وجود سوخت کافی در آن، امکان تغذیه مداوم را ندارد.

این منابع با بیان اینکه دیگر نیروگاه‌های حرارتی لبنان هم از کار افتاده‌اند، گفت: تولید برق در حال حاضر محدود به خط خدماتی است که تاسیسات حیاتی را تغذیه می‌کند و انرژی برق این خط نیز کافی نیست.

منابع مذکور تاکید کردند: بنابراین در حال حاضر به دلیل کمبود سوخت، نه امکان تولید برق برای شهروندان وجود دارد و نه امکان افزایش ساعت تغذیه وجود دارد و امکان تداوم فعالیت تأسیسات حیاتی بسیار دشوار شده است.

روزنامه لبنانی الاخبار هم امروز دوشنبه نوشت لبنانی‌ها منتظر گام جدی و عملی دولت برای حل مشکل کمبود برق این کشور نظیر دیگر مشکلات آن هستند.

ولید الفیاض وزیر انرژی لبنان هم امروز دوشنبه گفته است در صورتی که کشتی‌های حامل سوخت که در ساحل لبنان لنگر انداخته‌اند اما به دلیل مشکل پرداخت پول و غرامت آنها هنوز تخلیه نشده اند، بتوانند سوخت را تحویل لبنان بدهند تا در نیروگاه‌ها استفاده شود، مردم لبنان می‌توانند حداقل چهار ساعت در روز را برق داشته باشند.

لبنان علاوه بر بحران سوخت حمل و نقل، در تامین سوخت موردنیاز نیروگاه‌های خود نیز دچار مشکل شده است و این مشکلات صرفا یک مشکل ساده و کوچک نیست بلکه موجب وقوع بحران‌های جدی در این کشور شده است.

در نتیجه همزمان با تشدید بحران سوخت در کشور لبنان، سازمان برق این کشور ضمن اعلام به پایان رسیدن بخش عظیمی از ذخایر سوختی این کشور، از احتمال فرورفتن تمام شهرها در خاموشی خبر داده است.

امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورشان در سفر اخیر خود به لبنان و دیدار با مقامات این کشور با تأکید بر آمادگی کمک جمهوری اسلامی ایران برای کاهش آلام مردم لبنان در خصوص مشکل برق و انرژی گفت که ایران برای کمک به تعمیر نیروگاه‌های برق لبنان و نیز احداث نیروگاه‌های جدید در این کشور، آمادگی دارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس