کد خبر 1450150
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰
آلمان بازنده بزرگ جنگ اوکراین/ چرا آمریکا از گسترش روابط انرژی روسیه و آلمان نگران بود

طبق گزارش رویترز در حال حاضر آلمان فقط برای جلوگیری از افزایش هزینه‌های انرژی و کمک به مشترکان جهت پرداخت قبوض حدود ۴۴۰ میلیارد یورو هزینه کرده که معادل ۱۱ درصد GDP این کشور است.

به گزارش مشرق، ۲۴ فوریه موعد آغاز جنگ روسیه و اوکراین بود، جنگی که بنابر اعتقاد کارشناسان می‌تواند نقطه عطفی در گذار به نظم جدید جهانی و از بین رفتن هژمونی آمریکا و تبدیل به نظام چند قطبی جهانی باشد.

تاکنون به جنگ اوکراین بیشتر از دریچه نزاع سیاسی و اقتصادی روسیه با اتحادیه اروپا نگاه شده است به طوریکه اکثر تحلیل‌های پیرامون آن، مربوط به تحریم گازی روسیه علیه اتحادیه اروپا یا تحریم نفتی اروپا علیه روسیه و خسارات اروپا از زمستان سخت بوده است.

اما اگر دقیق‌تر بنگریم در درون این تحولات، یک جنگ اقتصادی از جانب آمریکا علیه آلمان و در مرحله بعدی اتحادیه اروپا آغاز شده است. قبل از پرداختن به ماجرای آلمان و تحولات یکسال گذشته، ابتدا بهتر است رفتار ابرقدرت‌هایی مثل آمریکا، چین و روسیه را در قالب تئوری‌های روابط بین‌الملل بررسی کنیم.

*رفتار قدرت‌های جهانی با کشورها بر مبنای کدام تئوری تنظیم می‌شود؟

به طور کلی رفتار قدرت‌های بزرگ جهانی با کشورهای مختلف در مناطق گوناگون بدین صورت تعریف می‌شود که آنها نمی‌خواهند در یک منطقه، «قدرت غالب منطقه‌ای» شکل بگیرد، زیرا تبدیل شدن یک کشور به قطب قدرت در یک منطقه، یک گام قبل از تبدیل شدن آن به قطب جدید قدرت در عرصه جهانی است.

در صورت تبدیل یک کشور به «قطب قدرت منطقه‌ای»، دو تهدید برای قدرت‌های جهانی ایجاد می‌شود: ۱- آن کشور می‌تواند در گام بعدی به قدرت جهانی تبدیل شده و در سطح تاثیرگذاری آنها قرار بگیرد که این تعدد در قطب قدرت جهانی به ضرر قدرت‌های جهانی فعلی است.

۲- قدرت‌های جهانی برای حضور در یک منطقه که یک کشور دارای قدرت غالب منطقه‌ای در آن حضور دارد و برای استفاده از فرصت‌های سیاسی و اقتصادی آن، ابتدا باید با آن قدرت منطقه‌ای وارد معامله شوند که این موضوع منافع حداکثری قدرت‌های جهانی در آن منطقه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

به طور کلی رفتار ابرقدرت‌ها با کشورهای مختلف را باید در چارچوب این تئوری کلان تحلیل و بررسی کرد.

*گسترش روابط انرژی آلمان و روسیه، تهدیدی برای آمریکا

طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول، آلمان با تولید ناخالص داخلی (GDP)، ۴۲۲۳ میلیارد دلار بزرگترین اقتصاد اروپا در سال ۲۰۱۱ محسوب می‌شود که ظرفیت تبدیل شدن به یک قدرت غالب در منطقه یورو و سپس یک ابرقدرت جهانی هم‌سطح کشورهایی مثل آمریکا و چین را داراست.

گسترش روابط آلمان با روسیه در سال‌های اخیر و احداث پروژه‌های نورداستریم ۱ و ۲ برای خرید گاز از روسیه با وجود مخالفت آمریکا یکی از نگرانی‌های جدی ایالات متحده در سال‌های گذشته بود چرا که نزدیکی بیشتر آلمان به روسیه و کاهش وابستگی این کشور به LNG آمریکا این بستر را برای آلمان ایجاد می‌کرد نه به عنوان یک کشور همیشه مطیع بلکه دارای اقتدار در مقابل آمریکا نیز بتواند در سطح جهانی ظاهر شود.

نکته جالب اینکه آمارهایی که اداره آمار فدرال آلمان به تازگی منتشر کرده نشان می‌دهد آلمان از ماه ژانویه تا اواخر اکتبر ۲۰۲۲ بیش از ۱ میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرده است. این آمارها نشان می‌دهد جمهوری فدرال آلمان نزدیک به ۲۶۰ میلیون یورو از ایران وارد کرده است و آلمان هنوز بزرگترین شریک تجاری ایران در اروپا است که این موضوع حکایت تمایل این کشور برای ایجاد روابط با همه کشورها حتی کشورهای تحریم‌شده‌ای مثل ایران است.

در نتیجه در چارچوب تئوری روابط بین‌الملل، هم خود آلمان می‌داند که برای تبدیل شدن به قطب قدرت جهانی هم‌سطح آمریکا، نیازمند همکاری با روسیه و شرق است و هم آمریکا می‌داند که در صورت رها کردن و کنترل نکردن آلمان، این کشور می‌تواند الگوی سایر کشورهای اروپایی شده و با توجه به سابقه سیاسی و تاریخی آن برای منافع آمریکا در منطقه اروپا مشکل‌آفرین شود.

در واقع مطلوب آمریکا در منطقه اروپا این است که کشورهای اروپایی به قدری قدرتمند باشند که صرفا بتوانند مقابل روسیه بایستند و نه بیشتر؛ و گسترش روابط انرژی آلمان و روسیه یک تهدید بالقوه برای آمریکایی است که همواره دوست دارد اروپا را به خود وابسته نگه‌دارد.

*اقدام خرابکارانه آمریکا برای جلوگیری از ارسال گاز روسیه به آلمان

بسیاری از کارشناسان اقدام خرابکارانه در تخریب خط لوله انتقال گاز نورد استریم ۱ و ۲ را در همین پازل تعریف می‌کنند، اقدام خرابکارانه‌ای که رد پای آمریکا به وضوح در آن دیده می‌شود تا بدین صورت آخرین نقطه اتصال آلمان و روسیه را بدین صورت پاره کند.

جفری ساکس استاد اقتصاد دانشگاه کلمبیا در برنامه تلویزیونی شبکه بلومبرگ اعلام کرد که ایالات متحده ممکن است مسئول خسارات و آسیب رسانی به خطوط لوله گاز نورد استریم ۱ و ۲ باشد. وی در این ارتباط گفت: «اول از همه، شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه هلیکوپترهای نظامی آمریکایی که معمولاً در گدانسک مستقر هستند، بر فراز این منطقه در حال گشت زنی بودند. ما همچنین بیانیه قابل توجه وزیر امور خارجه، بلینکن را داریم که جمعه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در واکنش به آسیب دیدگی خطوط لوله گاز نوراستریم گفت که این یک فرصت فوق العاده است. می‌دانم که این با روایت غرب مغایرت دارد و شما در غرب اجازه ندارید این حرف‌ها را بزنید».

اما آمریکا برای تضعیف بیشتر آلمان از طرح خط لوله انتقال گاز بالتیک حمایت کرد. در واقع بعد از این اقدام خرابکارانه در خط لوله نورداستریم، خط لوله گاز نروژ-لهستان Baltic Pipe برای کاهش وابستگی به روسیه افتتاح شد. ظرفیت این خط لوله ۱۰ میلیارد متر مکعب در سال است.

در واقع با تکمیل این خط لوله، گاز نروژ به جای آلمان به لهستانی می‌رسد که رابطه بسیار بدی با روسیه دارد. با این اتفاق لهستان در نقش توزیع‌کننده گاز بین کشورهای اروپایی قرار می‌گیرد و طبیعتا این گاز به کشورهایی می‌رسد که مواضع ضدروسی خود را تقویب کرده و در پازل آلمان برای توسعه روابط انرژی با روسیه بازی نکنند.

*خسارت آلمان از جنگ اوکراین بیش از ۱۱ درصد GDP

ماحصل درگیری روسیه و اروپا و سنگ‌اندازی آمریکا در احیای روابط از طریق آلمان این بود که از آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا، هم‌اکنون به عنوان بزرگترین بازنده جنگ اوکراین یاد می‌شود. طبق گزارش رویترز در حال حاضر آلمان فقط برای جلوگیری از افزایش هزینه‌های انرژی و کمک به مشترکان جهت پرداخت قبوض حدود ۴۴۰ میلیارد یورو هزینه کرده است.

با توجه به اینکه GDP آلمان معادل ۴۲۲۳ میلیارد دلار است، این مبلغ خسارت آلمان به میزان ۱۱.۱ درصد GDP این کشور است، تازه باید توجه داشت که در این محاسبه، خسارت ناشی از تعطیلی گسترده صنایع آلمان ناشی از کمبود گاز در نظر گرفته نشده است.

به بیان دیگر جنگ اوکراین، خسارت سنگینی را به اقتصاد آلمان وارد کرد و نقش آمریکا برای کشیدن ترمز اقتصاد آلمان و جلوگیری از گسترش روابط با روسیه به خوبی در این تحولات دیده می‌شود. شاید نتیجه پایانی همان جمله‌ای باشد که پیش‌تر اشاره شد: «آلمان و اروپایی برای آمریکا مطلوب است که صرفا مقابل روسیه بایستند نه اینکه خودش مستقلانه بازیگری کند».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 0
 • هموطن IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  1 0
  کار خودشونه
 • محمود IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  0 0
  افکار و اعمال سردمداران آلمان مانند جنگ جهانی دوم و شبیه به هیتلر هست.بسیار مغرور و متکبر
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  0 0
  اروپای احمق بازیچه آمریکای احمق‌تر شد. آمریکا میخواد بقیه متحدینش رو هم بدبخت کنه
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  0 0
  بدبختی اینا ازوقتی شروع شد که دین واقعی خدا رو کنار گذاشتند و دشمنی علنی کردند با خدا و احکامش مثل حجاب حضرت مریم س. با این همه صنعت وضعشون اینه... دولت بدبخت و ضعیف و بازنده و مردم بدبخت
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  2 0
  لوله گاز یامال توسط روسیه فعال شده ولی بعید هست که آمریکا و صهیونیست‌ها اجازه دهند که گاز روسیه از طریق لهستان و آلمان به اروپا برسد چون آلمان در تسلط صهیونیسم هست و آمریکایی ها بیشترین سود( چهار برابر قیمت گاز روسیه) از فروش گاز مایع به اروپا را میبرند. در ضمن سلاح های ته انبار رو هم در این شرایط میفروشند پس همه چیز به نفع آمریکاست! مردم اروپا در فشار سختی هستند و در این میان آلمان به اوکراین کمک نظامی و پولی میکند در حالی که مردم خودش از فشار اقتصادی در حال شکستن هستند. مردم اروپا بایستی به کمک مردم آلمان بروند و لوله گاز یامال را از دست تحریم های آمریکا نجات دهند تا بتوانند این زمستان را براحتی طی کنند. در ضمن اخبارهای دمای هوا در اروپای شمالی بیشتر دروغ هست و هوا به زیر صفر در آلمان می‌رسد ولی با دستکاری اخبار دروغ گفته میشود. چون مکانهای شاخص قبلی را با مکان های جدید جابجا کرده اند
 • IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  1 0
  خوب چرا روسیه از پهبادهای ارزان قیمت برای هدف قرار دادن این تاسیسات استفاده نمی کند استفاده از موشک های کروز گران قیمت برای نبردهای طولانی مدت روسیه اصلا به صلاح نیست
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  1 0
  ایران از سرنگونی گلوبال هاوک امریکا و اف 16 اسرائیل هر دو توسط سامانه سوم خرداد نمی ترسد اما وزارت خارجه از اینکه روسیه از سلاح ایران آنهم نه علیه امریکا واسرائیل بلکه علیه اوکراین استفاده کرده می ترسد وزارت خارجه توضیح دهند این با کدام عقل و منطقی قابل پذیرش است مگر اینکه ما به وزارت خارجه مشکوک شویم که ادامه دهنده راه ظریف و روحانی هستند بلکه بدتر از همه علیه نیروهای ارزشی هستند
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  1 0
  کشورهای غربی همانطور که روسیه را در سال 2014 فریب دادند ما را دارند فریب می دهند که بالستیک به روسیه ندهیم ما نباید زمان را از دست بدهیم و سریع باید به روسیه بالستیک بدهیم و سوخو 35 را سریع دریافت کنیم
 • IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  1 0
  اسرائیل علیه ایران نمی تواند خط و نشان بکشد اما اوکراین که یک دهم اسرائیل قدرت ندارد برای ایران خط و نشان می کشد چون وزارت خارجه فعلی ضعیفتر از دوران ظریف است چرا وزارت خارجه پاسخ کوبنده نمی دهد و اجازه تخریب سپاه را می دهد چرا وزارت خارجه نسل کشی دولت اوکراین را محکوم نمی کند و موضع تهاجمی نمی گیرد
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  1 0
  تنها راه پای میز مذاکره آوردن اوکراین قطع سراسری برق اوکراین است یعنی خاموشی مطلق ظرف سه ماه میان پای میز زانو می زنند زلنسکی می آید و پای پوتین را لیس می زند
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  1 0
  ارتش 2 میلیونی روسیه کجا رفته همه این سوال را دارند چرا فقط ده درصد ارتش روسیه در اوکراین حضور دارند انهم در برابر یک میلیون سرباز اوکراین مگر برای پیک نیک آمده اند
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۷
  0 0
  چند سال پيش يكی از مسئولين كارخانه انگليس از ناراحتی تاريخي شان گفت كه آمريكا به آلمان خيلی كمك كرد ولی به ما نه، و وضع ما خراب است. پس شايد شرايط در حال تغيير است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس