کد خبر 1393521
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴
رئیسی از سامانه مودیان رونمایی می‌کند/ شفافیت جریان کالا و خدمات با راه‌اندازی سامانه مودیان

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی در تیرماه از سوی رئیس جمهور رونمایی می‌شود.

به گزارش مشرق، غلامرضا مرحبا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به احتمال رونمایی از سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی در تیرماه از سوی رئیس جمهور، گفت: تراکنش‌های مالی اصناف و کسبه از طریق سامانه‌های فروشگاهی از این پس پایه‌ای برای محاسبه مالیاتی آنها خواهد بود.

وی با بیان اینکه از طریق اجرای قانون قابلیت رصد کنترل نظام توزیع کالا و جلوگیری از احتکار شکل می‌گیرد، گفت: قطعاً اجرای این قانون منجر به مقابله با قاچاق کالا و هوشمند شدن نظام توزیع کالا در کشور می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در سال اول اجرای قانون با توجه به اینکه مردم با آن آشنا نبودن یکسری تسهیلات حمایتی برای آنها در نظر گرفته شده بود، اضافه کرد: در این یک سال گذشته برخی مالیات کسبه مورد بخشودگی نیز قرار گرفت و دلیل این موضوع هم این بود که در برخی مواقع کسبه اظهار کرده اند که بخشی از تراکنش‌ها مربوط به خرید و فروش نبوده و ممکن بوده به طور مثال فردی وامی را دریافت کرده و از دستگاه آن فرد برای نقد کردن کارت اعتباری استفاده کرد که این موارد مورد بخشودگی قرار گرفته است.

مرحبا با تاکید بر اینکه از سال دوم اجرای قانون قطعاً پایه دریافت مالیات بر اساس سامانه مودیان و پایانه فروشگاهی خواهد بود، ادامه داد: از طریق این سامانه و پایانه تراکنش‌ها شفاف می‌شود اما بازاریان و کسبه نیز باید در نظر داشته باشند که هر تراکنشی که پس از این انجام می‌شود به منزله خرید و فروش محاسبه می‌شود و مالیات از آن اخذ می‌شود که باید اصناف و بازاریان در این موضوع دقت لازم را در حین اجرای قانون داشته باشند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با اجرای قانون مودیان مالیاتی و پایانه‌های فروشگاهی جلوی ناعدالتی‌ها در پرداخت مالیات‌ها گرفته خواهد شد، اظهار کرد: قطعاً با ایجاد این پایانه‌ها سازوکاری واحد برای کل کالاهای کشور ایجاد می‌شود و جلوی احتکار گرفته می‌شود و مالیات از بخش غیرمولد و دلال‌بازی که پیش از این فرار مالیاتی محسوب می‌شد نیز اخذ خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای قانون محاسن فراوانی برای بخش تولید و اقتصاد کشور خواهد داشت، عنوان کرد: اخذ مالیات و استفاده از آن در زیرساخت‌های کشور می‌تواند برای پیشرفت کشور مفید باشد و به رشد غیرتورمی اقتصاد کمک کند.

نماینده آستارا در مجلس با بیان اینکه یکی از کارکردهای مهم پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان حذف ممیزی و شفاف شدن اخذ مالیات‌ها خواهد بود، بیان کرد: از طریق این سامانه و پایانه اطلاعات مودیان شفاف می‌شود و بر کارآمدی اخذ مالیات‌ها تاثیر فراوانی خواهد گذاشت.

مرحبا با تاکید بر اینکه از طریق اجرای قانون قابلیت رصد کنترل نظام توزیع کالا و جلوگیری از احتکار شکل می‌گیرد، گفت: قطعاً اجرای این قانون منجر به مقابله با قاچاق کالا و هوشمند شدن نظام توزیع کالا در کشور می‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس