"کد واریزی" اسم رمز فرار بانک‌ها از پرداخت وام ودیعه مسکن/ پای اضافه‌برداشت در میان است

درحالی حدود یک ماه از ابلاغ دستورالعمل پرداخت وام ودیعه مسکن از سوی بانک مرکزی می‌گذرد که برخی بانک‌ها با بهانه‌های عجیب و من‌درآوردی وام متقاضیان را پرداخت نمی‌کنند.

به گزارش مشرق، ۶ تیرماه امسال توسط بانک مرکزی دستورالعمل پرداخت وام ودیعه مسکن به شبکه بانکی ابلاغ شد.

طبق اعلام مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی، در راستای حمایت از مستأجران، بانک مرکزی بخشنامه مربوط به وام ودیعه مسکن را ۱۰ خرداد به بانک‌ها ابلاغ کرده بود، اما دستورالعمل نحوه معرفی متقاضیان باید توسط وزارت راه و شهرسازی اعلام می‌شد که این موضوع (۶ تیرماه) با حضور معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و مدیران مربوطه در بانک مرکزی نهایی شد.

شورای پول و اعتبار پرداخت وام کمک‌ودیعه مسکن تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان را برای امسال تصویب کرده است که رقم این وام با سود ۱۸درصدی تسهیلات در تهران ۱۰۰ میلیون تومان، در کلان‌شهرها ۷۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری ۴۰ میلیون تومان تعیین و به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

گرفتاری مستأجران با اضافه‌برداشت برخی بانک‌ها

با آن‌که حدود یک ماه از ابلاغ دستورالعمل پرداخت وام ودیعه مسکن به بانک‌ها و مؤسسات عامل می‌گذرد اما برخی از بانک‌ها با بهانه‌های عجیب متقاضیان را سر می‌گردانند، به‌عنوان نمونه یکی از بانک‌های دولتی متقاضیان وام ودیعه را با اعلام این‌که «هنوز "کد واریزی" نیامده است»، جواب می‌کند.

یکی از مستأجران دراین‌باره به تسنیم می‌گوید: با این‌که تمام مراحل مربوط به وام ودیعه مسکن از ثبت‌نام تا تشکیل پرونده را در بانک ... انجام داده‌ام، اما بانک مربوطه به‌بهانه نبود "کد واریزی" وام را پرداخت نمی‌کند.

وی افزود: با وجود پیگیری‌های فراوان و اتمام قرارداد اجاره‌ام هنوز نتوانسته‌ام وام مذکور را دریافت کنیم و تا آخرماه جاری صاحبخانه برای افزایش رهن واحد مسکونی به بنده مهلت داده است.

پیگیری‌های خبرنگار تسنیم حاکی از آن است که بانک مورد نظر با یک بهانه من‌درآوردی، محدودیت خود در پرداخت وام را توجیه می‌کند. ماجرا از این قرار است که بانک دولتی مذکور به‌دلیل اضافه‌برداشت از بانک مرکزی، از ۲۰ تا ۳۰ هر ماه با محدودیت پرداخت تسهیلات مواجه است.

در واقع این بانک برای ۲۰ روز در هر ماه می‌تواند هر نوع وامی از جمله وام ودیعه مسکن را به متقاضیان پرداخت کند .

 دستورالعمل بانک مرکزی برای پرداخت وام ودیعه مسکن به‌شرح زیر است؛

ماده ۱ ـ متقاضیان مشمول این دستورالعمل از سوی وزارت راه و شهرسازی و بر اساس ضوابط موضوعه، در چارچوب سهمیه‌های تعیین‌شده از طریق سامانه طرح‌های حمایتی مسکن به‌آدرس https://saman.mrud.ir به بانک‌های عامل معرفی می‌شوند.

ماده ۲ ـ سقف تسهیلات اعطایی مشمولان موضوع این دستورالعمل، حسب درخواست متقاضی و ضوابط اعطای تسهیلات بانکی در مناطق شهری کشور، به‌شرح جدول زیر است:

تبصره: مبالغ در نظر گرفته‌شده برای تسهیلات موضوع این ماده، پس از اخذ مدارک و مستندات مورد نیاز و استعلامات صورت‌گرفته از سوی بانک / مؤسسه اعتباری غیربانکی و بر اساس توافق متقاضی و بانک / مؤسسه اعتباری غیربانکی می‌تواند به مبالغ کمتر از سقف‌های تعیین‌شده تقلیل یابد، در این صورت متقاضی موظف است نسبت به اصلاح سقف تسهیلات درخواستی در سامانه اقدام نماید.

ماده ۳ ـ بانک / مؤسسه اعتباری غیربانکی موظف است قبل از پرداخت تسهیلات نسبت به اخذ استعلام از سامانه سمات بانک مرکزی بابت عدم دارا بودن تسهیلات جاری در بخش مسکن شامل تسهیلات ساخت، خرید، جعاله و ودیعه مسکن برای متقاضی و همسر ایشان اقدام و درصورت مثبت بودن این استعلام نسبت به رد درخواست متقاضی در سامانه با ذکر دلیل اقدام نماید.

ماده ۴ ـ تسهیلات موضوع این دستورالعمل در قالب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات توسط بانک / مؤسسه اعتباری غیربانکی به مستأجر پرداخت می‌شود.

ماده ۵ ـ تسهیلات مزبور با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار و بازپرداخت حداکثر ۵ سال قابل اعطاست.

ماده ۶ ـ وثایق مربوط به تسهیلات موضوع این دستورالعمل مطابق با دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد ابلاغی طی بخشنامه شماره ۰۱/۲۴۷۹۲ مورخ ۱۴۰۱/۲/۴ مدیریت‌کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی می‌باشد.

ماده ۷ ـ شرایط متقاضیان دریافت تسهیلات موضوع این دستورالعمل به‌شرح ذیل است:

۷ ـ ۱ ـ متقاضیان باید دارای اجاره ‌نامه رسمی یا اجاره­‌نامه ثبت‌شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری، از تاریخ ۱۴۰۱/۱/۱ به بعد باشند. متقاضی موظف است اطلاعات سکونت و مالکیت خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت نماید.
تبصره: بانک / مؤسسه اعتباری غیربانکی مکلف است نسبت به مطابقت کد رهگیری و شهر مندرج در سامانه با اجاره‌نامه دریافتی اقدام کند.

۷ ـ ۲ ـ متقاضیان و همسر ایشان متعهد هستند که در زمان ثبت­‌نام، فاقد مسکن و یا زمین مسکونی ملکی باشند، چنانچه در هر زمان سابقه مالکیت ایشان محرز شود، از فرآیند پرداخت تسهیلات حذف شده و در صورت اخذ آن تسهیلات، متعهد به استرداد تسهیلات دریافتی و جبران خسارات و جرایم مربوطه خواهند بود.

۷ ـ ۳ ـ متقاضی باید متأهل باشد، چنانچه متقاضی مجرد باشد در خصوص زنان بایستی بالای ۳۵ سال سن و در خصوص مردان بالای ۴۵ سال سن داشته باشند.

۷ ـ ۴ ـ متقاضیانی که در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ از تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن موضوع مصوبات ستاد ملی کرونا استفاده نموده‌اند در سال ۱۴۰۱ امکان استفاده از این تسهیلات را ندارند.

ماده ۸ ـ چنانچه متقاضی تا حداکثر ۱۵ روز کاری از تاریخ معرفی به شعب، نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نکند، بانک / مؤسسه اعتباری غیربانکی مکلف است نسبت به رد درخواست متقاضی در سامانه اقدام کند.

ماده ۹ ـ چنانچه بانک / مؤسسه اعتباری غیربانکی نسبت به اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل به متقاضیان بدون داشتن توجیه بانکی در سقف سهمیه ابلاغی اقدام ننماید، مشمول جریمه مالیاتی مندرج در تبصره (۵) ذیل ماده (۴) قانون جهش تولید مسکن می‌شود.
تبصره: بانک‌های عامل موظفند تا زمان تکمیل سهمیه ابلاغی از سوی بانک مرکزی در سال ۱۴۰۱ فرآیند پرداخت تسهیلات به متقاضیان را ادامه دهند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • رحیم IR ۱۴:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۹
  0 0
  من اکثر شعب رو در به در رفتم همشون میگفتن چیزی به ما ابلاغ نشده و نمیدیم. واقعا اگر دولت نمی تونست اجرا کنه، چرادما رو اذیت کرد و چرا اعلام میکنه.
 • کارمند IR ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۹
  0 0
  مشکل اینه که دولت‌ها میخوان تمام مشکلات رو با وام‌های تکلیفی حل کنن ، وام ازدواج جهبزیه ودیعه مسکن خرید مسکن تولد فرزند خوداشتغالی بهزیستی کمیته امداد خرید تراکتور پرواربندی خانگی و اخیرا پنل خورشیدی برای روستائیان!!!! دیگه دولت نمیگه بانک از کجا بیاره اینهمه تسهیلات رو پرداخت کنه؟! مگر بانکها چقدر منابع قرض الحسنه دارن که به هر ایرانی چند جور وام بدون میانگین حساب پرداخت کنن؟!
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۳۰
  0 0
  برای وام ودیعه مسکن 70 میلیونی در سمانه ثبت نام وانتخاب بانک تجارت قزوین وبا طی مراحل مختلف وتحمل زحمات وپیدا کردن دو ضامن کارمندبا گواهی کسر از حقوق ودادن سفته و چک 120 میلیون تومانی ضمانت وامضاء واثر انگشت تعداد ی فرم مراجعه کردیم.بعداز طی این مراحل طولانی وخسته کننده بعداز چند روز دیدیم مبلغ 40 میلیون تومان واریز کرده اند در حالیکه مدارک برای 70 میلیون توما ن بانک از ما گرفته است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس