کد خبر 1421927
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۹
سعدالله زارعی

انقلاب اسلامی ایران همان است که کیسینجر به گرومیکو گفته بود، انقلابی که می‌تواند همزمان در مقابل بلوک غرب و بلوک شرق بایستد و بر هر دو پیروز شود.

به گزارش مشرق، سعدالله زارعی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

نقل شده است «هنری کیسینجر» وزیر نام‌آشنای امور خارجه سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۴ آمریکا در دیداری که پس از پیروزی انقلاب اسلامی با وزیر خارجه وقت اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی، «آندره گرومیکو» داشته به او - نقل به مضمون - گفته است «با پیروزی این انقلاب ما یک پایگاه مهم خود را از دست دادیم، اما شما قدرت مدیریت بر جنبش‌های آزادی‌بخش را از دست داده‌اید و از این پس مدیریت این جنبش‌ها به دست ایران می‌افتد و لذا خسارت شما از پیروزی انقلاب ایران بسیار شدیدتر از خسارت ما خواهد بود.»

در همان سال‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی مشهور شد که آمریکا و شوروی علی‌رغم اختلافات فراوانی که با یکدیگر دارند و در حال نزاع و رقابت با یکدیگر هستند، در مورد از میان برداشتن انقلاب اسلامی به توافق رسیده‌اند.

عملکرد این دو کشور و در واقع نظام دوقطبی در مورد ایران هم این موضوع را ثابت می‌کند. عمده این دوران، دوران دفاع است و رژیم صدام‌حسین از تسلیحات غرب و شرق علیه ایران استفاده می‌کند و بلوک شرق - تقریباً - به همان میزان بلوک غرب، ایران را از دریافت سلاح منع می‌کرد.

از صحبت‌های منتسب به کیسینجر و قرار مشترک او با گرومیکو، ۴۴ سال گذشته است. آمریکا هنوز با پایگاهی که از دست داده به شدت درگیر است و ایران هدایت جنبش‌های آزادی‌بخش را از شرق و غرب آسیا تا آفریقا و تا آمریکای لاتین به طور انحصاری در دست دارد و البته از اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی هم دیگر خبری نیست.

این ایران دیگر ایران دوران دفاع مقدس هم نیست که به سلاح غرب یا شرق احتیاج داشته باشد و یا از اتحاد و ائتلاف علیه خود دچار هراس گردد. امروز دیگر صحبت بر سر تحریم ورود تسلیحات به ایران نیست، صحبت سر ایجاد مانع بر سر راه صادرات تسلیحات ایران است و علی‌رغم این حرف‌ها همین الان ایران به طور رسمی به ۳۴ کشور سلاح می‌فروشد و سالانه نزدیک به ۴ میلیارد دلار درآمد تسلیحاتی دارد.

الان صحبت رسانه‌های غرب بر سر این است که پهپاد تهاجمی فروخته شده ایران به روسیه در جنگ اوکراین، سرنوشت‌ساز شده است و زلنسکی رئیس‌جمهور غرب‌گرای اوکراین از دست رژیم اسرائیل عصبانی است که چرا نتوانسته این نقش مؤثر متقابل را به نفع اوکراین بازی کند و در واقع گفته است چرا قدرت تسلیحاتی اسرائیل علی‌رغم فعالیتی ۸۰ ساله از قدرت تسلیحاتی ایران با ۳۰ سال سابقه ساخت سلاح عقب‌تر است.

این ایران، ایران زمان ائتلاف سایروس ونس (وزیر خارجه ۱۹۸۰ - ۱۹۷۷ آمریکا) و اندره گرومیکو (۱۹۸۵ - ۱۹۵۷) علیه ایران نیست. ائتلاف علیه ایران دیگر اثر گذشته را ندارد، نه اینکه کاملاً بی‌اثر شده باشد، اثر تعیین‌کننده ندارد و اصولاً دیگر آن ائتلاف آهنین هم علیه ایران قابل انجام هم نیست. الان حداکثر ائتلافی که آمریکا می‌تواند علیه ایران راه بیندازد، چیزی در حد ائتلاف با انگلیس، فرانسه و آلمان و چند کشور پیرامونی ایران است.

وقتی ایران می‌گوید آمریکا بدون آنکه شروط ایران را بپذیرد، نمی‌تواند به برجام بازگردد، این یعنی دیگر ایجاد ائتلاف آهنین دوران ونس و گرومیکو امکان‌پذیر نیست. کما اینکه غرب در پرونده اوکراین، علی‌رغم اذعان به استراتژیک بودن حمله روسیه نتوانست وضعیت یکپارچه‌ای علیه مسکو پدید آورد.

انقلاب اسلامی امروز از خود آمریکا قدرت مانور بیشتری دارد، آمریکا طی دو دهه گذشته هرگز نتوانسته است واحدی به کشورهای پیرامونی خود بیفزاید و دائماً کشورهای وابسته‌ای را از دست داده است که آخرین مورد آن «کلمبیا» بود. ده‌ها سال کلمبیا به عنوان «پایگاه ویژه آمریکا» مطرح بود و در جریان اعمال محدودیت و تحریم علیه ونزوئلا، کلمبیا نقش ویژه‌ای ایفا کرد و با وجود قرار داشتن این کشور در اردوگاه آمریکا، کار بر حکومت در کاراکاس بسیار دشوار بود.

این کشور ۳۳۴۱ کیلومتر با ونزوئلا مرز دارد و در دوره حکومت چاوز و مادورو به عنوان مهم‌ترین خطر تهدید واشنگتن علیه کاراکاس عمل کرد و حالا به‌عنوان متحد حکومت ونزوئلا درآمده است.

در طول این دوران ۴۴ ساله، جمهوری اسلامی ایران متحدان جدیدی در آسیا و آمریکای لاتین پیدا کرده است و در واقع هر پایگاهی که از دست آمریکا خارج شده، به متحد ایران تبدیل گردیده و از دولت آمریکا هم کاری برنیامده است.

از این‌رو کشورهای باقی‌مانده در اردوگاه آمریکا و انگلیس با یک سؤال جدی مواجه شده‌اند؛ وقتی آمریکا در حفظ دولت‌های وابسته به خود ناتوان است، چطور می‌تواند از آنان در برابر موج تغییر حمایت کند؟ شاید از همین روست که کشورهایی مثل عربستان سعودی درست در کشاکش نزاع غرب و روسیه، همکاری با روسیه و چین را در دستور کار قرار داده و از موضع‌گیری رسمی در قبال بحران اوکراین خودداری کرده‌اند.

غرب در مواجهه با روسیه درصدد است تا از یک‌سو حد مشکل خود را کوچک نشان دهد و وانمود کند اوضاع تحت کنترل اوست و در حال شکست دادن روسیه است و این در حالی است که در همین روزهای اخیر، دو ایالت لوهانسک و دونتسک با برگزاری همه‌پرسی با اکثریتی بالای ۹۰ درصد که خیره‌کننده بود جدایی خود از اوکراین و پیوستن به روسیه را اعلام کردند.

در جریان تحولات اوکراین همه دیدند که غرب گویا به جز دو حربه تهدید و تحریم را نمی‌فهمد و عملاً نمی‌تواند مانع شکل‌گیری یک روند حتی در محیط اصلی پیرامونی خود شود. البته در ماجرای بحران اوکراین، آمریکا، انگلیس و فرانسه حداکثر تلاش خود را برای پیروزی بر پوتین به کار بستند و کشورهایی نظیر لهستان را هم پای کار آوردند ولی عملاً صحنه به نفع آنان تغییر نکرد. تهدید روسیه به استفاده از بمب اتمی از جدیت مسکو در دفاع از قلمرو خود حکایت کرد.

در مقابل این تهدید، غربی‌ها فقط به بیان خطرناک بودن آن روی آوردند و چیزی نداشتند تا در برابر تهدید مسکو روی میز بیاورند.

در مقابله با ایران هم همین است. آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها همان سلاح‌های زنگ زده قدیمی را به میدان آورده‌اند. تحریم، تهدید و شورش‌های خیابانی اما خود آنان هم چند نوبت گفته‌اند زمان تحریم‌های دهه ۲۰۱۰ سپری شده و دیگر آن ائتلاف جامع علیه ایران تجدید نمی‌شود، تهدید علیه ایران کارایی ندارد چرا که نه فقط در بحث هسته‌ای حتی در بحث منطقه‌ای و بحث نظامی هم ایران به «ساعت‌گریز» رسیده است و آشوب‌های خیابانی هم در حدی ایجاد نمی‌شود که ایران را وادار به تجدیدنظر در سیاست‌های خود نماید.

این حرف آنان است که ده‌ها برابر آن حقیقت دارد. آنان به خوبی می‌دانند که در روزهای اخیر، نیرویی که در مخالفت با جمهوری اسلامی به خیابان آورده شد، بیش از یک دهم از یک درصد جمعیت ایران نبوده است. چگونه می‌توان یک انقلاب عمیقاً مردمی را با این تعداد از پای درآورد؟ غرب در همین روزها با حسرت و تلخی پاسخ این سؤال را داد و گفت بله نمی‌توان.

انقلاب اسلامی ایران همان است که کیسینجر به گرومیکو گفته بود، انقلابی که می‌تواند همزمان در مقابل بلوک غرب و بلوک شرق بایستد و بر هر دو پیروز شود؛ انقلابی که می‌تواند بسیاری از قواعد اجباری جهان را به نفع ملت‌ها دگرگون کند؛ انقلابی که می‌تواند بعد از ۴۴ سال، موج مردمی را در حمایت از خود به خیابان‌های تهران و... بیاورد؛ انقلابی که می‌تواند پیشوای هر جنبش آزادیخواهانه در دنیا باشد؛ انقلابی که می‌تواند در برابر انواعی از فتنه‌های سخت دوام بیاورد و بالاخره انقلابی که می‌تواند در یک زمان چندین جنگ تحمیل شده غربی‌ها را در عراق، سوریه، لبنان، فلسطین، یمن و افغانستان به نفع ملت‌های آن مدیریت کرده و به قلب غرب آسیا تبدیل شود.

اگر آن روز وزیر خارجه اسبق آمریکا به همتای خود در اتحاد جماهیر شوروی گفته بود ما در برابر انقلاب اسلامی یک پایگاه خود را از دست داده‌ایم، وصف‌الحال وزیر خارجه کنونی آمریکا، بلینکن این است که انقلاب ایران چندین پایگاه ما را تسخیر کرده و در نزدیک مرزهای ما در ونزوئلا، کلمبیا، شیلی، برزیل و... هم در حال خط و نشانه کشیدن علیه ماست.

اگر آن روز وزیر خارجه شوروی غم از دست دادن محور نهضت‌های آزادی‌بخش محدود زمان خود را داشت، امروز این جنبش‌ها چند برابر شده‌اند و در هر قاره‌ای نمونه‌های آن را می‌توان دید. یک نظرسنجی بیانگر آن است که ۷۰ درصد دانشجویان دانشگاه‌های فرانسه، اسرائیل را رژیمی نژادپرست دانسته و برای شرکت در اضمحلال آن اعلام آمادگی کرده‌اند.

این انقلاب اسلامی که از یک‌سو بر فطرت خداجوی انسان‌ها تکیه دارد و از سوی دیگر از سوی صدها میلیون‌ نیروی مؤمن انقلابی حمایت می‌شود و - با بینش اشراقی - از سوی صدها هزار جوان شهید دنبال می‌شود، پابرجا می‌ماند و البته در نظام برآمده از آن که مملو از افتخارات است، کاستی‌هایی هم وجود دارد که باید برطرف شود و کاملاً به ظرف ظهور حضرت بقیهًْ‌الله الاعظم(عج) تبدیل گردد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 59
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  55 5
  انقلاب مامجری فرامین ومتون پیامبران خداست
  • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   1 0
   درود بر پیامبر خدا .سر نیزه کردن قران یکی از عبرت آموز ترین حوادث تاریخ اسلامه. اگه وقت کردید کمی تاریخ حکومت امیر المومنین و نهج البلاغه رو مطالعه بفرمایید.
  • IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   0 2
   انقلاب ما انفجار نور بود...
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  24 4
  این انقلاب دهان فاسدین خودمحورضدقانونوشکنجه گر استکبارراخردوجهانگیرشد
 • IR ۰۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  4 18
  پیش فرض کلی مطلب بر مبنای یک نقل قول قلابی از کسینجر است. در سال ۱۳۵۴ هیچگونه گزارشی از انقلاب در ایران نبود. حتی کارتر در سال ۱۳۵۶ در ایران کریسمس را جشن گرفت. با همین پیش فرض اشتباه کلی تفسیر کرد که لاجرم اون هم بر پایه غلط پیش رفته و جواب سوالهایی را داده که اصلا وجود نداشته.
  • IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   12 3
   پروفسور، جمله رو درست بخون ، کسینجر بعد از انقلاب این جملات رو گفته در حالیکه تا ۱۳۵۴ وزیر خارجه بوده
  • شاهرخ IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   12 1
   سلام برادریا خواهر محترم شما ابتدا متن را کامل و درست بخوان (وزریر خارجه آمریکا از ۵۰تا ۵۴)این صبحت مربوط به بعد از انقلاب اسلامی است من خودم ممکن است اگرچه با این تحلیل های دم دستی موافق نباشم ولی گفتگو به چند سال بعد بر میگردد
  • IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   8 0
   نویسنده میگوید کیسنجر وزیر خارجه آمریکا در سالهای ... بعد از پیروزی انقلاب با فلانی دیدار کرده است. توجه کنید.
  • IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   8 0
   دیدار پس از پیروزی انقلاب بوده، این شیوه مطالعه سطح سواد و مدرک تحصیلی رو لو داد
 • مجتبی IR ۰۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  12 2
  تحلیل های درست که جای آن در رسانه های ما کم است. بسیار خوب قلم زدی!
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  8 2
  احسنت
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  10 2
  کاستیهای ما دوچیز میباشد تبعیذبین طبقه ضعیف وثروتمندان بی درد که از ریختن خون شهدا انها استفادهای مادی میکنندو مالیات نمیدهنو ودومی محاکمه نشدن سران فتنه88 که اگر تمامی انان محاکمه وبه انوان مهارب ومفسد به دار مجازات کشیده میشدن امروز ما با این مشکلات دست وپنجه نرم نمیکردبم وتوان ونیروی جوانان غیور این مملکت به باد فنا نمیرفت کی شود که قوه قضائیه به کار خود به طور احسن عمل کند که اگر قاطع وسریع اینکار را انجام دهد دیگر ما شاهد این همه هجمه از داخل وخارج نخواهیم بود به هول وقوه الهی یا حق
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   0 0
   بنده خدا یک کم به‌روز شو، عوامل فتنه ۸۸ به تاریخ پیوستن
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  8 0
  جالب بود
 • IR ۰۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  5 5
  آقا این اینترنت رو وصل کنید از کار و زندگی افتادیم
 • LU ۰۲:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  2 1
  بشر اینکه همه مردم رو ببینیم، نه فقط اونهایی رو که دوست داریم.
 • CA ۰۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  3 8
  نخیر هر دو اونها بر سر برداشتن شاه به توافق رسیدند
  • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   6 0
   در جواب ۰۳:۵۰: تا احمق در جهان است سفله در نمی ماند
 • IR ۰۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  9 1
  بسیار تحلیل واقعبینانه جامع و مانعی بود و دولت بایدازتحلیل ایشان بهرمند شود. اقای ساله زارعی درود بر شما از تحلیل زیبایتان استفاده کردیم
 • IR ۰۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  4 13
  عجب چرندیاتی خخخ.
  • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   6 1
   خخخ و هناق بنفش
  • IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۷
   0 0
   خطاب به ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷ تربیت نداری دهنت و ببند
 • Mahmoud CA ۰۴:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  10 1
  بسیارعالی پود با تشکر فراوان
 • IR ۰۵:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  2 9
  جناب زارعی کاش .کمی عاقلانه فکر میکردی و حرف می‌زدی .امروز خدا را شاهد میگیریم سخت تمرین دوران برای زندگی و هیج امیدی به فردای بهتر نیست .وضع فساد دزدی گرانی در بد ترین حالت ممکن است
  • IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   4 0
   عقل؟ قسم دروغ خوردی که از عقلانیت دفاع کنی؟ تضاد نشان از عدم درک صحیح
  • IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   1 1
   هه جافسادهست دراروپا مردم بی خیال روشن کردن برق شدند حتی هیزم هم گران شده امیدمامنجی عالم است وراه نورانی وروبه پیشرفتی که درجهان ادامه میدهیم ومسیرممنین وتوابین وعفیفان ونجیبان است
 • CN ۰۵:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  7 0
  بله این انقلاب میتواند پا برجا بماند بشرطی که عمیقاً پالایش گردد و مفسدان قدرتمند را در هر لباسی از بدنه انقلاب جدا کرده و به محاکمه بکشد، در غیر اینصورت اینها محلاتی بیش نیست.
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   1 0
   اختلاس همه جاهست ولی قطعا بایدشفافیت ومحاکمه دردستورکارباشد
 • شیعه IR ۰۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  4 10
  نتیجه این کارها فقر گدایی.. بدبختی فلاکت برای شیعیان ایران است.. و ما گاو شیرده چین شدیم.. شما باعث بد بختی شیعیان شدید. جواب حضرت علی ع را چه میدهید.
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   6 1
   ببند مزخرف
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   5 0
   چرت و پرتی که رسانه ها و شبکه های کینه دار تو مغز یک عده ساده لوح که حتی یه تحقیق ساده هم نمی کنند همین حرف های شماست
 • IR ۰۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  7 0
  این گوشه ای از آثار ظهور است هنوز
 • AU ۰۶:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  2 1
  با سلام چند روز است که هر چه کوشش میکنم سایت کیهان و فارس نیوز (استرالیا) باز نمیشه. چه مشکلی است، لطفا راهنمایی کنید. متشکرم
 • IR ۰۶:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  7 1
  آفرین ،تحلیل عالی ای است، از خواندنش لذت بردم.
 • ایران دوست IR ۰۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  10 0
  و تمامی این دستاوردها بدست نیامده است مگر فقط بخاطر فداکاری مردم چه در زمان جنگ تحمیلی و چه در زمان حال که در زیر سنگین ترین تحریمها ی ظالمانه دارند. و چه کسی است نداند که دلیل این فشارهای اقتصادی فقط تحریم های خارجی نیست و دلیلش وجود ترامپ های داخلی است ! که به سود قانونی خود بسنده نمی کنند از تولید کنندگان بگیر تا فروشندگان خورده پا که همچون کفتار و لاشخور بجان سفره مردم افتاده اند. چه فرقی است بین آن کسی که در خیابان به جان حافظان امنیت کشور و اموال عمومی افتاده و کسی که به سفره مردم فداکار کشور هجوم آورده و هرروز خون مردم را میمکد. اگر آن مستحق اشد مجازات است این هم مستحق بالاترین مجازات است.
 • افشین IR ۰۶:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  6 1
  درود.بسیار عالی
 • لیلا IR ۰۷:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  1 4
  اعتماد به نفس نجومی
 • mazaher IR ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  3 0
  سلام،احسنت به ایران زمین.
 • IR ۰۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  0 0
  همه این حرفها درست و مایه مباهات است شندین این سخنان....ولی نظام باید یه کار بکنه جیب مردم رو پر کنه.....جیب مردم پر باشه نقایص دیگه رو هم مردم تحمل میکنند
 • حمید IR ۰۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  1 0
  ان شاالله
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  0 6
  بابا ایران که الان بنده روسیه است. این اداها دیگه چیه؟
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  3 0
  ماشاءالله ایران اسلامی
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  5 0
  الله اکبر. احسنت به برادر عزیز و بزرگوار آقای زارعی
 • افضلي IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  0 2
  با اين همه مردم حامي از انقلاب و رهبري تعجبه كه چرا يه مجلس و دولت نمام انقلابي و خدمت گذار وصديق نداريم!!!!
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  0 4
  از این تحلیل های ابدوخیاری بیشتر بگذارید
 • محمدایوب IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  4 0
  درود برکیهان واین مفسران سیاسی شهیر جای امثال حاج حسین شریعتمداری بر مسند رسانه ملی خالیست که به جای دلقک‌های هرزه وطن فروش مانند دلقک برره ودلقک خندوانه بیایند ذهن مردم را روشن کنند
 • MD ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  6 0
  من متولد دهه 50 ام موقعی که بچه بودم مدام شهرمون شهید میاوردن و عراق شهر رو بمباران میکرد از همون بچگی تصمیم گرفتم انتقام این کارها رو از غرب و صدام بگیرم و الان مشغول ام به بچه ها م یاد میدم اگر می خواهید ایران قوی داشته باشید باید دشمنان رو تو خاک خودشون بچسبونین به خاک ذلت ما ول کن غرب و غربی نیستیم تا دماغ تکبرشون بادیش خالی بشه
 • محمد IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  5 0
  به زودی باید خود را برای ظهور آماده کنیم
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  1 5
  سفسطه خوبی بود
  • IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   2 0
   سفسطه قیافه خودته
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  3 0
  الحمدلله بی نهایت
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  0 0
  استاد لطفاً سند و رفرنس،
 • جانباز IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  1 0
  اینها قصه و حکایت تسلط بر ایران و منطقه است .
 • م د IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  0 0
  به کوری چشم مفت خور ها ی داخلی و خارجی
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  2 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • بهروز IR ۰۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  0 0
  انقلاب اسلامی زلزله ای بود که که خانشان را لرزاند و عجیب نیسا که اینقدر علیه ما توطئه میکنن
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  0 0
  درود بر جمهوری اسلامی ایران خدایا این انقلاب را به انقلاب حضرت مهدی (عج) متصل بگردان ان شاء الله
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  0 0
  اگر پیش بینی کسی درست ازاب در میاد
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۰
  1 0
  فقط نمی دونیم این پولهای حاصل ازصادرات چرا این فقرگسترده روازبین نمی بره وتوکدوم ایران خرج میشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس