گفتگوی زاکانی با برخی دانشجویان معترض

شهردار تهران با اشاره به اینکه عناصری در داخل حرف‌های دشمن را تکرار می‌کنند گفت: عده‌ای در حال انتقام گرفتن از ملت و انقلاب هستند.

به گزارش مشرق،  علیرضا زاکانی شهردار تهران در نشستی که به مناسبت روز دانشجو امروز سه شنبه (۱۵ آذر) در دانشگاه صنعتی شریف که با موضوع حوادث اخیر برگزار شد، حضور یافت  و گفت: ۱۶ آذر یکی از قله های افتخار ملت ماست، در آن زمان نفس‌ها در سینه حبس شده بود ولی علیرغم این مسایل دانشجویان افتخار آفریدند.

شهردار تهران تصریح کرد: در مقطعی بسیار حساس هستیم در سند راهبرد ملی آمریکا اعلام شده است، ده سال آینده مخاطره انگیز است چرا که تقسیم قدرت آینده جهان در آن شکل می گیرد. در آن سند سه خطر برای آمریکا ذکر شده است، اولین کشور چین است پس از آن روسیه و سپس ایران، توان ما به حدی است که کشوری ابرقدرت نما آن را برای خود خطر می داند.

زاکانی با بیان اینکه ایران همیشه در زمره کشورهایی بوده است که آمریکا را شکست داده، گفت: چه شده است که دشمن ما از به زبان آوردن تجزیه ایران ابایی ندارد؟

وی افزود: عناصری در داخل یا خارج از کشور بنا بر دلایل مختلف حرف های دشمن را تکرار می‌کنند. بن‌سلمان اعلام کرده بود درگیری را به داخل ایران می‌آوریم و الان ایران‌اینترنشنال سردمدار وقایع اخیر شده است.

شهردار تهران تصریح کرد: عده ای در حال انتقام گرفتن از ملت و انقلاب هستند ما و شما کجای این ماجرا هستیم؟ امروز بحث آینده جهان و منطقه است از ما شکست خوردند و امروز توسط خودمان انتقام می گیرند. هرکه بگوید در کشور ما اشکال وجود ندارد حتما اشتباه می گوید، انتظار است اشکالات اصلاح شوند و هزینه آن را نیز باید داد.

شهردار تهران در مورد مبارزه با فساد تصریح کرد: بارها به دلیل مبارزه با فساد به دادگاه رفتم، بنده برای اولین بار با وزیر اطلاعات و مرتضوی دادستان وقت تهران و وزیر نفت به دلیل فساد درافتادم. شما شعار مبارزه با فساد می‌دهید در حالی که من برای مبارزه با فساد ۲۰ سال دادگاه رفتم.

زاکانی خطاب به دانشجویان گفت: کشور نیاز به قیام  علیه فقر،‌ فساد و تبعیض دارد و برای عمل به قانون اساسی نیاز به قیام داریم و شما باید این قیام را انجام دهید.

زاکانی در ادامه این جلسه به یک کارمند شهرداری که دانشجو بود پاسخی نداد و گفت معضلاتتان را در شهرداری مطرح کنید.

وی افزود: در مشیریه پیرمردی فقیر کنار من نشسته بود و می‌گفت فقر ناراحتم نمی‌کند ولی تبعیض مرا آزار می‌دهد. ما هم در شهرداری به دنبال کاهش فاصله شمال و جنوب هستیم.

شهردار تهران گفت: یکی از وعده‌های من در انتخابات به رسمیت شناختن اعتراضات طبق اصل۲۷ قانون اساسی بود. اگر اعتراض نهادینه نشود از جای دیگه سر بر می‌آورد و به اعتراض در قانون اساسی اشاره شده است، از مسئولین بخواهید پاسخگوی شما باشند.

شهرداری تهران در مورد خودش و شایسته‌سالاری گفت: مدت‌ها نماینده مجلس و سیاستمدار بودم، پزشکم و عضو هیات علمی دانشگاه هستم. در مورد شهردار شدن من قانون تغییر نکرد و دیوان عدالت اداری هم آن را تاکید کرد. شهرداری تهران استثنا است و مدرک در مورد شهردار تهران محل قیاس نیست چرا که جایگاهی سیاسی دارد و عضو هیات دولت به شمار می‌رود. هیچ کار غیرقانونی انجام نشد و عده‌ای نمی‌خواستند شهردار بشوم. سال گذشته ۹ هزار میلیارد تومان پول مردم را پس داده‌ام آیا این بد است؟  سال ۱۳۹۶ و ۱۴۰۰ که در انتخابات شرکت کردم ایده من انقلاب سوم بود.

زاکانی در پاسخ به فریاد یکی از دانشجویان که میگفت نمی گذارید انقلاب کنیم گفت: انقلابی که رحم‌ به رفتگر نمی کند و او را با چاقو می زند آیا انقلاب است؟
در شهرداری تهران ۱۲۰۰ حساب را به خزانه واحد تبدیل کردیم که موجب شد دچارکسری نشویم و تمام پروژه های شهری را آغاز کردیم.
اسنادمان را به سمت شفافیت بردیم‌و می خواهیم رابطه بین مراجعه کننده و آرایه دهندگان خدمت را کم کنیم که قبل از عید آثارش را خواهیم دید.

شهردار تهران در مورد کادر سازی گفت: مایه مصیبت است که مغزهای ما به خارج از کشور بروند از بنده این کار بر می آید که  امکانتمان را در شهر تهران برای زیر ساخت های علم و فن آوری تامین کنیم.
۷۵ هزار میلیارد تومان از قبل شهرداری تهران بدهی داشت که تا پایان سال قریب به بیست هزار میلیارد آن را تسویه خواهیم کرد.
یک میلی متر تراکم تا حالا نفروخته ایم، چرا که به آن نیازی نیست طبق مدارک سال گذشته ۹۹ درصد بودجه محقق شد بدون فروختن تراکم.

زاکانی تصریح کرد: امسال با وجود اینکه بودجه ۵۰ هزار میلیارد تومان است به فکر تحقق ۷۰ هزار میلیارد تومان هستیم.  به دنبال ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکن برای شهر تهران هستیم. به دنبال مبارزه با فساد در شهرداری تهران بدون هیاهو هستیم.

وی در مورد استخدام دامادش گفت: وقتی سرکار آمدم تمام مدیران را از طریق کانون ارزیابی انتخاب کردیم و ۹۷ درصد هم از شهرداری بود. در حوزه فن‌آوری تجربه‌ای داشتم که از این نقطه جهش پیدا کنیم و به همین دلیل برای دامادم بدون دریافت حقوق حکم مشاوره دادم. ایشان را با افتخار انتخاب کردم اما شرایط به قدری بالا و پایین شد که عملا از مضمون حرف درست بنده که دنبال شغل برای اطرافیانم نمی‌گردم این  را فهم کردند کسی که ازش کاری ساخته است هم نباید کاری کند ولی ایشان الان هم با افتخار همراه با عده‌ای دیگر از دانشجویان شریف به ما کمک می‌کنند.

شهردار تهران افزود: هدفگذاری کرده‌ایم شش ساله مترو را تکمیل کنیم و حدود دو هزار دستگاه اتوبوس تحویل گرفته‌ایم و قصد داریم آن را به پنج هزار دستگاه  برسانیم، برای ما حمل و نقل عمومی یک اصل است می خواهیم تهران را ارزان کنیم برای این منظور ۴ ابر پروژه در نظر گرفته ایم.  در مورد ترافیک تهران برنامه‌هایی داریم.

 وی در مورد تجاوز به یکی از دانشجویان دانشگاه شریف گفت: از این دروغ ها زیاد شنیدم. زمانی از مجلس مامور شدیم رفتیم پیش میرحسین موسوی و کروبی و هاشمی و ادعاهایی را مطرح کردند. بعداً آقای کروبی ادعا کرد به ۴ نفر تجاوز شده و ما در مجلس پیگیری کردیم. یکی از آنها پسری بود که مادرش چنین ادعایی داشت مادر توضیحاتی در این مورد و پسرش گفت مادر بیماری روانی دارد و آبروی ما را هم برده است. نفر بعدی که خانوم بود آمد گفت در حین دستگیری دست من را گرفته اند و این تجاوز به من است! از گفتم این همه دروغ خسته نشده‌اند، کروبی گفت اگر فلان مسأله ثابت شود خودم اعلام می کنم سه نفر مسأله را بررسی کردند و دروغ بودن آن مشخص شد.

 زاکانی تصریح کرد: سال ۸۸ با بی تدبیری دادستان وقت تهران اتفاقی افتاد که سه نفر از بین رفتند و ما بودیم که آن را پیگیری کردیم. سال ۷۸ و ۸۸ در متن ماجرا بودهام بدون اینکه بخواهیم دست به کسی بزنیم. سال ۷۸ به ما گفتند عده‌ای از خانوم‌ها را به دلیل حمایت از کرباسچی چاقو می‌خواهد بزنند. ما اجازه ندادیم چنین اتفاقی بیفتد یک ساعت پس از آن  هم در حمایت از کرباسچی شعار می دادند. هیچ وقت زیر بار نروید که دانشگاه مأمن اراذل و اوباش شود، دانشگاه جای منطق و مطالبه است.

شهردار تهران در مورد ترور مقامات امنیتی گفت: به عنوان رفتگر تیراندازی کردن سمت شهید صیاد هنر نیست، سوریه لبنان و عراق را ببینید و سپس در مورد امنیت صحبت کنیم. در خلیج فارس آمریکایی ها فارسی حرف می زنند. سال ۳۲ در این کشور به آمریکا اعتماد کرده بودند و لی به مصدق از پشت چاقو زدند.

وی در مورد هواپیمای اوکراینی گفت: به قدری مرد بودند که بزرگترین فرمانده ما گفت اشتباه کردیم و گردنمان از مو باریک تر است، وقتی هواپیمای ایرانی را آمریکا زد از عاملان آن تشکر کرد، در مورد هواپیمای اوکراینی در آن شرایط بحرانی خطایی انسانی صورت گرفت.

زاکانی در مورد قانون حجاب گفت: تا زمانی که قانون است لازم الاجراست کسی که دریافتی از قانون ندارد باید این مسأله را در چارچوب های ذهنی اش اصلاح کند، اگر قانون نباشد سنگ رو سنگ بند نمی شود، مبنای این قوانین براساس اسلام است.
شهردار تهران در مورد افکار پوسیده ایران گفت: آمریکایی ها گفته اند افکار ما جایگزین آنها خواهد بود، آمریکایی ها احکقند که چنین حرفی میزنند؟
میانه راه هستیم خودتان را با انقلاب های بزرگ جهان مقایسه کنید پس از انقلاب فرانسه هر ۵ سال عده ای را گردن زدند، استالین در یکسال چندین میلیون نفر را کشت هیچ یکی از این مسایل را در انقلاب ما نمی بینم، اولین انقلاب هستیم که در همان ابتدای راه رفراندوم برگزاری کردیم.

در پاسخ به دانشجویی که کشف حجاب کرده بود و پس از مطرح کردن سوالش سالن را ترک کرد، افزود: حرفهایی که در مورد مسایل منطقه مطرح شد ناشی از عدم اطلاع این خانوم بود، رحمت به خواننده زنی که در لبنان گفت آزادگی  را از سید حسن نصرالله یادگرفته ام.

زاکانی در مورد بردگی ایران برای چین و روسیه گفت: همه می‌دانند که در مواجهه با سایرین حرف ما پیش می‌رود در قضایای آزاد سازی شهرک های  نبل و الزهرا در سوریه، روسیه چیز دیگری می خواست اما خواست ما عملی شد.

این فعال سیاسی در  واکنش به قانون شکنی  کسی که سوال پرسید گفت: اینکه بی حجاب آمدند پشت تریبون قانون را شکستند و کسی که به قانون کشورش پایبند نباشد فردا به هیچ‌ چیزی پایبند نیست.
در حال تکمیل...

شهردار تهران گفت: دشمن سعی می کنند نخبگان را دچار سرخوردگی کند، مکلفیم براساس ظرفیت هایمان ایران را بسازیم چرا که تلخ و شیرینش مال ماست. عده ای تلاش می کنند شعارهای انقلاب به امید تبدیل نشود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  1 3
  دمش گرم که خوب زد تو دهن یه مشت وطن فروش دانشجو نما
 • مرجان IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  3 1
  در برابر یک رسانه آنقدر ما عاجز و ناتوان شده ایم....!!!! این ضعف به خود ما برمی گردد. چرا هموطنان نیاز خبری شان را از اینترنشنال می گیرند؟ چون ما در داخل اطلاع رسانی شفاف، درست و به موقع انجام نمی دهیم. نتیجه این می شود که می بینیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس