یک روایت از وقایع ۳ آبان در دانشگاه علامه

بسیج دانشجویی دانشگاه علامه در بخشی از روایت وقایع روز سه شنبه ۳ آبان عنوان کرده درگیری های متعددی در شرف انجام بود که با آرام‌سازی های فضا توسط انقلابیون و تذکرهای مداوم مسئولین، رخ نداد.

به گزارش مشرق، بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی روایتی از وقایع روز سه‌شنبه ۳ آبان این دانشگاه را روایت کرد که به شرح زیر است؛

سه‌شنبه ۳ آبان ساعت ۱۲:۱۵، جمعیتی از معترضان پس از صرف نهار بهم پیوستند، برخلاف فراخوان‌شان برای تجمع مقابل دانشکده حقوق، مقابل سلف آقایان جمع شدند. پس از تجمع مقابل سلف با سر دادن شعارها به سمت دانشکده‌ ارتباطات و حقوق حرکت کرده و سپس سمت محوطه‌ اصلی رفتند.

چندباری از میانشان شنیده شد با دادن شعارهای توهین‌آمیز دنبال تقابل با بسیج نیستند، اما پس از چند شعار از زن و آزادی، باز به شعار "مرگ بر دیکتاتور" و "مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر" و "این‌همه سال جنایت مرگ‌بر این ولایت" رسیدند که سبب منسجم شدن تجمع دانشجویان انقلابی برای مقابله شد.

بسیج دانشجویی رو به روی معترضین در کنار مقبره شهدا ایستاد و شعارهایی در تقابل با توهین‌ها سر داد. کمی بعد جمعیت معترضین به سمت ورزشگاه رفتند و با چرخاندن مقنعه‌ها و سوت و کف، به سردادن شعارهای توهین‌آمیزی نسبت‌به عقاید، ارزش‌ها و شخصیت جبهه‌ مقابل ادامه دادند. هنگامی که جمعیت به سمت دانشکده‌ روانشناسی رفت، دانشجویان انقلابی در فضای مقابل ورزشگاه توقف کردند.

یکی از دانشجویان میان جمع این‌طور اعلام موضع کرد: «بسیج تا امروز تلاش کرده تا پرچم‌دار گفت‌گو باشد و در این راستا از سخنگوی دولت هم برای بیان انتقادات دعوت کرده، اما از معترضین کسی حاضر به گفتگو نبوده. خواست بسیج حفظ حرمت و ساحت علمی دانشگاه بوده و حتی اکنون در میان تجمعات اگر شعارهای هنجارشکنانه، توهین و تهدید کنار بروند، بسیج حاضر به تعامل، گفت‌وگو و برگزاری تریبون آزاد است. اما اسم دانشجو در هیچ‌جای دنیا مصونیت ایجاد نمی‌کند و قرار نیست صرفا به دلیل دانشجو بودن اجازه‌ی توهین و فحاشی داشته باشند و بسیج تماشاگر باشد.

وی افزود: در دانشگاه علامه نیز اول معترضین بودند که بی‌حرمتی کرده و فحاشی کردند و چادر از سر دختران کشیدند، در حالی که بسیج از ابتدای انقلاب سردمدار گفتگو بوده. در سلف به دختر دانشجو گفته شده برای مختلط کردن سلف حتی اگر شده از جنازه‌ شما می‌گذریم. کدام دانشجوی آزاده‌ای می‌تواند این حرف را بشنود و ساکت بایستد و بگویند طرف حق و باطل مشخص نیست؟ با همه‌ی اینها هنوز هم اگر شعار و رفتار هنجارشکنانه‌ای نباشد ما با گفتار سیاسی خود، حاضر به گفتگو هستیم». این صحبت‌ها فضای جمعیت را سنگین کرده بود.

سپس با تکبیر و شعارهای ملی، جمعیت به محوطه‌ی اصلی رفتند و جبهه‌ دانشجویان انقلابی به همراه پرچم‌های برافراشته، مقابل مقبره صف‌آرایی کردند. معترضین مقابل کتابخانه‌ مرکزی مستقر شدند. بسیج با پا کوبی و نوای حیدر حیدر سعی در خنثی سازی ادبیات سخیف و توهین‌آمیز معترضین کرد. پس از استقرار معترضین مقابل کتابخانه مرکزی، صف‌آرایی دانشجویان به حالت زنجیره‌ی انسانی آقایان و تجمع متمرکز دختران انقلابی دانشگاه درآمد. دانشجویان انقلابی با افراشتن پرچم کماکان تا پایان ماجرا با پافشاری بر موضع خودشان همان جا ایستادند.

درگیری های متعددی در شرف انجام بود که با آرام‌سازی های فضا توسط انقلابیون و تذکرهای مداوم مسئولین، رخ نداد. بارها به سمت آقایانی که در برابر آشوب ایستاده بودند، حمله و توهین شد اما هیچ برخوردی از طرف آن‌ها صورت نگرفت. در این میان براثر هیجانات حاکم بر جَوّ، مشاجره‌های تک‌به‌تکی صورت می‌گرفت اما با وساطت دیگران رفع می‌شد.

پس از رویارویی مجدد دو گروه، حراست دانشگاه به همراه یکی از اساتید هیئت علمی به اعتراضات ورود کرده و از هر دو گروه تقاضای پراکنده شدن کردند. طرفین مقاومت کرده و بر موضع‌شان ایستادگی می‌کردند. استاد حاضر، برای پایان قائله، پس از تقاضای سکوت و آرامش، حرکت‌های اعتراضی دانشجویان به شرط عدم هتاکی و فحاشی را تایید کرد، از معترضین درخواست کرد که رعایت فضای دانشگاه و دانشجویی را بکنند. او بسیج را از بدنه دانشگاه و جامعه خواند و آن را هم همدرد همه‌ی هموطنان در شرایط کنونی دانست که در همین حین با صدای فریاد و هجمه‌ی معترضین مواجه شد.

یکی از دختران معترض با پافشاری بر درستی جریان اعتراضات و تشبیه آن به انقلاب ۵۷، سعی در توجیه اقدامات گروه‌شان کرد که یکی از دانشجویان انقلابی با خاطر نشان کردن این واقعیت تاریخی که دانشجویان انقلابی سال ۵۷ هرگز به فحاشی و افترا روی نیاوردند، بدین ادعا پاسخ داد.

صحبت‌های این استاد دانشگاه تا حدود ساعت ۱۵ ادامه داشت. او در پایان خواست تا با شعار درود بر دانشجو فضا را یکدست کند اما استقبالی نشد و عده‌ای از معترضین بدون رعایت حرمت استادی، ایشان را هو کردند. اما دانشجویان انقلابی به احترام صحبت‌های استاد دانشگاه‌شان سکوت کرده و با اینکه به صحبت‌های مطرح شده نقد داشتند، اما از شعار و انتقاد خودداری کردند.

بسیج دانشجویی بارها از حراست و کادر مدیریت دانشگاه خواست که موضع خود در برابر توهین‌ها و رفتارهای قلدرمآبانه را تغییر دهد، و تا آخر بر سر خط قرمزهایش ایستاد و اجازه‌ی تک صدا شدن دانشگاه را به جبهه مقابل نداد. پس از مدتی گفتگو، بسیج با باز کردن راه عبور مجال خارج شدن معترضین از دانشگاه را داد و با هم‌خوانی سرودی از ایران، ماجرا به اتمام رسید.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 20
 • غیر قابل انتشار: 0
 • علی افصحی IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۴
  0 0
  آفرین به بصیرت بسیج دانشجویی. دانشگاه علامه پاتوق اصلاح طلبان فاسد بوده و امثال خانیکی در آن جا سال ها تخم اهانت به ارزش های دینی و الواطی را کاشته اند. بسیجیان دلاور دانشجو با عقلانیت خود نشان دادند دانشجونما ها لات و لوتی بیش نبوده و می خواهند دانشگاه را به شکلی ارتجاعی آن هم به صورت مستهجن به زمان شاه برگردانند که هر چیزی در میان دانشجویان فاسد بود الا تحصیل و احترام به ارزش ها و پایبندی به آن ها. همگام با دانشجوی بسیجی ، حیدر.
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۵
  0 0
  راه حل تمام مشکلات ایران طرح زوج و فرد است . طرح زوج و فرد نمودن دانشگاه ها را بررسی کنید. روز های زوج آقایان حضوری ؛ خانم ها آنلاین ـــ روزهای فرد خانم ها حضوری ؛ آقایان آنلاین ـــ هفته بعد برعکس
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۵
  0 0
  راه حل شریف : 1- فارغ التحصیلان باید به مدت دو برابر مدت تحصیل در خدمت دولت باشند و اگر تصمیم به رفتن دارند باید هزینه ای که از جیب ملت ایران برای آنان پرداخت شده (30 میلیارد تومان ) بدهند و بروند. 2- دانشگاه شریف فقط مخصوص تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) شود و پذیرش با گزینش انجام دهد . و دانشجوی لیسانس نگیرد.
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۸
  0 0
  آمریکا در ایران سفارتخانه ندارد امــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا ؛ اســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــب تروآ دارد ــ اینترنت اسب تروآ ی آمریکا است . آمریکا ؛ به جز اینترنت ؛ همه چیز را برای ملت ایران تحریم می کند ؛ چــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرا ؟؟؟؟؟ زیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرا : ادوارد اسنودن: آمریکا از اینترنت جهانی برای جاسوسی استفاده می کند. . پس اینترنت آمریکایی را ببندید و اینترنت ملی راه اندازی کنید. و گر نه ؛ از این به بعد ؛ باز هم ؛ آش همین است و کاسه همین .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس