اژه ای

رئیس قوه قضائیه با اشاره به موضوع دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر گفت: افرادی که در جریان اغتشاشات اخیر، در زمره عناصر کم‌گناه گنجانده می‌شوند شامل سه مرحله ارفاق می‌ شوند.

به گزارش مشرق، از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، امروز سه‌شنبه (۱۹ مهر) همزمان با هفته وحدت در دیدار با علمای اهل سنت، ضمن تبریک و تهنیت میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفرصادق (ع) اظهار کرد: در قرآن کریم و کلام پیامبرعظیم‌الشأن اسلام و فرمایشات انبیا و اوصیا و اصحاب خاص بر مقوله وحدت و برادری و همزیستی مسالمت‌آمیز مسلمین و دوری و اجتناب آنها از افتراق و نزاع و نِقار بسیار تاکید شده است.

رئیس قوه قضائیه ضمن اشاره به نگرش و بینش امام راحل به عنوان یکی از بزرگترین منادیان وحدت میان مسلمین، بیان داشت: امروز و در عصر حاضر اهمیت و ارزش مقوله وحدت میان مسلمین بیش از هر عصر و زمان دیگری است؛ امروز فقط یک کشور سلطه‌گر نیست که در پی فرقه‌سازی و تفرقه‌افکنی در میان امت اسلام است بلکه چندین کشور سلطه‌گر و مستکبر این سیاست خبیثانه را دنبال و پیگیری می‌کنند.

رئیس دستگاه قضا به توطئه‌های پیچیده و چندوجهی دشمنان جهان اسلام و دنیای سلطه برای ایجاد تفرقه و نزاع میان امت اسلام اشاره کرد و گفت: دشمنان جهان اسلام از پیگیری سیاست‌های تفرقه‌افکنانه خود در قبال امت اسلام دست نخواهند کشید چرا که دست کشیدن آنها از این سیاست‌های خبیثانه به معنا و منزله صرفنظرکردن‌شان از مطامع و غارتگری‌ها در بلاد اسلامی می‌باشد.

رئیس عدلیه در ادامه ضمن اشاره به نقش بسیار مهم و حائزاهمیت علمای جهان اسلام در شناساندن و معرفی دسایس و توطئه‌‎های کشورهای مستکبر به مردم و بویژه جوانان، «جهاد تبیین» را یک راهکار اساسی و بنیادین در این راستا دانست و گفت: در گام نخست باید به اولویت‌بندی مسائل و مقوله‌ها مبادرت بورزیم؛ در این مرحله توجه به دو مقوله «امنیت» و «فرهنگ» بسیار حائز اهمیت است؛ باید روش‌های حفظ و ارتقا امنیت و فرهنگ را شناسایی و تبیین کنیم و نقشه‌های دشمنان برای مخدوش کردن این دو مقوله مهم را بشناسیم و خنثی گردانیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه جوانان و نوجوانان موسوم به دهه هشتادی، امروز بعضاً بیشتر از جوانان و نوجوانان نسل اول انقلاب، معتقد به آرمان‌ها و ارزش‌ها هستند، گفت: نباید این تصور را داشت که جوانان و نوجوانان ما بواسطه شیطنت‌های دشمن، نفوذ فضای مجازی و برخی کم کاری‌های ما مسئولین، از دست رفته‌اند؛ بلکه نسل جوان ما امروز بهتر و مجهزتر از نسل اول انقلاب در مسیر ارزش‌ها و آرمان‌ها قرار دارند؛ البته در این زمینه با توجه به عمق و شدت تلاش دشمنان، همه صاحبان تریبون، افراد دارای نفوذ کلام و مسئولین بخش‌های ذیربط در نقاط مختلف کشور، باید تلاش بیشتری به خرج دهند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه این جلسه به تشریح محورها و زمینه‌های ضروری جهت جلب مشارکت فعالانه علمای اهل سنت پرداخت و در همین راستا تاکید کرد که برای تحقق این مهم باید سازوکارهای عملیاتی طراحی شود و به صرف توصیه اکتفا نکرد.

«همفکری و مشارکت فعال در برقراری هرچه بیشتر امنیت در کشور»؛ نخستین محوری بود که رئیس دستگاه قضا برای جلب مشارکت علما و بزرگان اهل سنت بر آن تاکید کرد و در همین راستا گفت: امروز ممکن است دشمن مجدداً برای مخدوش کردن امنیت کشور اسلامی ما طمع کند؛ بنابراین ضروری است همگان در راستای حفظ و ارتقا امنیت ایران اسلامی مجاهدت کنیم و راه‌ها و روش‌هایی را که دشمن با تمسک به آن درصدد مخدوش کردن امنیت میهن ماست بشناسیم و آن‌ها را مسدود گردانیم و با مساعدت و معاضدت یکدیگر به تقویت روش‌های ارتقا امنیت بپردازیم.

رئیس عدلیه «پیشگری از ایجاد اختلافات و وقوع جرم» را یکی دیگر از محورهای ضروری برای جلب مشارکت علما و بزرگان اهل سنت دانست و گفت: بدون تردید علما و بزرگان اهل سنت در نقاط مختلف کشور با نفوذ کلام و جایگاهی که دارند می‌توانند در جلوگیری از ایجاد اختلافات خانوادگی و قومی و گروهی و همچنین پیشگیری از وقوع جرم، نقش‌آفرینی فعال و اثربخشی داشته باشند.

قاضی القضات در ادامه افزود: نقش علما و بزرگان اهل سنت در رفع اختلافات و خصومات خانوادگی، قومی و گروهی و جلوگیری از ارجاع آنها به مراجع و محاکم قضائی نیز بسیار حائزاهمیت و برجسته است. بدون تردید بزرگ و ریش‌سفید یک طایفه و خانواده به دلیل شناخت بهتر و موسع از شرایط و ساختارهای گروهی و قومی بهتر و مطلوب‌تر از یک قاضی حاذق و مجرب می‌تواند مرافعات و خصومات پیش‌آمده در آن قوم و طایفه و خانواده را حل و فصل کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به خبری که رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه درخصوص گذشت اعضای خانواده یک مقتول که از شیعیان شهرستان دلفان لرستان بودند از قصاص قاتل که از اهالی سنت سیستان و بلوچستان بود و بدون دریافت یک ریال دیه انجام شد، گفت: بدون تردید برکت و حلاوت و ارزشی که مقوله صلح و سازش دارد بسیار بیشتر از حکم حق و صوابی است که از سوی یک مرجع قضائی صادر می‌شود.

رئیس عدلیه در همین راستا گفت: قوه قضائیه این آمادگی کامل را دارد که زمینه‌ها و امکانات لازم را برای علما و بزرگان اهل سنت در نقاط مختلف کشور جهت مشارکت بیشتر آنها در دو مقوله پیشگری از ایجاد اختلافات و وقوع جرم و رفع اختلافات و خصومات خانوادگی، قومی و گروهی و جلوگیری از ارجاع آنها به مراجع و محاکم قضائی فراهم گرداند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به مبحث قتل‌های شبه‌عمد نیز گفت: در قتل‌های شبه‌عمدی که فرد محکوم به پرداخت دیه و گذراندن حبس به لحاظ جنبه عمومی جرم است، علما و بزرگان اهل سنت می‌توانند ورود داشته باشند و با جلب رضایت اولیای‌دم و شاکی خصوصی، زمینه اعطای ارفاقات قانونی به فرد محکوم و محبوس را فراهم آورند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به جرایمی نظیر مواد مخدر و جرایمی که مجازات قانونی آنها سلب حیات است، اظهار داشت: یکی از شروط اعطای ارفاقات قانونی به محکومان و تقلیل مجازات آنها، حصول اطمینان از متنبه شدن فرد محکوم و عدم تکرار جرم از ناحیه وی است؛ در این مقوله نیز علما و بزرگان اهل سنت می‌توانند مشارکت داشته باشند و با حضور در زندان‌ها و سخن گفتن با محکومان جرایم مواد مخدر و سایر جرایمی که مجازات‌های سنگینی مترتب بر آن‌ها است، زمینه اعطای ارفاقات قانونی به این محکومان و تقلیل مجازات‌شان را فراهم کنند.

رئیس عدلیه همچنین تصریح کرد: برخی محکومان نیز بواسطه انحرافات فکری در راستای به مخاطره انداختن امنیت گام برداشتند؛ در قبال این قبیل محکومان نیز می‌توان از ظرفیت علما و بزرگان اهل سنت جهت هدایت آن‌ها بهره گرفت و ما در قوه قضائیه نه تنها از این ظرفیت و مشارکت استقبال می‌کنیم بلکه زمینه‌ها و امکانات آن را نیز فراهم می‌آوریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به موضوع دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر نیز بیان داشت: افرادی که در جریان اغتشاشات اخیر، در زمره عناصر کم‌گناه گنجانده می‌شوند شامل سه مرحله ارفاق می‌گردند؛ در مرحله نخست با تمهیدات اندیشیده شده و تبدیل قرارها، این افراد تا زمان برگزاری دادگاه آزاد می‌گردند؛ در مرحله دوم، چنانچه در مدت آزادی و انتظار برای برگزاری دادگاه، از عمل ارتکابی خود پشیمان و متنبه شده باشند و در اعمال و کردار این را ثابت کنند، در مرحله صدور رأی مشمول ارفاق می‌گردند؛ در مرحله سوم نیز پس از صدور رأی و محکومیت، چنانچه رفتار پسندیده از خود بروز دهند و از عدم ارتکاب مجدد جرم از ناحیه آنها اطمینان حاصل شود، با تأسیسات ارفاقی قانونی مواجه می‌شوند.

رئیس قوه قضائیه در همین رابطه خطاب به علما و بزرگان اهل سنت گفت: از مشارکت فعالانه شما برای متنبه ساختن عناصر کم‌گناه اغتشاشات اخیر و بازگرداندن آنها به کانون خانواده‌های‌شان استقبال می‌کنیم و بدانید که این موضوع، خواست نظام است.

وی در همین راستا بیان داشت: هم اکنون زمینه اعزام گروه‌های فرهنگی به ندامتگاه‌های کشور جهت متنبه ساختن و گفتگو با عناصر کم‌گناه اغتشاشات اخیر بویژه افراد دارای سن کمتر، فراهم شده و در برخی نقاط کشور این اعزام‌ها صورت گرفته است و این برنامه استمرار دارد و گسترده‌تر می‌شود.

رئیس عدلیه همچنین بر ایجاد سازوکارهای عملیاتی برای بوجودآمدن ارتباط وثیق میان علما و بزرگان اهل سنت و بخش‌های مختلف قضائی از جمله پژوهشگاه قوه قضائیه تاکید کرد.

رئیس دستگاه قضا در پایان با اشاره به مشکلات و کبودهای موجود در قوه قضائیه برای تجهیز نیروی انسانی اعم از قاضی و کارمند و همچنین شیوه کار کمیسیون نقل و انتقال قضات، خاطرنشان کرد: در کمیسیون نقل و انتقل قضات معیارهایی که برای ارتقا یک قاضی وجود دارد صرفاً ناظر بر عملکردهای قضائی اوست و شیعه یا سنی بودن هیچگونه مدخلیتی در ارتقا پیدا کردن یک مقام قضائی ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  7 6
  اونی که جایی رو آتش زده محارب هست و حکمش مشخصه.
  • سلمان IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
   2 3
   چرت پرت ننویس
 • IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  6 3
  یه مرحله ارفاقی دیگه مونده بهشون جایزه بدی آقای اژه ای! با این برخوردهای بازدارنده تون
  • IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
   1 2
   بهتره صحبت های فرمانده کل سپاه هم گوش بدی
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  2 3
  نمیدونم چرا هر وقت رفتار و حرف های اژه ای را می بینیم یاد حسن روحانی می افتیم
  • IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
   2 2
   چون ذهنت خرابه
  • IR ۱۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
   5 2
   واقعا ماهم همینطور، اینجوری که اینا دارن به اراذل اغتشاشگر سخت! میگرن آخرش ما مردم یه چیزی هم بدهکار میشیم‌ به داعشی های اغتشاشگر
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  4 2
  ارفاق کنید تا دوباره بچه مردم را بکشند یا زمینه شهادت بچه مردم را فراهم اورند و به کسب و کار مردم ضرر بزنند
 • IR ۱۶:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  3 3
  ارفاق های اغتشاشات قبلی سبب شد که الان جری بشوند خودشان یا دیگران
  • IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
   0 1
   بهتره حرف های فرمانده سپاه هم گوش بدی
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  2 3
  کم کم دارم شک میکنم ب قوه قضائیه.مطمعن هستیداقای اژه ای داریدبروفق عدالت حکم میدید.شک دارم تواون گروه نباشیدخدای ناکرده.دل مردم روبیشترازاین بدردنیاوریدلطفا.
  • IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
   2 2
   سوختیا ، بهتره به حرفهای فرمانده سپاه هم گوش بدی
 • تک سوار DE ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  3 1
  تا حالا یک مرحله رافت اسلامی داشتیم حالا شده سه مرحله!!! ببینم اگر یک جوان بسیجی به یک خانوم فحاشی کنه بازم بهش رافت اسلامی می خوره یا شدیدترین برخورد رو می کنید؟ این روزها به خانوم های چادری خیلی بی احترامی میشه اقای قاضی.
 • محمدایوب IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  3 2
  درود برسخنران بزرگ سخنرانی بزرگ را در گینتس ثبت کنید سال به سال دریغ از پارسال خدا رحمت کنه. پدر و مادر آملی را باز یک حرکتی میکرد حداقل دو تا از مردمی که به حمایت انقلاب امدن اعدام کن دلمان خنک بشه خدایی اگر روت میشد تاج زاده را آزاد میکردی
 • IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  2 1
  ستایشی سخنگوی قوه گفته: بدون قیدوشرط 1700نفر ازاغتشاشگران آزادشدند!
 • IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  0 0
  ستایشی سخنگوی قوه گفته: بدون قیدوشرط 1700نفر ازاغتشاشگران آزادشدند!
 • IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  1 1
  بدون قیدوشرط 1700نفر ازاغتشاشگران آزادشدند!
 • ایران IR ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  5 2
  این کار تموم میکنیم
 • DE ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  1 0
  علی رغم نارضایتی شدید مردم از وضعیت فساد باراز خودرو، و سلطه گری اهریمنی مافیای خودرو، دیگر هیچ توجیهی برای ادامه این وضعیت ظالمانه نیست و تداوم ظلم مافایی فساد خودرویی نه تنها به منافع ملی و امنیت سیاسی و اقتصادی و جانی و روانی مردم کشور آسیبهای جبران ناپذیری میزد، حتی به جرئت گفت اساسا این مافایی مفسد خودرویی موجب کاهش تولید و درامد شرکتها و سهامداران و مالیات دولت شده است /
 • سید فروزان CH ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  2 0
  آقای اژه ای این بازی‌ها چیه ؟ با قاطیعت باید برخورد کرد با اغتشاش گران ، فرقی هم ندارد چه شیعه چه اهل سنت ، مخل امنیت ملی باید خلخالی وار محاکمه شود
 • IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  2 2
  اغتشاش‌گران رو مجازات کنید
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  2 0
  میگه آقای اژه ای نکنه ما که با این اعتراضات باصطلاح و در اصل آشوب و شورش و قتل و غارت مخالفت کردیم و هرکجا تونستیم از مظلومیت این نظام و ملت نالیدیم مجرم هستیم و باید ماها رو دستگیر می کردید؟!! مطمان هستید طرف درست ایستادید؟ یا اینکه ماها داریم قیلی ویلی میریم؟!!
 • IR ۱۹:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  1 1
  هر چه بگندد نمکش می زنند کاشکی نگندد نمک
 • علی IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  1 1
  جریمه را هم لابد ما باید بدیم. خوش به حال اغتشاشگر.
 • بهمن IR ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  2 1
  سوریه سازی،سوریه‌سازی‌،نتیجه‌مماشات. درس‌بگیرید،درس‌بگیرید،به‌یاد شهدا‌هم‌باشید.
 • IQ ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  1 1
  قانون اساسی راه برای اعتراض باز گذاشته،متاسفانه همه چیزی امنیتی کردیم
 • نیش فعال CA ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
  2 0
  محاکمه عادلانه و البته بدون هیچگونه مماشات را خواستاریم
 • محمد قزل IR ۰۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۰
  1 0
  آقای اژه ای لطفا آزاد نکنید این آقایان جری ترمیشوند برای اغتشاشات بعدی
 • . IR ۰۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۰
  0 2
  خوبه
 • کارشناس IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۰
  1 0
  مرگ بر منافق
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۰
  1 0
  اگر بعلت اغتشاشگری دستگیر شدید، مراحل اعمال قانون شما به این شرح است: مرحله اول میگویید از قانون اطلاع نداشتید و مشمول رافت قرار خواهید گرفت. مرحله دوم در حالیکه کمی چشمان خود را میمالید میگویید درگیر احساسات و هیجانات شدید که باز هم مشمول رافت قرار خواهید گرفت. در مرحله سوم ... قبل از مرحله سوم شما دیگر به آن سوی آبها رسیده اید!
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۰
  1 0
  مخالفم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس