کد خبر 1398472
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۲
یک کشور دیگر به منطقه پولی یورو اضافه شد

شورای اتحادیه اروپا اعلام کرد که با پیشنهاد کرواسی برای پذیرش یورو از اول ژانویه ۲۰۲۳ موافقت کرده است.

به گزارش مشرق به نقل از راشاتودی، شورای اتحادیه اروپا با پیشنهاد کرواسی برای پذیرش یورو از اول ژانویه ۲۰۲۳ موافقت کرده است.

این کشور حوزه بالکان قبل از تبدیل شدن به بیستمین عضو منطقه یورو، آخرین مانع را برای عضویت برطرف کرده بود.

شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای نوشت: یکی از سه اقدام قانونی (انجام شده)، نرخ تبدیل بین یورو و کونای کرواسی بود که ۷.۵۳۴۵۰ کونا برای هر ۱ یورو تعیین کرده است. این با نرخ مرکزی فعلی کونا در مکانیسم نرخ ارز مطابقت دارد.

این اقدام اولین گسترش ارز اتحادیه اروپا در تقریبا یک دهه اخیر محسوب می‌شود. آخرین کشور این اتحادیه که به منطقه یورو پیوست لیتوانی در سال ۲۰۱۵ بود.

بوریس وویچیچ، رئیس بانک ملی کرواسی در بیانیه ای گفت:  شهروندان و کارآفرینان ما از ورود کرواسی به منطقه یورو مزایای مشخص، مستقیم و پایدار خواهند داشت. تا حد زیادی، ریسک ارز از بین خواهد رفت و کرواسی برای سرمایه گذاری در مواقع بحران جذاب تر و ایمن تر خواهد بود.

قیمت ها در کرواسی، که در سال ۲۰۱۳ به اتحادیه اروپا پیوست، از ۵ سپتامبر به هر دو ارز نمایش داده خواهد شد و در طول سال آینده به صورت موازی استفاده می‌شود.

اقتصاد کرواسی که در میان ضعیف‌ترین اقتصادهای بلوک اتحادیه اروپا قرار دارد، به شدت به درآمد گردشگری متکی است و سالانه چندین میلیون بازدیدکننده از این قاره و دیگر نقاط جهان را به خود جذب می‌کند. پذیرش یورو به این معنی است که بازدیدکنندگانی که از منطقه یورو می آیند، دیگر نیازی به مبادله پول نقد خود با ارز محلی ندارند.

ارز یورو که در سال ۱۹۹۹ با ۱۱ کشور از جمله آلمان و فرانسه راه اندازی شد، هفت دوره توسعه قبلی را پشت سر گذاشته است که با یونان در سال ۲۰۰۱ شروع شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس