کد خبر 1394672
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶
یک حزب اصلاح‌طلب با دو دبیرکل/ آیا کنگره جدید تکلیف را روشن می‌کند؟

کنگره حزب جمهوریت که اکنون سالهاست با دو دبیرکل اداره می‌شود قرار است آبان‌ماه سال جاری برگزار و اعضای شورای مرکزی جدید این حزب از سوی اعضا انتخاب شوند.

به گزارش مشرق، کنگره حزب جمهوریت قرار است آبان‌ماه سال جاری برگزار و اعضای شورای مرکزی جدید این حزب از سوی اعضا انتخاب شوند؛ ‌ البته این حزب ۲۰ اسفندماه سال قبل کنگره بدون حضور دو سوم اعضای شورای مرکزی این حزب برگزار شده بود که در نهایت با مصوبات آن موافقت نشد.

*اختلاف در حزب جمهوریت دو ماه پس از اولین کنگره

اعضای شورای مرکزی حزب جمهوریت همچنان منتخب اولین کنگره در تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۸ هستند که نتیجه آن بروز اختلاف سراسری در این حزب، دو ماه پس از اولین کنگره بود؛ به گونه‌ای که پس از صدور پروانه رسمی هرگز یک جلسه شورای مرکزی با حضور دو سوم اعضا تشکیل نشد!  

یک حزب اصلاح‌طلب با دو دبیرکل!

حزب جمهوریت اکنون دو شقه شده به عبارتی از یک سو «رسول منتجب‌نیا» آن را رهبری و از سوی دیگر «رحمت‌الله بیگدلی» و افرادی همچون «قائمی» راهبری آن را به عهده گرفته‌اند.

*حذف بی سر و صدای منتجب‌نیا

طیف دوم در یک اقدام با برگزاری نشست شورای مرکزی، «رسول منتجب‌نیا» را کنار زد و فردی بنام  «مجید نصیرپور» نماینده پیشین مجلس و عضو سابق شورای مرکزی حزب اعتماد ملی را به عنوان دبیرکل خود انتخاب کردند و از آن پس مکاتبات با کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب و کنگره‌های سالیانه خود را تحت مدیریت نصیرپور انجام دادند.

طیف نزدیک به رسول منتجب‌نیا که مهر و سربرگ و عنوان دبیرکلی را هم در اختیار داشت، نیز به صورت مستقل و بدون احساس نیاز به نظر اکثریت شورای مرکزی کارهای خود در ارتباط با کمیسیون مذکور و موضوعاتی مثل کنگره‌های سالیانه را تشکیل می‌دادند.

یک حزب اصلاح‌طلب با دو دبیرکل!

در طول این سالها این دو طیف یعنی طیف منتجب نیا با حدود ۲۰ عضو شورای مرکزی و طیف مخالف او با حدود ۲۵ عضو شورای مرکزی موازی با هم امور حزب متبوع خود را پیش برده‌اند و هنوز پرونده اختلافی این حزب در کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب نه در دولت روحانی و نه در دولت سیزدهم، به سرانجام مشخصی نرسیده است.

حال در آستانه سومین کنگره این حزب (در آبان ۱۴۰۱) که طبق اساسنامه اعضای شورای مرکزی در آن انتخاب می‌شوند، مشخص نیست کدام طیف بانی و برگزار کننده کنگره سوم این حزب است.

بعید نیست چون سال‌های گذشته هر طیف کنگره جداگانه‌ای را برگزار کند و گزارش مستقل خود را برای کمیسیون ارسال کنند. یعنی همانگونه که تا کنون شاهد یک حزب با دو دبیرکل بودیم، از این پس نیز به انتخاب دو شورای مرکزی در مجمع عمومی، این داستان ادامه یابد و حزبی با دو دبیرکل و دو شورای مرکزی روزی دل جامعه حزبی و رسانه ای بماند.

یک حزب اصلاح‌طلب با دو دبیرکل!

حزب جمهوریت که اعضای اصلی آن در سال ۹۷ از اعتماد ملی جدا شدند، ‌ در حمایت از رسول منتجب‌نیا در برابر گروه نزدیک به الیاس حضرتی دسته جمعی استعفا دادند و اقدام به تاسیس یک حزب جدید کردند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • Mjp IR ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  8 0
  اصلاح طلب نگیدفتنه طلب بگیدبلابگید!! اصلاحطلب نگیدعامل غرب و وهابیت بگید.فتنه گر فتنه هابگید!!! اصلاح طلب نگیداغتشاش گربگیداتیش زن سطل زباله هابگید!!! بانی قراردادکرسنت وتحریمهابگید.. اجراکننده سندمبتذل 2030 بگید. عامل باج دادن بگیددرلیبرال نگیدخودابلیس بگید
 • شیرازm IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  7 0
  حزبی ک نتونه مشکل خودشون راحل کنندوباهم صلاح نمیرن انتظاردارید مشکل مردم وکشور راحل کنند؟؟؟ ازهمین لجبازی ویدنده بودنشون تااخرمشخصه چه ادمهای نادان وزبون نفهمی تشریف دارن. این عامل فتنه هامیگما. حزب فتنه گران حزب اغتشاش گران!!
 • بی نام IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  3 0
  دیگر حنای این دارودسته های بی خاصیت مسخره برای مردم هیچ رنگی ندارد
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  2 0
  این آشغالها کیند که خبر می زنید ازشون
 • IR ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  2 0
  يه حزب درست و درمون بزنيد با يك يا ده تا دبيركل !
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  2 0
  من هم دبیر کل کنند یه پولی گیرمون بیاد!!
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
  2 0
  چقدر بد شد رئیسی رئیس جمهور شد.آخه آقای رئیسی چرا به فکر اصلاح طلبا نیستی چرا ارز ترجیهی رو حذف کردی درآمد فاسد اصلاح طلبا رو قطع کردی این بیچاره ها در دوران حسن روحانی غارت و چپاول را از طریق ارز ترجیهی انجام میدادند که شما مانع شدی، برای همینه که اصلاح طلبا چشم دیدن شما را ندارن چون از هستی ساقتشان کردی و از این بابت بشدت به شما تبریک و خسته نباشید می گوییم که غارتگران و چپاول گران را به خاک سیاه نشاندی ، همیشه سربلند و موفق باشید الهی آمین
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  2 0
  در ملاء عام باهم دوئل کنن ببینم کی زنده می مونه
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
  0 0
  مثل افغانستان که دو تا رییس جمهور داشت؛)) آخرش طالبان اومد هردوشون رو برکنار کرد / سنگ کاغذ قیچی انجام بدین بین این دو نفر ؛))

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس