واکنش چین به تحریم‌های جدید آمریکا علیه فروش نفت ایران

سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان اینکه همکاری پکن و تهران در چارچوب قوانین بین‌المللی است مخالفت خود را با تحریم‌های یکجانبه علیه ایران اعلام کرد.

به گزارش مشرق، سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه (۱۶ تیرماه/۶ ژوئیه) به اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا در اعمال تحریم‌های جدید علیه شبکه‌ای انتقال نفت ایران واکنش نشان داد و آن را رد کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد اسامی ۲ فرد، ۱۳ شرکت و ۲ نفت‌کش را در فهرست تحریم‌های مرتبط با ایران قرار داده است. خزانه‌داری آمریکا مدعی شده این گروه، «شبکه‌ای از افراد و شرکت‌هایی را شامل می‌شوند که از شرکت‌های صوری برای تسهیل انتقال و فروش نفت و محصولات پتروشیمی ایران به شرق آسیا استفاده کرده‌اند.»

شرکت‌هایی که روز چهارشنبه در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند در کشورهای مختلف اعم از امارات متحده عربی، چین، ایران، سنگاپور مستقر هستند. افراد تحریم‌شده تبعه ایران هستند و نفت‌کش‌های تحریم‌شده تحت پرچم گابن و پاناما هستند.

«ژائو لیجیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روزانه در واکنش به این تحریم‌ها گفت: «چین همواره قاطعانه با تحریم‌های غیرقانونی و توجیه‌ناپذیر و دست‌درازی‌های قضائی آمریکا مخالفت کرده است. ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم رویه غلط توسل به تحریم‌ها در هر مسئله‌ای را کنار بگذارند و در مذاکرات برای احیای پایبندی به برجام نقش مثبت ایفا کنند.»

وزارت خارجه چین از مفهوم «دست‌درازی‌های قضائی» برای اشاره به تحریم‌های ثانویه آمریکا استفاده می‌کند. این تحریم‌ها کشورها و قلمروهای قضائی طرف‌های ثالث را به رعایت قوانین داخلی آمریکا ملزم می‌کند. این سیاست آمریکا اعتراض برخی از کشورهای دیگر، از جمله پاره‌ای از متحدان آمریکا را نیز به همراه داشته است.

ژائو لیجیان در ادامه همکاری‌های میان ایران و چین را در چارچوب قوانین بین‌المللی خواند و خواستار احترام به آنها شد. او گفت: «جامعه بین‌المللی از جمله چین در چارچوب قوانین بین‌المللی همکاری‌های نرمالی با ایران داشته‌اند. این همکاری‌ها معقول و قانونی هستند و به هیچ طرف ثالثی آسیب وارد نمی‌کنند و بایستی مورد احترام و حمایت قرار بگیرند.»

دولت آمریکا برای پیشبرد جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران از سال‌ها قبل تحریم‌هایی را به بهانه‌های مختلف علیه تهران وضع کرده است. واشنگتن شرکت‌های آمریکایی و شرکت‌های مستقر در کشورهای ثالث را به تبعیت از این تحریم‌ها ملزم می‌کند.

«دفتر تروریسم و اطلاعات مالی» وزارت خزانه‌داری یا «FTI» که در سال ۲۰۰۴ به عنوان یکی از نهادهای وزارت خزانه‌داری آمریکا ایجاد شده مرکز طراحی جنگ اقتصادی این کشور علیه کشورهای مخالف با سیاست‌های کلان واشنگتن به شمار می‌رود.  

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در شرایطی اعمال شده‌اند که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا ادعا می‌کند قصد دارد با عقب‌نشینی از سیاست موسوم به «فشار حداکثری» زمینه‌های بازگشت کشورش به برجام را فراهم کند. بایدن از زمان ورود به کاخ سفید عملاً سیاست دولت قبلی را علیه ایران ادامه داده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  8 1
  خداوند امریکا را نابود بفرماید
  • IR ۰۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۸
   0 0
   الهی آمین.
 • ﻣﺠﺘﺒﻲ IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  0 1
  ﺑﻴﺶ اﺯ ﭼﻨﺪ ﻫﺰاﺭﺳﺎﻝ اﺯ ﺗﺎﺭﻳﺦ ﻛﺸﻮﺭ اﻳﺮاﻥ ﻣﻴﮕﺬﺭﺩ ﺑﺪﺗﺮﻳﻦ ﺩﻭﺭﻩ اﻥ ﻧﺼﻴﺐ ﻣﺎ ﺷﺪ ﻛﻲ اﻣﺮﻳﻜﺎ ﺩﺳﺖ ﺑﺮﻣﻴﺪاﺭﺩ اﺯ ﺳﺮ ﻣﺮﺩﻡ اﻳﺮاﻥ ﻣﺎﻫﻢ ﻃﻌﻢ ﻳﻪ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﺧﻮﺏ ﻛﻪ ﺣﻖ ﻣﺎﻥ ﻫﺴﺖ ﺭا اﺣﺴﺎﺱ ﻛﻨﻴﻢ
  • IR ۲۱:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
   1 0
   مشتی دوران قاجار و یا پهلوی میبودی چی میگفتی XD
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  0 0
  تنها راه تسلیحات هسته ای است.
 • ایرانی عصبانی AU ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  0 0
  این مردک در دنیای دو قطبی ۵۵ ساله پیش زندگی میکند و فکر میکند امریکا ارباب جهان است و ذور وقدرت نظامی نظام یک قطبی فعلی جهان را حفظ خواهد کرد. علم کردن دلقک دست نشانده در اوکراین و جنگی که حدفش ظعیف کردن یکی از رقبای این قطب دوم بوده ونتایج فجیع انسانی و مالی که اوکراین میپردازد هیچ اهمیتی بر ای این امپریالیست ندارد. شروع خصومت سیاسی با چین و زمینه ریزی با کشورهای گوسفند عمل و یا نوکر در جهت گسترش ناتو و دیگر اتهادهای نظامی در جهان علیه چین و دیگر کشورهای مستقل نظیر سوریه ایران ونزوئلاو.... در این جهت میباشد. اگر ترامپ را دشمن ایران بخوانیم که هست بایدن دها بار بد تر است. حکام باید بگوش باشند که علیرغم تمام مشگلات جهانی- جنگ در اوکراین و کمبود مواد غذایی و نفت و تورم که همه نتیجه سیاستهای او هست او هر روز تهریمهای جدیدی علیه این کشوران صادر میکند. بهتر است از موقعیت زمانی حاظر استفاده و راه دیگری در پیش گرفته شود چون با این شخص در سر کا ر برجامی در کار نخواهد بود.
 • علی IR ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  1 0
  آمریکا غلط کرده با هفت پشتش از آبراهام گرفنه تا ترامپ ما باج نمیدیم .
 • IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  1 0
  ب نقل از یکی از کاربران روسی، آمریکا صندلی شیطان است. هر شیطانی برود با شیطان بعدی جایگزین می‌شود.
 • IR ۰۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۸
  0 0
  هدف از تحریم های جدید چند جانیه آمریکا مثل بین ایران و چین . در واقع سعی بر ادامه سیطره دلار (پایه و اساس قدرت خود) بر مبادلات جهانی هست . قدم هائی که بین پاره ای از کشورها با ارزهای جایگزین در حال انجام و یا شکل گیری هست ، واهمه آمریکای با دلار لرزان را برانگیخته . تصور میکنند اینگونه مانع میشوند . بقیه هم حق دارند بفکر منافع خود باشند . و مقابل کدخدا بایستند و مخالفت خود را ابراز دارند
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۸
  0 0
  ان‌شاءالله
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  1 0
  درخواست مؤکد ما اعلام رسمی پایان مذاکرات، و خروج قاطعانه، مقتدرانه، آنی، مطلق و بدون شرط از برجام، پیمان عدم اشاعه (NPT) و پروتکل الحاقی آن؛ و خاتمه دادن به هرگونه همکاری و پاسخ‌گویی به جاسوسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به بهانه‌ی بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تأسیسات هسته ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان، در اختیار آمریکا و رژیم درمانده‌ی صهیونیستی قرار می‌دهند؛ و جمع‌آوری تمام دوربین‌های آنان و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان مورد نیاز کشور؛ و پیگیری برای تنظیم و صدور قطعنامه بر علیه آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌خاطر تجهیز آن رژیم پوسیده، جعلی و موقتی به تسلیحات هسته‌ای بر خلاف ماده‌ی 2 پیمان عدم اشاعه است، که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن در آینده‌ی بسیار نزدیک هستیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس