ایران عراق

سفر نخست‌وزیر عراق به تهران و اراده همزمان تهران و بغداد بر گسترش روابط دو کشور، فصل نوینی از روابط راهبردی ایران را رقم زد و سیاست‌های آمریکا را بیش از پیش در منطقه مفتضح کرد.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان نوشت: «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر جدید عراق امروز سه‌شنبه هشتم آبان‌ماه در رأس هیئت بلندپایه‌ای وارد تهران شد و علاوه‌بر ملاقات با سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان، با رهبر معظم انقلاب نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

اولین سفر السودانی به یک کشور غیر عربی از زمان تصدی پست نخست‌وزیری، به دلیل شرایط ویژه ماه‌های گذشته در عراق از یک‌سو و مناسبات راهبردی دو کشور ایران و عراق از سوی دیگر، از جهات متعددی حائز اهمیت بوده و اتفاق بزرگی در روابط طرفین محسوب می‌شود و به همین دلیل این سفر مورد توجه خاص رسانه‌ها قرار گرفته است.

حضور السودانی در تهران نشان‌دهنده پذیرش توافقات گذشته از سوی اوست، چه، در چهار دور سفر مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر پیشین عراق به ایران، توافقاتی در حوزه مسائل اقتصادی، تجاری، بانکی و امنیتی صورت گرفته بود که اکنون باید مورد تاکید و بازخوانی قرار گیرد.

از سوی دیگر السودانی پس از فراز و فرودهای بسیار در عرصه سیاسی عراق، در حالی به عنوان یک گزینه مورد اقبال مرجعیت، عموم مردم و گروه‌های متعدد سیاسی قدرت را در دست گرفت که هم از شرایط عمومی و هم از جهت ویژگی‌های خاص شخصیتی که شهره به پاک‌دستی و مدیر بودن است، تمام مولفه‌های یک نخست‌وزیر مقتدر را داراست.

همچنین سفر السودانی به ایران در شرایطی رقم خورده که جهت‌گیری و راهبرد دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی بر اساس اصل گسترش روابط با همسایگان، کاملاً شفاف، متوازن و مبتنی بر اولویت تحقق و تامین منافع ملی در حال پیشرفت است.

بر این اساس اراده همزمان تهران و بغداد بر گسترش روابط دو کشور با توجه به درآمدهای نفتی عراق و نیازهای گوناگون این کشور به ایران، مرز ۱۴۰۰ کیلومتری و علایق تمدنی، فرهنگی و مذهبی مشترک، روابط بین دو کشور را در مسیری متفاوت از گذشته قرار داده است.

ایران همواره از ملت واحد و دولت قوی در عراق استقبال و حمایت می‌کند

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی ظهر دیروز سه‌شنبه در دیدار با «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق با ابراز خرسندی از ثبات سیاسی و تشکیل دولت جدید عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از ملت واحد و دولت قوی در عراق استقبال و حمایت می‌کند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر عزم کشورمان برای گسترش همکاری‌ها و ارتقای سطح روابط با عراق در عرصه‌های اقتصادی، تجاری، سیاسی، فرهنگی و امنیتی افزود: ایران به دنبال توسعه تبادلات با عراق در عرصه‌های مختلف تجاری و نیز انرژی است و برگزاری جلسات منظم کمیسیون همکاری‌های مشترک دو کشور می‌تواند نقش موثری در تحقق این هدف داشته باشد.

رئیسی اظهار داشت: روابط جمهوری اسلامی ایران با عراق، روابطی متفاوت و ممتاز است و تقویت و تعمیق روابط دوجانبه باید به گسترش و ارتقای سطح تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای استقرار هر چه بیشتر صلح و ثبات در منطقه و جهان بینجامد.

«محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان، یک ماه پس از تشکیل دولت جدید این کشور،‌ تصریح کرد: ایران در عرصه تعاملات خارجی عراق جایگاهی ممتاز و عالی دارد و روابط دو کشور به شکل مطلوب و رضایت‌بخشی در حال گسترش است.

نخست‌وزیر عراق خاطرنشان کرد: تقویت کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور در راستای گسترش همکاری‌ها و مناسبات بغداد و تهران بسیار موثر بوده و برگزاری مستمر و منظم جلسات آن ضروری است.

امیدواریم در دوره جدید همکاری‌های مشترک با عراق ارتقاء یابد

رئیس‌جمهور کشورمان همچنین در نشست مطبوعاتی مشترک با نخست‌وزیر عراق، روابط جمهوری اسلامی ایران با عراق را دارای ریشه‌های عمیق و تاریخی و برآمده از اعتقادات و باورهای مشترک دو ملت توصیف کرد و گفت: اوج این روابط در مراسم شکوهمند اربعین حسینی و میزبانی بسیار عالی دولت و ملت عراق از زائرین امام حسین(ع) به ویژه زائران ایرانی متجلی شده که شایسته قدردانی و تشکر صمیمانه است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آغاز به کار آقای السودانی در سمت نخست‌وزیری عراق حاصل توافق و تفاهم گروه‌های مختلف سیاسی این کشور است، ابراز امیدواری کرد که حاصل کار دولت جدید عراق خدمتی متفاوت برای ملت عراق و همراهی و همکاری بیشتر با کشورهای همسایه باشد.

رئیسی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه امروز ایران و عراق در گستره‌ وسیعی از مسائل سیاسی، اقتصادی، امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و علمی و فناوری همکاری بسیار خوب و نزدیکی دارند و امیدواریم در دوره جدید این همکاری‌ها ارتقا یابد.

رئیس‌جمهور امنیت، صلح و ثبات در منطقه را مورد تاکید دو کشور دانست و اظهار داشت: از این منظر مبارزه با گروه‌های تروریستی، جرایم سازمان یافته، مواد مخدر و هر خطری که منطقه را تهدید کند، مورد توافق و تاکید دو کشور است.

آیت‌الله رئیسی افزود: امنیت و صلح و ثبات در منطقه باید به دست کشورهای منطقه تامین شود و حضور بیگانگان به هیچ‌وجه امنیت‌ساز نبوده، بلکه عامل مشکلات متعدد برای منطقه است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه حضور آمریکایی‌ها همان‌گونه که در افغانستان امنیت‌ساز نبود در نقاط دیگر منطقه نیز امنیت به همراه نخواهد داشت، تاکید کرد: قطعاً خروج آمریکایی‌ها از منطقه به افزایش صلح و ثبات و امنیت در منطقه ما منجر خواهد شد.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود در نشست مطبوعاتی مشترک با نخست‌وزیر عراق، حضور آقای السودانی در ایران را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست و تصریح کرد: مذاکرات ما گام بلندی در جهت ارتقای روابط و همچنین پیشبرد مسائل فی‌مابین دو کشور از جمله مسائل تجاری و اقتصادی، پولی و بانکی و صادرات برق و گاز خواهد بود.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به دیدگاه‌های مشترک دو کشور درباره مسائل دوجانبه‌ای، منطقه‌ای و بین‌المللی ابراز امیدواری کرد که سفر هیئت عالی‌رتبه عراقی به تهران تثبیت‌کننده حسن روابط میان دو کشور و گامی موثر در جهت مسائل مشترک منطقه‌ای باشد.

عراق برای پرداخت طلب‌های ایران با مکانیسم‌های خاصدر تلاش است

«محمد شیاع ‌السودانی» نخست‌وزیر عراق نیز در این نشست مطبوعاتی با قدردانی از دعوت کریمانه رئیس‌جمهور ایران برای سفر به تهران، گفت: امروز در تهران هستیم تا در مورد روابط دوجانبه اقتصادی، سیاسی و امنیتی به گفت‌وگو بپردازیم و آخرین تحولات بین‌المللی را بررسی کنیم.

نخست‌وزیر عراق در ادامه سفر هیئت عراقی به تهران را در راستای تقویت روابط تاریخی ایران و عراق دانست و افزود: ملت و دولت عراق هیچ‌گاه حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران را به‌ویژه از زمان آغاز حملات تروریست‌های داعش علیه این کشور و جانفشانی برادران ایرانی در کنار برادران عراقی در نبرد حق علیه باطل فراموش نخواهند کرد.

‌السودانی در ادامه اهمیت همکاری‌های مشترک دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و مواد مخدر را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: این دیدارها از این جهت ضروری است که پایه‌های مشترک و محکم میان ما برای اجرای توافقات صورت گرفته در زمینه‌های مختلف ایجاد کند.

نخست‌وزیر عراق همچنین با تأکید بر اهمیت همکاری‌های اقتصادی و تأثیر آن بر ارتقای امنیت منطقه، تصریح کرد: در دیدار با رئیس‌جمهور محترم ایران توافق کردیم تا نشست‌های کمیته‌های اقتصادی دو کشور فعال‌سازی شده و نتایج این جلسات به کمیته عالی دو کشور منتقل شود.

‌السودانی در ادامه ضمن تقدیر از موضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از عراق به‌ویژه در زمینه صادرات برق خواستار ادامه این حمایت‌ها تا تکمیل پروژه‌های عراق در تولید برق و گاز شد و تأکید کرد: عراق برای پرداخت طلب‌های ایران با مکانیسم‌های خاص در تلاش است و امروز نیز در این زمینه گفت‌وگوهایی انجام شد و از طریق کمیته‌های دوجانبه این مسئله دنبال خواهد شد.

نخست‌وزیر عراق همچنین با اشاره به اینکه در این سفر و نیز سفرهای آتی گفت‌وگوهایی میان وزرای نفت دو کشور انجام خواهد شد، گفت: در این گفت‌وگوها پروژه‌های مربوط به انتقال نفت خام و تصفیه آنها در پالایشگاه‌ها برای استحصال مشتقات نفتی و نیز دیگر پروژه‌ها مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

السودانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه عراق امنیت خود با ایران را تکمیل‌کننده یکدیگر و در قالبی واحد می‌بیند، افزود: امنیت دو کشور از یکدیگر جدایی‌ناپذیر بوده و بخشی از امنیت کل منطقه به شمار می‌آید. دولت عراق ملتزم است با اجرای دقیق قانون اساسی به هیچ گروه و طرفی اجازه ندهد که از اراضی عراق برای آسیب رساندن و اخلال امنیتی نسبت به هر طرف دیگری استفاده کند.

وی با تاکید بر اینکه این سیاست رسمی حکومت عراق است که این سرزمین نقطه شروعی برای آسیب رساندن به کشورهای همسایه نباشد، اظهار داشت: این سیاست را در روابط دیپلماتیک خود دنبال می‌کنیم تا سیاست متوازنی با کشورهای دوست و برادر براساس اصل احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی دیگری داشته باشیم و اجازه نخواهیم داد هیچ گروهی امنیت کشورهای دیگر را از خاک عراق مورد آسیب قرار دهد.

نخست‌وزیر عراق تصریح کرد: دبیر شورای‌عالی امنیت ملی عراق نیز در این سفر حضور دارد و مسایل امنیتی را با همتای خود مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد تا به تفاهمی بر سر مکانیزم کاری و همکاری میدانی در این زمینه برسیم و از هر گونه تنشی جلوگیری و اجتناب به عمل بیاید. از نظر ما گفت‌وگو و تعامل بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس