کد خبر 1439770
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۷
جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

بعد از آن که اعتراض به اغتشاش تبدیل شد، حالا سرعت بی‌وقفه افزایش خشونت‌های کلامی، اخلاقی و خیابانی همه‌چیز را به سمت یک جنگ شهری می‌برد؛ جنگی که به شهرهای مرزی و قومیت‌نشین کشیده شده است.

به گزارش مشرق، مهمترین اصل برای تحقق آزادی، رعایت اصل امر «رواداری و تساهل» است. تساهل و رواداری در لغت به معنای «تحمل کردن نظر مخالف» است؛ اما این جنبش تازه راه نیامده آزادی‌اش با زنجیر و دیکتاتوری است که حتی تحمل نصیحت‌های «زیدآبادی» از منتقدان حکومت و روشنفکران جامعه را هم ندارد و هر چه بر سر راه دارد را در خود می‌بلعد. حالا علاوه بر سر دادن شعارهای مستهجن در اغتشاشات و هتک حرمت از افراد، جدیدترین راهبرد اپوزیسیون خشونت‌طلب، حرکت به سمت «وطن‌زدایی» است که در نهایت هدف «تجزیه‌طلبی» را با روش جنگ داخلی دنبال می‌کند؛ مانند آنچه که در «مهاباد» شاهد بودیم، از حمله به خانه‌ها تا تاراج اشیا صاحب خانه.

خشونت‌طلبان که از ابراز خشونت به هیچ شخص و سازمان و نهادی پرهیز نمی‌کنند، چگونه می‌خواهند بنا بر ادعای خود، پاسدار آزادی و آبادی ایران باشند و در ایران را به نقطه مطلوب برسانند. این وضعیت، باید سوال معناداری را در ذهن ایرانیان وطن‌دوست ایجاد کند که چه کسی واقعاً خواستار آبادی ایران است و چه نیروها و افرادی، خواستار ویرانی ایران.

زمانیکه بر روی اعتراضات اصیل مردم در مهاباد پرچم «قاضی محمد» برافراشته می‌شود، زمانی که صراحتاً شاهد گفتارهای تجزیه‌طلبانه هستیم، اگر نسبت به این حوادث و پشت پرده آن آگاه نباشیم، مرعوب خواهیم شد. زمانی که «عبدالله متهدی» در سیمای ریاض می‌گوید «زن زندگی آزادی مال ماست و ما این جنبش را راه انداختیم»؛ قطعاً فردای تضعیف دولت مرکزی، اوست که می‌خواهد تعیین کند، کشور چگونه اداره شود.

زمانی که نوبراندازان اجاره‌ای به محافل نظامی غرب به عنوان سخنگویان مردم ایران دعوت می‌شوند و نسخه تحریم و حمله و انزوا را برای ایران می‌پیچند، زمانی که «مریم رجوی» به عنوان نمادی از جنبش «زن، زندگی، آزادی» در پارلمان کانادا سخن می‌گوید، می‌توان به روشنی دریافت که مساله اصلی غرب، نه آزادیِ زن و برپایی دموکراسی در ایران بلکه صرفاً و اصلاً، «تجزیه تمامیت خاک ایران» و تقسیم ایران به چند کشور جداگانه قومی و نژادی است. تجزیه‌طلبی که نه عمری به اندازه جنبش زن، زندگی، آزادی بلکه ریشه‌ای به درازای تاریخ کشور دارد، از همان جا که در ۱۳۲۴ زیر بیرق استالین برای تجزیه ایران تلاش شد و دو دولت مهاباد و پیشه‌وری در آذربایجان تشکیل شد.

حالا حدود هفتاد روز از درگذشت تلخ «مهسا امینی» دختر ۲۲ ساله اهل سقز می‌گذرد و مرور رویدادهای این دو ماه تصویری از آینده این اعتراضات پیش روی ما قرار داده است.

روزهای نخست، نوک پیکان این دور از اعتراضات، «قانون حجاب» و ساز و کار اجرای آن در جمهوری اسلامی را نشانه گرفته بود. می‌توان گفت همه‌چیز از فضای مجازی شروع شد؛ فضایی که در ابتدا، حکم کف خیابان را برای مردم معترض داشت و هر «پُست»، «توییت» یا «استوری»، مصداق آتش زدن سطل زباله‌ای در خیابان‌های شهر بود که عده‌ای دور آن جمع می‌شدند، هر کس شعاری می‌داد و ساعتی بعد جمعیت پراکنده می‌شد.

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

در این ایام گروهی از زنان برای بیان اعتراض خود، در اماکن عمومی حجاب از سر برداشتند و عکس‌هایی نظیر آنچه مدتی است «مسیح علی‌نژاد» تحت عنوان «چهارشنبه‌های سفید» بر آن تمرکز کرده بود را در فضای مجازی به اشتراک گذاشتند. پس از این مرحله، کم‌کم پلتفرم‌های اجتماعی دست در دست خیابان‌های شهر گذاشتند و چیزی نگذشت که مصادیق اعتراض از دنیای مجازی به وادی حقیقت کشیده شد.

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

آنچه اتفاق افتاد حرکتی پینگ‌پنگی میان «خیابان‌ها» و «فضای مجازی» بود. فراخوان‌هایی برای تجمعات در پلتفرم‌های مختلف منتشر می‌شد و مدتی بعد، تصاویری از برگزاری این تجمعات در ویترین‌های و دالان‌های فضای مجازی دست به دست می‌چرخید. «زن، زندگی، آزادی»، هشتگی که در کنار نام مهسا امینی شعار اصلی معترضان شده بود، از پست‌های مجازی به دیوارهای شهر آمد، روی آسفالت خیابان‌ها نوشته شد و بر کف‌پوش پارک‌ها نقش بست. در حقیقت آنچه اتفاق افتاد حرکتی پینگ‌پنگی میان «خیابان‌ها» و «فضای مجازی» بود. فراخوان‌هایی برای تجمعات در پلتفرم‌های مختلف منتشر می‌شد و مدتی بعد، تصاویری از برگزاری این تجمعات در ویترین‌های و دالان‌های فضای مجازی دست به دست می‌چرخید.

«احمد وحیدی» وزیر کشور در این باره می‌گوید: «فضای مجازی توانسته آسیب‌های بسیار زیادی را ایجاد کند و می‌بینیم که برای جامعه به نوعی کف خیابان بوده است. اگرچه ما با یک جنگ ترکیبی با حضور تیم‌های اغتشاشگر حرفه‌ای مواجه هستیم، اما بخش قابل توجهی از این التهابات ناشی از فضای مجازی مخرب است.»

با توجه به آنچه در جامعه در حال وقوع بود، نگرانی‌ها درباره تأثیر فضای مجازی بر روند اعتراضات گسترش یافت. «احمد راستینه» نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی معتقد است: «جریان سیاسی مشخصی در فتنه‌های مختلف تلاش کرده تا با استفاده از بسترسازی رسانه‌ای، فضای مجازی و با عاریت گرفتن از شبکه‌های بیگانه بر افکار عمومی موج سواری کند و خودش را دایه دلسوزتر از مادر بداند.»

با همه اینها، به تدریج جو غالب در هر دو بستر یعنی «خیابان» و «رسانه‌های اجتماعی»، از سوگواری برای مهسا امینی و اعتراض به قانون حجاب فاصله گرفت. شعارها تندتر شد و ادبیات رادیکالی جمهوری اسلامی بر فضای اعتراضات سایه انداخت. مثل تجربه سال‌های پیش، باز هم موضوع به براندازی جمهوری اسلامی کشیده شد. «محسن منصوری» معاون اجرایی رئیس‌جمهور بیان می‌کند: «در حوادث اخیر اصلاً موضوع حجاب، خانم امینی و دختران و زنان مطرح نیست؛ بلکه جمهوری اسلامی را هدف قرار داده‌اند.»

رهبر معظم انقلاب دهم مهر ماه، در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح خاطرنشان کردند: «پشت صحنه قضایای اخیر، این زورگویان قرار دارند و دعوا بر سر از دنیا رفتن یک دختر جوان و یا بر سر با حجاب و بدحجاب نیست. خیلی از کسانی که حجاب کامل ندارند، جزو هواداران جدی جمهوری اسلامی هستند و در مراسم مختلف شرکت می‌کنند. دعوا و بحث بر سر استقلال و ایستادگی و تقویت و اقتدار ایران اسلامی است.»

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

دعوت به خون

چیزی نگذشت که گسترش خشونت در ابعاد متخلف، تغییری اساسی در پروسه اعتراضات را رقم زد. خشونت کلامی و تهدیدهای مجازی به صورت جدی آغاز شد و برخی کاربران با استفاده از حساب‌های کاربری عمومی یا در گروه‌های خصوصی خواهان افزایش سطح خشونت در خیابان‌های شهر شدند. آنها مخاطبان و دنبال‌کنندگان خود را به انحا مختلف به سمت استفاده از سلاح‌های گرم و سرد کشاندند. «محمود شهریاری» مجری سابق صدا و سیمای جمهوری اسلامی و «علی کریمی» بازیکن سابق تیم ملی فوتبال کشور در مطلبی که از حساب کاربری خود در اینستاگرام آن را منتشر کردند، ساخت کوکتل مولوتوف در خانه را به مردم آموزش دادند!

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

«طالب قلیچی» پژوهشگر و فعال رسانه‌ای معتقد است: «هیچ آشوبی نمی‌تواند با خشونت تأثیرگذاری خود را اثبات کند؛ وقتی جامعه دچار آشوب شود قطعاً به کل مردم یک کشور تسری پیدا می‌کند؛ خشونت طلبی در جامعه فقیر و غنی نمی‌شناسد و به معنای در امان ماندن یک گروه خاص از خشونت نیست» و همچنین می‌گوید: «خشونت‌طلبی با جان و مال مردم سر و کار دارد. این افراد پا را فراتر گذاشته و با خشونتی داعش وار خون مردم و نیروهای انتظامی را به زمین ریختند و تمام سعی خود را برای ایجاد یک دو قطبی دروغین و ایجاد تقابل بین مردم و نیرو انتظامی کردند.»

سیر خشونت در نقاط مختلف کشور به طرز عجیبی افزایش یافت و تهدیدهای مجازی به واقعیت تبدیل شد. کشته شدن «آرمان الله‌وردی» و «روح‌الله عجمیان» از نمونه‌های بارز افزایش خشونت بود. کشف و ضبط سلاح‌های سرد توسط نیروهای امنیتی از معترضان از طرفی و استفاده فزاینده از بمب‌های دست‌ساز به ویژه کوکتل مولوتوف از طرف دیگر، فضا را از آنچه به عنوان اعتراض شناخته می‌شد فاصله داد و وارد فاز اغتشاش کرد. استفاده از بمب‌های دستی، سلاح‌های سرد و گرم نگرانی‌های امنیتی را افزایش داد. سردار «حسن حسن‌زاده» فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگ در این باره خبر داد: «در طول مدتی که شاهد آشوب در سطح تهران بودیم، بالغ بر ۱۵۰۰ قبضه سلاح سرد و گرم و تجهیزاتی برای آسیب رساندن به اماکن و وسایل عمومی کشف و ضبط شد که معنای این حجم از سلاح کشف شده آن است که عده‌ای با برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده قصد ایجاد آشوب در تهران را داشتند.»

همچنین سردار «سیاوش مسلمی» فرمانده سپاه کربلای مازندران درباره حوادث اوایل مهر ماه در این استان با اشاره به کشف و ضبط سلاح‌های سرد و دست‌ساز زیادی از اغتشاشگران گفت: «مشروبات الکلی، مواد مخدر و انواع و اقسام نقاب و سلاح‌های دست‌ساز و همچنین انواع و اقسام چاقو از اغتشاشگران کشف شده است، در یک پارک در یک کیسه حدود ۸۰ قبضه سلاح سرد جاسازی شده بود تا در موقع مناسب از آن استفاده کنند.»

سیر خشونت در نقاط مختلف کشور به طرز عجیبی افزایش یافت و تهدیدهای مجازی به واقعیت تبدیل شد. کشته شدن «آرمان الله‌وردی» و «روح‌الله عجمیان» از نمونه‌های بارز افزایش خشونت بود؛ این افراد نه با ضرب گلوله، نه از شدت ضربه به سر و نه حتی از شدت سوختگی در اثر به آتش کشیده شدن، بلکه به علت میزان جراحات شکنجه‌وار جان خود را از دست دادند. اندکی بعد «سجاد شهرکی» امام جمعه مسجد مولای متقیان در زاهدان به ضرب گلوله جان باخت. علاوه بر این تعداد زیاد دیگری از مأموران انتظامی و امنیتی که در حلقه اغتشاشگران گرفتار شده بودند، به همین سرنوشت دچار شدند.

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

«سید محمد حسینی» معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در دیدار با خانواده شهدای امنیت با اشاره به دعوت حداکثری اغتشاشگران به خشونت حداکثری و رفتار داعش‌مآبانه بیان کرد: «اغتشاشگران در این حوادث به صورت کاملاً برنامه‌ریزی شده، با نهایت خشونت و بی‌رحمی به میدان آمده بودند و ناجوانمردانه هرکس که در مقابلشان بود را به شهادت می‌رساندند.»

نکته عجیب آنجا بود که تصاویر این میزان از خشونت‌طلبی با ضریب بالایی در فضای مجازی منتشر شد و کاربرانی که تا مدتی قبل ادعا می‌کردند اعتراضات، وحدت ایرانیان را بیشتر کرده، از به قتل رسیدن آرمان بیست ساله و روحانی جوان به وجد آمدند.

این سیر صعودی، افسارگسیخته ادامه پیدا کرد؛ برهنه کردن، زنده‌زنده به آتش کشیدن، شکنجه دادن تا لبه پرتگاه مرگ، پنهان کردن پیکرهای نیمه‌جان برای جان کندن از شدت درد و خونریزی و هرگونه خشونت دیگری علیه نیروهای نظامی و حکومتی، وقایع غیرانسانی را تا حد غیرقابل باوری عادی کرده است تا جایی که حتی عده‌ای در دفاع این اقدامات برآمده‌اند. بخشی از این عادی‌سازی توسط رسانه‌های خارجی رقم خورده است. یک روزنامه فرانسوی، با انتشار یک کاریکاتور از سوختن «عمامه»، تیتر زد: «عمامه‌ها در ایران می‌سوزند».

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

در این مرحله می‌توان گفت پس از آنکه اعتراض به اغتشاش کشیده شد، حالا در اقدامی شبیه به آنچه در سال‌های اوایل انقلاب در برخی نقاط کشور شاهد آن بودیم، وقایع به سمت جنگ‌های شهری رفته است. علیرغم همه اینها، بعد از گذشت حدود یک ماه، تقریباً هرج و مرج‌ها در حال فروکش بود که وقایع تلخ جمعه زاهدان، روی خاکستری که تا خاموشی فاصله‌ای نداشت، هیزم دوباره‌ای ریخت. رسانه‌های فارسی‌زبان واقعه زاهدان را نوعی منعکس کردند که گویی همه چیز در ادامه ماجرای اعتراضات به درگذشت مهسا امینی است اما حقیقت آن بود که آنچه رخ داد در پی آن بود که «مولوی عبدالحمید» در خطبه‌های نماز جمعه موضوع تعرض به دختری بلوچ را بازگو کرد و از این طریق قوم بلوچ را به میدان اضافه کرد.

از اعتراض در تهران تا جنگ شهری در شهرهای قومیتی

به مرور زمان، تمرکز آشوب‌ها در شهرهای قومیتی گسترش بیشتری پیدا کرد. کردستان که از همان ابتدا به واسطه کُرد بودن مهسا امینی عضوی از میدان بود؛ سیستان و بلوچستان نیز بعد از تهییج‌های عبدالحمید به عرصه اضافه شد و بعد از آن نوبت به شمال‌غرب یعنی آذربایجان غربی رسید. «بوکان» و «مهاباد»، از حوالی چهلمین روز درگذشت مهسا امینی به صورت جدی وارد زنجیره اغتشاشات شدند.

کشف محموله‌های سلاح و مهمات به داخل کشور به ویژه شهرهای مرزی و قومیتی، خبر می‌داد هدایت وقایع ایران به سمت درگیری‌های مسلحانه، موضوعی از پیش تعیین شده است یا دست کم از خارج از کشور از آن حمایت جدی می‌شود. کشف و ضبط چندین محموله ریز و درشت قاچاق سلاح و مهمات به داخل کشور به ویژه شهرهای مرزی و قومیتی، خبر از آن می‌داد که هدایت وقایع ایران به سمت درگیری‌های مسلحانه، موضوعی از پیش تعیین شده است یا دست کم در حال حاضر از خارج از کشور از آن حمایت جدی می‌شود.قرارگاه حمزه سید الشهدا (ع) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «مقادیری قابل توجهی سلاح و مهمات جنگی شامل تعداد زیادی اسلحه جنگی ساخت آمریکا و وینچستر در شهرستان مهاباد کشف و ضبط شد که قرار بود با هدف کشته‌سازی در اغتشاشات استفاده شود.»

همچنین «مهدی شمس‌آبادی» دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان خبر داد: «پیرو رصد اطلاعاتی دقیق سربازان گمنام امام زمان (عج) محموله سنگین سلاح و مهمات جنگی در راستای اغتشاشات و سایر اقدامات امنیتی قبل از ورود به ایران، در مرزهای سیستان و بلوچستان کشف و ضبط و عوامل آن نیز دستگیر شده‌اند. در این عملیات ۹۰ قبضه سلاح و ۶۰ هزار انواع مهمات کشف و ضبط شده است.»

علاوه بر این، «هادی نجاری» رئیس حوزه قضائی شهرستان مهرستان واقع در استان سیستان و بلوچستان نیز از از کشف و ضبط تعداد ۲۲ قبضه سلاح کلت کمری ،۴۴ تیغه خشاب سلاح کمری و ۱۰ هزار فشنگ سلاح کمری دراین منطقه خبر داد و گفت: «حسب تحقیقات اولیه متصور است متهمان قصد انتقال سلاح و مهمات غیرمجاز به سایر شهرستان‌های استان و نقاط کشور به ویژه در شرایط خاص فعلی جامعه جهت دامن زدن به ناآرامی‌های کشور را داشتند.» اینها تنها شمار اندکی از آمار کشفیات نیروی انتظامی و امنیتی کشور در بازه دو ماهه اخیر است.

«تجزیه»، متمم خشونت در اعتراضات

فارغ از آنکه تشدد در روزهای اعتراضات افزایش چشم‌گیری داشته است، کشیده شدن هسته اتفاقات به شهرهای مناطق مرزی به ویژه شهرهایی که سابقه فعالیت گروه‌های تجزیه‌طلب در آنها وجود داشته است، فاز دیگری از تئوری حمله به جمهوری اسلامی را تداعی می‌کند. قوت گرفتن گروه‌های تجزیه‌طلب از «کومله» گرفته تا «الاحوازیه» از آنجا شروع شد که در تجمعات داخلی و خارجی پرچم‌های خود را بالا بردند.

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

البته همین میزان از عرض اندام تجزیه‌طلبان، حتی در میان خود براندازان هم به رسمیت شناخته نشد؛ درگیری لفظی میان مخالفان جمهوری اسلامی در تجمع ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر ماه) برلین یکی از مصادیق این ماجراست.

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

با این وجود، به نظر می‌رسد شرایط فعلی به ویژه از جهت افزایش میزان درگیری‌های مسلحانه در برخی از شهرها، فرصتی طلایی در اختیار کسانی قرار داده که سال‌ها نقشه جدا شدن از نقشه ایران را در سر می‌پروراندند.

زیر بمباران اخبار و هشتگ‌های کشته‌سازی‌هایی همچون نیکا شاکرمی و اسرا پناهی، شاید کمتر کسی متوجه آن شده باشد که دو بخش حزب دموکرات کردستان که از سال ۱۳۸۵ از هم جدا شده بودند، بار دیگر با هم متحد شدند. «خالد عزیزی» سخنگوی حزب دموکرات کردستان در این باره گفت: «وضعیت داخلی ایران در چنین شرایطی و به طور مشخص اوج مبارزات ایران علیه جمهوری اسلامی و مردم کردستان، فاکتورهایی بودند که در این تصمیم تأثیر بسیار جدی داشتند.»

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

پررنگ شدن نقش طرفداران تجزیه‌طلبی باعث شد مردم عادی و معترض تا حد زیادی از درگیری در این مناطق فاصله بگیرند و آنچه این روزها شدت یافته، نزاع میان طرفداران حزب آزادی‌خواه و نیروهای امنیتی است. فریاد «قاسملو قاسملو ربگه‌ت دریژه‌ی هه‌یه» به معنای «قاسملو قاسملو راهت ادامه دارد» در شماری از مناطق کردنشین نشان می‌دهد که دیگر حرفی از «زن زندگی آزادی» در میدان باقی نمانده است. «عبدالرحمن وثوق» معروف به قاسملو دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران بود.

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

گرچه قوم کُرد از قومیت‌های اصیل، شریف و جدایی‌ناپذیر ایران است و مردم آن به تاکید و تعبیر مکرر رهبر انقلاب و به شهادت آنچه در تاریخ رقم خورده، همواره وطن‌دوست و وفادار بوده‌اند؛ اما فعالیت گروه‌های تجزیه‌طلب در آن قدمتی صد ساله دارد و این موضوع، حقیقتی انکارناپذیر است؛ گروه‌ها و گروهک‌هایی که به بهانه هر رویداد سیاسی، درگیری‌های مسلحانه خود را از سر گرفته و اقدامات مخفی و زیرزمینی خود را علنی می‌کنند.

«کومله»، «حزب دومکرات کردستان»، «سازمان خبات کردستان ایران»، «حزب رهایی کردستان»، «پژاک»، «اتحادیه انقلابیون کردستان» و «حزب میهن‌پرستان کردستان» تعدادی از مهم‌ترین احزاب تجزیه‌طلب هستند که دشمنی آنها صرفاً با جمهوری اسلامی نیست، بلکه با هر حکومت مرکزی است که استقلال آنها را به رسمیت نشناسد. جدیت این استقلال‌طلبی تا حدی بود که حتی سال ۱۳۲۴ برای چند ماه «جمهوری مهاباد» تشکیل شد.

سوابق درگیری احزاب تجزیه‌طلب به ویژه گروهک‌های کردستان، چه با رژیم پهلوی و چه با جمهوری اسلامی، نشان‌دهنده آن است که آنها از گذشته تا حد قابل توجهی مسلح بوده‌اند. بررسی وقایع اوایل انقلاب نشان می‌دهد که آن زمان هم این گروهک‌ها با ایجاد آشوب گرم و درگیری‌های مسلحانه در شهرهایی همچون مهاباد تلاش کردند، منطقه را به سلطه خود دربیاورند و حکومت مرکزی را مجبور به عقب‌نشینی و پذیرش استقلال کنند. سناریو تجزیه‌طلبان در ایام حوالی سال ۶۰ هم، ایجاد جنگ شهری بود. معابر اصلی و فرعی را سنگر بستند و با توجه به دسترسی قابل توجهی که به مهمات داشتند، شهر را قرق کردند و از قتل عام مردم گرفته تا غارت اموال، دست به هر جنایتی زدند. مردم کردستان هنوز از آنها ترس دارند و شاید به همین علت وقتی نیروی امنیتی در روزهای اخیر وارد کردستان شدند به استقبال آنها رفتند و با خوش‌آمدگویی به آنها پناه بردند.

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

«محمد کوثری» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره حضور نیروهای نظامی در کردستان می‌گوید: «تجزیه‌طلبان به خصوص کومله، پژاک و دموکرات در منطقه اقلیم کردستان حضور پیدا کرده‌اند تا بتوانند قسمتی از کردستان را به دست بیاورند؛ به این خاطر نیروی زمینی به غرب کشور فرستاده شد تا بتوانند بر آنان غلبه پیدا کرده و در مرزها امنیت را برقرار کنند و مردم شهرهای کردستان به زندگی خود ادامه دهند.»

تجزیه‌طلبان اوایل انقلاب نیز منازل افراد را شناسایی کرده و با حمله به آن، امنیت شهر و مردم را به طور کامل از بین می‌بردند. دقیقاً مشابه چیزی که این روزها شاهد آن هستیم. براندازان به خانه دو نفر از نیروهای امنیتی یورش بردند، اموالش را غارت کردند، خانه را آتش زدند و تمام وسایل و لباس‌های شخصی خانواده وی را بر سر دست‌ها گرفته و چرخاندند و حتی فیلم آن را در فضای مجازی منتشر کردند. اقدامی که از نگاه کارشناسان لبریز از خشونت اجتماعی است و هدفی جز بالا بردن میزان خشم تا حداکثر میزان ممکن در جامعه هدف یعنی انقلابیون، بسیجی‌ها و نیروهای امنیتی را دنبال می‌کند.

جولان تروریسم در بستر اغتشاشات/از خشونت کلامی تا جرقه جنگ خیابانی

پاندمی خشونت

از نگاه تحلیلگران آنچه شاهد آن هستیم نتیجه یک پاندمی خشونت‌طلب و خشونت‌زا است. باور اینکه همه این وقایع غیراخلاقی و غیرانسانی در اعتراضاتی رخ داده که با شعار «زن زندگی آزادی» آغاز شده قدری مشکل به نظر می‌رسد، اما از نگاه تحلیلگران آنچه شاهد آن هستیم نتیجه یک پاندمی خشونت‌طلب و خشونت‌زا است.

در پی گسترش نقش‌آفرینی تجزیه‌طلبان جمهوری اسلامی ایران مناطقی از اربیل عراق را مورد حمله موشکی قرار داد؛ چراکه بسیاری از حمایت‌های خارجی از سوی کسانی صورت می‌گرفت که سال‌هاست در خاک عراق جا خوش کرده‌اند. دولت عراق پس از این ماجرا به ایران وعده داد که آنها را از منطقه دور خواهد کرد.

البته برخی معتقدند اگرچه سیر صعودی میزان خشونت‌طلبی و رشد دوباره فعالیت‌های تجزیه‌طلبی در این دور از آشوب‌ها در ایران هزینه‌های بسیاری به دنبال داشته است؛ اما منجر شد بسیاری از مردم از میدان اغتشاشات فاصله بگیرند و بسیاری از سرکردگانی که در سال‌های اخیر برای اقدام علیه جمهوری اسلامی تربیت شده بودند، شناسایی و بازداشت شوند.

در تمام این مدت، انتشار اخبار یک طرفه از سوی رسانه‌های لندن‌نشنین منجر به آن شده که گروهی از مردم از حقیقت پشت پرده مطلع نباشند. آنها با نوع پوشش غرض‌آمیز خود، با مظلوم‌نمایی هرچه بیشتر، هرگونه حضور و فعالیت تجزیه‌طلبان را بایکوت کرده و درگیری‌ها را به پای مردم و اعتراضاتشان می‌نویسند و از طرف دیگر برخورد حکومت با هوادارن تجزیه‌طلبی را سرکوبگری اعتراضات جلوه می‌دهند.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 51
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 4
 • سید IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  48 39
  یکی از مشکل سازان برای نظام جمهوری اسلامی ایران، بهائیان نجس، منحوس و خبیثی هستند که در سایه رأفت نظام مقدس ما در کمال امنیت در داخل به مزدوری و حتا جاسوسی برای اربابان انگلیسی و صهیونی خود مشغولند و بعضاً هم که به خارج کوچ کرده اند در خدمت همان اربابان و به خصوص در محافل سیاسی و رسانه ای شان به دسیسه و توطئه علیه کشور و ملت ما مشغولند! به نظر باید از این پس سیاست متفاوت تری در قبال رفتارهای این قبیله ریاکار و مزدور از سوی نظام ایران اتخاذ شود تا مجال کمتری برای دسیسه چینی داشته باشند!
  • IR ۱۶:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   6 17
   اهداف غرب در ایران ایجاد جنگ داخلی ، براندازی ، تجزیه ، تضعیف و حکومت های دست نشانده آن هم بدست منافقین ، معاندین و اراذل و اوباش و با شعار آزادی جنسی است.
  • IR ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   6 13
   بزرگ مردتاریخ ایران،میرزاتقی خان امیرکبیردراصل به خاطرقلع وقمع بهایی هابودکه جانش روگذاشت برروی این قضیه!درتاریخ معاصرایران مشخصه نعل وارونه زدندبرای منحرف کردن افکارونگاه هاوحافظه تاریخی فراموشکار
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  47 2
  ننگ بر قاسملو
  • IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   3 0
   بعد از جلسه مخفی زشت کلام (نماینده دولت موقت بازرگان) با سران دموکرات، انبوه به شهادت رساندن مردم بیگناه توسط دموکراتهای خونخوار شروع شد و ظاهراً چراغ سبز خشونت ها و کشتن مردم بیگناه کشورمان همیشه توسط اصلاح طلبها به دموکراتها داده میشه
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  82 4
  انقلاب عاشقان فحشا
  • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   45 2
   این انقلاب قلابی با مماشات عجیب برخی مسئولین جان گرفت
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   27 2
   فحشا و ولنگاری از وعده های لیبرال دموکراسی است برای به بردگی گرفتن ملتها، کمی بیشتر دقت کنید هدف آشوبگران و اسراییل یکی شده است.
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   17 2
   درسته
  • آرش مرتضوی CA ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   0 5
   آیا آمریکا مرکز فحشا هست بنظر شما؟ یا قطب علمی اقتصادی دنیا؟ چرا شما چشمات را باز نمی کنی واقعیت را ببینی. آمریکا پیشرفت کرده و ایران پسرفت. کدام بهتره؟! لعنت بر سانسورچی
  • IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
   1 0
   ما که پیشرفتی نمیبینیم . اینکه هر روزی تو امریکا از خونت بری بیرون دیگه معلوم نیست زنده برگردی خونه چون همه اسلحه سر کمرشونه ، اینکه رو خون و پول بقیه مردم دنیا واسه خودت جولون بدی ، اینکه نونت همش تو کثافت کاری تو بقیه کشورا باشه اسمش پیشرفت نیست افتخاری هم نداره . باز ژاپن رو بگی پیشرفته قابل قبول تره حداقل کاری به بقیه دنیا نداره تماما تمرکزش رو کشور و تواناییای خودشه و موفق هم هست . لعنت بر کور و کر خودتحقیر .
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  40 4
  اشتباه کردید شبکه های اجتماعی رو بی در و پیکر رها کردید. اشتباه می کنید که شبکه های ماهواره ای عبری عربی بهایی رو بلاک نمی کنید. قدیم چطور پارازیت می انداختید واسه شبکه های جم و غیره حالا نمی تونید رو فرکانس این شبکه ها اختلال ایجاد کنید که هر ده کوره ای هم قابل دریافت نباشه. تقریبا ۹۹ درسد اونایی که مخالف خونی می کنند فقط از صبح تا شب دارن این شبکه ها رو نگاه می کنند! خوب نمی تونید مانع پخششون بشید می تونید که مانع دریافتشون بشید. والله این کار زدن سر افعی ست. با هر تکنولوژی و هزینه اگر ممکن هست دریافت این شبکه ها در داخل کشور رو مسدود کنید. اینستاگرام رو با هر ترفند و تکنولوژی ممکن بطور کامل سد کنید. آخه چرا این کارو نمی کنید؟!
 • عطار IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  47 3
  یک مشت همجنس باز خاک بر سر چکار میتونند بکنند؟؟
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  5 50
  شما شیعه انگلیسی هستید فکر میکنید به جای خدا نشستید
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   23 0
   حالا گریه نکن
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   15 2
   الان چه ربطی به تجزیه طلبی داره ؟؟ الان شیعه چه ربطی به کردا داره ؟؟ باز قرصاتو نخوردی ؟؟
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  31 1
  مردم عزیز کردولر به شدت ناموس پرست من باور نمی کنم اینها ایرانی باشند
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  20 3
  بایدن مسئول میز کردستان در دوره اوباما بود. وقتی رییس جمهور آمریکا شد اهل فن پیش بینی میکردند که برنامه هایی برای مناطق کردنشین خاور میانه دارد. میبینیم که علاوه بر ایران، ترکیه و سوریه و عراق هم با شاخه های مختلف پ ک ک درگیر هستند
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  17 6
  همیشه مناطق کردنشین غرب پاشنه آشیل امنیتی ایران بوده متاسفانه و عهنوز تنونستیم اونجور که باید پاکسازی و حفاظت کنیم از اون مناطق
 • میبد IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  14 1
  مرگ بر تروریستهای تجزیه طلب
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  5 33
  این فیلم هندی بازی کردن شما برای ما دیگر رنگی ندارد.
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   11 1
   اوتی یرینده بابا
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   20 3
   خفه کار کن
  • IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   21 0
   الان چه ربطی داشت به فیلم هندی بازی بدبخت یکبار درست بخون مقاله رو
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   15 0
   ما ما ما ما ، قبل از ما ما کردن بگو تعریف ما یعنی چی تو با کی ؟ تو با چند نفر ؟ تو و ... فقط با لشکر مگسی ارباب اره تون میشید ما یا نه؟
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   8 1
   منظورش از ما همون باقیهای قاسملوئه وگرنه چلاغ کر و لال هم میاوردی تا الان فهمیده بود اینهمه مدت شلوغی واسه چی بوده .
  • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   3 0
   خدا با ما است . شما متفرق، عصبی و بی ادب و بی هدف و فحاش هستید. چه انتظاری از خودتون دارید؟
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  4 3
  کار خودتونه خخخخ
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  17 0
  هر روزی که داره میگذره میشه بیشتر به این نکته پی برد که مرگ مهسا امینی تصادف نبوده
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   9 3
   دور نیست روزی که همه بفهمن اونم جزوی از همینا بوده .
  • IR ۱۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   0 0
   ژینا
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  26 3
  به تجزیه طلب نباید رحم کرد. هر کی میخواد باشه. مگر این انقلاب کم شهید داده است. یک میلیمتر از خاک ایران نباید در اختیار هیچ مزدور بیگانه ای قرار گیرد.
 • DE ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  9 4
  رژیم های دزد و غارتگر و جانی و برده فروش و تجاوز گر مانند رژیم انگللیس و نازی آلمان وفرانسه دزد غارتگرِ کشورهای افریقایی و غرب وحشی و امریکای جنایتکاری که خون از دست و چنگالش میچکد و این بربرهای قرون وسطایی و وحشی که تا کنون صدها میلیون انسان را کشته اند که فقط ۷۵ میلیون کشته جنگ جهانی دوم از خود اروپایی هابود ، به راحتی یک میلیون مسلمان در عراق را سلاخی کردند و چند میلیون کشته و زخمی در افغانستان...سوریه لیبی فلسطین جنگ ۸ ساله غرب علیه ایران.. ابنها مانند گداهای دزد و اجداد دزد کثیف خود دنبال تجزیه و غارت منابع مفت و نفت و گاز هستند. بحث بر سر هزاران میلیارد دلار است نه ژن ژندگی آژادی اون شعار که مُرد تمام شد . به هر شیره ای بنگی اراذل و اوباشی علاف و بیکار و معتادی بگی بیا خیابون سطل آشغال مواد و جنس اعلا بهت میرسونیم میاد بیرون داد‌میزنه ژن ژندگی آژادی با وفا فقط شلامتی بژن تو رگ شاد شی برای همین وقتی پلیس آنها را دستگیر میکند همه شون به غلط ....خوردن می افتند حتی ...های کثیف و بو گندی مانند اون لگن مسی قمقمه کلاه و یا اهنازفشار و یا مریم قجرقوجور کمپانی فسق و فجور یا گِلشلخته فراماسونی را حاضرن گونی گونی بخورن و میگن قرص و مواد زده بودیم حالیمون نبود..
 • US ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  10 2
  قیام فواحش و زامبی ها نشان داد دشمنان ما چه جانورانی هستن
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  16 3
  یه فکری برای اینترنت بکنید تا راه نفوذ بسته بشه. یه فکری هم برای ماهواره های شبکه های تروریستی بکنید.
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  20 0
  شورش فواحش و اوباش 😂😂
 • احسان IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  3 16
  وقتی هر روزنامه مخالف رو میبندید و هر منتقدی رو زندان و تبعید میکنید خب معلومه اینجوری میشه
  • IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   0 0
   ایبابا.فکرکنم پمادسوختگی هم افاقه نکرده.بروبیمارستان سوانح وسوختگی.
  • IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   3 0
   روزنامه مخالف یا شب نامه براندازی؟ عجیبه که هنوز هم به صورت رسمی فعالند!
  • IR ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
   6 0
   چقدر هم روزنامه مخالف و منتقد دهنشون بسته ست !! معلومه اصلا تو ایران زندگی نمیکنی آلبانی نشین .
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  16 0
  خدا لعنت کنه و نابود کنه هر چی خائنه و خدا هدایت کنه هر چی فریب خورده ست
 • محمد IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  3 0
  قاسملوی ملعون از حامیان اسرائیل غاصب بود و اکنون طرفداران آن نیز جاده صاف کن مزدوران اسرائیل می باشند
 • IR ۲۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  0 0
  بارها و بارها طی سالیان گذشته من و چند نفر دیگر در کامنتهایمان خطر از هم گسیختگی اجتماعی را تذکر دادیم ولی در مملکتی که امثال حسین شریعتمداریها بر طبل نفرت میکوبند حرف امثال ما جایگاهی ندارد
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  0 1
  برای جمع کردن اغتشاشگران از رباط استفاده کنید
 • IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
  4 0
  ایجاد اغتشاشات زیر سر افساد طلبان نوکر آمریکاست. از چند سال قبل با ایجاد نفرت پراکنی در روزنامه های زنجیره ای شان بستر سازی برای این روزها می کردند.
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
  1 0
  وَقَدْ مَكَرَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلِلَّهِ الْمَكْرُ جَمِيعًا ۖ يَعْلَمُ مَا تَكْسِبُ كُلُّ نَفْسٍ ۗ وَسَيَعْلَمُ الْكُفَّارُ لِمَنْ عُقْبَى الدَّارِ ترجمه : پیش از آنان نیز کسانی طرحها و نقشه‌ها کشیدند؛ ولی تمام طرحها و نقشه‌ها از آن خداست! او از کار هر کس آگاه است؛ و بزودی کفّار می‌دانند سرانجام (نیک و بد) در سرای دیگر از آن کیست!
 • فاطمه محمدی IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
  1 0
  باید این انفاقات میوفتاد تا دوست و دشمنمون رو بشناسیم تا خائن های وطنی رو بشناسیم و متوجه بشیم که دین اسلام چه دین بزرگیه
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
  2 0
  دشمنان همانند معاویه کریمی مسیح لجنژاد یزید د ایی اسرائیل آمریکا منافقین وووووووووووووووووووووو و هرچقدر مکر حیله که در چنته داشته باشند باز شکست می خورند بازهم نمی توانند بر مکر خداوند پیروز شوند چراکه خود خدا ونددرمورد مکرشات و عاقبتشان فرموده است که سوره الرعد آیه 34 : لَهُمْ عَذَابٌ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا ۖ وَلَعَذَابُ الْآخِرَةِ أَشَقُّ ۖ وَمَا لَهُمْ مِنَ اللَّهِ مِنْ وَاقٍ در دنیا، برای آنها عذابی (دردناک) است؛ و عذاب آخرت سخت‌تر است؛ و در برابر (عذاب) خدا، هیچ کس نمی‌تواند آنها را نگه دارد! سوره الرعد آیه 42 : وَقَدْ مَكَرَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلِلَّهِ الْمَكْرُ جَمِيعًا ۖ يَعْلَمُ مَا تَكْسِبُ كُلُّ نَفْسٍ ۗ وَسَيَعْلَمُ الْكُفَّارُ لِمَنْ عُقْبَى الدَّارِ ترجمه : پیش از آنان نیز کسانی طرحها و نقشه‌ها کشیدند؛ ولی تمام طرحها و نقشه‌ها از آن خداست! او از کار هر کس آگاه است؛ و بزودی کفّار می‌دانند سرانجام (نیک و بد) در سرای دیگر از آن کیست!
 • CA ۰۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
  2 0
  میخوان کردستان رو شلوغ کنن و بعد با کمک آمریکا و مرتجعین منطقه همونکاری رو بکنن که با کردستان عراق کردن یعنی به پایگاه نظامی آمریکا و رژیم صهیونیستی تبدیلش کنن و بعد همون بلایی رو که سر عراق آوردن سر ایران بیارن با این تفاوت که ایران رو به ۵ تکه تقسیم کنن که هیچکدام امنیت نداشته باشه و نفت و گازش رو بربرهای وحشی غرب به غارت ببرن. تنها راه عاقلانه بالا بردن قدرت دفاعی ست، موشک هایپرسونیک قاره پیما و همچنین سلاح هسته ای که بازدارنده خوبی هست. آمریکا فقط به کشورهای بیدفاع حمله میکنه.
 • خلیل IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
  1 0
  اصلاح طلبان پیاده نظام آمریکا و اسرائیل در ایران هستند. این پیاده نظام برای به ثمر رساندن اهداف پلیدش هر کاری بتواند میکند
 • IR ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  0 0
  چقدر اغتشاش گران و براندازان کم خرد و جو گیرند ، چون قاسملوی بی سواد و ارازل اجاره ای مگر میتوانند حکومت داری کنند اینان فقط میتوانند مزدوری و جنایت کنند ، بنابراین نادانان به یک چنین افراد بی مسئولیت دل می بندند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس