گرد و خاک

سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و گرد و خاک در نقاط مختلف کشور و احتمال اختلال در تردد جاده‌ای و ریلی، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا هشدار داد.

به گزارش مشرق، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از رشد ابرهای همرفتی به‌ویژه در ساعت بعدازظهر و اوایل شب همراه با رگبار و رعدوبرق و تندباد لحظه‌ای، گرد وخاک و در مناطق مستعد احتمال تگرگ طی روز دوشنبه ( ۲۰ تیرماه) در جنوب شرق فارس، شمال هرمزگان و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان خبر داد.

بر اثر این مخاطره جاری شدن رواناب و آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، صاعقه، خسارت بر اثر باد شدید لحظه‌ای همراه با خیزش گردوخاک موقت و کاهش شعاع دید و احتمال اختلال در پرواز مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی، خودداری از صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد، آمادگی دستگاه‌های امدادی، راهداری، شهرداری و وزارت نیرو را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار از افزایش گرادیان فشاری و وزش باد شدید، خیزش گردوخاک در مناطق مستعد توفان گردوخاک از دوشنبه تا چهارشنبه ( ۲۰ تا ۲۲ تیرماه) خبر داد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، سه شنبه در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب و شرق خراسان رضوی، شرق کرمان، شمال شرق اصفهان، یزد، فارس، جنوب سمنان و چهارشنبه در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق کرمان، جنوب و شرق خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر این مخاطره جوی اختلال در تردد جاده‌ای و ریلی، کاهش شعاع دید و کیفیت هوا، احتمال خسارت به تاسیسات حساس به گردوخاک و صنعت کشاورزی و تاخیر و یا احتمال لغو پرواز دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیت در فضای باز، احتیاط در تردد به‌ویژه در خارج از شهرها، آمادگی دستگاه‌های امدادی و فرمانداری‌ها، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و عدم سم و محلول پاشی در مزارع و باغات در دستور کار قرار گیرد.

این سازمان در ادامه نسبت به نفوذ گرد و غبار و وزش باد شدید و کاهش شدید شعاع دید و کیفیت هوا، احتمال خسارت به تاسیسات حساس به گردوخاک و صنعت کشاورزی، تاخیر و یا احتمال لغو پرواز در نیمه غربی کرمانشاه، ایلام، خوزستان و شمال بوشهر از دوشنبه تا چهارشنبه (۲۰ تا ۲۲ تیرماه) هشدار داد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی اجتناب از فعالیت در فضای باز، احتیاط در تردد به‌ویژه در خارج از شهرها، آمادگی دستگاه‌های امدادی و فرمانداری‌ها، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و بسته نگه داشتن دریچه‌های گلخانه‌ها را توصیه می‌کند. 

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از رشد ابرهای همرفتی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب همراه با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و در نواحی مستعد تگرگ از دوشنبه تا سه‌شنبه (۲۰ تا ۲۱ تیرماه) خبر داد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در جنوب غرب کرمان و سه‌شنبه در جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان، جنوب شرق فارس مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطره احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب به شکل محدود و محلی، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب روخانه‌های فصلی، احتمال وقوع صاعقه، احتمال کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا بطور موقت و احتمال شکستن درختان فرسوده وجود دارد

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده، پرهیز از اتراق در بستر و اطراف رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها را توصیه می‌کند

این سازمان در ادامه از وزش باد شدید همراه با گردوخاک، کاهش شدید شعاع دید و کیفیت هوا، احتمال خسارت به تاسیسات حساس به گردوخاک و صنعت کشاورزی و تاخیر و یا احتمال لغو پرواز از روز دوشنبه تا چهارشنبه( ۲۰ تا ۲۲ تیرماه) خبرداد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در شرق و جنوب خراسان رضوی، جنوب سمنان، قم، جنوب تهران، اصفهان، لرستان، مرکزی، البرز، غرب فارس، سه شنبه در لرستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، اصفهان، البرز، جنوب تهران، قم، مرکزی، کرمان و چهارشنبه در کرمان، شرق و جنوب سمنان، یزد، شمال اصفهان، فارس، لرستان، بوشهر، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری مورد انتظار است.

به توصیه سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی اجتناب از فعالیت در فضای باز، احتیاط در تردد به‌ویژه در خارج از شهرها، آمادگی دستگاه‌های امدادی و فرمانداری‌ها، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و عدم برداشت محصولات سردرختی باید در دستور کار قرار گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس