امیرعبداللهیان

امیرعبداللهیان گفت: طرف آمریکایی به صورت شفاهی با دو پیشنهاد ایران موافق کرده تا ساعت ۱۲ امشب پیشنهادات نهایی‌مان را به صورت مکتوب ارسال می‌کنیم.

به گزارش مشرق، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۲۴ مرداد ماه در مراسمی به مناسبت روز خبرنگاران ضمن تبریک این روز به خبرنگاران از تلاش‌های آنها قدردانی کرد.

به هیچ وجه سیاست خارجی خود را به هیچ بلوکی گره نخواهیم زد

وی به سیاست همسایگی دولت سیزدهم پرداخت و افزود: در نگاه به آسیا با پایبندی به استقلال سیاسی و متعهد بودن به سیاست نه شرقی نه غربی و هیچ وقت کسی بنا ندارد از خط قرمز و استقلال سیاسی کشور عبور کند. به هیچ وجه سیاست خارجی خود را به هیچ بلوکی گره نخواهیم زد. نه سیاست خارجی را به غرب و نه شرق نه به  روسیه، چین، فرانسه و انگلیس، بلکه سیاست خارجی را به منافع ملی گره می‌زنیم. منفعت ملی در هر جای جهان باشد دنبال می‌کنیم ولی به نگاه‌های متعارضی که در داخل کشور در خصوص نوع تعامل و رویکرد کشور در حوزه دیپلماسی وجود دارد احترام می‌گذاریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: به صراحت تعامل را در چارچوب سیاست خارجی متوازن می‌دانیم.

وزیر خارجه ادامه داد: همه اروپا را سه کشور عضو برجام ندیدیم. در حوزه‌های دیگر توانستیم همکاری با اروپا را تا حدی پیش ببریم که برخی شرکت‌های اروپایی در ایران اقدام به فعالیت کردند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: دیپلماسی اقتصادی ۴۰ درصدی در برنامه‌های وزارت خارجه را تیم همکاران من به صورت جدی دنبال کردند. شورای عالی را هر ۱۵ روز یک بار در وزارت خارجه داریم و همه وزارتخانه‌ها در این زمینه فعال هستند.

وی همچنین گفت: از ۳۷ درصد تا ۵۷۰ درصد حجم تبادل تجاری ما افزایش یافته است. دولت کشور را به برجام گره نخواهد زد، حتی اگر فردا برجام به نتیجه رسید و حتی اگر خوب و به درستی کار کرد تحریم‌های ثانویه برداشته شده و تحریم‌های اولیه پابرجاست. بی اثر کردن تحریم‌های اولیه را باید دنبال کنیم.

وزیر خارجه بیان کرد: دیپلماسی آب برای ما خیلی مهم بود. گشایشی در این حوزه ایجاد شده است.

امیرعبداللهیان همچنین از خبرنگاران خواست که به ایرانیان خارج از کشور به صورت ویژه بپردازند و افزود: براساس آمار رسمی تعداد ایرانیان خارج از کشور چهار و نیم میلیون نفر و براساس آمار غیررسمی هفت میلیون نفر هستند. همبستگی ایرانیان در خارج از کشور خیلی قوی نیست.

وزیر خارجه بیان کرد: زمانی که با ایرانیان دیدار داریم یک اعتراض دارند و می‌گویند چرا یارانه ما را قطع کرده‌اید. حق ما از نفت است و این یارانه بر اساس قانون موظف هستید به ما بدهید.

تصمیم نظام بر این قرار گرفت که موضوع مذاکرات وین را به زندگی روزمره مردم گره نزند

وی درباره گفت‌وگوهای وین گفت: تصمیم نظام بر این قرار گرفت موضوع مذاکرات وین را به زندگی روزمره مردم گره نزند. از تیتر اخبار صدا و سیما و رسانه‌ها خارج کنیم ولی به جای اینکه یک روزشمار هیجانی به کشور ارائه دهیم در دل مذاکرات کار واقعی را انجام دهیم. آنچه امروز مردم از ما می‌خواهند این است که به اندازه کافی مذاکره کردید و حرف زدید، مردم از ما نتیجه می‌خواهند. نتیجه‌ای که می‌خواهند صرفنظر از نگاه سیاسی و چپ و راست، برداشتم از یک سال گذشته که موضوع را دنبال می‌کنیم در مسائل ملی چپ و راست و مستقل همه نگاهشان ملی است. ممکن است فردی نظر شخصی خود را بگوید ولی رویکرد اصولی و اساسی در بین اصحاب رسانه نگاه به منافع ملی است و به حزب و جریان و گروه و فرد نیست و این برای ما در میز مذاکره قدرت ایجاد کرده است و این نشانگر فرهیختگی جامعه رسانه‌ای کشور است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: نگاه توام با فرهیختگی رسانه‌ها به ما کمک کرده و برای ما فرصت و تولید قدرت در میز مذاکره کرده است. آیا ما به دنبال توافق هستیم یا خیر؟ برخی به من ایراد می‌گیرند که شما چیدمانی را گذاشته‌ای که توافق نشود، واقعا این چنین نیست. ممکن است فردی یا افرادی در تیم ملاحظاتی به برجام داشته باشند. از خود من هم بپرسید می‌گویم برجام نتیجه ماه‌ها تلاش همکاران ما در وزارت خارجه بوده و به سندی رسیدیم و این سند مثل هر سند دیگر می‌تواند ایردات زیادی داشته باشد. نمی‌خواهم وارد جزییات ایراد شوم. ایراد اساسی که در سند برجام می‌بینیم این است که در حوزه راستی آزمایی آنچه مربوط به تعهد هسته‌ای ما می‌شود به خوبی راستی آزمایی می‌شود و مشخص است چند دستگاه سانتریفیوژ ما کار کند و چه درصد غنی سازی و میزان و آژانس هم باید نظارت کند و صفر تا صد آن بررسی می‌شود. آنچه مربوط به لغو تحریم‌هاست ابهامات زیادی وجود دارد ولی بخشی از آن به ماهیت مذاکره برمی‌گردد. ما که الان مذاکره می‌کنیم ممکن است با مشکلاتی مواجه باشیم. ما خودمان متنی داریم با روایت و مطالبات خود و منافع صد درصد ملی ایرانی ولی طرف‌های مقابل هم شش کشور هستند ملاحظات خود ا دارند. توافقی که حاصل می‌شود نتیجه تضارب آرای ۶+۱ است. هفت طرف آرای خود را در این ظرف ریختند و آمده  بیرون.

وی گفت: هفته پیش مجلس بودم و گفتند پیش نویس را دیدیم و این ایرادات را دارد. ولی از همین الان می‌گویم اگر فردا به توافق رسیدیم اگر کسی موشکافی کند، حتما متنی که ما نوشتیم ایرداتی دارد اما ایرادات به این برمی‌گردد که بالاخره طرف مذاکرات ما هم مطالباتی دارد و نمی‌توانیم بگوییم آنچه شما می‌گویید دست نیست و حرف شما قابل قبول ما نیست. متنی که داریم ممکن است ایرادات برجام در آن باشد. این به دلیل ماهیت مذاکره است و آنهایی که کار کردند فن مذاکره را می‌دانند.

امیرعبداللهیان بیان کرد: تیم با نگاه به این‌که می‌خواهیم توافق انجام شود اعزام شده است و صرفنظر از نگاه فردی من یا دیگران، تصمیم کشور این است که چنانچه خطوط قرمز ما رعایت و منافع ما تامین شود، توافق را کار معقولی می‌دانیم ولو این‌که دوست داشتیم سقف توافق فراتر از برجام باشد. وقتی وارد مذاکره شدیم، علاقه‌مند بودیم اگر ایراداتی در برجام وجود دارد که حتی بخشی از ایرادات را تیم قبلی که همکاران ما هستند تایید می‌کنند. تا اینجا را توانستیم بگیریم از این به بعد را نتوانستیم بگیریم. یکی از دلایلی که تا الان طولانی شده به این خاطر است که نمی‌خواهیم از خطوط قرمز عبور کنیم.

در شروع پایان توافق هستیم

وزیر خارجه گفت: الان در نقطه‌ای هستیم که شاید در شروع پایان توافق هستیم ولی اینکه شروع پایان توافق چقدر می‌توماند زمان ببرد بستگی به طرف آمریکایی دراد. آنچه بین ما و سه کشور اروپایی و چین و روسیه باید انجام شود انجام شده است. در مذاکرات اخیر وین پیشرفت‌هایی را داشتیم و به طرف آمریکایی از قبل گفتیم. واسطه رسمی ما در سطح مذاکره کنندگان ارشد مورا هست و رئیس مورا بورل هست و بورل شاید تا سه ماه پیش کمتر خودش مستقیم وارد موضوع می‌شد ولی از زمانی که به تهران آمد به صورت مستقیم وارد طراحی‌ها و ارائه متن شده است. ما موافق نبودیم که هماهنگ کننده متن بدهد. گفتند ما پستچی نیستیم که پاکت شما  را به آمریکا بدهیم و برگردانیم. بورل تا الان دو متن داده است و تلفیقی از ایده‌های طرف های مقابل است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: وزیر خارجه قطر، عمان، قطر، فرانسه و ... پیام‌هایی میبرندو می آورند. آمریکایی‌ها می‌خواهند در مذاکرات مشکلات خود را بزرگ کنند. همیشه یک ادبیات نخ نما دارند ما نمی‌خواهیم از خطوط قرمز خود عبور کنیم نمی‌خواهیم توافقی را به نتیجه برسانیم کمه بعد از دو سه ماه بگوییم توافق انجام شد ولی روی زمین هیچ اتفاقی رخ نداد. در چانه‌زنی‌ها اگر قرار باشد روی کاغذ توافقی انجام شود و مردم حس نکنند در زندگی‌شان تاثیر بگذارد چه رخ داده است. خود را معطل توافق نکردیم و دولت برنامه اقتصادی را با جدیت دنبال می‌کند. ما در وزارت خارجه خود را متعهد می‌دانیم ماموریتی که به ما واگذار شده به توافق برسانیم

وزیر خارجه بیان کرد: در باره سه موضوع با آمریکا در حال تبادل پیام هستیم و طی روزهای آینده آخرین نظرات خود را اعلام می‌کنیم به آمریکا گفتیم اگر نظرات ما روی این سه موضوع که نظرات منطقی است رعایت شود آمادگی داریم وارد مرحله اعلام توافق بشویم و نشست جمع بندی را برگزار کنیم.

آمریکا به صورت شفاهی با دو پیشنهاد ایران موافقت کرده است

وی خاطرنشان کرد: به صراحت به آمریکا گفتیم که گفته در آستانه انتخابات هستیم و مشکل بنزین داریم حتما طرف آمریکایی باید انعطاف نشان دهد. ما در همه مراحل مذاکرات در موضوعاتی که می‌توانستیم انعطاف نشان دهیم نشان دادیم. آمریکا به خوبی می‌داند چقدر انعطاف نشان دادیم الان نوبت انعطاف طرف آمریکایی است. طرف آمریکایی در مذاکرات اخیر وین در حد نسبی در دو موضوع انعطاف شفاهی خود را بیان کرده و باید کتبی باشد و در موضوع سوم و تضمین‌ها باید انعطاف آمریکا را داشته باشیم اگر آمریکا انعطاف را نشان دهد در روزهای آینده به نقطه توافق می‌رسیم. آنها از پلان بی صحبت می‌کنند ولی ما هم پلان بی خود را داریم. این موضوع باید از طریق مذاکرات به نتیجه برسد.

وزیر خارجه اعلام کرد: تا ۱۲ امشب آخرین جمع بندی خود را به صورت مکتوب به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا ارائه می‌دهیم اگر واکنش آمریکا با واقع بینی و انعطاف باشد توافق رخ می‌دهد و اگر آمریکا انعطاف نشان ندهد باید بیشتر گفت‌وگو کنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  4 8
  غربگداها دیدند چگونه دولت انقلابی با پیروزی و اقتدار آمریکا را تسلیم کرد و برجام امضا خواهد شد.
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  2 6
  فهمیدید چطور میشه تضمین گرفت اصلاح طلب ها یاد بگیرن.
 • NL ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  5 1
  یکبار توافق شده اونها زدند زیر توافق! ما باید طرف طلبکار باشیم نه طرف مقابل.اروپا همون مواضع آمریکا رو داره جدا از هم نیستند.چقدر اینها رو آقا گوشزد کردند.
 • اصغر IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  9 0
  ایران هیچ پیشنهادی نداده مرد باشید وراستشو به مردم بگین
  • IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
   0 3
   سوختیا که دروغ میگی
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 1
  از همین ابتدا بدانند هر کدام از جمله آمریکا اخلال کند بدون برو برگرد بخود حق میدهیم که ما هم کار خود را بکنیم و از جمله اروپا حق هیچ اعتراض و بهانه ای ندارد . و نمیتواند خلاف توافق عمل کند ،
 • علی IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  2 2
  وی گفت: هفته پیش مجلس بودم و گفتند پیش نویس را دیدیم و این ایرادات را دارد. ولی از همین الان می‌گویم اگر فردا به توافق رسیدیم اگر کسی موشکافی کند، حتما متنی که ما نوشتیم ایرداتی دارد اما ایرادات به این برمی‌گردد که بالاخره طرف مذاکرات ما هم مطالباتی دارد و نمی‌توانیم بگوییم آنچه شما می‌گویید دست نیست و حرف شما قابل قبول ما نیست. متنی که داریم ممکن است ایرادات برجام در آن باشد. این به دلیل ماهیت مذاکره است و آنهایی که کار کردند فن مذاکره را می‌دانند.//////////////// درود بر جناب عبدالهیان کسی انتظار شق اقمر از جنابعالی و تیم شما ندارد بدیهی است اصل مذاکره نیز بر همین است - ماندگاری توافق نیز بر اساس تعاملات آتی و منافع طرفین نیز خواهد.
  • IR ۱۶:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
   3 1
   خخ. آلبانی ظریف هم که همین ها رو میگفت.
  • . IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
   3 1
   البانی؟؟؟ - اهانت متاسفم! - اما از توهم تا واقعیت روی زمین فرسنگ ها راه است! حواست باشه شمشیر مالک بر گلوی معاویه بود اما به خاطر حفظ جان امام برگشت.! حفظ نظام از واجبات است -یادت باشه یا واقعا نمی فهمید و یا اصل البانی نشین خودتی که تفرقه می ندازی !
 • ایران PL ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  3 1
  اگر سخنرانی رئیس جمهور آمریکا به عنوان تضمین قرار گرفته شده، راستی‌آزمایی رفع تحریمها نیز نه از طرف آمریکا و گانگسترهای اروپایی بلکه از طرف ایران (با پاسخ دادن به پرسشهای آژانس) باید باشد و تضمینی برای فروش نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد ... بطور نامحدود و برگشت ارز در کار نباشد و ... فاجعه ای دیگر در راهست.
 • US ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  1 1
  غربیها درطول تاریخ صدها بار سر سیاسیون ایران کلاه گذاشته آند واین روش ادامه خواهد داشت. سیستم شیطانی که درکل تاریخ وجودش هیچ قرارداد کتبیرو عمل نکرده ..اگه عاقل باشیم نباید هرگز قراردادی و ازش قبول کنیم تا چه رسد بگفته های شفاهی ابلیس گونه شوند .ولله نه تحریمی لغو می‌کنه ونه حتی بیش ازیکسال برقرار کتبیشون مهلت عمر میدن.وان یکسال هم برای برگرداندن ایران بصفر هسته ای .وبعد .همون اشو همون کاسه.
 • تکرار مصیبیت IR ۱۸:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  1 1
  تضمین اروپایی ها در برابر دستور آمریکا مثل سراب است، پس اروپا به کنار، می ماند آمریکا که نشان داده هر وقت می خواهد می زند زیر توافق، پس برگشتن به توافقی که وزیر خارجه ما می گوید معیوب است یعنی دو بار از یک سوراخ گزیده شدن ... چرا مسئولین شجاعت نمی تواند به خرج دهند و بگوید حالا که توافق قبلی را آمریکا به هم زده ما نیازی به توافق نداریم
 • پیروزه IR ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  1 0
  توافق شفاهی.... همینها بودند که بزگترین سردار ما را به شهادت رساندند حواستان باشد اخر رذل و تیهکاری هستند اول نقد بگیر بعدنقد بده نه مثل دولت قبل نسیه بگیر نقد بده .
 • DE ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  2 1
  دوباره اهرام هایی فشار از ایران گرفته می شود و روز از نو روزی از نو پایه و اساس توافق همان توافق دو ماه پیش است هیچ تغییری در ان دیده نمی شود در نهایت نان در مقابل نفت. آیا متن نهایی این توافق از طرف ایرانی فهمیده و تفسیر شده؟ چند عدد مکانیسم ماشه دارد؟
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  ببخشید این برجام جدید چه فرقی با برجام ظریف داره میشه کمی توضیح بدید؟ هنوز که چیزی معلوم نیست ولی کلا که برجام بد بود واقعا باید تاسف خورد.
 • IR ۱۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  تصمیمم گیران در ایران در مورد برجام به جنگ اوکراین نگاه میکنند و تصمیمم میگیرند
 • DE ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  3 0
  امیرعبداللهیان : "... حتما متنی که ما نوشتیم ایراداتی دارد (چه ایراداتی؟!)، ... بالاخره طرف مذاکرات ما هم مطالباتی دارد (چه مطالباتی؟!) و نمی‌توانیم بگوییم آنچه شما می‌گویید درست نیست و حرف شما قابل قبول ما نیست. ..."!!!! از هم اکنون داره راه انتقاد را میبندد. مگر ظریف چیز دیگری میگفت؟!
 • سربدار IR ۲۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  با سلام وقت بخیر در قانون آمریکا قانون جنگل حکمفرماست شما هر چقدر بگویید که تضمین بدهید شاید مثل قبل تضمین بدهند ولی رئیس جمهور آینده آزاد هست برای خودش و در قانون آمریکا برای رئیس جمهور اجازه داده شده هر کاری را نپسندید فوراً زیر میز می زند و کار خودش را میکند بنده خواهش می کنم از قوانین آمریکا مطلع شوید و تمام زیر و بم قانون آمریکا را مطالعه فرمایید تا دو باره رکب نخوریم
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  0 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم.
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  1 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم.
 • محمد IR ۰۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  خواهش میکنم دیگه توافق نکنید
 • امین IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  2 0
  آقای وزیر دروغ می گویید.
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  فقط نوکری روسیه را عشق ست . خخخخخخخخخخخ
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  شفاهی یعنی هیچی اونای که نوشته بود زیرش زد !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس