نماینده جمهوریخواه مخالف ترامپ: او دیگر رئیس جمهور نخواهد شد

نماینده جمهوریخواه مخالف دونالد ترامپ گفت، «مطمئن» است او هرگز بار دیگر رئیس جمهور آمریکا نخواهد شد.

به گزارش مشرق، «لیز چنی»، نماینده جمهوریخواهِ عضو کمیته تحقیقات ششم ژانویه و از مخالفان دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا ابراز اطمینان کرد، این رئیس جمهور سابق آمریکا هرگز بار دیگر رئیس جمهور نخواهد شد.

به نوشته پایگاه «هیل»، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا طبق اعلام قبلی خود قصد داشته روز سه‌شنبه 15 نوامبر (24 آبان 1401) «خبری بزرگ» که بر اساس گزارش رسانه‌ها اعلام نامزدی مجددش برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 است را اعلام کند. لیز چنی در سخنرانی در محل «اجلاس زنان جهانی» که از سوی «واشنگتن پست» برگزار شد ابتدا به اظهار نظر درباره انتخابات میاندوره‌ای اخیر کنگره آمریکا که روز سه‌شنبه هفته قبل برگزار شد پرداخت. او گفت: «این انتخابات فرصتی بود برای اینکه اطمینان حاصل کنیم جلوی قدرت گرفتن مجدد انکارکننده‌های انتخابات را می‌گیریم و رای دهندگان در بسیاری از رقابتهای این انتخابات این کار را کردند.»

چنی که از اعضای کمیته تحقیقات درباره حمله ششم ژانویه حامیان دونالد ترامپ به کنگره آمریکا است گفت، دست داشتن ترامپ در شورش ششم ژانویه نشان می‌دهد او تماما فاقد صلاحیت برای ریاست جمهوری است.

این چهره کلیدی جمهوری‌خواه تحقیق علیه رئیس جمهور سابق آمریکا در کنگره خاطر نشان کرد: «کمیته ششم ژانویه خیلی صریح دست داشتن مستقیم و شخصی او در تمامی جوانب برنامه برای لغو نتایج انتخابات قبلی را مشخص کرد.»

او ادامه داد: «در ضمن جاری بودن نبرد خونین در کنگره و با وجود خواهش همه اطرافیان ترامپ از او برای درخواست از اوباش برای توقف کارهایشان و رفتن به خانه، او چنین کاری نکرد. او نشست و تلویزیون تماشا کرد.»

لیز چنی دختر معاون «جورج دابلیو بوش»، رئیس جمهور اسبق آمریکا، یکی از ده عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا بود که سال گذشته به استیضاح ترامپ رأی مثبت داد.

این قانون‌گذار آمریکایی همچنین یکی از اعضای کلیدی کمیته منتخب تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا درباره حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره در سال ۲۰۲۱ است.

او در ادامه سخنرانی‌اش بیان کرد:« تردیدی نیست که او (ترامپ) فاقد صلاحیت برای کسب سمت است و این اطمینان را دارم که او هرگز دوباره رئیس جمهور آمریکا نخواهد شد.»

او خاطر نشان کرد: «هنوز نبردی طولانی به ویژه با توجه به اینکه چند نامزد راست افراطی هفته قبل در نامزدی مجدد خود در انتخابات پیروز شدند، در پیش است.»

بسیاری از هم‌حزبی‌های دونالد ترامپ او را مقصر عملکرد مایوس کننده حزب جمهوریخواه در انتخابات میاندوره‌ای هفته قبل که در نتیجه آن دموکرات‌ها کنترل مجلس سنا را به دست آوردند می‌دانند.

دونالد ترامپ حوادث روز ششم ژانویه را یک جنبش اجتماعی خوانده است. او از قبل از برگزاری انتخابات ۲۰۲۰ هر نتیجه‌ای غیر از پیروزی خودش را ناشی از تقلب انتخاباتی خوانده و با همین پیش‌فرض بعد از اعلام نتایج، پیروزی رقیب دموکراتش را نپذیرفت و علاوه بر طرح ادعای تقلب در انتخابات به روش‌های مختلف حقوقی و دادگاهی سعی کرد نتیجه را به چالش بکشد و به نفع خود تغییر دهد.

اوج این روند ششم ژانویه ۲۰۲۱ رخ داد، زمانی که کنگره در حال شمارش آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود. ترامپ از هوادارانش خواسته بود با تجمع مقابل کنگره، از تایید نتیجه ممانعت کنند. حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کردند و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند. در جریان این حمله، پنج نفر از جمله یک نیروی پلیس کشته شدند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس