کد خبر 1423288
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۳۰
سعدالله زارعی نمایه

در همین اغتشاشات اخیر علی‌رغم ولنگاری فضای مجازی و خویشتنداری حکومت از مواجهه شدید با آشوبگران،براساس گزارش‌های معتبر متعدد، جمعیتی که وارد صحنه‌های اعتراضی شد، به یک دهم یک درصد جمعیت ایران هم نرسید

به گزارش مشرق، سعدالله زارعی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

اکثریت و اقلیت دو مفهوم روشن هستند و برای نشان‌دادن آن راهی جز استناد ریاضی وجود ندارد. این دو مفهوم به‌خصوص در جوامعی که به‌طور قطعی حکومت اکثریت پذیرفته شده، موضوعیت بیشتری دارد.

از منظر سیاسی «اکثریت توده‌ای» و «اکثریت نخبه‌ای» داریم. اکثریت توده‌ای یک مفهوم روشن است که از جمله در انتخابات‌ها بروز و ظهور دارد؛ یعنی در انتخابات، اکثریت کنشگر و اقلیت غیرفعال معلوم می‌شود.

ولی در مورد اکثریت نخبگان موضوع چندان قابل ارزیابی نیست و آنان که از اقلیت و اکثریت نخبگان صحبت می‌کنند، نوعاً نگاه به افراد فعال در رسانه‌ها، احزاب و دانشگاه‌ها دارند و حال آنکه نخبگی به این موقعیت‌ها محدود نمی‌باشد. 

یک اکثریت و اقلیت فرهنگی و اجتماعی هم داریم. اکثریت فرهنگی در اختیار گروهی است که بیش از گروه مقابل آن، معرف ارزش‌ها و هنجارهای فرهنگی مورد پذیرش اکثریت جامعه است.

اکثریت و اقلیت اجتماعی هم در اختیار گروهی است که در طیف اکثریت جامعه نفوذ و حضور بیشتری دارد اگر اکثریت جامعه را طبقه متوسط و به عبارتی دهک‌های میانی تشکیل دهد، اکثریت اجتماعی را گروهی دارد که به این طیف تعلق بیشتری دارد و هکذا اگر اکثریت جامعه را طبقه نسبتاً محروم و به عبارتی دهک‌های پایین جامعه تشکیل دهند، کسانی که با این طبقه پیوند و پیوستگی بیشتری داشته باشد، اکثریت اجتماعی را تشکیل می‌دهد. 

در فضای جمهوری اسلامی اکثریت و اقلیت با فاصله زیاد وجود دارد. در بعد سیاسی، اکثریت جامعه ایران را علاقه‌مندان به کنشگری تشکیل می‌دهند شرکت‌ در انتخابات و همه‌پرسی‌ها در ایران در طول این حدود ۴۴ سال، با مشارکت ۵۲ تا ۹۸ درصد توأم بوده است، این یعنی اکثریت سیاسی در چارچوب نظام موجود کنشگری دارند.

این کنشگری سیاسی البته در شرایط مختلف اجتماعی یا اقتصادی نوسان هم داشته است ولی در اصل اینکه اکثریت مردم ایران، در چارچوب نظام موجود به کنشگری سیاسی می‌پردازند، تردیدی نیست.

در این میان در متن انتخابات، آرای مردم میان نخبگان کنشگر تقسیم می‌شود و بسته به اینکه کدام نخبه یا طیف نخبگی به مطلوب مردم در زمان خاص نزدیک‌تر باشد، از پشتیبانی اکثریت کنشگر بهره‌مند می‌گردد. 

نگاهی به آمار نزدیک به ‌هم انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌های ۱۳۷۶، ۱۳۸۰، ۱۳۸۸ و ۱۳۹۶ و رأی رئیس‌جمهور منتخب هر کدام از این انتخابات‌ها، نشان می‌دهد اکثریت کنشگر، بازی در چارچوب نظام سیاسی را پذیرفته و صبغه جناحی آن موقتی و گذراست.

یک نکته دیگر در کنشگری سیاسی فاصله آراء در انتخابات‌هاست. مشارکت ۵۰/۶۶ درصدی مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۷۲ و ۷۹/۹۲ درصدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۷۶ و هکذا مشارکت ۸۵ درصدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ و مشارکت ۴۸/۸ درصدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نشانه این است که یک کف و سقف کنشگری سیاسی وجود دارد.

ما در مقایسه مشارکت مردم در سال ۱۳۷۲ با ۱۳۷۶ یک جمعیت ۲۹ درصدی داریم که در یک انتخابات کنشگر بوده و در یک انتخابات منفعل بوده است کما اینکه در مقایسه مشارکت مردم در سال ۱۳۸۸ با ۱۴۰۰ یک جمعیت ۳۶ درصدی از این نوع را داریم.

این بیانگر آن است که ما یک کنشگری حتمی سیاسی و یک کنشگری شرطی سیاسی داریم و از آنجا که این عدد مشارکت در انتخابات‌های چهل سال اخیر نوسان داشته است، به‌طور قطع ارتباطی با ایدئولوژی و بنیان‌های نظام سیاسی ندارد، چرا که بنیان‌ها در انتخابات‌ها متفاوت نبوده است. 

در یک زمان، عده‌ای راه افتادند تا رأی مردم را به سمت ایدئولوژی‌های فرانظام سوق داده و مصادره نمایند. آنان افزایش ۲۹ درصدی مشارکت انتخابات ۱۳۷۶ نسبت به انتخابات ۱۳۷۲ و افزایش حدود ده میلیون نفر به آرای رئیس‌جمهور منتخب ۷۶ را یک رنسانس و تحول بنیادی معرفی می‌کردند! یکی از مشایخ این جریان به آقای سیدمحمد خاتمی گفته بود «این رأی، رأی به آزادی بود و این یعنی مردم دیگر شعارهای اصولگرایانه و دین‌مدارانه را قبول ندارند»! این در حالی بود که ۹ سال پس از آن شاهد رأی ۸۵ درصدی مردم یعنی حتی پنج درصد بیشتر به طیف مقابل جریان موسوم به دوم خردادی بودیم.

بنابراین واضح است که ما درصدی مشارکت شرطی داریم که در مقابل ایدئولوژی نظام نبوده و به ادبیات شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی ربط پیدا می‌کند. 

ما یک اکثریت و اقلیت انقلابی هم داریم. اگر انقلابی بودن را محافظه‌کار نبودن، ایستا نبودن، دیندار بودن، پرکار بودن، کم‌توقع بودن، مردمی بودن، ضد نظام سلطه بودن، ضد فساد بودن و مسائلی از این قبیل بدانیم، بدون شک اکثریت قاطع و بلکه به عبارتی همه‌ جامعه ایران انقلابی است و غیرانقلابی‌ها در اقلیت محض به سر می‌برند. شاید بتوانیم ۹۹ درصد در برابر یک درصد بدانیم. 

ما یک اکثریت و اقلیت ارزشی هم داریم. پیام‌های دینی مهم‌ترین عناصر و محورهای ارزش‌های جامعه ماست و یکی از آنها حجاب است. به اعتبار پاسداری چندهزار ساله ایرانیان ـ از دوره‌ای که تاریخ در ایران ثبت شده است یعنی دوره هخامنشیان، اشکانیان تا امروز ـ از حجاب و عفاف در این مرز و بوم حفاظت شده است.

تصاویر نقش‌بسته زنان ایرانی بر کتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌های تخت جمشید، بیانگر اهمیتی است که ایرانیان در طول تاریخ به مقوله عفاف و حجاب داده‌اند. کما اینکه اصل خداباوری، توحید، نیایش، اتصال به ارواح مطهره همواره از ارزش‌های قطعی جامعه ایران بوده است. شرکت کامل ایرانیان اعم از مسلمان و غیرمسلمان در مراسم و مناسک دینی و به‌خصوص مراسم مرتبط با خاندان پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه‌وآله از محوریت این ارزش‌ها حکایت می‌کند.

بنابراین واضح است که ما یک اکثریت ارزشی داریم که عدد آن از ۹۰ درصد هم بیشتر است و یک اقلیت بسیار محدود که نسبتی با ارزش‌ها ندارند. 

ما یک اکثریت و اقلیت «ایران‌باور» هم داریم؛ اکثریتی که معتقد به شأن تمدنی و حکومت جهانی برای ایرانیان است. این اکثریت تمدنی هم بیش از ۹۰ درصد جمعیت را شامل می‌شود و یک اقلیت بسیار کوچک که تحت تأثیر القائات خارجی می‌باشد، معتقد به یک ایران کوچک و در خودخزیده است.

خب این اکثریت تمدنی همیشه و در طول صدها سال تاریخ ایران، حساسیت‌های درستی علیه سیطره بیگانگان بر ایران داشته است.

بعضی این حساسیت را یکسره متوجه موضوعات خاص مثل جنگ اسلام و نظام شاهنشاهی ایران می‌کنند و البته در این خصوص هم آدرس غلط می‌دهند. در حالی که مردم ایران همین الان نسبت به سیطره و سلطه غرب بر ایران حساسیت شدید دارند و آخرین نظرسنجی آمریکایی‌ها که مؤسسه «پیو» انجام داد، می‌گوید در حالی که ۷۶ درصد مردم ایران نسبت به عملکرد دولت ـ حسن روحانی ـ ناراضی هستند، ۸۶ درصد ایرانی‌ها از نقش منطقه‌ای کشورشان حمایت می‌کنند.

این هم یک اکثریت و یک اقلیت. ما یک اقلیت و یک اکثریت «ملی» هم داریم. ایران ترکیبی از اقوام مختلف عمیقاً ایرانی است؛ ترک‌ها، لرها، کردها، تاجیک‌ها، عرب‌ها، ترکمان‌ها، بلوچ‌ها و... چند هزاره با هم ایران را تشکیل داده و از آن حراست کرده‌اند و در طول هزاران سال، جزر و مدهای سیاسی، در دل تمام ایران باقی مانده‌اند. این اقوام هیچ‌گاه با هم نجنگیده‌اند و به‌طور یکپارچه، در صدها جنگ در مقابل طرف خارجی ایستاده‌اند. 

ما یک اقلیت و اکثریت «مذهبی» هم داریم. تشیع و محبت اهل‌بیت علیهم‌السلام در ایران یک موضوع اساسی است. اینکه در جریان راهپیمایی و زیارت اربعین «حب الحسین یجمعنا» می‌گوییم، در ایران حب اهل‌بیت به هیچ وجه موضوعی اختلافی و دوگانه‌ساز نیست.

اگر نزدیک به ۹۰ درصد جمعیت ایران شیعه است، ۱۰۰ درصد جمعیت در ایران محب اهل‌بیت پیامبر اسلام(ص) است و لذا این جمعیت با هرآنچه که با عزت‌مندی تشیع و محبان اهل‌بیت پیامبر اکرم ناخوان باشد، مرزبندی و جبهه خواهد داشت. 

یک اکثریت و اقلیت هم از حیث بصیرت و نگرش سیاسی داریم. اکثریت مردم، «امنیت» را وجه اصلی زندگی اجتماعی خود می‌دانند و صدالبته این اختصاص به ملت ایران ندارد ولی دید تمدنی ایرانیان، این عنصر را در میان ایرانیان پررنگ‌تر کرده است.

ممکن است اقلیتی بسیار اندک، به هم خوردن شرایط امنیتی موجود را برای خود یک موقعیت به حساب آورد. در این روند، اقدامات ناخوان امنیتی به‌طور خیلی طبیعی از سوی اکثریت قاطع جامعه ایران دفع می‌شود و این مانع آن می‌شود که مطالبات ساختارشکن بتواند به سادگی جایگاهی در روند جامعه پیدا کند.

در همین اغتشاشات اخیر علی‌رغم ولنگاری فضای مجازی و خویشتنداری حکومت از مواجهه شدید با آشوبگران، براساس گزارش‌های معتبر متعدد، جمعیتی که در طول این حدود ۱۲ روز در شهرهای مختلف ایران وارد صحنه‌های اعتراضی شد، به یک دهم یک درصد جمعیت ایران هم نرسید.

ما یک اکثریت و اقلیت هم در موضوع «رهبری» داریم. ایران هم‌اکنون تحت اداره یک فقیه، متکلم، ادیب، متفکر، زاهد، بصیر، مفسر قرآن و سنت، محدث، به‌شدت مردمی، مدیر و مسلط به امور سیاسی و قادر به مدیریت مسائل سخت جهانی قرار دارد.

این رهبری ـ به جز در مورد حضرت امام خمینی که چهره استثنایی تاریخ ایران است ـ از نظر خصوصیاتی که ذکر شد، با هیچ‌کدام از رهبران ۱۰۰۰ ساله گذشته ایران قابل مقایسه نیست. در مواردی که ذکر شد، با هیچ‌کدام از رهبران معاصر دنیا هم قابل مقایسه نیست.

لذا این رهبری برای این مردم جنبه آرمانی دارد و به‌خصوص انتساب ایشان به خاندان پیامبر(ص) و اتصال ایشان به اهل‌بیت هم بر خصوصیات ویژه او افزوده است. «سیدعلی حسینی خامنه‌ای» بدون هیچ تردیدی، چهره آرمانی ایران، اسلام و تشیع است. شرکت انبوه و میلیونی مردم مؤمن تهران در نمازهای جمعه و نمازهای عید فطری که از جمله در همین سال‌های اخیر توسط ایشان اقامه گردید، درجه بسیار بالای محبت توده‌های مردم را به ایشان نشان می‌دهد.

اعتراف دشمنان به نزاهت اقتصادی و مالی ایشان هم حقیقت وجودی ایشان را در «حدیث دیگران» بیان می‌کند. دقیقاً به همین دلیل بود که قبل از اغتشاشات اخیر، دشمنان خارجی و عوامل داخلی آن از رهبری شروع کردند و با قریب‌الوقوع معرفی کردن خروج امام خامنه‌ای از صحنه و بحث‌ جانشینی، وانمود کردند که ایران وارد دوره‌ای می‌شود که خورشید در آن غروب کرده است. در واقع همین شیطنت بدخواهانه هم اعتراف به عظمت رهبری و در اکثریت کامل بودن هواداران ایشان است. 

پس انقلاب ما و نظام منبعث از آن، از چند جهت در کانون هواداران و جانفشانان اکثریتی خود قرار دارد و اقلیت‌نمایی دشمنان از ایران نمی‌تواند حقیقت را دگرگون کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  4 2
  مرگ برزامبی های قاتل فحاش وتخریبگراموال عمومی وخصوصی وپلیس وکادردرمان وکسبه ورهگذر
  • حاجی از سه راه جوبشور قم IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۲
   0 0
   ۹۰ هزار نفر فقط عفو شدن بازم مفهوم نیس
 • علی IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  3 2
  تحلیلی بغایت عمیق و واقع بینانه. سلام به جناب یداله زارعی
 • IR ۰۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  1 2
  اغتشاش گران همیشه ادعا می کنند اکثریت هستند حتی اگر جمعیتشان صفر باشد‌. به عنوان مثال اول انقلاب مجاهدین خلق حتی به اندازه‌ای رای نیاورند در انتخابات که یک نماینده به پارلمان بفرستند
 • IR ۰۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  0 1
  فعلا نظرم را نگه میدارم 20 روز دیگه میگم
  • IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
   0 0
   نگه دار شاید تو قبر یادت اومد
 • IR ۰۵:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  1 1
  البته اینا ده درصد نیستند و نمیشند
 • US ۰۵:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  1 1
  مثل همیشه عالی بود استاد زارعی عزیز
 • هادی IR ۰۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  2 2
  رفراندوم نشان دهند است
  • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
   0 0
   مگر اکثریت ملاک است؟! اگر چنین است باید کل دنیا بر اساس نظر چینی ها اداره شود چون از هر 6 نفر جمعیت جهان یک نفر چینی است . حاضری حشره بخوری؟
 • حمیدرضا IR ۰۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  1 2
  تحلیل آرمانگرایانه استاد زارعی با واقعیات کف خیابانهایمان مطابقت ندارد!
 • IR ۰۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  1 0
  با سلام در این شرایط که جنگ بر اساس روایت ها و با ابزار سیالمند رسانه است تبیین محکمات و متشابهات جامعه ایرانی با معیار اکثریت و اقلیت بطرز فوق العاده ای خلاقانه و علمی و مستند است. جامعه ایرانی با این محکمات یک جامعه موحد، متدین، شیعه علوی، مقاوم، مسئولیت پذیر، آرمانی، تمدن ساز، پرچم دار، رسالت پذیر و عاشق حقیقت و عارف به متون و منابع یعنی ثقلین است. جامعه ایرانی با این محکمات ولایت فقیه را در آغوش جان گرفته و با قلب و روح خود از آن اطاعت می کند. چون می داند دنها و انحصارا یک نطریه سیاسی حاکم بر جهان است و آن خلافت پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت و ائمه معصومین است و در عشق این درک شهودی و باطنی و عینی ایستادگی کرده و در بستر تاریخی ظهور عده و عده لازم را آماده کرده و این مسیر را به عنوان صراط خود امتخاب و گزینش کرده و تا آخر با امام خود برای وصل به موعود خود ایستاده است.
 • IR ۰۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  1 0
  با سلام در این شرایط که جنگ بر اساس روایت ها و با ابزار سیالمند رسانه است تبیین محکمات و متشابهات جامعه ایرانی با معیار اکثریت و اقلیت بطرز فوق العاده ای خلاقانه و علمی و مستند است. جامعه ایرانی با این محکمات یک جامعه موحد، متدین، شیعه علوی، مقاوم، مسئولیت پذیر، آرمانی، تمدن ساز، پرچم دار، رسالت پذیر و عاشق حقیقت و عارف به متون و منابع یعنی ثقلین است. جامعه ایرانی با این محکمات ولایت فقیه را در آغوش جان گرفته و با قلب و روح خود از آن اطاعت می کند. چون می داند دنها و انحصارا یک نطریه سیاسی حاکم بر جهان است و آن خلافت پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت و ائمه معصومین است و در عشق این درک شهودی و باطنی و عینی ایستادگی کرده و در بستر تاریخی ظهور عده و عده لازم را آماده کرده و این مسیر را به عنوان صراط خود امتخاب و گزینش کرده و تا آخر با امام خود برای وصل به موعود خود ایستاده است.
 • IR ۰۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  3 3
  یه همه پرسی برگزار کنید
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
   1 0
   همه پرسی برای ارزشها و اخلاقیات اصلا منطقی نیست. مثل اینه که بگی اگر اکثر مردم کشور ی معتاد باشن همه پرسی برگزار بشه که اعتیاد اختیاری باشه
 • IR ۰۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  1 3
  یک درصد مردم معترض هستند؟!! اجازه اعتراض بدید ، بعد بفرمایید با ریاضیات بشمارید!
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
   0 0
   نگفت منتقد و ناراضی از شرایط بد اقتصادی منظورش معترضین بود که بویژه در روزهای اول اغتشاشات که هنوز برخورد جدی باهاشون نمیشد و لیدرهاشون دستگیر نشده بودن جمعیتشان در هر هسته به ۲۰۰ نفر نمی‌رسید. البته چرا برخی بیشتر هم بودن اما بعنوان فقط معترض نه اغتشاشگر و تجزیه طلب و برانداز
  • IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
   0 0
   یک درصد زامبی رو دستشون رو باز نمیگذارن
 • NL ۰۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  2 1
  باشه تو راست می گی
 • سجاد IR ۰۷:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  1 2
  یک دهم عدد خیلی بزرگیه از یه کشور
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
   0 0
   ولی به لحاظ علم امار معنادار نیست
 • وحید/۱ IR ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  0 0
  دسته بندی جامعه به توده و نخبه یک فریب است که توسط محافل یهودی ماسونی به علم جامعه شناسی تحمیل شده! اگر به زندگی همه متفکران و اندیشمندان تأثیرگذار در علم توجه کنید مسیری کاملا متفاوت از آموزش و پرورش و آموزش عالی امروز دنیا،طی کرده اند،در جوامع غربی مسیری پنهانی و متفاوت برای سنج نخبگان وجود دارد که آموزشهای متفاوتی هم دارند(آموزش و ترقی درسلسله مراتب فرقه های ایلومناتی!) در این محافل آنقدر خباثت و سرکوب عواطف انسانی به آنان آموزش میدهند تا تعلیم گیرندگان مثل شیاطینی در خدمت ابلیس در آیند.(این مربوط به گذشته است،امروز به لطف پروردگار، ابلیس به جهنم فرستاده شده و شیطانکها همان سوسکهایی هستند که پیکره دجال آخرالزمان را تشکیل میدهند همچنین فرصت برای افسادشان پایان یافته/ آنها و تربیت شدگان آنها با خلق و خوی سگی و کاملا واضح آشکارند).خالق حکیم در قرآن کریم طرحواره ای از حقیقت عالم معرفی میکند که همه کائنات و موجودات و قوانین حاکمه بر مبنای آن خلق شده اند،از مکانیک کوانتوم گرفته تا جامعه شناسی و روانشناسی بر مبنای این طرحواره الهی کار میکنند و خداوند هیچ تخلفی از آنرا مقدر نفرموده است.ابتدا خداوند نفس واحدة(نبی مکرم اسلام(ص) را خلق فرمود،در مرحله بعد از همان نفس واحده و محاط به آن دو نفس(علی و فاطمه صلوات الله علیهم) را خلق نمود،از این دو آسمانها و زمین خلق شدند،۷ آسمان که بطور مارپیچ بدور خورشید حقیقت پیچیده شده و ماه که در محیط بیرون قرار دارد، این مارپیچ همان زمان است که با معارف الهی مثل تارو پود بهم بافته شده از طرف خارج به داخل لایه چهارم زمین است پس سه لایه آن درون زمین و سه لایه روی زمین هست[[الهم صل علی بن موسی الرضا...و حجتک علی من فوق الارض و من تحت الثری الصدیق الشهید..]] نفوس ابناء بشر پس از تولد بایداین مسیر مارپیچ را دنبال کنند تا حقایق مربوطه را بطور عملی تجربه و فهم کنند تا به خورشید حقیقت برسند، اگر در پستانداران به تعداد انگشتها دقت کنید بعضی مثل الاغ سُم یک تکه دارند در یک ساحت از عالم(۷آسمان) زندگی میکنند،بعضی مثل گوسفند سُم دو تکه دارند،در۲ساحت عالم زندگی میکنند،بعضی در ۵ ساحت از عالم،آنها که کالبد بشری دارند در ساحات دیگر عالم هم باید انسان باشند و الا ترکیبی ازچند حیوانند،مبنای زمانی (Tim base)در هر کدام از لایه ها متفاوت است.
 • احمد IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  3 0
  به خداوندی خدا قسم که اگر رهبری دستور بده در مدت یک هفته خود ما مردم به میدان میایم و تکلیف ایران و ایرانی رو با این جماعت نامرد روشن میکنیم ، بنده این حرف رو به عنوان کسی مطرح میکنم که به هیچ عنوان نه بسیجی و... هستم و حتی نه اهل نماز و اعتقادات دینی هستم، از خیلی از مسئولان جمهوری اسلامی هم خوشم نمیاد ، اما امنیت خط قرمز ما است، بی شرف ها نارنجک تو ماشین یک زن میندازید؟ چادر از سر می‌کشید؟ پوستتون رو پایین میکشیم ، بترسید از روزی که هیچ جایی برای فرار نداشته باشید و در محاصره مردم قرار بگیرید ،
  • IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
   0 0
   معلومه اهل نماز و اعتقادات دینی نیستی نمی دانم چرا اسمت را نام شریف احمد گذاشتند ولی بنظرم اگر میگذاشتند هم معنی نادان بهتر است.
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  0 0
  اقلیت واکثریت فقط دریک محدوده جغارافیایی(مثل کوچه ،خیابان، محله،،محل کار یا تحصیل یا دهکده روستا شهر استان کشوربا منطقه قاره ودنیا...)با رفراندوم واقعی معنا پبدا میکند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس