کد خبر 1419951
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۰
جولان موش‌های نروژی در خیابان‌های تهران

 افزایش تعداد موش‌ها موسوم به «موش‌های نروژی» به معضلی حاد و آزاردهنده، برای شهروندان تبدیل‌شده است. کافی است در خیابان‌های تهران قدمی بزنید تا از پرسه زدن‌های بی‌محابای موش‌ها متعجب شوید. 

به گزارش مشرق، این موش‌ها دیگر نه‌تنها خودشان را از دید ساکنان پنهان نمی‌کنند بلکه به‌راحتی در کوچه‌ها و خیابان‌ها جولان می‌دهند. به گفته تازه‌ترین اظهارات مسئولان خدمات شهری جمعیت موش‌ها رو به افزایش بوده و تاکنون ۵۰هزار کلونی موش در شهر تهران شناسایی‌شده است.


باوجودآنکه چندی پیش شهرداری از کاهش ۳۵درصدی شکایت شهروندان از موش‌ها خبر داده بود، اما شهر همچنان با این معضل حاد درگیر است. موش‌ها می‌توانند در ۵زایمان ۷ تا ۱۵نوزاد را در یک سال به دنیا بیاورند و آن‌ها از هفته پنجم عمرشان قابلیت زادوولد دارند و تقریباً جمعیت موش‌ها هیچ‌وقت به صفر نمی‌رسد. بهترین مکان برای رشد این حیوانات موذی اغذیه‌فروشی‌هاست. اگر زیرساخت‌های شهری تغییر کند فضایی برای رشد این حیوانات موذی باقی نمی‌ماند.

تردد ۵۰ تا ۷۰میلیون موش در فاضلاب شهری

پیش‌تر گفته‌شده بود که بین ۵۰ تا ۷۰میلیون موش در فاضلاب شهری تهران تردد می‌کنند. موش‌ها به محیط‌های تاریک، گرم و مرطوب علاقه‌مندند و بهترین مکان برای زندگی آن‌ها باغچه‌ها به‌ویژه باغچه‌های هرس نشده، زیر ریشه درختان، لابه‌لای شکاف جدول‌ها، شکستگی پیاده‌روهای شهری و شکاف جوی‌ها، زیرزمین‌های قدیمی، خانه‎ها و زمین‎های متروک و داخل انواع فاضلاب‌ها اعم از فاضلاب‌های لوله‌ای و چاله‌ای است، تأسیسات شهری مانند کانال‌های عبور برق به‌خصوص انواع غیراستاندارد آن و محل تجمع زباله‌های شهری از دیگر مکان‌های مناسب برای ادامه حیات این جانوران است.

علی خلیلی، مدیر اداره نظارت و ارزیابی امور مناطق پسماند شهرداری تهران دراین‌باره گفت: جاهایی که از امنیت بالایی برخوردار باشد و زیستگاه آن‌ها ایمن باشد بهترین کلونی موش‌ها محسوب می‌شود و یکی از جاهایی که محل زیستگاه آن‌هاست داخل باغچه‌ها و فضای سبز است. به گفته او انسداد و از بین بردن کلونی‌ها، بازسازی معابر و زیرساخت‌های معابر می‌تواند پناهگاه و کلونی موش‌ها را از بین ببرد و منجر به مهاجرت و از بین بردن موش‌ها شود.

عامل تازه افزایش جمعیت موش‌های پایتخت

یکی از دلایل اصلی افزایش جمعیت موش را مخازن همیشه پر زباله می‌دانند، هرچند حسین نظری، معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران معتقد است که افزایش جمعیت موش فقط به دلیل زباله نیست و زیرساخت‌های فرسوده شهر هم در این زمینه تأثیرگذار بوده است.

او در پاسخ به پرسشی در خصوص گلایه برخی شهروندان و اعضای شورای شهر از وضعیت نظافت شهر گفته:‌ در تمامی جلسات با شهرداران بر آراستگی و نظافت شهر تأکید داریم و جمع‌آوری زباله بر اساس برنامه‌ریزی‌های معمول به‌صورت مرتب در حال انجام است، اما این نوع ارزیابی نظافت شهر درست نیست که بنده از کوچه‌ای که گذر می‌کنم و با یک صحنه ناجور روبه‌رو شوم و آن را ملاک عمل کل شهرداری قرار دهم. ممکن است در کوچه‌ای اتفاق خاصی افتاده باشد که تعمیم دادن آن به‌کل شهر درست نیست.

نظری با تأکید بر اینکه شاخص‌های ارزیابی برای پایش مناطق وجود دارد، گفت: به‌جز نظارت‌های دائمی شهرداری، شورای شهر تهران هم به روش‌های گوناگون نظارت‌های خاص خود را دارند و مشاهده شد نظافت و آراستگی شهر نسبت به گذشته رونق بیشتری داشته است.

فرسودگی زیرساخت‌های شهری

معاون شهردار تهران با تأکید بر اینکه تمانی سطل‌های زباله سطح شهر بازسازی‌شده است، گفت: این سطل‌ها فرسوده شده و زیر آن‌ها وسیله‌ای برای نگهداری شیرابه‌های تولیدشده از زباله نداشت و آب زباله‌ها به سطح خیابان نشت می‌کرد که تمامی این سطل‌های فرسوده جمع‌آوری بازسازی‌شده‌اند و اکنون شکل مرتبی به خود گرفته است.


او در خصوص افزایش جمعیت موش هم در تهران گفت: در شورای شهر مطرح شد که فرسودگی فقط در خانه‌های مردم نداریم که در خود شهر و زیرساخت‌های شهری هم داریم و زیرساخت‌های شهر مدت‌ها استفاده‌شده است. یک‌زمانی و در یک برهه‌های مدیریتی زیرساخت‌های خوبی در شهر انجام‌شده و بعدازآن کمتر به این موضوع توجه شده و سبب این فرسودگی شده است. بازسازی این فرسودگی شهر نیاز به یک برنامه‌ریزی منسجم و نیاز به بودجه منسجم دارد.

ضرورت برنامه‌ریزی مناسب برای مدیریت پسماند


۸۰ درصد از جمعیت موش‌ها را می‌توان با کنترل زباله‌های شهری و شوک غذایی حذف کرد، زیرا از این طریق زادوولد آن‌ها کاهش می‌یابد. یکی از مهم‌ترین راه‌های کنترل جمعیت موش‌ها، کاهش حجم غذای آنان است، موش‌های شهری عموماً از زباله‌ها تغذیه می‌کنند و مدیریت پسماند ازجمله راه‌های کاهش جمعیت آنان است، متأسفانه دیده می‌شود که برخی کاسبان پسماند خود را در جوی‌های شهری و کانال‌های آب رها می‌کنند یا برخی از خانه‌ها لوله‌کشی فاضلاب خود را به سمت جوی‌های شهری هدایت کرده‌اند.


علاوه بر وظیفه مقامات مسئول در زمینه مکانیزه کردن مدیریت پسماند، مردم نیز کاهش میزان زباله تولیدی خود و عدم رها کردن زباله و فاضلاب خود در محیط شهر نقش مهمی دارند. در برخی از شهرهای پیشرفته از کانال‌های بزرگ در عمق بسیار پایین زمین قرار دارد و این موجب می‌شود تا اگر موشی هم وجود دارد به سطح زمین راه پیدا نکند، اما در کلان‌شهرهای کشور به دلیل تنوع در انواع فاضلاب‌های چاله‌ای، لوله‌ای و...امکان زندگی موش‌های شهری وجود دارد.


همچنین یکی از علل مهم افزایش جمعیت موش‌ها کم‌توجهی به زیرساخت‌های شهری و نبود برنامه‌ریزی مناسب برای زباله‌ها بوده است. یکی از مهم‌ترین محل‌های جولان موش‌ها در کوچه و خیابان‌های شهر اغذیه‌فروشی‌هاست و لازمه کنترل جمعیت موش‌ها این است که نسبت به پسماندها اغذیه‌فروشی‌ها برنامه‌ریزی مناسبی صورت گیرد. همچنین مدیریت پسماند شهری و رعایت زمان مناسب برای بیرون گذاشتن زباله‌ها نیز از دیگر مواردی است که در کنترل جمعیت این حیوانات موذی مؤثر است.

منبع:سلامت نیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 11
 • غیر قابل انتشار: 7
 • کرمی بروجنی IR ۰۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  8 2
  باسمه تعالی چرخه را به هم زده اید سگ های زیاد، گربه کمتر و بعد موش بیشتر.
 • قره باغی IR ۰۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  2 0
  گربه‌های تهران که موش نمی‌گیرند. روباهها تاثیری در کنترل جمعیت موشهای تهران ندارند؟
 • ایرانی با غیرت IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  2 0
  متاسفانه مسئوولین کشور تنها چیزی را خوب بلدند " ذکر مصیبت " است. یکی نیست که به این حضرات بگوید مردم این موشها را سالهای سالهاست که میبینند لازم نیست که مسئوولین درباره حضور اینها اطلاع رسانی چندین باره کنند. بایستی برای حذف اینها راهکار ارائه کنید.
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  5 1
  تیترو خوندم فکرکردم یه فرد نروژی رو تو خیابونا دستگیر کردیدخخخخ
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  1 1
  نظر مسئولین شهرداری: همه چیز خیلی خوب است عالیست. تحولات مدیریتی خیلی عمیق بوده است. اصلاً کدام موش؟ نظر مردم و ناظران بدون نیت خاص، غیر اغتشاشگر و دوستدار نظام: تعداد موشها خیلی زیاد شده است. باید اقدامات جدیدی صورت گیرد تا لااقل روند تولید مثل آنها کنترل شود. لطفاً
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  1 1
  راه حل موش های تهران ، پرورش و رها سازی روباه هاست روباه به طور کلی از انسان ها می ترسد اما می شود آموزش هایی به مردم داد که انسان براحتی و بی خطر کنار حیوانات اینچنین زندگی کند چنانکه تو خیلی از شهرهای پیشرفته مردم یاد گرفتند چگونه کنار حیوانات وحشی زندگی کنند حیوانات وحشی هم یاد گرفتن شرایط محیط جدید چیه هر ۲ طرف به هم کمک می دن .
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  1 1
  زیاد شدن موش ها از بی عرضگی گربه هاست. پیشنهاد میکنم حیوانی که بتواند موش ها را شکار کند و خطری برای اینده نباشد وارد کنید. یا گربه ها را اموزش دهید تا بتوانند موش ها را شکار کنند
 • DE ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  1 0
  فکر نمیکنید از موضوع اصلی منحرف شدیم؟
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  2 2
  موذی های دست پروده غرب هم چه شباهتی دارن به این موش ها.هرحمله میکنن به زباله موش زباله میخوره ونابودمیکنه زباله اغتشاش گران دست ساخته ی اکبررفسنجانی هم مثل موشهاحمله میکنن به سطل زباله شایدم عاشق زباله باشن اغتشاشگران.میگن چرزباله هاراتوسطل زندانی کردیدوحمله به سطل موذی های پست غربزده مثل این موشهامنبع فکریشون غربه
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  2 1
  شهرداریها فقط دزدی بلدن
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  3 0
  موش عامل هزارتا بیماری یه کاری کنید
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  2 1
  عملکرد شهرداری ضعیف است
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  0 0
  موشهای شهری همانند شهرنشینان زندگی شهری را تجربه نموده اند و از مردم شهر در خیابانهای شهر وحشتی مدارند...شاعر
 • سید فروزان CH ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  6 1
  در کنار جولان موشهای نروژی جولان موشهای کومله و منافق را هم در خیابان‌ها داشتیم ، سم پاشی برای از بین بردن موشهای کثیف تجزیه طلب واجبتر از موشهای نروژی است
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  0 0
  خیلی خطرناکتر کسی نمیتونه جمعشون کنه
 • FR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  0 0
  بهتره از این تله موشها بذارند: https://www.youtube.com/watch?v=5Qk8W5uf-Dw&t=45s البته این فقط یک نمونه است. این نوع تله انواع مختلفی داره. اما در کل به نظر من بی دردسرترین (بدون هرگونه آلودگی) و در عین حال مؤثرترین تله است.
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  2 0
  سلام باعرض معذرت در باره جمع آوری موش ها به هر کجا زنگ می زنیم کار ما نیست لطفا رسیدگی کنید واقعا همه جا را موش پر کرده است موش های که گربه ها هم می ترسند بروند طرفشان
 • ناشناس IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۱
  1 1
  ‌این‌ضعف‌شهردارتهران‌است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس