مدیری و دوستانش از کدام «مردم» می‌گویند؟

اساسا زندگی سلبریتی بر اساس منطق خوشنامی یا بدنامی برای عموم مردم سرگرم‌کننده است. طبق این چارچوب یک شورشگر آنارشیست یا تبهکار شناخته‌شده نیز می‌تواند در زمره سلبریتی‌ها قرار گیرد. 

به گزارش مشرق، در جوامع سنتی ساحران، جنگجویان، مجانین، دانشمندان و شورشیان نسبت به دیگران افراد جامعه متمایز قلمداد می‌شدند و از شهرتی خاص برخوردار بودند. رفته رفته و با تکامل ابزار ارتباطی بشر، خصیصه‌هایی نظیر زیبایی، ویژگی‌های فیزیکی، شجاعت و… نیز عاملی برای شهرت افراد قلمداد می‌شد. 

در کنار موارد خاص و نادر، در همه جوامع بشری شاهزادگان و اعضای خانواده‌های سلطنتی، به واسطه تبار خونی دارای شهرت اعطایی بودند و جادوگران، ساحران، مجانین و… به جهت نسبتی که جوامع به آن‌ها می‌داد و ویژگی‌های متمایز غیرعادی از شهرت انتسابی برخوردار بودند. دسته دیگری هم بودند که به واسطه دستاوردهای فردی همچون سلحشوری در میدان‌های نبرد، خلق آثار هنری، اختراع یا اکتشاف و… از شهرت اعطایی یا انتسابی برخوردار نبود، بلکه شهرت آن‌ها اکتسابی و از موفقیت‌های شخصی ناشی می‌شد.

وجه بارز فرهنگ «سلبریتی» سرگرمی است

فرهنگ «سلبریتی» در سراسر جهان تحت تأثیر برخی تغییرات اجتماعی نظیر رسانه‌ای شدن و کالایی شدن ظهور کرده است. «سلبریتی» که شکل جدیدی از شهرت است، به دلیل دارابودن ویژگی‌های خاصی همچون مخاطب محوری و دامنه گسترده مخاطبان شبکه‌ای از اشکال سنتی شهرت متمایز گردیده است. وجه بارز فرهنگ «سلبریتی» در عصر ما سرگرمی است؛ اساسا زندگی سلبریتی بر اساس منطق خوشنامی یا بدنامی برای عموم مردم سرگرم کننده است. طبق این چارچوب یک شورشگر آنارشیست یا تبهکار شناخته نیز می‌تواند در زمره سلبریتی‌ها قرار بگیرد. 

اما به طور کلی سلبریتی‌ها کم‌اهمیت‌ترین جزء فرهنگ سلبریتی را تشکیل می‌دهند. عنصری که بدون حضور میانجی‌های رسانه‌ای و مخاطبان رسانه‌های جمعی یا تریبون‌های عمومی، اساسا از چرخه حیات خارج است و امکان تشکیل سلبریتی را میسر نمی‌کند. از سوی دیگر اگرچه فرهنگ سلبریتی بدون حضور سلبریتی‌ها امکان‌پذیر نیست، اما این فرهنگ فراسوی سلبریتی‌ها می‌رود و مخاطبان، ارزش‌ها و نگرش‌های متناظر و رسانه‌های واسط را نیز در بر می‌گیرد.

پخش یاعدم پخش «دورهمی» به عهده صداوسیما است

مهران مدیری کارگردان و مجری برنامه «دورهمی» روزهای گذشته با انتشار ویدئویی در فضای مجازی اعلام کرد که در اعتراض به حوادث اخیر حاضر به پخش این برنامه از صداوسیما نیست. این گفته‌های او در حالی مطرح می‌شد که مدیری دستمزدش را بابت تولید سری پنجم برنامه «دورهمی» به طور کامل دریافت کرده است و مطالبه‌ای از تهیه‌کننده یا سازمان صداوسیما برای این فصل ندارد. 

آن طور که ناصر قدیر کاشانی تهیه‌کننده فصل پنجم «دورهمی» گفته است، تولید سری پنجم «دورهمی» ۲ ماه پیش تمام شد و همه قسمت‌ها تحویل سازمان شده است. تا قبل از ایام محرم ۸۰ قسمت پخش شده و سازمان صداوسیما تصمیم دارد ۴۵ قسمت باقی مانده را بعد از ماه صفر یعنی همزمان با اعیاد ربیع‌الاول پخش کند که تا عید نوروز ادامه دارد. 

همانگونه که تهیه کننده برنامه «دورهمی» تصریح کرده، مالکیت «دورهمی» متعلق به شبکه نسیم و سازمان صداوسیماست. روال قرارداد با صداوسیما هم به این صورت است که این سازمان هزینه تولید برنامه را پرداخت می‌کند، تهیه‌کننده برنامه را تولید می‌کند و در نهایت تحویل سازمان می‌شود. در نهایت نیز تصمیم گیرنده برای پخش یاعدم پخش برنامه‌ها نیز سازمان صداوسیماست.

حمایت چهره‌ها از آشوبگران خیابانی تا کجا ادامه خواهد یافت؟ 

اکنون و در وضعیتی که کشور روزهای ناآرامی را تجربه می‌کند و آشوب‌گران خیابانی مسیری غیر از اعتراضات مسالمت‌آمیز را برگزیده و دست به تخریب اموال عمومی، صف کشی و هجمه علیه نیروهای تامین کننده امنیت کشور زده‌اند، برخی سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده نیز در قامت اپوزیسیون نقاب از چهره برداشته و همراه با وندالیست‌های کف خیابان، علیه تمامیت ارضی کشور هم‌نوا شده‌اند. چهره‌هایی که تمام شهرتشان از مجرای تلویزیون ایران برساخته شده و حالا به عنوان «سلبریتی‌های تلویزیونی»، علیه امنیت کشور آب را گل‌آلود کرده و در خدمت شورشگران خیابان عمل می‌کنند. 

در حالی که صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران سال‌ها مهم‌ترین نقش را در «واسطه محوری» برای شناساندن چهره‌ها ایفا کرده، امروز شاهد نقض اصول کلی سازمان صداوسیما - که منبعث از مبانی کلی نظام جمهوری اسلامی ایران است - از سوی برخی مجریان، گویندگان خبر و برنامه‌سازان هستیم. نکته‌ای پیش از این نیز در بزنگاه‌های حیاتی کشور در مواجهه سلبریتی‌ها با رسانه ملی شاهد بودیم اما با تعامل و سعه صدر مسئولان وقت از رفتارهای خلاف امنیت ملی برخی چهره‌ها چشم پوشی شد. 

حالا نقاب از چهره‌ها برداشته شده و افرادی که سال‌ها با نفاق و تظاهر حاضر به از دست دادن منفعت قراردادهای هنگفت مالی نمی‌شدند، خود را در لفظ و کلام در دسته «مردم» قرار داده‌اند. اما نیاز به واکاوی است که مراد از واژه «مردم» در دیدگاه امثال مدیری و دوستانش چیست؟ آیا «مردمی» که سال‌ها به واسطه آن‌ها در مهم‌ترین رسانه کشور فرصت حضور یافته نیز «مردم» اند یا صرفا او و دوستانش به دنبال راه انداختن «شو» اعتراضی خود در موج رسانه‌ای اخیر بودند؟

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 9
 • نیما IR ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  10 6
  مدیری اگر توبه کند توبه اش را می پذیرم و الا تمام اموالش بنفع دولت مصادره خواهد شد و پولش بین فقرا پخش خواهد شد
  • IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
   11 0
   چه توبه کنه یا نکنه اون پولا حرومه
  • IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
   2 4
   از کجا میدونی حرومه؟
  • IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
   2 2
   نیما جون عمویی تو منو یاد گوسفندها میندازی
  • IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۳
   4 0
   گوسفند آنهایی هستند که افسارشان ست بیبی سی و سعودی هاست وبا اشاره آنها بع بع میکنند
 • IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  10 1
  حمایت چهره‌ها از آشوبگران خیابانی تا کجا ادامه خواهد یافت؟ تا جایی که هزینه ای براشون نداشته باشه.
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  2 2
  اینها براه راست هدایت شدند ولی طبق گفته قرآن ادامه دادن راه پدرانتان اصار دارید.
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  10 1
  تکلیف این حرام لقمه های بی دین باید مشخص بشه
  • امیر IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
   2 0
   تکلیف اون آقازاده ی اختلاس گر ح چی؟
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  2 0
  ازمدمی که کشته وخسارت زده شده اند که نمیگن صفحه ی کانالشون شده میزقضاوت وحمایت اززامبی
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  3 1
  از مردمی که با پول آنها گندهشدند و حالا با دشمنان آن مردمند نمک به حرام یعنی چی؟
 • IR ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  5 1
  مردم برای اینها جز در حد لایک و کامنت تعریف های اغراق آمیز هیچ ارزش دیگری ندارند این جماعت ثابت کردند وطن هم برایشان ارزشی ندارد و بنده پول و شهرت هستند که به هر قیمت حتی وطن فروشی و درگیر کردن مردم با یکدیگر بدست بیاورند
 • تعریف فاسددرصنف سلبریتی IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  3 0
  برای این ماش اصلاخسارت به ماشین ومغازه وجان ومال مردم مهم نیست فقط زرمفت پروندن مهمه
 • شاهین IR ۲۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  3 1
  مردم ۴ درصدی
  • IR ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
   1 0
   ایناازخودشونم بخاطر....به هم مینالن کلی شکایت ازخودشون دارن .شدن اساتیدفراربه جلو
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  7 1
  خاک برسرسلبریتیهاکه ارزش گذاری وحفاظت ازمنافع مملکت وعفت ودوراندیشی براشون یه وصله ناجوره هرجاحجاب وپوششی موردپسنده حتی توکاباره های لاس وگاس هم بایدباارایش وپوشش مخصوص بیماریهای مقاربتی ونابودکننده ابروومحبت به خانواده وهمسربیان ایران هم همیشه ازاونروزی که این مرزهابه اسم ایرانی بااقوامش درجهان ایجادشدحجاب وخداپرستی وسبک زندگی وخانواده محورزندگی بوده هرکی هم غیراین میگه بره اونجایی که ارمان مکانشه مثل گنگسترخونه ها وخلافکارخونه
 • IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  7 2
  والا چیه دورهمی اشغاله. به خدا من پای حرف های حاج اقا قرائتی میشینم شادترم و شادیم درونی تره. نصف بودجه ای که به مدیری دادید به امثال حاج اقا قرائتی میدادید وضع مملکت این نبود.
 • IR ۲۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  5 1
  اینها از اول ستون پنجم بودند برای همچین روزی که به دستور اربابشون وارد صحنه بشن ولی کور خوندن، میخواستن فن بزنن رو پل موندند، انشاالله قوه قضاییه اینارو رو پل نگه داره با محاکمشون تا برای همیشه اغتشاشگری در این مملکت ضربه فنی بشه.
 • جانم فدای رهبر IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۲
  1 0
  متاسفانه نمک خوردن و نمکدون شکستن. اینا بدون مردم هیچ و پوچن! خائنین!
 • IR ۰۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۳
  1 0
  اینارو خود ما بزرگ کردیم چه خوب که کنار بروند جا برای افراد جوان و انقلابی و مذهبی باز بشه امیدوارم که هیچوقت برنگردی
 • IR ۰۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۳
  2 0
  آدرس خونه علی کریمی و مهران مدیری رو میخوام کسی بلده بفرسته
 • سهراب IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۳
  1 0
  مدیری بی هنری که در بی هنری هنرمند است.
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۳
  0 0
  مطمئنا منظورشون مردم بااصالت، شریف و صبور ایران که مجموعی از مردان غیرتمند و زنان عفیف و باحیا هستند،،همون هایی که جان عزیزشون رو در راه ارزشها فدا میکنند..‌‌ نیست.!
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۳
  0 0
  تنها راهی که این قضیه تکرار نشه باید اولا از افرادی ک با خارج مرتبط نیستند و نبودن و صرفا ناراحت، عصبانی بودن و توسط تریبون دارها و سلبریتی های داخلی هدایت شدن و اقدام موثری نداشتن سریعا دلجویی و حمایت بشه و اما مقتدرانه ،عبرت اموز ،قانونی و علنی با امثال علی کریمی،پزشکیان و...برخورد و کلیه خسارت وارده به اموال مردم عادی و عمومی از دارایی همین افراد جبران بشه تا لمس کنن بی سند و بی مدرک و از رو عناد برا منافع شخصی حزبی حرف زدن عواقب داره
 • IR ۰۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  0 0
  مدیری کسی است که در زمان نداری زر می کشید.
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۴
  1 0
  یکی می گفت «از وقتی که مهران مدیری اعلام کرده است که برنامه هایش نمایش داده نشود ، من بسیار شاد شده ام ز یرا ازبس به یخ بودن کارهایش می خندیدم که از یکطرف به فتق المبین گرفتار شده ام و الآن تا فتق بند نبندم درد اذیتم میکند اگر ایشان ادامه میداد حتماََ از سمت دیگر هم مبتلا ء می شدم ، الهی شکر که ایشان کنار می کشد »
 • علی IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  0 2
  آقای مدیری اینایی که فخش میدن‌پایین برره ای هستن از همه چیز بیخبرن و فقط نخود میخورن واز گرونی واین چیزا خبرندارن 🤣😂😅شما به دل نگیرین
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  0 0
  احتمالا از مردم ۴درصدی؟
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
  0 2
  درود بر مهران مدیری و علی کریمی
 • علی IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  2 0
  حیف این همه پول برای برنامه های دروهمی و امثالش
 • من GB ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  2 0
  مدیری یک عمر ....حالا مدافع مردم شده ........
 • علیرضا US ۰۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۷
  0 0
  واقغاخنده مون میگیره که این متن چقدردر ذلت نوشته شده!انگارمدیری و امثالهما خییلی واهمه دارید که بجاجمع کردنش تازه میخوایید برنامه هم ازش نشون بدین!!خخخ وتازه اون براشماهاخط و نشون میکشه؟وای وای وای انگاری ازتون آتو داره که نمیخواییدجلوشوبگیریدشایددهن واکنه!اگه هرادم عادی بودکه صدبارخفه ش کرده بودین!یه چیزی وسط هست بین شماومدیری که سکوت کردین..ماهیچوقت برنامه هاشونمیدیدیم.ایناتغریفاخودشماست وگرنه ماملت مشغول زندگیمون هستیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس