استخر

این روزها استخر لاکچری‌نشین‌های پایتخت از جیب مردم پر می شود و بدمصرف های مرفه نشین تهران روزانه ۱.۸ میلیارد تومان یارانه می‌گیرند.

به گزارش مشرق، احتمالا برای یک بار در هنگام عبور از کوچه و پس‌کوچه شهر خود با افرادی مواجه شدید که شیلنگ در دست با فشار آب قصد تمیز کردن حیاط و کوچه منزل خود را دارند. اگر به مناطق مرفه نشین شهر از جمله مناطق یک، دو و سه تهران نیز سری زده و خانه‌های لاکچری دارای باغ‌های سرسبز را دیده باشید، این سوال برای شما وجود آمده که مصرف آب این خانه‌ها چه میزان است.

اگر بخواهیم از درگاه آمار به پرسش‌هایی از این دست نظیر مصرف آب مشترکان پرمصرف در تهران پاسخ دهیم در گام ابتدایی باید بدانیم، مطابق اطلاعات اراده شده از سوی شرکت آب و فاضلاب تهران، در یک روز گرم تابستانی میزان مصرف آب معادل ۳ میلیارد و ۶۷۰ میلیون لیتر بوده است.

آمار مصرف روزانه تهران را به خاطر داشته باشید تا یک آمار دیگر را نیز در نظیر بگیریم. به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران:« مشترکان بد مصرف که ۵ درصد از کل مشترکان را در بر می گیرند بیش از ۱۵ درصد از آب مصرفی را به خود اختصاص می دهند.»

این مشترکان پرمصرف عمدتا مشترکانی هستند که بیش از ۲ برابر الگوی مصرف، یعنی ۱۴ متر مکعب در یک ماه، از آب شرب استفاده می‌کنند.

کنار هم قراردادن دو آمار مطرح شده یعنی ۱۵ درصد از مصرف روزانه ۳ میلیارد و ۶۷۰ میلیون لیتری برابر مصرف آب پرمصرف‌هایی است که عمدتا در مناطق مرفه‌نشین پایتخت زندگی می‌کنند.

*بدمصرف‌های تهرانی روزانه ۱.۸ میلیارد تومان یارانه آب می‌گیرند

در این راستا، مشترکان بد مصرف تهرانی در هر روز ۵۵۰ میلیون ۵۰۰ هزار لیتر آب مصرف می‌کنند. در نگاه ابتدایی ممکن است، مصرف این آب به دلیل اینکه هزینه آن از سوی مشترکان بد مصرف پرداخت شود منطقی به نظر بیاید اما اگر بدانیم که این مشترکان هزینه واقعی آب را نمی‌پردازند، مسئله متفاوت خواهد شد.

بر اساس به روزترین آمار شرکت آب و فاضلاب کشور، هزینه تمام شده یک متر مکعب آب برای رسیدن به دست مصرف کننده نهایی شامل هزینه‌های انتقال و توزیع به ۴ هزار ۳۲۰ تومان است در حالی که به طور متوسط هزینه اخذ شده از مشترکان معادل ۹۱۰ تومان برآورد می‌شود. به معنای دیگر دولت از منابع متعلق به همه مردم برای  هر متر مکعب آب ۳ هزار ۴۱۰ تومان تومان در قالب یارانه به مشترکان می‌پردازد.

در حقیقت مشترکان پرمصرف برای هر متر مکعب آب ۳ هزار ۴۱۰ تومان یارانه از دولت می‌گیرند و در حقیقت هزینه واقعی برق را پرداخت نمی‌کنند.

اگر بار دیگر نگاهی به مصرف ۵۵۰ میلیون ۵۰۰ هزار لیتری مشترکان پرمصرف نگاهی بیندازیم و آن را در یارانه آب برای هر متر مکعب با در نظر گرفتن تناسب واحدها ضرب کنیم، متوجه خواهیم شد که دولت روزانه تنها در شهر تهران هزینه ۱ میلیارد ۸۷۷ میلیون تومانی را صرف تامین آب اقلیت ۵ درصدی پرمصرف عمدتا مرفه نشین می‌پردازد. هزینه‌ای که از جیب همه مردم برای این بخش اندک پرداخت می‌شود و به طور سالانه سر به فلک می‌کشد.

با توجه به آمار ذکر شده، مشترکان بد مصرف آب در سرتاسر کشور نه‌تنها هزینه واقعی آب را نمی‌پردازند بلکه یا پول معلق به همه مردم استخرهای لاکچری خود را پر می‌کنند.

*عدالت در توزیع یارانه آب با تغییر نظام تعرفه‌گذاری امکان‌پذیر است

 بر اساس گفته بسیاری از کارشناسان، نحوه قیمت‌گذاری آب یکی از دلایل اصلی نبود عدالت در بخش تقسیم یارانه‌های دولتی است.

در همین راستا، سیما غفاری، کارشناس حوزه انرژی در گفت‌وگو با فارس ضمن انتقاد از شیوه قیمت گذاری صنعت آب گفت:« متاسفانه این شیوه قیمت گذاری موجب شده مردم به پر مصرفی تشویق شوند. در حقیقت هرچه بیشتر مصرف کنید دولت یارانه بیشتری به شما می‌پردازد.»

این کارشناس حوزه انرژی، با اشاره به راهکار توزیع عادلانه منابع دولتی در این حوزه، تصریح کرد:« ادبیات تعیین بها با استفاده از پلکان مصرفی در دنیا مرسوم است و وزارت نیرو برای باز توزیع عادلانه منابع دولتی باید با توجه به پلکان مصرفی متفاوت قیمت آب را افزایش دهد. بدین ترتیب بسیاری از مشکلات فعلی صنعت آب در خصوص قیمت گذاری حل خواهد.»

به عبارت دقیق‌تر همان طور که دولت می‌تواند برق کم‌مصرف‌ها را رایگان کند، در طرف مقابل می‌تواند آب ثروتمندان پرمصرف‌ را با بهای واقعی به آنها بفروشد. به این ترتیب یک الگوی منطقی برای قیمت‌گذاری آب فراهم می‌شود.

*تصحیح اقتصاد آب در پایان قرن با هدف کاهش اسراف

با توجه به شرایط ذکر شده، جراحی نظام اقتصاد آب به‌منظور جلوگیری از هدر رفت این مایع حیات در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و نمایندگان مردم در قالب بند «ی» تبصره ۸ قانون بودجه دولت را مکلف به اصلاح نظام تعرفه‌گذاری آب کردند.

هیات دولت نیز در جلسه مورخ ۱۵ اسفند ۱۴۰۰، در اجرای حکم مندرج در بند قانون بودجه پیشنهاد وزارت نیرو درخصوص آیین نامه اجرایی این بند از قانون موضوع تعیین بهای آب مصرفی مشترکان را به تصویب رساند.

بر این اساس، وزارت نیرو موظف شد حداکثر طی سه ماه، الگوی مصرف جدید را با احتساب تعداد افراد خانوار تحت پوشش بازنگری و جهت اجرا ابلاغ کند. به ‌موجب این آیین نامه، صورتحساب مشترکان کم مصرف یعنی مشترکان خانگی که تا یک سوم الگوی مصرف تعیین‌شده مصرف می‌کنند و مشترکان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، با تخفیف صد درصد محاسبه می‌شود.

همچنین تعرفه آب مشترکان خانگی با مصرف بیش از الگو تا یک و نیم برابر الگو، تا دو برابر الگو، تا سه برابر، تا چهار برابر و بیش از آن، به ترتیب با ضریب (۰.۵)، (۰.۷۵)، (۱.۵)، (۳) و (۵) نسبت به قیمت غیریارانه‌ای شامل مجموع هزینه های تأمین آب و به صورت پلکانی نسبت به مازاد محاسبه و دریافت خواهد شد.

به استناد آمار موجود، ۹۴ درصد از مشترکان صنعت آب همچنان از یارانه بخش آب استفاده می‌کنند و تنها بهای آب اقلیت ۶ درصدی پرمصرف آب در سطح کشور که بیش از ۲ برابر الگو از آب استفاده می‌کنند فراتر از قیمت تمام شده آب خواهد رفت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • سورنا IR ۱۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  24 3
  مشرق جان شما باید به استخرها و باغ ویلاهای دزفول در شمال خوزستان توجه کنید بالغ بر ده هزار باغ و استخر موجود در دزفول گواراترین و شیرین ترین آب ایران رو نابود میکنند خواهش میکنم از مسئولین به این جنایت و خیانت که آب شیرین و زلال رو در حالیکه نیمی از مردم ایران در تامین آب شرب مشکل دارند رسیدگی کنند به خدا قسم اگر این استخرهای فوق لاکچری بسته شوند مشکل آب شرب در بسیاری از نقاط ایران بر طرف میشه
 • سیدجعفرکاظمی IR ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 0
  مصرف آب درویلاهای لاکچری ازطرف شرکت آب وفاضلاب کنترل نمیشود وگرنه این بلا سرمردم نمیآید.تساهل وتسامح!!! چنانچه میزان مصرف آب ازکنتور معلوم است مگرنه؟
 • رهام IR ۱۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 0
  اینطور ها هم نیست .ما که پر نمیکنیم تازه یکیبار با تانکر اب اوردن ریختیم .این کار زشته .
 • IQ ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 0
  ترا به خدا هی پایتخت نشین پایتخت نشین نکنید . مگه اینهایی که تو پایتخت اومدن زندگی ما را نابود کردن کی هستند همین شهرستانی های آواره
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
   0 0
   شما اول اون پرچم عراق رو بردار بعد ادعای پایتخت نشینی بکن
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 0
  اونوقت به ما که پول ابمون میاد ۶۰ تومن میگن پرمصرف
 • محمد حاتمی IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 0
  چه یارانه ای همه چی رو گرون کردین بعد از معیار بالا رو میگین یارانه پرداخت میشه نفت ۱۰۰ دلاری را با ۳۰ برابر قیمت از جیب مردم پولشو میگیرین
 • ناصر IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 0
  برای من که سال قبل مصرف آب ۶۰ متری داشتم هر متر را بیشتر از ۵۰۰۰ تومان حساب کردند مصرف بیشتر از۰ ۵ مترچند برابر است چرا دروغ می گویید یارانه مفت طازمان اب مصارف بالا را گرانتر از نرخ تولیدی می گیرند
 • مستمری بگیر حداقلی IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  2 0
  به خدا به هرکی که می پرستید بیاین خودتون ببینید توی یه آپارتمان 69 متری بدون حیاط پارکینگ و انباری 6 نفر هستیم قبض آبمون اومده 240 هزار تومن بهمون گفتند بد مصرف!!! آخه اینها از کجا میدونن توی هر خونه چندنفر زندگی میکنن که تهمت میزنن؟ حمام ما کلا یک مترهم کمتره طبق سرانه مصرفی که خودشون اعلام کردند ما داریم کمتر مصرف میکنیم چرا درست آمارو نمیگیرند که مردمو متهم نکنن اونی که استخر تو خونش داره با منی که توی آپارتمان نقلی زندگی میکنم یکی حساب میکنن؟ چرا معیارهاشونو درست نمیکنن؟
 • IR ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  4 0
  چطور دلشون میاد، یه عده تو شهرهای دیگه مملکتمون حسرت یه جرعه آب آشامیدنی سالم واسه بچه ها شونو دارن اینها استخرهای بزرگشونو باهمون آب پرو توش شنا میکنند.
 • م IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  3 5
  آقابزارین پر کنن ما راضیم فقط تو رو خدا به این بهانه آب بها رو بالا نبرین.
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   1 2
   چیکار به قیمت آب کم مصرف ها دارند مثلا همین الان که قبض برق ما بخاطر یک خانه دو طبقه 15 هزار تومن اومده برای پر مصرف ها میلیونی اومده برای آب هم می تونن همین شیوه رو استفاده کنن اونایی که به قاعده مصرف می کنن رو با قیمت فعلی محاسبه کنن و اونهایی که بیشتر از قاعده مصرف می کنن رو چند برابر کم مصرف ها قیمت گذاری کنن آب مثل برق نیست که بگیم نیروگاه بادی، خورشیدی، هسته ای می سازیم و جبران می کنیم سو مصرف آب هیچ جبرانی نداره اونم برای کشور ما که در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار داره و بارش اون از میانگین دنیا کمتره
  • IR ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   1 2
   چرا حرف چرت میزنی تو خونه دو طبقه داری بعد پول برق دو طبقه 15هزار تومن میاد؟؟؟؟مرد حسابی فقط پول ابونمان و هزینه انشعاب میشه 15هزار تومن. کل برق مصرفی ما در شبانه روز ی یخچاله و 70 وات لامپ هم در شب استفاده میکنیم بعلاوه تلویزیون پول برق میاد بالای هشتاد هزار تومن جرات نمیکنیم کولر یا پنکه روشن کنیم تو این گرما که یکباره میزان تعرفه بالا نزنه و پول چند برابر برامون بیاد بعد تو دو طبقه خونه داری 15هزار تومن میاد شعور هم خوب چیزیه
 • شوشتری DE ۰۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  0 0
  در همین بند قیر شوشتر چقه آب هدر ایره عزه گراها چینو آو مصرف کنن که نگو.
 • IR ۰۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  0 1
  نکنه آب قراره گرون بشه ؟
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  2 1
  تجربه نشون داده،یارانه اگر درست اجراء نه،ممکن 200 و 300 میلیون جمعیت جهان هم از اون استفاده کنند! لذا دولت در مدیریت یارانه ها باید درست عمل کنه. این دیگه هیچ منطقی نداره و هیچ کس قبول نداره! کسی که داره اسراف میکنه،فورا نه تنها هزینه کامل پول رو بگیرید،بلکه خسارات رو هم بگیرید.استخر مسخره میخواد؟! خوب بر سالن ها ورزشی اونجا کارش رو انجام بده! بره چشمه ها! مثل زمان قدیم بره رودخانه و . این عادت هم از جوامع غربی و کفر وارد اینجا شده.
 • IR ۰۷:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  1 3
  اعدامشون کنید
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  3 1
  باز توجیه های "آی مردم! یه عده دارن حقتون رو میخورن"،"آی مردم! ثروتمندان حق فقرا رو خوردند"و... برای گران کردن یه چیز شروع شد! 90% آب در بخش کشاورزی داره بدون هیچ نظارت و برنامه ریزی ای همینجوری هرز و هدر میره. اونوقت گیر دادید به 15 دردصد از 10% آب شرب مصرفی!! چرا نمیگید میزان مصرف آب شرب برای کاشت هندونه و صادر کردن آن به یک صدم قیمت آب مصرف شده، از مصرف آب کل تهران بیشتره!!!
  • سعید IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   0 3
   چون تو زمین های کشاورزی داره آب هدر میره, آب شرب تصفیه شده رو باید بریزن تو استخر؟؟ این چه منطق مسخره ایه؟؟ چرا نمیفهمی اگه آب نباشه بدبختیش واسه من و توییه که باید تو این کشور بمونیم. اون بالاشهریه ی دقیقه هم نمیمونه. میزاره میره.
  • IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
   1 2
   شما هنوز نمیدونی فرقی بین اب کشاورزی و اب لوله کشی نیست.همین ابی که برای کشاورزی استفاده میشه برای خوردن هم استفاده میشه فقط تسویش میکنن و ضدعفونی وقتی ابیاری باغها و مزارع کنترل نشه اب زیرزمینی مصرف میشه و سطح اب کاهش پیدا میکنه تا خشک بشه.وقتی اب چاهها و زیر زمینی خشک بشه اب مصرفیت هم تمام میشه
 • ارمین IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
  1 1
  به سلامتی اب رو هم میخوان دوباره گرون بکنن.اگه میخواین تعرفه و میزان مصرف بذارن درست بذارن نه مثل برق که جوری گذاشتن اگه یک لامپ 100وات بشه تو عدد برق چندین برابر میشه این که نشد عدالت باید مصرف ی خانواده 5نفره رو در نظر بگیرن بعد ی مقدار درست و مشخص رو اعلام کنن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس