کد خبر 1408824
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۹
شهر کرد

از ساعات اولیه بروز مشکل در آب‌رسانی به شهرکرد به‌ دلیل گل‌آلود شدن چشمه کوهرنگ، وزارت نیرو با تمام توان و فراخوان امکانات ۲۲ استان برای حل مشکل وارد عمل شد.

به گزارش مشرق، از بعدازظهر روز ۱۷ مردادماه جاری به دنبال بارش‌های مانسونی و ایجاد سیلاب‌های عظیم، چشمه کوهرنگ به دلیل کدورت بالا از مدار آبرسانی به مردم چهارمحال و بختیاری خارج می‌شود.

آب چشمه کوهرنگ در مسیر انتقال تا شهرکرد آب بسیاری از شهرها و روستاها را تأمین می‌کرد اما حالا با تشخیص کارشناسان کدورت بالایی دارد و باید از مدار خارج شود.

غیرقابل استفاده بودن خطوط اضطراری به‌دلیل ترک فعل دولت قبل

خط لوله‌ای که ۶۰ درصد آب شهرکرد از طریق آن تأمین می‌شد از مدار خارج شده است و خطوط اضطراری هم به دلیل ترک فعل دولت قبل قابل استفاده نیست.

آب‌ محلات شهرکرد یک به یک قطع می‌شود، مردم هراسان از اینکه چه اتفاقی رخ خواهد داد به فکر تأمین آب هستند.

اما مسئولان بیکار ننشسته‌اند، به سرعت همه امکانات استانی بسیج می‌شود، ستاد مدیریت بحران به ریاست استاندار شکل‌ می‌گیرد، در تماس استاندار با وزارت نیرو شخص وزیر رأسا وارد میدان می‌شود و ستاد مرکزی در وزارت نیرو به فرماندهی رئیس کل حوزه وزارتی تشکیل می‌شود.

حضور معاون وزیر نیرو در شهرکرد در ساعات ابتدایی بروز مشکل

مدیرعامل شرکت آبفای کشور با اولین پرواز راهی چهارمحال و بختیاری می‌شود.

اولین برنامه این است که چاه‌های کشاورزی و چند چاه دیگر از شهرداری و فرودگاه وارد مدار شود.

مذاکرات با کشاورزان به سرعت آغاز می‌شود، همه پای کار آمده‌اند و کارها یک به یک در حال انجام است.

 تلاش شبانه‌روزی دولت برای آب‌رسانی به شهرکرد

بسیج امکانات ۲۲ استان برای آبرسانی به مردم چهارمحال و بختیاری

همزمان امکانات ۲۲ استان برای آبرسانی به مردم چهارمحال و بختیاری به شهرکرد اعزام می‌شود. بیش از ۷۰ تانکر آبرسانی در نقاط مختلف مسیر انتقال چشمه کوهرنگ مستقر می‌شود.

چاه‌های کشاورزی بعد از انجام آزمایشات بهداشتی یک به یک وارد مدار می‌شود.

اتصال ۲۷ کیلومتر لوله در چند ساعت

برای اتصال این چاه‌ها به مدار آبرسانی ۲۷ کیلومتر لوله در یک روز از تهران و سایر نقاط کشور به شهرکرد می‌رسد و تنها در چندین ساعت این اتصالات انجام می‌شود.

همزمان برای اقدامات عمرانی و لوله‌گذاری‌ها ۲۴ بیل مکانیکی سنگین در یک روز با هماهنگی وزارت نیرو وارد استان می‌شود.

آبرسانی از طریق تصفیه‌خانه سامان از ۵۰ لیتر به ۱۰۰ لیتر افزایش پیدا می‌کند.

چندین اکیپ از تهران و استان‌های دیگر در تصفیه‌خانه گردنه خُلک مستقر هستند و با اتصال تجهیزاتی که آورده‌اند سعی می‌کنند کدورت آب را کاهش دهند.

بیش از ۱۵۰ لیتر آب در ثانیه از طریق منابع‌ زیرزمینی به مدار تزریق می‌شود تا اندکی اوضاع کنترل شود.

از بعدازظهر روز پنج‌شنبه ۲۰ مردادماه کدورت چشمه کوهرنگ به طور معجزه‌آسایی کاهش پیدا می‌کند و ۱۶۰ لیتر آب بر ثانیه وارد مدار می‌شود خوشحالی که بیشتر از ۱۴ ساعت طول نمی‌کشد و صبح روز پنج‌شنبه اعلام می‌شود کدورت آب به شدت بالا رفته و تصفیه‌خانه از مدار خارج شده است.

تلاش شبانه‌روزی مسئولان برای تأمین منابع آبی جایگزین

اما در این مدت هم مسئولان بیکار نبودند و از طرق مختلف تلاش می‌کنند تا جایگزین‌های مطمئنی برای تأمین آب پیدا کنند.

علاوه بر تانکرهای آبرسانی تریلی‌های آب‌معدنی از نقاط مختلف کشور وارد استان می‌شوند و بین مردم شهرکرد و دیگر شهرها و روستاهای مسیر انتقال، آب توزیع می‌شود.

 تلاش شبانه‌روزی دولت برای آب‌رسانی به شهرکرد

سه دستگاه بسته‌بندی آب آشامیدنی هم در سطح شهر مستقر می‌شوند.

امکانات سراسر کشور برای حل بحران آب در چهارمحال و بختیاری بسیج شده است، ارسال فیلتر شنی عظیم، تجهیزات سنگین، تانکرهای آبرسان، آب بسته‌بندی، آب معدنی و ... از جمله این کمک‌ها است که در طی چند روز به دست مردم رسیده است.

با تمام این اقدامات اما به دلیل ارتفاع پایین آب در مخازن و افزایش مصرف، برخی از مناطق و یا طبقات بالا آب ندارند و همین موضوع باعث می‌شود مسئولان به فکر منابع پایدار دیگری باشند.

همزمان با تلاش برای رفع کدورت آب چشمه، اقدامات عمرانی برای ساخت یک حوضچه آرامش و خط تصفیه‌خانه موقت به ظرفیت ۲۰۰ لیتر در ثانیه آغاز می‌شود و کاری که باید در چندین ماه تمام شود در طول چند روز انجام می‌شود.

 تلاش شبانه‌روزی دولت برای آب‌رسانی به شهرکرد

آغاز اتصال چهار خط اضطراری آبرسانی به شهرکرد با دستور وزیر

وزیر نیرو شخصا وارد شهرکرد می‌شود و از تصفیه‌خانه گردنه‌ خُلک بازدید می‌کند با دستور وزیر نیرو اقدامات اتصال چهار خط اضطراری آبرسانی به شهرکرد آغاز می‌شود.

مدیران آبفا با انجام اقدامات تخصصی درصدد هستند تا آب انتقالی از تصفیه‌خانه سامان را به ۱۳۰ لیتر افزایش دهند.

تمام این اقدامات به موازات هم در حال انجام است تا مردم شهرکرد، شهرها و روستاهای مسیر انتقال قطعی آب نداشته باشند.

همه پای‌کار آمدند تا آب شهرکرد وصل شود

این روزها سؤال‌های زیادی از مسئولان پرسیده می‌شود، از پیشگیری‌ها و پیش‌بینی‌هایی که باید قبل از وقوع بحران انجام می‌شد و نشد، امکانات ضعیف استان در حوزه آبرسانی و ده‌ها سوال دیگر که قطعا باید بعد از پایان این روزها در خصوص آن‌ها به افکار عمومی پاسخ داده شود.

اما آن‌چه این‌ روزها بیشتر خودنمایی می‌کند بسیج امکانات کشور برای حل مشکل مردم استان چهارمحال و بختیاری است، اینکه از مسئول گرفته تا کارمند و کارشناس و نیروی فنی و کشاورز همه پای کار آمدند و پشت به پشت هم شبانه‌روز کار کردند تا آب مردم وصل شود هم نباید از دید رسانه‌ها پنهان بماند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • نیما IR ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  1 0
  مرگ بر بی عدالتی. در بعضی از روستاهای خوش و آب و هوا بعضی از افراد متمول و صاحب نفوذ توانسته اند با تطمیع و رشوه دادن به عناصر دولتی و وصل کردن خود به ارگان های خاص، تمامی چشمه های آب و زمین های مرغوب که حق همه مردم هست را به تصرف شخصی خود در آورند. به امید روزی که حضرت مهدی(عج) ظهور کند و مستضعفان وارثان حقیقی زمین شوند.
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  1 8
  کلا خوب شد چیزی به نام دولت قبل هست تا همه مشکلات رو بندازیم گردنش. فرقی ندارد روحانی باشد احمدی نژاد باشد، خاتمی باشد یا ..... در هر صورت قبلی ها مقصرن.
  • IR ۰۶:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   3 0
   خوب شد به چشم خرید کاری رفقای شما در دولت قبل را به چشم در هشت سال دیدیم و گروه این یک سال را چهل سال برای ملت جا می‌زدی
 • IR ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  2 2
  چقدر استان مجهزه که برای این مشکل به تجهیزات ۲۲ استان فراخوان دادن؟!
 • US ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  1 5
  خفه مشرق
 • SE ۰۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  0 0
  آب چیه؟!
 • IR ۰۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  0 0
  و همچنان تا این ساعت وصل نشد
 • وحید IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  2 0
  ای کاش این ترک فعل های دولتهای قبلی به طور اصولی برطرف بشه تا از این پس شاهد بروز مشکلهای این چنین نباشیم
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  1 0
  چهار محال بختیاری وبحران آب ؟! !
 • بانو IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  2 0
  مردم هراسان؟!!! به دنبال آب هستند. الان یک هفته اس شهر ما آب نداره ولی من کسیو هراسان ندیدم. چرا جو میدی؟
 • US ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  1 0
  در پراب ترین استان کشور " این مشکلات بوجود امده! سیاست های وزارت نیرو در دست مافیای ابخورک ها است .اب های ملی را خرید و فروش میکنند و به جیب خود میریرند و دریغ از ریالی که به جیب دولت برود.
 • IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  0 0
  دولت روحانی هشت سال فقط در حال خوشگذرانی و به قول خودش برجام ننگین بود و کلا مملکت و زیر ساختهای کشور و مدیریت کشور هشت سال بدون دولت بود ، درود بر دولت مردمی و جهادی اقای رئیسی و وزیران و مدیران دلسوز و پر تلاشش که باید جور بی کفایتی دولت روحانی و خسارتهای سنگین و جبران ناپذیرش را بر دوش بکشند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس