کد خبر 1418794
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۰
درمان طبیعی و خانگی تب بدون دارو

تب بالا به خصوص برای کودکان بسیار خطرناک است و باید هر چه سریعتر درمان شود، خوشبختانه درمان های خانگی زیادی برای پایین آوردن تب بدون دارو وجود دارد که می توانند کمک کننده باشند.

به گزارش مشرق، تب از نظر پزشکی، با عنوان «پیر کسیا» شناخته می‌شود، اگر درجه حرارت بدن بالاتر از دمای معمولی (۳۷ درجه سانتی گراد) برود، یعنی به تب مبتلا شده ایم. در بیشتر مواقع تب نرمال هیچ مشکلی ایجاد نمیکند، اما تب بالا به خصوص برای کودکان بسیار خطرناک است بنابراین باید درمان تب در اولویت قرار گیرد.

تب، به بدن کمک میکند تا با عفونت مبارزه کند. ما در اثر قارچ ها، ویروس ها، باکتری یا مواد سمی درگیری که بدنمان حمله میکنند، دچار تب میشویم.

علت های تب شامل واکسن، اختلالی که موجب بروز التهاب در بدن می‌شود، سرطان، عفونت گوش، عفونت استخوان، عفونت های سینوسی، آفتاب سوختگی شدید، برخی از داروها، ویروس و گرما زدگی است.

علائم تب و نشانه های بروز تب هم شامل ناآرام بودن و بیقراری، درد مفاصل، حالت تهوع، گلو درد، لرز، خستگی، افزایش ضربان قلب، سرگیجه، سر در گمی و گیجی و منگی، ضعف، سر درد، 
کم شدن آب بدن، تعرق و کج خلقی است.

توصیه های خانگی برای درمان تب

۲۴ درمان خانگی تب در ادامه آمده است:

۱- آب: حمام کنید. حمام کردن باعث میشود که عضلات شما شل شوند و اگر احیانا احساس خستگی کردید، تسکین تان میدهد. اگر نمیخواهید که حمام کنید، فقط دستها، پاها و صورتتان را با آب ولرم بشویید. این کار نیز برای درمان تب های نرمال، مناسب خواهد بود.

۲- دمای اتاق را کاهش دهید: دمای اتاق را پایین بیاورید، البته اگر سردتان است، بگذارید که فن خاموش بماند. این کار باعث راحتی و آرامش شما میشود. خودتان را در پتو و لباس نپوشانید! این کار باعث میشود تا تب طولانی تری داشته باشید.

۳- رژیم غذایی: زمانی که بیمار هستید، از مصرف مواد غذایی سنگین و هله هوله بپرهیزید. به میزان کافی از مایعات و آب استفاده کنید. غذای سبک و همچنین ماست خنک و بستنی یخی بخورید. خوردن این خوراکی ها واقعا به پایین آمدن دمای بدنتان و پایین آمدن تب کمک میکند.

۴- آسپرین: بعد از خوردن یک چیز سبک، آسپرین بخورید.

۵-چای ریحان: یک قاشق غذا خوری برگ ریحان تازه و خرد شده و یک چهارم قاشق غذا خوری فلفل بردارید. آنها را درون یک فنجان آب بجوشانید. به مدت ۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس آن را صاف کنید. این نوشیدنی به آرام کردن بدنتان بسیار کمک خواهد کرد.

۶- کرم تارتار: دو نیم فنجان آب بردارید، یک دوم قاشق غذا خوری آب میوه، یک دوم قاشق غذا خوری عسل و یک و نیم قاشق غذا خوری کرم تارتار. همه مواد را به آب اضافه کنید و با هم مخلوط کنید و از نوشیدن این چای لذت ببرید.

۷- چای پونه کوهی: یک قاشق غذا خوری پونه کوهی و یک قاشق غذا خوری مرزنگوش بردارید. آنها را همراه با آب با هم ترکیب کنید. اجازه دهید تا به مدت ۴ الی ۵ دقیقه دم بکشد سپس صبر کنید تا خنک شود و به چای تان اضافه کنید. این نوشیدنی به پایین آمدن تب کمک خواهد کرد.

۸-آب سیب: یک سیب را بردارید و آن را در یک و نیم فنجان آب بجوشانید. اجازه دهید، آن قدر بجوشد تا سیب نرم شود. این ترکیب را صاف کنید و کمی عسل به آب سیب اضافه کنید.این نوشیدنی را بجوشانید، زیرا احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند.

۹- آب کاهو: چند برگ کاهوی تازه را درون ظرف بریزید و آب گرم به آن بیفزایید. مدتی صبر کنید تا برگ کاهو در آب خیس بخورد و سپس آن را صاف کنید. یک قاشق غذا خوری عسل به این نوشیدنی اضافه کنید. اجازه دهید تا این ترکیب خنک شود. آن در فاصله های منظم بنوشید تا تب تان پایین بیاید.

۱۰- آب کشمش: هفت ونیم فنجان آب و سه چهارم فنجان کشمش تازه را با هم مخلوط کنید. اجازه دهید که این ترکیب، به مدت چند دقیقه بجوشد. سپس آن را صاف کنید. برای تمام شدن تب، این ترکیب را ۶ بار در روز بنوشید.

۱۱-سیر: یک حبه سیر را له کنید و همراه یک فنجان آب درون یک ظرف بجوشانید. سیر را در آن بریزید و به مدت ۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. اجازه دهید تا این ترکیب به دمای اتاق برسد و سپس آن را صاف کنید. این نوشیدنی را برای درمان علائم تب بنوشید.

۱۲- چای عسل و زنجبیل: چای معمولی و همیشگی خود را درست کنید و یک دوم قاشق غذا خوری زنجبیل تازه و خرد شده و یک قاشق غذا خوری عسل را به آن اضافه کنید. اجازه بدهید تا به مدت چند دقیقه دم بکشد و سپس آن را صاف کنید. این نوشیدنی را به صورت گرم بنوشید. این ترکیب گلو را نرم میکند و سرماخوردگی و سرفه را درمان میکند.

۱۳- ترکیبات گیاهان دارویی را تست کنید: این درمان خانگی را زمانی که احساس میکنید تب دارید، تست کنید. ۲ فنجان آب را بجوشانید و یک قاشق غذا خوری بومادران، یک قاشق غذا خوری گل آقسطی و یک قاشق غذا خوری نعناع به آن اضافه کنید. اجازه دهید تا این گیاهان به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. این نوشیدنی را گرم بنوشید،تا از بالا رفتن تب جلوگیری کند.

۱۴- سرکه: یک فنجان و نیم سرکه را درون وان حمام بریزید و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه در وان بنشینید. این روش باعث کاهش تب میشود.

۱۵- کنگر فرنگی: یک کنگر فرنگی را در آب بجوشانید. تا زمانی که نرم شود. بعد از سرد شدن، قسمت وسط برگ های آن را بخورید.

۱۶- پیاز: یک پیاز خام را نصف کنید. آن را به وسیله یک تکه پارچه ضخیم و گرم در زیر پای خود ببندید. همچنان میتوانید برش های پیاز خام را در جورابتان قرار دهید و آنها را بپوشید. این درمان تاثیر بسیار مثبتی در کاهش تب دارد.

۱۷- دانه خردل: یک قاشق غذا خوری دانه خردل را در یک فنجان آب گرم بجوشانید. اجازه دهید که به مدت ۵ دقیقه بجوشد و بعد آن را صاف کنید و بنوشید.

۱۸- سیب زمینی: یک سیب زمینی را برش دهید و آن را در سرکه خیس کنید. اگر احساس میکنید که پیشانی تان داغ شده است، برشی از این سیب زمینی را روی آن بگذارید.

۱۹- روغن زیتون: دو قاشق غذا خوری روغن زیتون را حرارت دهید ( نباید حرارت خیلی زیاد باشد ) و تا زمانی که روغن ولرم شد، ۲ حبه سیر خرد شده را به آن اضافه کنید. این ترکیب را در یک کاسه بریزید و کف پایتان بمالید. این کار را زمانی که تب دارید انجام دهید.

۲۰- جوراب مرطوب: پایتان را در آب ولرم قرار دهید. جورابتان را هم در آب سرد بخیسانید. جوراب مرطوب درست قبل از رفتن به رختخواب بپوشید و بعد یک جفت جوراب پشمی روی آنها بپوشید. این کار کمک میکند تا از شر تب خلاص شوید.

۲۱- پرتقال: یک پرتقال بخورید و یا آب تازه آن را بنوشید. با این کار، ویتامین C مورد نیاز بدنتان را تامین میکنید.

۲۲- آب سرد: یک حوله دستی را با آب سرد خیس کنید. سپس حوله را بچلانید، تا آب اضافی از آن خارج شود و آن را روی گردن و پیشانیتان قرار دهید، تا تبتان پایین بیایید.

۲۳- چای دارچین: ۲ عدد هل، کمی دارچین و دو قاشق غذا خوری پودر زنجبیل را با هم ترکیب کنید. آنها را به مدت ۵ دقیقه بجوشانید، تا دم بکشد و سپس به صورت گرم بنوشید.

۲۴- سرکه سیب: یک حوله را به سرکه سیب آغشته کنید و سپس آن را روی پیشانی قرار دهید تا تبتان پایین بیاید.

داروهای مخصوص تب که حتما باید با تجویز پزشک مصرف شود

۱- بلا دونا: زمانی استفاده میشود که در اثر تب بالا، احساس بی قراری و لرز دارید و دچار توهم میشوید.

۲- چانیا: این ماده، در درمان هومئو پاتی بسیار رایج و موثر است. چه تب معمولی داشته باشید و چه مالاریا فرقی نمیکند. چانیا هر نوع تبی را درمان میکند.

۳-نوکس و میکا : زمانی مصرف میشود، که فرد همراه با تب، دچار سردرد و ضعف شده است.

۴- بریونیا: زمانی استفاده میشود، که بیمار به دلیل سرما خوردگی ناخوش است و همراه با سر درد و سر گیجه، حالت تهوع هم دارد.

منبع:ایسکانیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس