کد خبر 1439548
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۹
تداوم سفر مقام‌های لندن به اوکراین

پنج روز پس از سفر از پیش اعلام نشده نخست وزیر انگلیس به اوکراین، وزیر امور خارجه انگلیس نیز راهی کی‌یف شد و با مقام‌های این کشور دیدار و درباره آخرین اوضاع جنگ رایزنی کرد.

به گزارش مشرق، جیمز کلورلی پس از دیدار با همتا و رئیس جمهوری اوکراین در توئیتی ادعا کرد: انگلیس در عمل از شما حمایت می‌کند؛ نه در حرف. من امروز این وعده را به شما دادم و مایلیم تا به آن وفادار باشیم.

وزیر امور خارجه انگلیس در این سفر از برنامه لندن ارسال ۲۴ دستگاه آمبولانس و یازده خودروی امدادی از جمله شش خودروی زرهی به کی‌یف خبر داد. بر اساس گزارش وزارت امور خارجه انگلیس، این کمک‌ها بخشی از برنامه ۳ میلیون پوندی لندن برای حمایت از بازسازی زیرساخت‌های اوکراین است که در جریان جنگ آسیب دیده است.

این سفر پنج روز پس از ملاقات نخست وزیر جدید انگلیس با رئیس جمهوری اوکراین در کی‌یف صورت می‌گیرد که در جریان آن ریشی سوناک از برنامه لندن برای ارسال تسلیحات نظامی بیشتر به کی‌یف خبر داد.

رئیس جمهوری اوکراین نخستین مقام خارجی بود که سوناک پس از رسیدن به مقام نخست وزیری با او تماس گرفت. سوناک در این تماس تلفنی بر حمایت پایدار انگلیس از اوکراین تأکید و تصریح کرد که حمایت لندن از اوکراین در زمان نخست‌وزیری او مانند همیشه قوی خواهد بود و رئیس‌جمهور زلنسکی می‌تواند روی لندن برای ادامه همبستگی با کی‌یف حساب کند

هم زمان وزیر دفاع انگلیس در تداوم اظهارات ضدروس مقامات غربی ادعا کرد که مسکو به تدریج در حال شکست در جنگ اوکراین است. وی ادعا کرد که توانایی دفاعی و تهاجمی روسیه به دلیل کمبود شدید مهمات و پرسنل با مشکل مواجه است.

انگلیس از زمان آغاز جنگ اوکراین، به بازیگر فعالی در عرصه این نبرد تبدیل شده و با اتخاذ مواضع ضد روسی، ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی و اعمال تحریم‌ علیه روسیه به تنش‌ و درگیری‌ها دامن زده است.

چندی پیش سفیر روسیه در لندن نسبت به تبعات تحرکات انگلیس در جنگ اوکراین هشدار داد و تصریح کرد که اقدامات لندن اوضاع را پیچیده و خطرناک کرده است. با این حال انگلیس اصرار دارد که به‌عنوان بازیگری پیشرو در حمایت از اوکراین شناخته شود.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس