کد خبر 1422309
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۰
خشم آنکارا از تصمیم تسلیحاتی آمریکا

وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که کشورش در قبال تصمیم امریکا درباره برداشتن ممنوعیت صادرات سلاح به قبرس یونانی‌نشین به اقدامات  ملموس و عملی دست خواهد زد.

به گزارش مشرق، به نقل از آناتولی، مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که کشورش در قبال تصمیم امریکا درباره برداشتن ممنوعیت صادرات سلاح به قبرس یونانی‌نشین به اقدامات ملموس و عملی دست خواهد زد.

وزیر خارجه ترکیه، با اشاره به اینکه تصمیم امریکا درباره رفع ممنوعیت صادرات سلاح به قبرس در جلسه شورای امنیت ملی ترکیه بررسی شده است، افزود که ترکیه مجبور به دفاع از حقوق قبرس ترک نشین است.

او افزود: اصلی‌ترین علت این تصمیم امریکا آن است که قبرس از مهم‌ترین کشورهای جهان در پول‌شویی است. نباید تاوان آن اجازه دادن به قبرس یونانی نشین برای دست یابی به سلاح باشد.

وی تأکید کرد که ترکیه به امریکا در این باره هشدار داده و این تصمیم امریکا به معنای فاصله گرفتن از سیاست توازن و جانبداری کامل از یونان است.

چاوش اوغلو تاکید کرد: صرف نظر از دست یابی قبرس یونانی نشین به سلاح، رکیه تدابیر لازم برای حمایت از قبرس ترک نشین را به عمل آورده و تدابیر بیشتری را پس از تصمیم اخیر آمریکا از حیث تسلیحاتی اتخاذ خواهد کرد. ما به گام ملموس در این زمینه روی خواهیم آورد. اگر شما خواهان تشدید تنش هستید ما هر اقدامی که در رویارویی آن لازم باشد انجام خواهیم داد و همه گامها و اقدامات لازم را به منظور حمایت از قبرس ترک نشین به عمل خواهیم آورد.

وی گفت: وزارت دفاع ترکیه در حال ارزیابی اوضاع است. همه باید بدانند که ترکیه کشوری نیست که به تصمیمات دیگران تن دهد. یونان قانون بین المللی را از طریق تجهیز جزایر عاری از سلاح نقض می کند و ترکیه اقدام لازم را انجام خواهد داد. اگر یونان تصور می کند که حمایت خواهد شد، هیچکدام از طرفهایی که در حال حاضر آنرا تشویق به اقدامات تحریک آمیز می کنند در زمان حادثه در کنارش نخواهند ماند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 20
 • IR ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  11 9
  مثلا چه غلطی میخوای بکنی؟ الکی داری قپی میای و قُمپُز در می کنی، توانشو دارین پایگاه اینجرلیک رو ببند،
  • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
   1 4
   کشور آناتولی درست است نه نام جعلی و صهیونیستی و فاشیستی ترکیه
 • هوشنگ IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  7 9
  وای اگر ارباب سیلی محکمی بهت بزنه ( بمباران اتمی ترکیه توسط آمریکا )نه ایران کمکت می کنه نه اعراب چون برای خودت دشمن تراشیدی ایرانیان و اعراب هرگز دشمنی ات را فراموش نخواهند کرد در وقت معلوم ( بمباران اتمی ) شاهد رقص پایکوبی ایرانیان و اعراب خواهی بود. پشگل ها با ارباب هرگز دهن به دهن نمی شوند
 • IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  18 11
  ایران اشتباه زمان صفوی را تکرار نمیکنه و در مقابل دول مسیحی که از تورکها مثل شیر میترسن حمایت خواهند کرد تا دوباره غرب ب خاورمیانه نفوذ نکنه
  • IR ۰۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
   2 8
   نه نگو!!!! ابله عثمانی قبل از غرب به ایران حمله کرد و جنایتهایش در ایران و خصوصا تبریز از یاد نمیره و بهتره تو هم خفه بشی و ادای تاریخ دانها و استراتژیست‌ها را در نیاری که به مغز و تنت زار میزنه
  • IR ۰۵:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
   3 4
   ترکیه بزرگترین پایگاه آمریکا و غرب در منطقه است عزیزم ! ترکیه بزرگترین شریک تجاری رژیم اسرائیل در منطقه است قصد مزاح و شوخی داشتی ؟ کامنت تو بیشتر شبیه طنز بود عزیزم !
  • IR ۰۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
   2 5
   ببخشید منظورت از شیر همون خر بود دیگه!! خخخخخخخخخ
 • هوشنگ IR ۲۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  6 6
  رجب قرصاتو بخور احساساتی نشی ناتو به شما نقش سیاهی لشگر رو دادن ابدا از نابودی ارتشت ناراحت نمی شوند شما را فریب دادن برای تامین امنیت خودشون عضو ناتو کردن همین الان اراده کنن با لگد می اندازنت بیرون پس عرعر نکن بشین سرجات کوچولو فکر کردی ناتو به شما نیاز داره ؟ خخخخخخخخ
  • US ۰۶:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
   5 5
   ارتش و لشکر توران پشت سر ترکیه هست ، ملعون دوزاری
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  6 7
  یک جوری نوشتی خشم آنکارا ، که انگار ترکیه مفلوک هم عددی است.
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  6 7
  ترکیه و ایران باید متحد بشن تا از طرح تجزیه خاورمیانه جلوگیری کنن اگر مسلمین متحد نشوند لقمه غرب و متحدانش خواهند شد
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  9 5
  حالا این ترکیه‌خشمگین یک نگاه بکنه ببینه ۸تا پایگاه نظامی امریکادر خاک ترکیه هم وجود داره.____برای کی داری فیلم‌بازی میکنی؟ ما رو چی فرض‌کردی؟
 • IR ۲۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  7 5
  یاشاسین ایران، یاشاسین گوزل ایرانیمیز با افتخار مثل آلب ارسلان، ایرانیِ ترکم، و مثل آلب ارسلان‌آنکارا رو به ایران برمیگردانم.
  • بنیامین IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   4 0
   داش باشییان
 • هوشنگ IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  4 2
  رجب سریع برو دکتر پیش روانپزشک تا برات دارو بنویسه من حاضرم پول داروهاتو بدم به 2 شرط اول اینکه بلبل زبانی نکنی دوم اینکه هرشب قبل از خواب حتما قرصهاتو بخور برو بخواب آفرین باشه ؟
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
  7 4
  جماعت جالبی داریم آمریکا 40 ساله هر دشمنی از دستش اومده باهامون کرده این تورم هم بخاطر تحریمهای ظالمانه و حیوان صفتانه ان کشوره در عوض ترکیه تحریمها در قبال با ایران رو رعایت نکرد زمان جنگ هم روابطشو علی رغم فشار شوروی اعراب امریکا اروپا با ایران قطع نکرد الان ما داریم از امریکا در برابر ترکیه دفاع میکنیم واقعا خخخخ
 • mojtaba SE ۰۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
  3 2
  مشخص است که امریکای فاشیست و زورگو فهمیده که ابر قدرت ایران از سیاست یک قدم به عقب به مرحله سیاست دو قدم بجلو رسیده..پس باید از هر گونه تنش بپرهیزه و ساکت به نفت دزدیش از منطقه ادامه بده(امریکا روزی 26 میلیون بشکه نفت از عربها میدزده).و باید کاملا ترکیه رو رها کنه ,و ترکیه هنوز دوزاریش نیفتاده که چرا امریکا به مزدوری و بحران سازیش نیاز نداره..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس