کد خبر 1401397
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۹
خبر ویژه

آش غربزدگی برخی عناصر غربگرا آن‌قدر شور شد که صدای روزنامه «شرق» را هم درآورد.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت: شرق در یادداشتی که استثنای بر قاعده غربگرایی در این روزنامه است، نوشت: از پیش از انقلاب مشروطه و با اولین سفرهای شاهان قاجار به اروپا، یک حس دلبستگی در بین نخبگان کشورمان نسبت به اروپا و غرب شکل گرفت؛ حسی که به مرور وسعت یافت تا آنجا که تقریبا اکثر مهاجرت‌های جامعه ما به سمت غرب است.

اگر دلیل این دلبستگی را بپرسیم، شاید بیشترین پاسخ این باشد که در غرب، رعایت حقوق فردی انسان‌ها و دموکراسی، بیشتر از هر جای دیگر است و انصافا هم چنین است.

اما این رعایت حقوق فردی یا همان حقوق بشر و دموکراسی در درون مرزهای کشورهای غربی یک چیز است و وقتی سخن از اولویت روابط بین کشورها باشـد، چیز دیگر. اینکه مهاجران وقتی به آن کشورها می‌رسند، از آن رعایت حقوق و دموکراسی بهره می‌برند، الزاما به این معنا نیست که رابطه کشورهایی مثل کشور ما با آن کشورها هم به بسـط دموکراسی و حقوق بشر در سرزمینمان منجر شود.

برای نمونه در خاورمیانه رابطه بین کشورهای منطقه و غرب که در صد سال اخیر هر روز گسترده‌تر شده، کی و کجا به حقوق بشر و دموکراسی منجر شده؟ در مصر یا عربستان؟ یا مثلا ۵۳ سال رابطه عمیق و استراتژیک حکومت سابق کشورمان با غرب یا همین ۲۰ سال حضور تمام عیار غرب در افغانستان، کی به حقوق بشر و دموکراسی انجامید؟ همان طورکه گفتم، قطعا در کشورهای غربی، رعایت حقوق بشر و دموکراسی نسبت به کشورهای دیگر در حد بالاتری است، ولی آیا از ارتباط کشورهای خاورمیانه با غرب، دموکراسی برای مردم عاید شده؟ اما غیر از این؛ در ۳۰ سال اخیر و بعد از فروپاشی بلوک شـرق و بی‌رقیب شدن غرب در همیـن خاورمیانه.

در این ۳۰ سال از ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۱، غرب هر کاری در خاورمیانه خواسته انجام داده. کشور تکه تکـه کرده، حکومت تغییر داده، جنگ راه‌انداخته و هر کار دیگـر. اما حاصل این دخالت مستقیم مثلا در عراق و لیبی برای مردم چه بوده؟ دموکراسی؟ حقوق بشر؟ یا حتی رونق اقتصادی؟ کدامیک؟ بسیاری پرگرایش به شرق ایران خرده می‌گیرند و آن را به وابسته شـدن و زیر سلطه رفتن تعبیر می‌کنند و می‌گویند این رابطه ایران را تبدیل به عروسکی در دست روسیه و چین خواهد کرد یا حتی آمریکا که جدیدا می‌گوید ایران باید بین برجام و وابستگی به روسیه یکی را انتخاب کند. دقت کنید، از سال ۲۰۰۳ تا امروز هر روز تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع شده و نامش را گذاشته‌اند تحریم‌های فلج‌کننده و همه شریان‌های اقتصادی را به روی ایران بسته‌اند و حتی با وجود توافق برجـام، ایران را از همه چیز محروم کرده‌اند، تا آنجا که به ریزتریـن موضوعات مثل صادرنشدن ویزا برای ورزشکاران ایرانی هم رسیده‌اند و بعد می‌گویند یا برجام یا رابطه با روسیه.

همه راه‌ها را بر ایران بسته‌اند و فقط یک راه به روی ایران باز مانده، بعد می‌گویند همـان یک راه را هم خودت ببند و جالب این‌جاست که بسیاری از منتقدان حاکمیت نیز همین را می‌گویند.

اینکه آرزو داریم در کشورمان دموکراسی باشد، حقوق بشر باشد چه ربطی به این دارد که با غرب رابطه داشته باشیم یا شرق؟ راه‌حل آن مشکل در جای دیگری است. اینکه بعد از ۳۰ سال دوباره شاهد تشکیل بلوک جدیدی در مقابل بلوک غرب هستیم که هرچه باشد، دیگر مثل این سه دهه آن‌قدرها هم شخم زدن خاورمیانه را برای غرب آسان نمی‌گذارد، برای کشور ما که از ۱۳۵۶ و از کنفرانسی در اسرائیل، طرح، تجزیه ایران به ۶ یا ۷ کشور قومیتی برای حفظ اسرائیل ضروری دانسته شد، موضوعی حیاتی است.

یادمان باشد، اول باید ایرانی وجود داشته باشد که بعد دموکراسی و حقوق بشر داشته باشد، و الا غرب که ۳۰ سال است مشغول شخم‌زدن خاورمیانه است و حالا که همه مسیرها را به روی ما بسته، اصرار نخبگان کشورمان که باید همین یک مسیر باقی مانده را هم خودمان ببندیم، از عجایب ادعای میهن‌دوستی است؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • FR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  3 0
  تازه آن ازادیها و حقوق فردی هم مربوط به گذشته بود هر اتفاق ناخوش ایند یا جرمی که در کشورهای غربی میفتد به نحوی به مهاجرین ربط میدهند و بسیار سخت گیری در تمام حقوق شخصی آنها... ولی بقول کیهان چه عجب که روزنامه شرق یکباره از خواب بیدار شده
 • IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  1 0
  درود به شرف نويسندگان شرق ، خيلى خوشم اومد و كيف كردم.
  • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
   2 0
   باز هم یکی به نعل و یکی به میخ! نمی توان از غرب زده انتظار یک گفتمان خالص علیه غربزدگی شنید! لاممکن!!!!
  • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
   1 0
   باز هم یکی به نعل و یکی به میخ! نمی توان از غرب زده انتظار یک گفتمان خالص علیه غربزدگی شنید! لاممکن!!!!
 • شرق کجا مشرق کجا؟ IR ۰۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  3 0
  شرق تا بشود مشرق موی روزگار سفید می شود - مشرق یعنی غم درد وطن . شرق را بگذار تجربه کند شاید بفهمد یا نفهمد
  • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
   2 0
   تجربه مال کسیه که خوابه و نه کسی که خودشو زده به خواب
 • IR ۰۶:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  4 1
  اونی که الان با روسیه و چین دشمنی میکنه و با ارتباط گسترده ما با اونها مخالفه، نخبه نیست بلکه خائن به مملکت و مردمه و خیر این کشور رو نمیخواد.
  • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
   2 0
   باز هم یکی به نعل و یکی به میخ! نمی توان از غرب زده انتظار یک گفتمان خالص علیه غربزدگی شنید! لاممکن!!!!
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  2 0
  درخواست مؤکد ما اعلام رسمی پایان مذاکرات، و خروج قاطعانه، مقتدرانه، آنی، مطلق و بدون شرط از برجام، پیمان عدم اشاعه (NPT) و پروتکل الحاقی آن؛ و خاتمه دادن به هرگونه همکاری و پاسخ‌گویی به جاسوسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به بهانه‌ی بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تأسیسات هسته ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان، در اختیار آمریکا و رژیم درمانده‌ی صهیونیستی قرار می‌دهند؛ و جمع‌آوری تمام دوربین‌های آنان و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان مورد نیاز کشور؛ و پیگیری برای تنظیم و صدور قطعنامه بر علیه آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌خاطر تجهیز آن رژیم پوسیده، جعلی و موقتی به تسلیحات هسته‌ای بر خلاف ماده‌ی 2 پیمان عدم اشاعه است، که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن در آینده‌ی بسیار نزدیک هستیم.
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  2 0
  افراد به گفته شما " دلواپس" هم چند دهه همین نگرانی ها رو دارن ولی شما الان چشمتان با گذشت زمان باز شده جناب شرق!
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  4 0
  باز هم جای شکرش باقیست که از طایفه اصلاحات هنوز تعدادی عاقل پیدا میشوند که منافع ملی رو به تعصبات و تفکرات حزبی ترجیح بدهند
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  2 0
  اصلاحتچی یعنی خاین به نظام

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس