کد خبر 1431863
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳
چه کسی پیروز انتخابات اسرائیل می شود؟/ بررسی ۸ سناریوی محتمل

روزنامه هارتص در گزارشی با تشریح ۸ سناریوی مختلف، نتایج احتمالی انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی را بررسی کرده است.

به گزارش مشرق، بیست‌وپنجمین دوره انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی (کِنست) امروز صبح آغاز شده و البته این پنجمین انتخابات در کمتر از چهار سال گذشته است که صهیونیست‌ها به علت بن‌بست در تشکیل کابینه برگزار می‌کنند.

روزنامه صهیونیسیتی «هارآرتص» در گزارشی با گمانه‌زنی درباره نتایج این دور از انتخابات، ۸ سناریوی مختلف را بررسی کرده که در ادامه می‌آید:

سناریوی اول: نظرسنجی‌ها درست می‌گویند و نتانیاهو اکثریت را کسب نمی‌کند

اگر هر کدام از احزاب کوچک در جناح ضد-نتانیاهو (به اسثنای حزب بَلَد) از حدنصاب انتخاباتی-کسب ۳/۵ درصد آراء-میزان رأی لازم برای ورود به پارلمان- عبور کنند، میزان مشارکت اعراب پاییین‌تر از ۴۵ درصد نباشد و هیچ گونه افزایش مشارکتی در حزب لیکود هم رخ ندهد، جناح نتانیاهو احتمالاً ۵۹ تا ۶۰ صندلیِ پارلمان را تصاحب خواهد کرد. (که کمتراز ۶۱ صندلی برای تشکیل ائتلاف اکثریت است)

سناریوی دوم: نظرسنجی‌ها درست می‌گویند و نتانیاهو اکثریت شکننده را کسب می‌کند

اگر هر کدام از احزاب کوچک در جناح ضد-نتانیاهو (به جز حزب بَلد) از حد نصاب انتخاباتی عبور کنند، اما مشارکت اعراب کمی کمتر از ۴۵ درصد باشد و مشارکت در حزب لیکود افزایش یابد، جناح نتانیاهو احتمالاً ۶۱ تا ۶۲ صندلی کسب خواهد کرد؛ یعنی اکثریت محدود.

سناریوی سوم: یکی از احزاب از حدنصاب انتخاباتی عبور نمی‌کنند و نتانیاهو اکثریت پارلمان را کسب خواهد کرد

تقریباً همه احزابِ «کارگر، میرتس، حداش، فهرست اعراب، اسرائیل بیتُنا» می‌توانند از حدنصاب انتخاباتی عبور کنند.

اگر یکی از این احزاب، حد نصاب انتخاباتی را کسب نکند (حداش هم‌اکنون در محدوده خطر قرار دارد، به‌ویژه اگر مشارکت اعراب زیاد نباشد)، جناح نتانیاهو احتمالاً اکثریت محدودی بین ۶۱ تا ۶۳ صندلی کسب کند.

سناریوی چهارم: خبر بد برای نتانیاهو؛ مشارکت اعراب بالاست و دو حزب عربی از حدنصاب انتخاباتی عبور می‌کنند

اگر مشارکت اعراب بالاتر از پیش‌بینیِ نظرسنجی‌ها باشد، یعنی بالاتر از نزدیک به ۵۵ درصد (انتخابات مارس ۲۰۲۰، نزدیک به ۶۵ درصد بود). حزب حداش و فهرست اعراب احتمالاً از حد نصاب انتخاباتی عبور خواهند کرد و جناح نتانیاهو برای کسب اکثریت به دردسر خواهند افتاد.

اگر مشارکت بالاتر از ۶۰ درصد باشد، گرچه این میزان برای عبور حزب «بلد» از حد نصاب انتخاباتی کافی نیست، جناح نتانیاهو تنها زمانی اکثریت را کسب می‌کند که میرتس یا کارگر نتوانند از حدنصاب انتخاباتی عبور کنند- که حتی در چنین حالتی نیز تضمینی نیست.

سناریوی پنجم: بیش از یک حزب، حدنصاب انتخاباتی کسب نکند، نتانیاهو با خیال راحت اکثریت مطلق کسب می‌کند

اگر ۲ حزب یا بیشتر از احزاب کوچک نتوانند از حدنصاب انتخاباتی عبور کنند، امکان کسب ۶۳ تا ۶۵ صندلی در اختیار جناح نتانیاهو قرار می‌گیرد و تعداد صندلی‌های اتئلاف اکثریت در کِنِسِت را افزایش می‌دهد.

سناریوی ششم: مشارکت پایین اعراب، محو احزاب کوچک و شب رویاییِ نتانیاهو

اگر نطرسنجی‌ها درباره مشارکت اعراب اشتباه باشد و مشارکت آنها نزدیک به ۴۰ درصد یا کمتر باشد، احراب حداش و فهرست اعراب و همچنین میرتس یا کارگر (یا هر دو) نمی‌توانند از حدنصاب انتخاباتی عبور کنند. این وضعیت ۶۴ تا ۶۷ صندلی را در اختیار جناح نتانیاهو قرار می‌دهد.

سناریوی هفتم: حباب ایتمار می‌تِرکد، شاکد عبور می‌کند، و گزینه‌های مختلف در اختیار نتانیاهو قرار می‌گیرد

اگر پیش‌بینی نظرسنجی‌ها درباره میزان افزایش صهیونیسمِ مذهبی گمراه‌کننده باشد و برخلاف پیش‌بینی‌ها برخی از این آرای مذهبی / راست به سمت حزب خانه یهودیِ «آیلت شاکِد» برود، شاکد از حد نصاب انتخاباتی عبور می‌کند و نتانیاهو احتمالاً ۶۱ تا ۶۳ صندلی کسب خواهد کرد و به راحتی کابینه را تشکیل خواهد داد.

نتانیاهو هیچ نیازی به حزب قدرت یهودی «ایتمار بن غفیر» ندارد و می‌تواند با شاکِد و دست‌کم حزبِ «بنی‌گانتز» ائتلاف کند و اکثریت مطلق تشکیل دهد.

سناریوی هشتم: همه چیز علیه نتانیاهوست و جناج لاپید پیروز می‌شود

اگر همه حزب‌های جناح ضد-نتانیاهو از حدنصاب انتخاباتی عبور کنند و پیش‌بینی‌های دیگر نیز نادرست باشد، امشب، شب لاپید خواهد بود. برای اینکه چنین اتفاقی رخ دهد، مشارکت اعراب باید به طرز چشمگیری بالاتر از پیش‌بینی‌ها (دست‌کم ۵۵ درصد) باشد و بخش زیادی از این آراء به سبد فهرست اعراب و احزاب «یهودی» جناج لاپید ریخته شود.

در چنین وضعیتی، جناح نتانیاهو احتمالاً ۵۵ تا ۵۸ صندلی کسب خواهد کرد و حتی این امکان هم وجود دارد که کابینه مستقر (جناح ضدنتانیاهو، به جز حداش که دراین ائتلاف حضور ندارد و احتمالاً نخواهد بود) با ۵۵ تا ۵۶ صندلی هم بتواند اکثریت کسب کند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
    0 0
    چه فرقی داره کدوم سگه مهم اینه چند سال دیگه باید شنا کنن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس