کد خبر 1408387
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰
مواد غذایی فاسد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: متوسط درآمد سالانه‌ یک خانوار شهری در سال گذشته با رشد ٥١ درصدی ۱۱۲ میلیون و ۴۲۱ هزار تومان و درآمد خانوار روستایی ۶۳میلیون و ۷۱۳ هزار تومان بوده است.

به گزارش مشرق، مرکز آمار ایران در گزارشی از هزینه و درآمد خانوارهای کشور در سال ۱۴۰۰ را منتشر کرد. در این طرح آمارگیری ۱۹ هزار و ۶۱۸ خانوار نمونه در نقاط شهری و ۱۸ هزار و ۳۷۰ نفر در نقاط روستایی بوده است. 

نتایج طرح آمارگیری حاکی از این است که متوسط هزینه کل خالص سالانه یک خانوار شهری ۹۲ میلیون و ۵۰۱ هزار ریال بود که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ٤٩ درصد افزایش نشان می‌دهد.

از هزینه کل سالانه‌ی خانوار شهری ۲۴ میلیون و ۶۵۳ هزار تومان با سهم ٢٧ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی ۶۷ میلیون و ۸۴۸ هزار تومان با سهم ٧٣ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است.

در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه گوشت با سهم ٢١ درصد و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ٤٩ درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری ۱۱۲ میلیون و ۴۲۱ هزار تومان بوده است که نسبت به سال قبل، ٥١ درصد افزایش داشته است. بر این اساس در سال ١٤٠٠ رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری بیشتر از رشد متوسط هزینه کل سالانه است.

منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می‌دهد که ۳۲.۶ درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ١٦.٥درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ٥٠.٩ درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تأمین شده است.

مقایسه درصد خانوارهای شهری استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٩ نسبت به سال ١٤٠٠  نشان می‌دهد که خانوارهای استفاده کننده از اجاق گاز از ۹۸.۹ به ٩٨.٨، تلویزیون رنگی از ٩٨.١ به ٩٧.٦،  جاروبرقی از ٩١.٥ به ٩٢.١، ماشین لباسشویی از٨٧.٣  به ٨٨.١، یخچال فریزر از ٧١.٩به ٧٠.٨، اتومبیل شخصی از ٥٣.١ به ٥٣.٩، مایکروویو و فرهای هالوژن دار از ١٢.٤ به ١١.٩ و ماشین ظرف‌شویی از ٧.٦ به ٨.٣ درصد تغییر یافته است.

در سال ١٤٠٠، عمده‌ترین نوع سوخت مصرفی ۹۵.۲ درصد از خانوارهای شهری برای گرما، گاز طبیعی (شبکه عمومی) بوده است.

متوسط هزینه کل خالص سالانه یک خانوار روستایی ۵۱ میلیون و ۹۱۱ هزار تومان بوده است که  نسبت به سال قبل ۵۲.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. از هزینه کل سالانه خانوار روستایی ۲۰ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان با سهم ٤٠ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی ۳۱ میلیون و ۲۰۸ هزار تومان با سهم ٦٠ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است.

در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده‌های آن با ۲۲ درصد و در بین هزینه‌های غیرخوراکی، بیشترین سهم با ۳۱ درصد مربوط به مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار روستایی ۶۳ میلیون و ۷۱۳ هزار تومان بوده است که نسبت به سال قبل ۵۱.۵ درصد افزایش داشته است.

منابع تامین درآمد خانوارهای روستایی نشان می‌دهد که ٣٣.٩ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ٣١.٢ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیرکشاورزی و ٣٥.٠درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تأمین شده است.

- مقایسه درصد خانوارهای روستایی استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ١٣٩٩ نسبت به سال ١٤٠٠  نشان می­دهد که خانوارهای استفاده کننده از اجاق گاز از ٩٨,٣به ٩٨.٥، تلویزیون رنگی از ٩٥.٦ به ٩٥.١، جاروبرقی از ٦٧.٥ به ٦٨.٩، ماشین لباسشویی از ٥٨.١به ٥٩.٨، یخچال فریزر از ٥٢.٧ به ٥٥.٢،  اتومبیل شخصی از ٣٤.١ به ٣٥.٩ ، مایکروویو و فرهای هالوژن دار از ١.٦ به ٢.١ و ماشین ظرفشویی از ٠.٤ به ٠.٥ درصد تغییر یافته است.

- در سال ١٤٠٠ عمده‌ترین نوع سوخت مصرفی ٧٨,١ درصد از خانوارهای روستایی برای گرما، گاز طبیعی (شبکه عمومی) و ١١.١ درصد نفت سفید بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • DE ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  6 1
  نمیدونم چرا با محاسبات شما همه چیز گل و بلبل هست، اما ملت همش کم میارن سر ماه!
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
   1 6
   چون تو از آلمان نظر دادی نه ایران
 • IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  3 1
  دخانی یعنی چی مردم پول گوشت ندارن پول دود میدن؟
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
   1 3
   میشه دروغ نگی
 • IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
  2 0
  زندگی ما با آن چیزی شما محاسبه می کنید خیلی تفاوت داره مگر اشخاصی که دستی برسفره دارند که تا می گویی گرانی است می آیند وخود را با ما مقایسه می کنند
 • قاسم IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  خانواده ای هست کمتر از 5میلیون تومان قسط وام داشته باشد؟ چرا این را حساب نکردید؟
 • آبی آسمون IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  نوشته درآمد خانواده شهری متوسط سالانه حدود 112 میلیون تومان بوده یعنی ماهانه حدود 9میلیون 300 هزارتومان. والا حقوق کارگری که از 5 میلیون تازه با اضافه کار بیشتر نمی شد اینا چجوری حساب کردن خدا میدونه. شایدم حقوقی که به خدماتکار خونشون میدادن را برای کل ملت حساب کردن!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس