برنج‌ها در گمرک زاهدان همچنان گرفتار در سیل/چرا مسئولان اجاره ترخیص نمی‌دهند؟

انجمن واردکنندگان برنج با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد، درحالی که حجم قابل توجهی از کالاهای معطل مانده در گمرک زاهدان از جمله برنج در اثر بارندگی و سیلاب در حال آسیب دیدن است.

به گزارش مشرق، انجمن واردکنندگان برنج ایران با صدور اطلاعیه ای درباره  آسیب دیدن حجم قابل توجهی از کالاهای معطل مانده در گمرک زاهدان در اثر بارندگی و سیلاب از جمله میزان قابل توجهی از برنج‌های وارداتی اعلام کرد:  انجمن واردکنندگان برنج طی ماه‌های اخیر چندباره نسبت به شرایط نامناسب و فاقد استانداردهای حداقلی انبارداری و نگهداری کالا در گمرگ زاهدان هشدار داده بود.

وجود گمرکات در استان محروم سیستان و بلوچستان موجب رونق اقتصادی و کمک به توسعه منطقه در مسیر بهبود معیشت هموطنان عزیزمان می‌شود، اما برعهده مسولان است که با اتخاذ سیاست‌ درست و تدابیر لازم، شرایطی را فراهم کنند که بر اثر یک اتفاق میلیاردها تومان سرمایه کشور آسیب نبیند.

پیش از این انجمن واردکنندگان برنج ایران به صورت حضوری و همچنین ارسال درخواست مکتوب خدمت مدیران ارشد دولت در خصوص شرایط و فضای نامناسب نگهداری محموله‌های برنج در گمرک زاهدان هشدار داده بود و تأکید شده بود اگر امکان تجهیز محوطه گمرک و ایجاد شرایط استاندارد نگهداری محموله‌های تجاری فسادپذیر و آسیب‌پذیر نیست، تمهیدی اندیشیده شود تا زمان توقف برنج‌های وارداتی به حداقل کاهش یابد.

 بی‌توجهی به هشدارها و انتقادات انجمن واردکنندگان برنج ایران و بی‌اعتنایی به درخواست‌های مکرر واردکنندگان برای سرعت گرفتن روند ترخیص، موجب شد تا میلیاردها تومان سرمایه کشور آسیب ببیند و برنج‌هایی که در شرایط سخت فعالیت در بازارهای جهانی برای قرار گرفتن در سبد مصرف‌ خانوار عزیز ایرانی تأمین شده بود، در بستر سیلاب از بین‌رفت.

از طرفی در چنین شرایطی این انتظار می‌رفت تا مدیران اقتصادی دولت با این باور که همه فعالان اقتصادی و بدنه اقتصادی دولت، اعضای یک  خانواده هستند، در کنار فعالان بخش خصوصی قرارگرفته و ستاد بحرانی از دستگاه‌های ذیربط ایجاد و با تفویض اختیار به مسولین محلی شرایطی فراهم شود که با حداقل فرصت‌سوزی بحران مدیریت شود، اما حتی در این شرایط همچنان بروکراسی اداری حاکم و فعالان بخش خصوصی گرفتار پروسه‌های طولانی تصمیم‌گیری هستند.

با این تفاسیر از مسولان دولت محترم درخواست می‌کنیم با اتخاذ تمهیدات لازم در دو بخش کوتاه و بلند مدت جهت حل مشکلات واردکنندگان برنج کشور و تجهیز گمرک زاهدان اتخاذ نمایند.

۱_ کمیته بحران با حضور و مشارکت دستگاه‌های ذیربط تشکیل و دولت برای کمک به بخش خصوصی در کنار ایشان قرار گیرد.
۲_ از آنجائیکه محموله‌های برنج وارداتی در محدوده محوطه گمرک زاهدان قرار داشته اند، نسبت به برآورد خسارت و پرداخت بیمه از محل بیمه انبارداری و گمرک اقدام شود.
۳_ شرایط به گونه‌ای فراهم شود که برنج‌های باقیمانده در گمرک زاهدان در کوتاه ترین زمان ممکن ترخیص شوند.
۴_ باتوجه به کمبود امکانات و حداقل تجهیزات مورد نیاز برای انبار و توقف موقت محموله‌های وارداتی فسادپذیر مانند برنج در گمرک زاهدان، تجهیز این گمرک به زیرساخت‌های مورد نیاز در اولویت قرارگیرد و در صورت وجود محدودیت منابع، بخش خصوصی کشور آمادگی مشارکت و سرمایه‌گذاری در این بخش را دارد.

۵_ یکی از بزرگترین مشکلات تجار و بازرگانان وجود قوانین، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های متعددی است که حتی برخی از آنها در تضاد و نافی یکدیگر هستند و تجار را گرفتار پروسه طولانی و زائد ترخیص کالا کرده است که درخواست می‌شود این قوانین با هدف تسهیل و تسریع روند تجارت خارجی کشور بازنگری و به‌روز رسانی شوند.

در پایان متذکر می‌شود، در شرایطی که تحریم‌های خصمانه و ظالمانه از یک سو و تبعات جنگ روسیه و اوکراین از سوی دیگر، واردات مواد غذایی و محصولات کشاورزی را با مشکلات و سختی‌های متعدد روبرو کرده است، حداقل انتظار فعالان بخش خصوصی کشور از مدیران و مسولان تیم اقتصادی دولت این است که با تسهیل شرایط و رفع موانع به تسهیل فعالیت ایشان کمک کنند، نه اینکه موانع و مشکلات داخلی سدی محکم‌تر از شرایط تحمیلی خارجی پیش روی کسب و کار بخش خصوصی باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • شیردل IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۸
  1 1
  به درک خدا کنه همه ی برنجا بپوسه وقتی برابر خون ادم میدن همون بهتر که بپوسه !
 • ابراهیمی باز نشسته IR ۱۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۸
  1 0
  مردم برنج را باید کیلویی ۱۲۰ هزارتومان بخرند ، آنوقت صدها تن برنج در بنادر و گذرگاههای مرزی دارند از بین می روند هدف از عدم ترخیص آنها مشخص نمی باشد .
 • حیدری IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
  0 0
  من یه فرهنگیان برنج روبایدکیلویی بخرم برخانواده ام آنوقت این بی پدرهاهمه روانبارکنن چوب خدامسولین وتجارصدانداره حتی اگرکیسه ای200هزارمیدادین یودزیادی میکردین بهترنبودحالاکه اینهاروخرهانمیخورن.28662
 • IR ۰۵:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
  0 0
  سلام واردکننده وخریداربرنج داخلی یک گروه مشخث هستن اینادراین زمان که موقع برداشت برنج درسهرهای شمالی هسته برنج راواردمیکنن ولی ترخیص نه زیراقیمت برنج بشکنه بعدانراهم زیرقیمت تولیدشده ازچنگ کشاورزدراورده بازاررادست میگیرن هرطوری که دلشان بخادمیفروشن
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
  0 0
  تا رشوه ندی نمیتونی ترخیس کنی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس