نتیجه مزایده اسپانسر تیم ملی فوتبال ایران چطور تغییر کرد؟

تیم ملی فوتبال کشورمان که بایستی خود را برای حضوری شایسته در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر آماده کند، دچار بحران هایی شده که دلالت بر عامدانه بودن آنها دارد.

سرویس ورزش مشرق- تیم ملی فوتبال کشورمان که در دور مقدماتی، تا آستانه عدم راهیابی به جام جهانی ۲۰۲۲ پیش رفته بود، به یک باره توانست با حضور دراگان اسکوچیچ به نتایجی فوق العاده رسیده و حضور در قطر را تضمین کند. در آن روزها، حتی خوش بین ترین هواداران تیم ملی کشورمان نیز امید اندکی به صعود داشتند و همه آماده یک تراژدی شده بودند؛ اما سرانجام، بلیت حضور در این رویداد بزرگ را دریافت کردیم تا یکی از ارزان ترین و راحت ترین صعودها را تجربه کنیم.

آمار و ارقام دلالت بر این دارد که نتایج کسب شده در این مسیر، یکی از ماندگارترین عملکردها بوده اما به یک باره حاشیه هایی رخ داد که این تیم را دچار مشکلاتی ناخواسته کرده است. روی دادن اتفاقاتی کم نظیر و دخالت هایی که شائبه های عجیبی را در اذهان ایجاد کرده، موجب شده تا تیم ملی برای انجام ماموریت خود، با دشواری هایی روبرو شود. مروری بر این رویدادها و پشت پرده ها، دلالت بر این دارد که نمی توان عمدی بودن این رخدادها و سناریونویسی برای آنها را نادیده گرفت و بایستی بدان با دقت بیشتری نگریست؛ اگرچه فدراسیون و هیات رئیسه آن با هوشمندی، مقابل این ماجراها ایستاده و تلاش داشته تا از کیان تیم ملی دفاع کند.

پشت پرده بحران آفرینی برای تیم ملی فوتبال چیست؟

تیم ملی که در آستانه جام جهانی بایستی خط قرمز حاشیه سازی ها و سناریونویسی ها باشد، تبدیل به محل امتیازخواهی و تقسیم غنایم برخی در داخل و خارج از کشور شده است

نهاد ریاست جمهوری، عامل برهم زننده نظم تیم ملی!

اگر در مسیر صعود تیم ملی کشورمان به جام جهانی، نهاد ریاست جمهوری و دولت وقت، نقش حمایتی کامل و حمایت کننده را ایفا کردند، اکنون ماجرا رنگ و بوی دیگری گرفته است. در واقع، وزارت ورزش و جوانان کنونی و برخی اجزای دولت نه تنها نتوانسته اند وظیفه ذاتی و ابتدایی خود را ایفا کنند که تا کنون، اخبار و شایعاتی به بیرون درز می کند که دلالت بر این دارد که عامل برهم زننده نظم و ساختار تیم ملی، ریشه در همین بخش ها دارد. البته، سکوت این نهادها و درز برخی اخبار، بر دامنه شایعات افزوده که شائبه انتفاع شخصی و گروهی را نیز در پی داشته است.

ریشه این ماجرا از حضور حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در اردوی تیم ملی و دیدارهای غیرمتعارف با برخی بازیکنان شروع شد. در ادامه نیز اخباری مبنی بر مذاکره با کارلوس کی‌روش پیش آمد که نقش واسط را به برخی نزدیکان وزیر و اشخاصی داده بودند که در گذشته همکار این مربی پرتغالی بودند و اکنون در نهاد ریاست جمهوری مشفول به فعالیت هستند. البته، درباره این روابط و موضوعات جانبی، شایعاتی مختلفی وجود دارد که نیازمند بررسی بیشتر است اما برخی مدعی اند که این تحرکات ریشه در روابط خاصی دارد که در هشت سال حضور کی روش در کشورمان، بر تیم ملی حاکم بوده است.

پشت پرده بحران آفرینی برای تیم ملی فوتبال چیست؟

این روزها، مهدی طارمی و علیرضا جهانبخش به کانون رفتارهای غیرمتعارف، غیرحرفه ای و غیرمسئولانه در تیم ملی تبدیل شده اند که شائبه های زیادی درباره این ماجراها وجود دارد

در ادامه، رفتار غیرمتعارف و مداخله آمیز دیگری روی داد که تا کنون به صورت رسمی به آن واکنشی نشان داده نشده؛ دیدار دو بازیکن تیم ملی با برخی مقامات ارشد دولت در نهاد ریاست جمهوری. این ملاقات بر دامنه شایعات و حواشی افزود تا تیم ملی وارد بحرانی جدی شود که ناشی از رفتار غیرحرفه ای و مداخله آمیز چند شخص در نهاد ریاست جمهوری و وزارت ورزش و جوانان بود. در واقع، دولت که می بایست این روزها در تکاپوی آماده سازی تیم ملی برای آوردگاه قطر باشد، تیم ملی را تا آستانه فروپاشی پیش برد اما فدراسیون فوتبال در پی یک تصمیم ساختارمند و عقلی، مانع از روی دادن چنین اتفاقی شد.

حاشیه سازی ها به انتخابات ریاست فدراسیون هم رسید!

تیم ملی که از گزند سوء تدابیر و شاید برنامه ریزی های عامدانه برای حاشیه سازی گریخته بود، به یک باره چند بازیکن که محور تحرکات سابق بودند، وارد کارزار انتخاباتی فدراسیون فوتبال شدند. این موضوع که در کشورمان بی سابقه بوده، بار دیگر تیم ملی را وارد حاشیه کرد و البته این بار، موجب انتقاد گسترده ای شد. افکار عمومی این رفتار چند ملی پوش را که به نظر می رسد محصول یک اتاق فکر و با اهداف خاص است، مورد انتقاد گسترده خود قرار داد و حتی خواستار برخورد انضباطی و اخراج محورهای این ماجرا شدند.

نکته حائز اهمیت در این دو بحران، خروج شمار معدودی بازیکن ملی پوش از حیطه اختیارات و مسئولیت های خود است که عنوان می شود، با هدایت و حمایت یک اتاق فکر است. درباره صحت این دیدگاه و ابعاد آن می توان بحث و تبادل نظر بیشتری داشت اما شواهد گویای آن است که این بحران سازی های ادامه دار، حاصل یک طراحی و در جهت کسب منافع شخصی است. بی تردید، نمی توان باور داشت که عده ای میهن پرست و دلداده به کشور چنین اتفاقاتی را طراحی و اجرایی کنند.

پشت پرده بحران آفرینی برای تیم ملی فوتبال چیست؟

آتش افزایی و میدان داری رسانه های معاند و عوامل میدانی آنها در حمایت از بحران سازی های اخیر برای تیم ملی، گویای ابعادی خاص از این ماجراست!

اما بعد دیگر ماجرا که تامل برانگیز و قابل اعتناست، هلهله و آتش افروزی توسط رسانه های معاند و عوامل آنهاست. یک بررسی ساده و دم دستی نشان می دهد که رسانه های جریان غربی- عبری- عربی که از ظرفیت های تلویزیون ماهواره ای و فضای مجازی بهره می برند، چگونه به عنوان مکمل وارد این ماجراها شده و نقش آفرینی می کنند. اینکه چگونه می شود که چنین هماهنگی و همراهی صورت می گیرد، قابلیت بررسی بیشتر دارد اما دلالت بر این دارد که تیم ملی فوتبال کشورمان و حضور در جام جهانی، تبدیل به یک پروژه شده تا با بحران آفرینی و مشغول سازی، اهداف مختلفی را برای جریان های مورد نظر محقق کند. 

هر چه هست، این همراهی بایستی مورد توجه نهادهای امنیتی قرار گیرد که چه کسانی و با چه اهدافی، در حال صحنه گردانی و آسیب زدن به تیم ملی و منافع کشور هستند؛ چه آنهایی که در داخل در حال فعالیت هستند و چه آنهایی که در خارج این مرزها، در حال ایفای نقش و اقدام هستند. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • DE ۰۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  12 1
  تیم ملی رو در قرعه کشی نمایشی عمدا با سه کشور انگلوساکسونی همگروه کردند و توسط پیاده نظام داخلی شون هم به اختلاف و تفرقه و به هم ریختگی روانی تیم قبل و حین مسابقات اقدام میکنند. هدف: شکست سنگین ایران در هر سه بازی تا نتیجه ای که در میدان نظامی بهیچ عنوان بدست نیاوردند رو اینجا کسب کنند. ۲- تحقیر احساس غرور ملی ایرانیان
  • سعید رضایی تنظیم کننده و فوتبالیست عالی حرفه ای IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   2 8
   سکوت کن منافق
  • IR ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   3 0
   این نظری قابل تامل است
  • IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   1 2
   به نظرم سابقه مربی گری دو سرمربی رو نگاه کنیم. اسکوچیچ: نفت آبادان، رایکا بابل، ملوان بندر انزلی و ... . کیروش: رئال مادرید، تیم ملی پرتغال، مربی منچستر یونایتد(دستیار آلکس فرگوسن). درزمان کیروش در جام جهانی قبل، تیم ملی ایران ۴ امتیاز آورد، تیم ملی اسپانیا و پرتغال ۵ امتیاز. مساوی با پرتغال
  • رمضانی IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   3 0
   منشاء تفرقه و دودستگی در فوتبال ما خبر ورزشی و باند فردوسی پور است ابتدا با ی نظرسنجی مشکوک به نفع اسکوچیچ تصمیم فنی و درست برکناریش را بی اثر کردند سپس با نظرسنجی مشکوک دیگری به نفع برانکو فضای آرام فوتبالی را بهم ریختند عده ای منافعشان در ایجاد بحران دایمی برای برگشت به صحنه است
  • IR ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   0 0
   انصافا زمان اسکوچیچ تیم اون شاکله منظم زمان کیروش رو نداشت
 • IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  9 6
  به امید خدا با اخراج طارمی از تیم ملی برای همیشه حاشیه ها هم از بین میره
  • بشار عبدالواحد IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   5 4
   انشاالله
  • IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   0 0
   ترس حریفان ایران از بهترین بازیکن تاریخ ایران و نقشه چینی برای برکناریش. به نظرم زننده این حرف یا دشمن هست یا بازی کننده در زمین دشمن
 • GB ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  7 2
  اونهائیکه صحبت از برانکو میکنند رابط و دلال چه کسانی هستند؟ تیم ملی مربی مظلوم داره و همه دارند تو سرش میزنند!! به جای آماده سازی تیم ملی به دنبال برکناری مربی تیم ملی هستند، انگار دیگران می‌توانند معجزه بکنند.
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  8 4
  از وقتیکه طارمی زن انگلیسی گرفته داره تیشه به ریشه تیم ملی میزنه...جهانبخش هم که مدتها انگلیس بوده و احتمالا ازناب انگلیسی حسن کلید هم که تو بدنه دولت باقی مونده اند،دارن در جهت منافع اربابشون فعالیت میکنن...خلاصه ابر و باد و مه و خورشید و فلک و جمید استیلی دست بدست هم داده اند که ایران رو تو بازیهای جام جهانی ضایع کنن
  • IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   3 2
   الان مثلا مستند صحبت کردی
  • سعید رضایی 28 تنظیم کننده مشهد IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   1 2
   تو زن طارمی شدی لابد؟
  • بنده خدا IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   1 0
   دقیقا
 • ایرانی IR ۰۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  9 1
  بدون شک کار انگلیس روباه مکاره، سالها در تیم ملی این مسائل نبود، همین امسال که با انگلیس مکار همگروه شدیم تفرقه انداختند بین بازیکنان تیم ملی. لعنت بر ان گل ستان و مزدورانش.
  • IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   0 0
   انگلیس از خداش هست طارمی و کیروش(دستیار الکس فرگوسن و سرمربی رئال مادرید) نباشن. حالا دقیقا یه عده میگن : نه کیروش رو بیارین ، نه طارمی رو بذارین باشه. آیا این عینا دیکته انگلیس نیست؟
 • IR ۰۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  6 0
  ما با انگلیس هم گروه هستیم. یک ضرب المثل است که می گه، تفرقه بینداز و حکومت کن. ناخواسته بازیکنان تیم هم درگیر این روش انگلیسی شدن.
 • IR ۰۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  7 2
  این دو تا بازیکن باید اخراج بشن.اینها خیلی خطرناک هستن.سخنگوی یه باند شدن.هر چی بهشون گفته بشه سریع انجام میدن.پیش خودشون هم میگن هر کاری کنیم اخراج نمیشیم چون بهمون احتیاج دارن.
 • آریا شجاعی نسب IR ۰۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  3 0
  بسیار تشکر! از تیتر به جا. واقعا لازم بود برای پایان دادن به این شک که بسیار اختلاف درست کرده بود این چند روز و حای شبهه! من به نوبه خودم و همراهانم کمال تشکر رو داریم
 • IR ۰۵:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  4 0
  از همان شروع ماجرا کاملاً مشهود بود که هدف تضعیف تیم ملی برابر آمریکا و انگلیس در جام جهانیست. مطمئن باشید که نفوذ باعث چنین مسائلی شد. باید قبل از جام جهانی این اشخاص رد زنی و حذف شوند تا آسیب کمتری وارد شود!
 • مخمد IR ۰۵:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  0 0
  آسمانوباریسمان بستی که چی؟چشمتان می بینددلتان باورنمی کند؟!تحلیل شمادرست مثل مریضی راداردکه دراثروخامت حال به اطاق احیا می رودواحیامی شودحال بگوییدکه ادامه درمان هم بایدبوسیله کارکنان احیا انجام گیرد.
 • IR ۰۶:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  2 0
  هرکسی با هر نام و عنوانی که نظم رو بهم میریزه باید کنار گذاشته بشه،تا یاد بگیرن بخاطر یه ملت به اوج رسیدن
 • اسی IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  4 0
  ما خودمان مشکل داریم میگیم دشمن...معلومه دشمن از پیشرفت ما شاد نمیشه.وقتی خودمان رحم نمی کنیم حقمان است هربلایی سرمان بیاید.با این شرایط انگلیس وآمریکا پوستمون رو میکنن وآبرومون رو میبرن
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  3 2
  آقایون فوتبال میدان جنگ که نیست، این تیم در اوج حداقل با تفاضل منفی 10 از گردونه مسابقات شوت میشه بیرون
  • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
   1 1
   هیچوقت توی هیچ یک از دوره های جام جهانی این اتفاق برای ایران نیفتاده که با تفاضل گل منفی ده مواجه بشه. خودتحقیری واقعا زشته.
 • مهدی IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  1 1
  در این که هر جایی که حساسیت ونگاه ملت وجود دارد کفتارهای باصطلاح برانداز سرو کلشون پیدا میشه شکی نیست ولی خود شما با تهمت زدن به بازیکنان شاخص تیم ک نبودشون در جام جهانی بیشتر از نبود اسکوچیچ ب تیم ضربه میزنه دارید به اهداف براندازها کمک میکنید. تنبیه اونا که با هزینه فراوان به برند های حرفه ای فوتبال ایران تبدیل شدن یعنی افتضاح در جام جهانی... پس جناییش نکنین لطفا
  • IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
   0 0
   اتفاقا بودن این بازیکنا تو تیم ملی از سم بدتره...با اسکوچیچ یا بدون اسکوچیچ...اینا همون بازیکنای دوزاری هستن که زمان کیروش اون افتضاح رو جلوی ژاپن بوجود آوردن و پشت سر هم به عراق و سوریه و لبنان میباختن و تو مقدماتی جام جهانی هم با دو باخت پشت سر هم به بحرین و عراق تا مرز حذف شدن رفتن و بعد از اینکه اسکوچیچ از تو آشغال و لجن بیرونشون کشید،بیظرفیتا از خودبیخود شدن و شروع به لگدپرونی کردن...البته از فوتبالیست جماعت بیشتر از این هم نباید انتظار داشت...مگه قبلیای گنده تر از اینا،ایویچ و بلاژویچ رو ضایع نکرده بودن؟...هموناشون حالا که به عقل رسیده اند از کارهای اونوقتاشون پشیمون شده اند و تو مصاحبه های فعلیشون جوری وانمود میکنن که جزء باند نبوده اند و بقیه اعضای تیم سرمربی رو ضایع کرده اند...چقدر این تیپ دهداریه،مایلی کهن ها،ایویچها،استانکوها و بلاژویچها رو ضایع کردند با همین چند دستگیها و باندبازیها تو تیم ملی...چوبشو کی خورد جز تیم ملی و خودشون و سرمربیهایی که ضایعشون کردن و خیلی از اون سرمربیها که اتفاقا آدمای بزرگ و باارزشی هم بودند از خجالت و افسردگی دقمرگ شدند...شاید اون فوتبالیستا پیش خودشون فکر کنن که پول به جیب زده اند و بقیه رو ضایع کرده اند ولی اینهم از نفهمیشونه...اگر اون مسخره بازیها رو نکرده بودن،الان سرپیری که عاقلتر شده اند،احساس عذاب وجدان نداشتن و حتی زمان خودشون هم ممکن بود زندگی حرفه ای بهتری پیدا میکردند...همین بیظرفیتی فوتبالیستای ماست که باعث شده تیم ملی ایران هیچوقت نتونه ت دنیا حرفی برای گفتن داشته باشه برخلاف کشتی یا وزنه برداری یا رشته های دیگه که ورزشکاراشون باظرفیت تر بوده و مرام بیشتری داشته اند
 • حسين DE ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  1 0
  بحران مديريت در ايران متا'سفانه تبديل به معضل لاينحل گشته كه گويا به اين سادگى ها بر طرف شدنى نيست و اين ريشه در مناسبات بسيار نادرستى دارد كه بر ارگانها و نهادها و سازمانها جريان دارد
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  3 2
  مهدی طارمی و جهانبخش باید اخراج بشن
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  5 2
  طارمی و جهانبخش سم تیم ملی شده اند. باید اخراج بشن
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  4 0
  وقتی با روباه مکار همگروه میشی باید منتظر این حواشی هم باشید دیگه....
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  0 0
  تیم ملی بدون حاشیه
 • IR ۲۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
  0 0
  یکی از افرادیکه تیم ملی را به حاشیه برد شخص عادل فردوسی پور بود
 • سلطان US ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
  0 1
  چرا بازيكنان حق ندارند به مربى و وضعيت اردوى تبم ملى اعتراض كنند؟ البته كه هر شاگردى مى تواند از معلم ناتوان خود به مدير شكايت كند. بهترين بازيكنان تيم از مربيگرى اسكوچيچ راضى نيستند و به وزير ورزش متوسل شده اند چون دلشان مى خواهد در جام جهانى بدرخشند. اين مسئله قابل تأمل است. به جاى اينكه محكومشان كنيد به دردشان برسيد. هر نابلدى مى تواند بفهمد كه بين سطح مربيگرى كى روش و اسكوچيج فرسنگها فاصله است. تا دير نشده كارى بكنيد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس